Santorinide görülecek yerler

3 Nisan 2018
2 Yorum

Santorini adası; mavi kubbeli beyaz evleri, dar sokakları ve kendine has güzelliğe sahip kaldera manzarası ile Yunan adalarında tatil yapmak isteyen tüm gezginlerin listesinde ilk sıralarda kendine yer buluyor.

Santorini tatili, diğer Yunan adalarından biraz farklı olarak deniz-güneşten ziyade görsel bir tatil olarak düşünülebilir; çünkü burada muhteşem plajlar yerine daha çok muhteşem manzaralar ile karşılaşacaksınız.

Bu manzaraları kolayca bulabilmeniz ve Santorini hakkında bilgi sahibi olmanız için Santorini gezilecek yerler hakkında bir liste oluşturdum.

Önce Santorini haritası paylaştım ve üzerinde işaretlemeler yaptım ki şimdi anlatmaya başlayacağım yerlerin birbirlerine göre konumları gözünüzde daha iyi canlanabilsin. Santorini gezilecek yerler olarak önce adanın önemli köy/kasaba/bölgelerinden ve buralarda ne yapılacağından, sonra plajlarından ve turistik yerlerinden bahsedeceğim.

Santorini haritasında bahsettiğim yerleri işaretledim ve ekledim (Harita greeka.com sitesinden alıntıdır).

Oia (Ohia – İa): Santori’nin mavi kubbeli beyaz evlerini görüp hayran olmayan yoktur. Beyaz şirin evler ve kaldera manzarasının olduğu fotoğraf karesini ben ilk gördüğümde “Bir gün mutlaka buraya gitmeliyim” diye düşünmüştüm.

santorinide görülecek yerler

Santorini’nin en meşhur manzaraları Oia kasabasına ait.

İşte Santorini ve hatta Yunan adaları tanıtımında her zaman kullanılan bu manzaralar Oia kasabasında çekiliyor (İya diye okunuyor).

Haliyle adanın en popüler yeri olan Oia, özellikle Santorini’de gün batımını izlemek isteyenlerle akşam saatleri yaklaşırken dolup taşıyor.

Buradaki ‘dolup taşmak’ lafın gelişi değil, iğne atsam acaba yere düşer mi diye deney yapılabilecek kıvamda. Alttaki resme bakarak siz karar verin ????

santorinide görülecek yerler

Oia kasabası gün batımı yaklaşırken turistlerle dolup taşıyor.

Benim gibi hem dolaşıp hem de aralarda gün batımını seyretmek istiyorsanız bulduğunuz insan boşluklarından kameranızı sokarak ve kendiniz resim çekileceğinizde biraz açılmaları için müsaade isteyerek günü kurtarabilirsiniz; ancak ‘ben güneşe odaklanıp batana kadar her saniyesini izlemek istiyorum’ diyorsanız oturacak bir yer bulmak için bir iki saat erken gelmeniz gerekebilir.

Gün batımı manzaralı restoranlarda yer ayırtmak biraz daha pahalı olmasına rağmen güzel bir tercih olabilir; ama eğer böyle yapacaksanız oturacağınız yerin önünden yol geçmemesi ve doğrudan denizle karşı karşıya olmanız çok önemli, yoksa manzara yerine önünüzde sürekli resim çekilen insanları izlemek zorunda kalırsınız. Bazı restoranlar bu durumdaki talihsiz müşterileri için yoldaki turistleri engellemeye çalışıyordu ama nafile bir çaba tabii.

santorinide görülecek yerler

Bu manzara için o kalabalığa girmeye değer..

Ben Santorini’ye vardığım ilk akşamüstü, muhtemelen herkesin yaptığı gibi Oia’ya doğru yola koyuldum ve Santorini’de yapılacak şeyler arasında kesinlikle ilk sırada olan meşhur gün batımını gördüm.

Önceden gördüğüm resimler filtreli veya fotoşoplu değilmiş, gerçekten insanın gözlerini alamadığı bir renk cümbüşü yaşanıyor güneş batarken.

Bu renk cümbüşünün beyaz evlerle ve kaldera manzarasıyla görünümü filan harika, resimler yalnızca bir kısmını anlatabiliyor gidip görmeniz lazım.

Ama Oia kasabasının kendi de çok güzel olduğu için, o bayıldığım meşhur resimlerden çekebilmek için ertesi gün, gündüz vakti tekrar gittim ve oh be! Gün içinde kendi halinde ve turist kalabalığı akın edene kadar güzelliğinin keyfini süren bir yer Oia, o yüzden kesinlikle erken saatte gitmenizi tavsiye ederim. Öğlen 4 gibi gidip akşama kadar oralarda takıldıktan ve bol bol resim çekerek güneşi batırdıktan sonra Santorini’de yapılacak şeylerin diğerlerine başlayabilirsiniz.

santorinide görülecek yerler

Santorini’deki Oia kasabasının şirin beyaz evleri

Gün batımını kalabalıktan uzak bir şekilde mi izlemek istiyorsunuz? Öyleyse tekne turu hoşunuza gidebilir. Sunset in Oia gibi isimlerle her yerde satılan tekne turlarından içeriğini beğendiğinize katılabilirsiniz.

Yalnızca gün batımı için açılan turlar olduğu gibi, sabahtan başlayıp Santorini’deki gezilecek yerlerin diğerlerine de uğrayan kapsamlı turlar olabiliyor.

 Bu turları SANTORİNİ TEKNE TURLARI yazımda detaylandırdım, ilginizi çekiyorsa okumanızı tavsiye ederim.

Bütçemizi ‘biraz’ artırırsak, Oia’da gün batımı manzarasına karşı havuzu olan birçok butik otel bulunuyor. Yüksek sezonda fiyatları 500 Euro’dan başlayan bu oteller özellikle Santorini’de balayı düşünen çiftlere unutulmayacak bir romantizm yaşatmak için birebir. Tüm oteller pahalı değil elbette, Oia köyündeki tüm otelleri ve yorumlarını görüp rezervasyon yapmak için tıklayın.

Oia kasabasının hemen yanındaki Ammoudi ise tavernalar ve eski evlerin bulunduğu küçük bir bölgeymiş. Denize girmek için küçük bir plajı da varmış. Fotoğraf meraklılarının güzel kareler yakalayabileceği bir yer olmakla birlikte vakti kısıtlı olanlar atlayabilir. Oia’dan merdivenleri takip ederek veya eşek taksilere binerek ulaşabilirsiniz.

santorinide görülecek yerler

Santorini manzarasının olmazsa olmazı pembe çiçekler..

Fira (Thira): Santorini Adası’nın merkezi olan Fira bölgesinde bolca restoran, taverna, gece kulübü, motorlu araç (scooter, atv ve araba) kiralama ofisi, hediyelik eşya, kısacası her şey bulunuyor.

Gündüz vakti insanlar adanın diğer yerlerindeki plajlarda olduğundan Fira bölgesi anca deniz saati bitince hareketlenmeye başlıyor. Kaldera manzarası ve gün batımı da fena sayılmaz, tam yürüyüşe çıkıp gezmelik. Oia’da gün batımını gördüyseniz sonraki akşamlar için durağınız Fira olabilir.

İçerilerdeki restoran ve tavernalar normal fiyatlı iken, deniz manzarasına yakınlıkla orantılı olarak fiyatlar da artıyor.

Ben Santorini Fira’da iki gece kaldım, merkezde olmak açısından iyi bir seçim. Fira otellerini ve yorumlarını görüp rezervasyon yapmak için tıklayın.

Fira’da ilginize çekerse Archaelogical Museum, Museum of Prehistoric Thira ve Megaro Gyzi Museum bulunuyor. Ben vaktim kısıtlı olduğu ve sıcakta gezmeyi pek cazip bulmadığım için Santorini müzelerinin hiçbirine uğramadım ????

santorinide görülecek yerler

Santorini’nin merkezi Fira’da gün batımı manzarası..

Imerovigli: Oia ve Fira’dan sonra Santorini gezisi için bilmemiz gereken üçüncü ve son kasaba Imerovigli.

Burası Santorini caldera manzarasının en güzel göründüğü ve gün batımında şahane renkler oluşturduğu bölge (Oia’nın daha popüler olmasının sebebi benzer manzaranın beyaz evlerle olan birleşimi).

Yani Santorini’nin güzelliğini biraz izole bir köşeye çekilip izlemek istiyorsanız bu bölgeyi değerlendirebilirsiniz. Imerovigli otellerini buradan inceleyebilirsiniz, o kadar harikalar ki ortalama puanları 10 üzerinden neredeyse hepsinin 9 ve üzeri ????

santorinide görülecek yerler

Imerovigli kasabasından Santorini kaldera manzarası..

Oia ile benzer olarak Imerovigli de lüks butik otellerle çevrili bir bölge. Arkadaki deniz manzarasıyla birleşik gibi görünecek şekilde tasarlandığı için ‘infinity pool’ (sonsuzluk havuzu) denilen havuzlara sahip Santorini’nin en iyi otellerinin birçoğu burada yer alıyor. Vee, ben de bu otellerden birinde iki gece kaldım! ????

Evet aylarca taksit ödedim biraz çılgınlık oldu ama bence değdi, bazen kendimizi şımartmak iyidir (O lüksü gördükten sonra geceliği 60 Euro olan otele taşınmak biraz zorlasa da iki geceden fazlasına bütçemin dayanması mümkün değildi). Bu lüks otelle ilgili tecrübelerimi, fiyatları ve otel seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri SANTORİNİ BALAYI OTELLERİ yazımda anlattım.

santorinide görülecek yerler

Santorini’deki balayı otellerinin kaldera manzaralı sonsuzluk havuzları harika görünüyor.

Üçü de adanın batısında ve birbirine yakın olan Oia, Fira ve Imerovigli’ye ek olarak daha fazla vaktiniz varsa Pyrgos bölgesi de dar sokakları, klasik Yunan evleri ve şarap müzeleri ile güzel bir yermiş.

Şimdi Santorini plajları incelemesine başlayalım. Santorini volkanik bir ada olduğu için ne yazık ki harika beyaz kumsalları yok, plajları hep taşlık.

Hatta taş ve kayaların rengine göre plajları red (kırmızı), white (beyaz) ve black (siyah) olarak gruplandırmışlar.

O yüzden öncelikli amacınız denize girmekse Santorini ilk tercihiniz olmamalı; örneğin Mykonos’un plajları çok daha başarılı.

santorinide görülecek yerler

Santorini Red Beach’e giden yolda kırmızı kayalar başlıyor.

Yine de Santorini’de nerede denize girilir diye baktığımızda, en bilinenleri adanın güneyinde olmak üzere birçok plaj bulunuyor. En meşhur plaj Red Beach (Kırmızı Plaj). Bu plajdaki kayalar gerçekten kırmızı tonlarında ve ilginç görünüyorlar. Hem Santorini’deki görülecek yerlerden birine gitmek hem de denize girmek için uğramanızı tavsiye ederim.

Daha fazla vaktiniz varsa Red Beach’in komşusu White Beach (Beyaz Plaj)‘e de uğrayabilirsiniz, ben gitmedim. Beyaz diyince yoksa güzel beyaz bir kumsal mı var diye düşündüyseniz maalesef yok; sadece Red Beach’teki kırmızı kayalar burada beyaz olduğu için beyaz plaj ismini almış.

You might be interested:  Londrada görülmesi gereken yerler

İlginizi çekerse kırmızı ve beyaz plajların civarına gelmişken Akrotiri Archaelogical Site isimli arkeolojik bölgeyi ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

İtalya’da Pompei’ye gittiyseniz, Santorini’nin volkan patlaması sonucu benzer bir kaderi olduğu için Akrotiri Müzesi de Pompei’yi andırıyor gibi geldi bana.

Hem Pompei’ye gittiğim için, hem Santorini’de yapılacak şeyler listemde başka önceliklerim olduğu için, hem de Akrotiri giriş ücreti 12 Euro olduğu için ben buraya gitmedim.

Deniz feneri ise adanın güneybatı ucunda ve White Beach’e yakın. Buranın gün batımı manzarası için güzel olduğu söyleniyor.

Santorini Red Beach

Vlichada Beach (Vlihada Plajı): Sakin ve küçük çakıl taşlarıyla kötünün iyisi bir plaj, gidebilirsiniz.

Plajlar çok aman aman olmayınca fiyatlar da Mykonos’a göre ucuz, orada iki şezlong bir şemsiye ortalama 20 Euro dersek Santorini’de anca 10 – 12 Euro. Örneğin Vlihada plajında 7 Euro.

Sağ tarafa doğru ilerleyince çıplaklar plajına dönmeye başladığını duydum, ama Mykonos’taki çıplaklar plajı deneyimimden sonra (yalnızca yaşlı çıplaklar) merak etmediğim için gitmedim ????

Kamari, Perissa ve Perivolos Plajları: Santorini’nin en bilindik plajları olan üçleme, adanın güneydoğusunda bulunuyor ve black beach (siyah plaj) grubunda bulunuyorlar.

Kamari biraz daha yukarıda, merkez Fira’ya en yakını olduğu için en kalabalık plaj diyebiliriz. Perissa ve Perivolos plajları ise birbirinin devamı.

Plaj diyince aklımıza gelen şezlong, şemsiye, müzik, su sporları, beach bar, restoran gibi her şey başta Perissa olmak üzere bu plajlarda bulunuyor.

Vlichada Beach

Santorini köyleri ve Santorini plajlarına ek olarak, Santorini’de şarap müzeleri de gezilebilir. Santorini’nin özellikle toprağı volkanik olduğu için yetişen üzümlerin kendine has bir tadı varmış ve bu üzümlerden yapılan şaraplar meşhurmuş. Gezilebilecek şarap imalathanelerinden bazıları şunlar:

 • Kamari plajının yakınındaki Argyros Estate ve Canava Roussos
 • Limanın yakınındaki Megalochori köyünde bulunan Antoniou, Boutari, Gavalas
 • Pyrgos köyündeki Hatzidakis ve Santo Wines
 • Santorini gezilecek yerler yazımı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşmayı, yeni yazılarım ve seyahat ipuçlarımdan haberdar olmak için Hayat ve Seyahat‘in aşağıdaki hesaplarını takip etmeyi unutmayın! ????

Santorini’de Gezilecek Yerler

Santorini’de nereye gidilir ? Santorini’de gezilecek yerler nerelerdir ? Gezilecek yerler neyse de, o sabah uyandığım yer var ya !!! Offf offf. Hala aklımda. Öyle bir manzaraya bakarak gözlerinizi açacağınızı hayal ediyorum. Sizler de bu güzellikleri yaşayın diye, başlıyorum anlatmaya.

Santorini Rotamız (Thera-Fira’dan başladık ve en son Yine Thera’ya döndük)

Yunanistan‘da, gittiğim Mikonos, Atina, Sakız Adası ve Yunanistan gezi rehberi yazılarımdan tüm aradığınız soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Önce şuna karar verelim : Neyle geziyor olacaksınız ? Tabiki motor. Ada küçük olduğu için, en güzeli yine motor kiralayıp gezin. Çünkü bir yerden diğerine gitmek en kolay motorla olacak. Eğer “Biz motor kullanmayı bilmiyor.” diyorsanız, o halde ATV kiralayın.

Santorini Konaklama yazımdam önerdiğim her bütçeye uygun tüm konaklama seçeneklerini görebilirsiniz.

Oda olmaz diyorsanız araba kiralayın. Oda olmazsa artık toplu taşıma kullanacaksınız. Adada öyle çok sık otobüs seferleri falan yok. Gideceğiniz yerlere ne sıklıkla otobüs seferi var diye merak ediyorsanız son kez  tıklayınız.  Tamam tamam sadede geliyorum.

1. İmerovigli Kasabası

Allahım bu nasıl bir manzara ? Sanki çok romantik bir film izliyorum. Harika geçen bir gecenin ertesi sabahı, çocuk yatağından kızı uyandırmadan sessizce kalkar ya hani. Yavaşca masmavi kapıyı aralar. Ses çıkarmadan.

Sabah Gözlerimi Açtığımda Karşımdaki Manzara : Santorini’de gezilecek yerler

Ayak parmaklarının üzerinde minik minik adımlar atarak. Kapıyı açtıktan sonra ayaklarının yüzlerce metre altında mavinin her tonunu gördüğü bu manzarayı görür ya hani. Yavaşça arkasına dönüp bir kıza bakar bir de manzaraya. Öyle işte… Neyse… Bu ara çok duygusalım.

O günler aklıma geldi de. Bir anda kelimeler ağzımdan dökülmeye başladı. İnsan yazdıkça niyeyse rahatlıyor. İstanbul’da olmama rağmen o anları yaşadım… Sadede geliyorum.

SANTORİNİ linkinden tüm otellere mutlaka göz atın. Bayılacaksınız

Efendim biz adanın tam ortasında bir yer olsun diye, tam bu kasabada kaldık. Dediler ki “Günbatımını görebileceğiniz oldukça güzel noktalardan birisi.” Buradan Fira 2 km kadar uzakta. O yüzden konaklamamızı burada yapıyoruz ve motorumuza atlayıp diğer kasabaları geziyoruz.

2. Fira (Thera)

Otelden ayrılıp hemen 5 dakika mesafedeki meşhur kasabaya gidiyoruz. Hatta adanın başkenti burası. Özellikle fotoğraf çekmek için, hele ki günbatımı anında, çok güzel bir yer. O masmavi kubbesi olan bembeyaz evlerin ve sokakların manzarasını, 300 metre yüksekten Caldera Körfezini ardınıza alarak bu civarda resmedebilirsiniz.

Dilerseniz bölgede yer alan iç kesimde bulunan kasabanın merkezine gidebilirsiniz. Merkezinde yer alan, Agiou Mina kilisesi, M.Nomikou Caddesi, Eritrou Stavrou Caddesi, Megaro Gyzi Müzesi, Thira Archaeological Müzesi ve Prehistoric müzesi görülebilir.

Uçurum Kenarında Yer Alan Oteller-Cafeler-Restoranlar : Santorini’de gezilecek yerler

Bu bahsettiğim yerlerin hepsi zaten yanyana yer alıyor. Hepsi Fira’nın merkezinde. Ama denizde deniz diyorsanız,  uçurum kısmında yer alan lüks cafeler, restoranlar, barlar uğrak noktanız olabilir. Özellikle Eritrou Stavrou Caddesinden başlayabilirsiniz.

Burada yer alan cafe ve restoranların kapı önlerinde yer alan menülerden fiyatlara bakın derim. Fiyatlar pahalı olabilir. Biz burayı ertesi günde geziyoruz. Biraz oyalandıktan sonra, hemen adanın diğer bölgelerini görmek istiyoruz. Çünkü bu noktayı en güzel ana, akşamüzerine saklamak peşindeyiz.

3. Red Beach (Kızıl sahil) 

Fira kasabasından motora atlayıp, adanın en güney bölgesinde yer alan, yamacının renginin kızıllığı ile bilinen Kızıl sahile yaklaşık 20 dakikada ulaşıyoruz. Motorumuz varya. Ondan havamızdan geçilmiyor.

Red Beach-Kızıl Sahil : Santorini’de gezilecek yerler

Bu arada adada çok meşhur 3 tane sahil var. Biris bu. Bir diğeri, Perissa Beach, sonuncusu da Kamari beach. Ben hepsini sırasıyla anlatıcam. Bu Kızıl beach adını toprağının renginden alıyor.

Dilerseniz otobüsle de buraya gelebilirsiniz. Sahilde şezlong kiralama şansınız var. Hakikaten kıpkırmızı rengi olan biryer. Böyle bir yeri başka hiçbiryerde görmedim. Gelmişken mutlaka görülmeli.

4. Santorini Akrotiri Müzesi 

Sahilden ayrılıp biraz da kültürlenelim diyoruz. Kızıl sahile hemen 5 dakika uzaklıkta yer alan meşhur Santorini Akrotiri Müzesine gidiyoruz.Buralara kadar gelinir de, müze görmeden dönülür mü ?

O kadar bu toprakları yok şöyle tarihi yok böyle değerli diye övdük. İşte bu müzelerde de oldukça güzel bir şekilde tarihlerine sahip çıkmışlar. Adadaki en önemli müzelerden. Aslında burası bir antik kent.

Santorini Akrotiri Müzesi : Santorini’de gezilecek yerler

Zaten hala devam eden çalışmalar var. Volkan patlaması sonrasında yerin altında kalan şehirler, ince ve hassas titizlik gerektiren çalışmalarla günyüzüne çıkarılıyor. Şehrin mimari yapıları, günlük hayatta kullanılan aletler ve eşyalar bu müzede sergileniyor. Gelmişken görülmeli.

5. Perissa Beach (Sahili)

Biraz kültürlendikten sonra bir sonraki rotamız yine bir başka sahil.  Perissa beach. Bu sahillerin hepsi adanın güney yakasında. Sahilin hemen civarında kasaba da var. Red Beach’e göre restoranlardan birşeyler alıp, yeme-içme işini halletmek için daha uygun bir sahil. Aklınızda buluna…

Perissa Sahili : Santorini’de gezilecek yerler

6. Profitis İlias Manastırı

Kamari sahiline giderken yol üzerinde bu manastıra uğruyoruz. Bu nokta aslında adanın en yüksek noktalarından birisi. Heryer ayaklarınızın altında. Haziran ayının ortasında, mis gibi esen Ege rüzgarının insanı rahatlattığı nadir yerlerden. 1711 yılında inşa edilmiş. Sırf manzarası için bile gelmişken görülmeli.

Manastır : Santorini’de gezilecek yerler

7. Kamari Beach

O sahilden bu sahile gezmeye devam. Bir sonraki durağımız Kamari kasabasında yer alan bu sahil oluyor. Manastır’dan ayrıldıktan sonra zaten oldukça yakın mesafede. Burası bana tam Türkiye’deki halk plajını anımsatan bir sahili olan yerdi. Çok etkilenmedim doğrusunu söylemek gerekirse.

You might be interested:  Derin mavilikleri ile temmuz rotaları

Kamari Beach : Santorini’de gezilecek yerler

8. Oia (İa) Kasabası

Artık yavaş yavaş gün dinlenmeye çekilirken, bizde geri dönelim diyoruz. Önce adanın en meşhur kasabası olan Oia’da biraz zaman geçirelim sonra  da otelimizin bulunduğu Fira’ya geçeriz diyoruz. Ama adanın ufak olduğunu falan düşünmeyin. Adanın en güneyinden, en kuzeyine yani Oia’ya ulaşmamız neredeyse 1 saatimizi alıyor. Peki bu Oia’da ne mi var ?

Hani o meşhur masmavi kubbeli binalar varya ? İşte onların çoğu aslında burada. Sokakları, caddeleri, dükkanları ile sanki bir rüyadaymışsınız gibi hissetmenizi sağlayacak ne varsa hepsi burada. Masalsı bir kasaba.

Oia Kasabası : Santorini’de gezilecek yerler

Bizde bu rüyanın içerisinde kaybola kaybola yürüyoruz. Hiç birşey bilmeden bir sokaktan diğerine kaybola kaybola gidiyoruz. Mavi kubbeli binalardan birisine giriyoruz. Meşhur Oia kilisesiymiş meğer. Kiliseden çıkıp muhteşem Santorini manzarasının keyfini çıkarıyoruz. Gelmişken aşağıya kadar inelim diyoruz.

Ammoudi kasabası diye bir yer var. Denizin kenarın minicik bir kasaba. Yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Ancak geri dönerken tepeye tırmanmak zor oluyor. Biz çok yorulduk. Siz dilerseniz eşeklerle çıkabilirsiniz. Tabi gönlünüz el verirse…

Yunanistan Santorini-En İyi Otellerden Bİr Tanesi

Adada yapı olarak çok fazla görecek yer yok. Bu adada olay, enteresan yapısı ile size sunduğu sokak ve deniz manzaralarının, diğer adalara göre çok daha etkileyici ve masalsı oluşudur. Bembeyaz sokakların masmavi kubbeli yapılarla süslendiği, uçurumun kenarında çok güzel Ege manzarasına sahip olan harika oteller ve restoranların güzel anlar geçirmeniz için inşa edildiği bir yer.

Santorini konaklama yazımdan, Santorini’de konaklama önerilerimi görebilirsiniz.

Sokaklarda kaybolup, kiliseler ziyaret edilebilir. Birde yukarıda saydığım sahillerde gündüzleri çok sıcak olan havada dinlenilebilir. Dilerseniz adanın karşı tarafında yer alan diğer küçük adalara tekne ile gidebilirsiniz.

Santorini’ye nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Zaten adaya birşeyler görmekten çok, çiftlerin gelip dinlenip, romantik anlar yaşadığı bir yer. Bir motor kiralayıp sahiller ve köyler gezilip, akşam üzeri de Oia veya Fira köylerinde güzel günbatımı manzarasının keyfi sürülür. Gecede yine bu köylerde yer alan sokaklar ve dükkanlar gezilip, bar, gece kulübü veya publarda eğlenebilirsiniz.

SANTORİNİ linkinden tüm otellere mutlaka göz atın. Bayılacaksınız

Benim Santorini’de gezilecek yerler önerim bu kadardı. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Detaylı Santorini gezi yazımı görmek isterseniz, Santorini Gezi Rehberi yazıma göz gezdirebilirsiniz.

Santorini Gezi Rehberi

Santorini Adası Ege Denizi’nde, Yunanistan’ın 200 kilometre güneydoğusunda bulunan turistik bir adadır. Santorini volkanik bir adalar grubu olup, hilal biçimindeki kalderası, içine sokulan büyük koyu ve tamamen beyaz ile mavi renklerinden oluşan evleriyle oldukça popüler bir yerdir.

Santorini Adası Ege Denizi’nde, Yunanistan’ın 200 kilometre güneydoğusunda bulunan turistik bir adadır. 14.000 nüfusa sahip olan ada, 2.500 yıl önce burada yaşanan bir volkan patlamasından sonra 73 kilometrelik bir alanın çökmesiyle oluşmuştur. Günümüzde adanın içine sokulan büyük koy, bu çöken 73 kilometrelik alandır.

Ada 200 metre ve 400 metre yükseklikteki dik kayalıklarla çevrilidir. Fira ve Oia isimli popüler yerleşim yerlerine sahiptir. Burada ki evlerin fiyatları ise çok yüksektir ve genellikle dünyaca ünlü isimlerce satın alınmıştır. Santorini olağan üstü manzarasının yanında arkeolojik ve antik siteleriyle de önemli bir turizm merkezidir.

Santorini volkanik bir adalar grubu olup, hilal biçimindeki kalderası, içine sokulan büyük koyu ve tamamen beyaz ile mavi renklerinden oluşan evleriyle son yıllarda oldukça popülerleşmiştir. Bu özelliklerinden ötürü “romantizm adası” olarak bilinmektedir. Her yıl hem yaz tatilcilerin uğrak adresi, hem de yeni evlenen çiftlerin balayı mekanı olmuştur.

Santorini Adası Yunanistan’ın 200 kilometre güneydoğusunda, Ege Denizi’nin ortasında bulunan bir adadır.

Santorini Adası’na uçak ile Atina, oradan da Aegean Hava Yolları ile Santorini aktarması yaparak ulaşabilirsiniz.

santorinicavehotel.com

Santorini Adası Akdeniz iklimine sahip bir adadır. Akdeniz’in ılıman iklimi sayesinde yıl boyunca güneşli bir havası vardır. Kış aylarında bol yağış almaktadır. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 27-30 derece civarındadır. Santorini Adası’na Mayıs ve Eylül ayları arasında gidilebilir.

Uçurumların üzerinde konumlanmış muhteşem konaklama tesisleri ile tüm dünyadan talep alan Santorini, Ege Denizi’nde yer alan bir Yunan adası.

Lacivert deniz, bembeyaz sokaklar, mavi dekorlu evler, rengârenk çiçekler ile süslenmiş Santorini, sunduğu romantik atmosfer ile özellikle balayı çiftlerinin ilk tercihleri arasında bulunuyor.

Denizle kucaklaşan sonsuzluk havuzları, kuşbakışı seyredebileceğiniz harika bir manzara, gökyüzünü turuncu ve pembeye boyayan gün batımlarıyla hafızalardan silinmeyecek tatillerin adresi oluyor Santorini.

Deniz mahsulleri ve ege yeşilliklerinden oluşan mönüleri ile müthiş bir ziyaret sunan restoranları, sabahları kahvenizi yudumlayıp hafiften esen meltem ile serinleyip güne keyifle başlayabileceğiniz sokak kahveleri adanın konuklar için hazırladığı diğer sürprizler.     

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Santorini otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Yunanistan denildiğinde hiç kuşkusuz akla ilk gelen muazzam yeşili ve denizi sizlere bir arada sunan adaları olmaktadır. Doğa ile baş başa kalabileceğiniz aynı zamanda oldukça eğlenceli anlar yaşayabileceğiniz benzersiz güzellikleri barındıran Yunan Adalarından bir tanesi de Santorini’dir.

Ege Denizi’nde yer alan bu benzersiz ada adını hikâyesi çok geçmişe dayanan büyük yanardağdan alıyor. Adeta masallardan kopup gelmiş diyebileceğimiz bu ada romantik anlar yaşayabileceğiniz, hoşça vakit geçirebileceğiniz her bütçeye uygun bir rota.

Santorini'ye seyahat edecekseniz  ve kalmak için kendinize uygun bir otel arayışındaysanız hazırladığımız içerikte Santorini'nin her bütçeye uygun birbirinden güzel konaklama tesislerinin özelliklerine ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Santorini Yunanistan’ın en ünlü adalarından biridir. 3.500 yıl önce volkanik bir patlama sonucu oluşan kalderası, beyaz badanalı evleri, muhteşem doğası, plajları ve antik kentleriyle ziyaretçilerini büyüleyen bir adadır. Özellikle son yıllarda romantizm isteyen ve balayına çıkan çiftler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Santorini gezilecek yerler:

Fira

Fira Calderadan 300 metre yükseklikteki kayalıkların üzerine kurulmuş, Santorinin en meşhur kartpostallık bir bölgesidir. Beyaz badanalı kübik evleri, terasları, dolambaçlı yolları, küçük kareleri, mavi kubbeli kiliseleri ile dünyada benzeri az görülecek türden büyüleyici bir atmosfere sahiptir.

Fira’nın aşağısındaki küçük limandan Fira’ya toplam 587 adımlık dik merdivenlerden çıkarak veya kablo arabaları kullanarak çıkılabilmektedir.

Fira Santori’nin turizminin asıl yaşandığı yer olarak küçük otelleri, apartları, restoranları, kafeleri, kuyumcuları ve hediyelik eşya dükkânları ile Santori’nin bir numaralı turistik bölgesidir.

Oia

Santori’nin kuzey ucunda, Fira’ya 12 kilometre mesafede yer alan Oia, kalderaya bakan müthiş bir manzaraya sahiptir. Genellikle pahalı oteller ve varlıklı insanlar burada yaşamaktadır. Havuzlu evleri ve küçük butik otellere dönüştürülmüş beyaz badanalı evleri ile Fira gibi karpostallık bir yerdir.

Oia’nın manzarası ve evleri Fira’ya oldukça benzemekle beraber tek farkı daha pahalı bir yer olmasıdır. Oia’ya çıkan yollar oldukça dolambaçlı ama bir o kadarda enfes bir görüntüye sahiptir. Oia’nın en meşhur yanı günbatımının buradan harika görünmesidir.

Akşam saatlerinde buraya gün batımını izlemeye gelenlerle dolup taşmaktadır.

Caldera

3.500 yıl önce burada bulunan bir volkanın patlamasıyla oluşan kaldera, bu patlamanın sonucunda 73 kilometrekarelik toprağın çökmesi ve çöken alanı denizin doldurmasıyla oluşmuştur.

Bu doğal oluşum bugün, Santorini’nin ünlü bir turistik ada olmasındaki en büyük nedendir. Halen aktivitesi bulunan kalderanın kendi merkezinde, kaplıcalar, gaz bacaları ve Kaimeni ismi verilen adacıklar yükselmektedir.

Kalderanın batısındaki küçük bir adada bulunan kaplıcalar turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. 

Arkeolojik Site Ve Kırmızı Kumsallar

Fira’nın 12 kilometre güneybatısında Akrotiri köyü yakınlarında bulunan bu yer, Santori’nin tarihine ışık tuttuğu gibi kırmızı plajıyla da ünlüdür. Burada yapılan kazılarda Santori’nin milattan önce 16.

yüzyılda müreffeh ve gelişen bir şehir olduğunu, ticaret ve nakliye ile uğraşan yerli bir halkın yaşadığını göstermektedir. Bu tarihi tarafının yanında turistik olan bir diğer yanı da kıpkırmızı kayalıkları ve kumsallarıdır.

You might be interested:  Yılın en gözde 8 sonbahar rotası

Uçurumun hemen altında bulunan kırmızı kumsal masmavi denizi, şezlong ve şemsileriyle oldukça büyüleyici görünmektedir. 

Thira Antik Kenti

Santorini’nin güneydoğu kıyısında bulunan Antik Thira kenti dokuzuncu yüzyıldan kalma tarihi bir mirastır.

Bu sitede Helenistik bir tapınak ve bazı kalıntıların yanı sıra Roma ve erken Bizans döneminden izlerde görülmektedir. Müzede bulunan tüm kalıntılar Fira Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

Thira Antik Kenti, Santorini’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Pyrgos

Fira Santorini’nin başkentliğini 1800 yılında devraldıktan sonra tepenin üzerindeki kale kalıntılarının etrafında beyaz badanalı kiklad evleri ve Pyrgos kilisesi inşa edilmiştir.

Daha önceleri metruk unutulan bir bölgeyken, 2004 yılından sonra açılan birkaç butik otel ve şık restoranların açılmasıyla Pazar turizmine hitap etmeye başlamış ve canlanmıştır.

Pyrgos konum olarak ise Fira’nın 8 kilometre güneydoğusundadır. 

Perissa Kumsalı

Santorini’de gezip görülecek yerlerden bir diğeri de Perissa Plajı’dır. Santorini’nin en iyi bilinen ve en popüler plajı olan Perissa, Perivolos köylerinin güneydoğusunda bulunmaktadır. Fira’ya uzaklığı ise 12 kilometredir.

Perissa Plajı ince siyah volkanik kumlarla kaplıdır ve uzunluğu 6 kilometreyi bulmaktadır. Her şezlongun üzerinde bulunan ağaç saçakları, deniz tavernaları ve bir dizi kafeler sahil boyunca uzanır.

Bunun yanında bazı su sporları tesisleri de bulunan Perissa, güneşlenmek ve denizin keyfini çıkarmak için en uygun yerlerden biridir.

Santorini gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Santorini’de şehir içi ulaşımda yerel halk otobüsleri kullanılmaktadır. Bu otobüslerin güzergâhları sınırlı olsa da yeterlidir. Eğer gideceğiniz rotadan geçmiyorsa, en yakın yerde inseniz bile çok kısa bir yürüyüşle varabilirsiniz. Otobüslerin güzergâhları ve ücretleri ise şöyledir: 

Tam:               1.80 €Gece:             2.30 €

Tam:               1.80 €Gece:             2.30 €

Tam:               1.80 €Gece:             2.30 €

 • Fira – Karterados – Messaria      

Tam:               1.80 €Gece:             2.30 €

Tam:               1.80 €Gece:             2.30 €

Tam:               1.90 €Gece:             2.40

Tam:               1.80 €Gece:             2.30 €

Tam:               1.80 €Gece:             2.30 €

Tam:               2.30 €Gece:             2.90 €

Tam:               2.50 €Gece:             3.10 €

 • Fira – Akrotiri (village)      

Tam:               1.80 €Gece:             2.30 €

Tam:               2.00 €Gece:             2.50 €

 • Fira – Monolithos – Exo Gonia   

Tam:               1.80 €Gece:             2.30 €

Tam:               1.80 €Gece:             2.30 €

Tam:               2.30 €Gece:             2.90 €

Tam:               1.80 €Gece:             2.30 €

 • Port (Athinios) – Pirgos – Vothonas     

Tam:               1.80 €Gece:             2.30 €

 • Karterados – Port (Athinios)      

Tam:               2.30 €Gece:             2.90 €

 • Messaria – Akrotiri (village)        

Tam:               1.80 €Gece:             2.30 €

 • Messaria – Akrotiri (beach)         

Tam:               1.80 €Gece:             2.30 €

Tam:               1.80 €Gece:             2.30 €

Tam:               1.80 €Gece:             2.30 €

 • Messaria – Port (Athinios)          

Tam:               2.00 €Gece:             2.50 €

Tam:               2.00 €Gece:             2.50 €

Tam:               2.30 €Gece:             2.90 €

Tam:               1.80 €Gece:             2.30 €

Tam:               2.50 €Gece:             3.10 €

 • Karterados – Akrotiri (beach)    

Tam:               2.00 €Gece:             2.50 €

 • Perissa – Port (Athinios) 

Tam:               2.20 €Gece:             2.80 €

 • Web sitesi için tıklayınız.

 Araç kiralama: Adayı keşfetmenin en kolay yollarından biride araç kiralamaktır. Fiyatlar ise genellikle yüksektir. Araç kiralama firmaları hakkında bilgi almak için aşağıdaki iletişim bilgilerinden yararlanabilirsiniz.

+30 2286 081177 

 • Budget Rent a Car | Santorini airport

Santorini Airport (JTR) · +30 21 3021 3120 

 • Accordo – Santorini easy car rental

Epar.Od. Mesarias-Archeas Thiras · +30 2286 082880

SANTORİNİ HAVALİMANI’NDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Havalimanından şehir merkezine ulaşmak içi taksiler ve otobüsler kullanılmaktadır. Her iki aracıda havalimanının hemen dışında bulabilirsiniz. Otobüs ile yolculuk için yaklaşık 3 Euro, taksiyle yolculuk için ortalama 15 Euro ödemeniz gerekmektedir.

Havalimanından şehir merkezine ulaşmanın bir diğer yolu da araç kiralamadır. Bir araç kiraladığınız takdirde adayı çok etkili bir şekilde gezebilirsiniz. 

Santori’ni Yunan mutfağının etkisi altında olmasının yanında kendi yerel lezzetlerine de sahip bir adadır.

Yerel spesiyalleri arasında beyaz patlıcandan yapılan; fava caper, kızarmış domates dilimlerinden yapılan; dolmades ve sarma bulunur.

Bunun yanında deniz ürünlerinin de bir hayli tüketildiği adada, özellikle sahile yakın tavernalarda taze balıkların tadına bakabilirsiniz.

Kalderaya bakan restoranlar ve tavernaların fiyatları çok yüksekken, hemen ara sokaklarda bulunan mekânların fiyatları genellikle düşüktür.

Bu manzara üzerinden fiyatların kabarmasını istemeyenler için uygun bir tavsiye olabilir. Bütçesi kısıtlı olanlar ise genellikle meyhane ve aile tavernalarında yemektedir.

Oia ve Fira’da orta fiyatlı restoranlar bulmakta mümkündür. İki kişilik bir balık menüsünü ortalama 40 Euro’ya yiyebilirsiniz. 

Popüler Restoranlar:

BAHŞİŞ- Santorini’de bahşiş vermek yaygındır. Ödediğiniz hesaba göre %5 ile 10 arasında bahşiş bırakabilirsiniz.

Santorini’de alışveriş yapmak oldukça eğlencelidir. Hem yerel ürünleri hem de temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz birçok butik dükkân ve mağaza bulunur. Ayrıca Yunanistan’ın en ünlü şarap yapım bölgelerinden biridir de.

Avrupa Birliği menşei onaylı bu şarapları Oia’da ki IAMA Şarap Store’dan satın alarak tadını çıkarabilirsiniz. Bunun yanında Atlantis Kitapçısı’da bir hayli rağbet görmektedir. İngilizce, Yunanca, Fransızca, İtalyanca, Almanca, İspanyolca, Hollandaca ve Portekizce dilinde birçok kitabın bulunduğu müthiş bir yerdir.

Hediyelik eşya, giyim, gıda ve takı aksesuar alışverişlerini yapmak içinse en uygun başkent Fira’dır.

Santori’nin gece hayatı hem geleneksel Yunan kültürü hem de turizmin etkisiyle modern kültüre göre şekillenmiştir. Fira, Oia gibi başlıca bölgelere yoğunlaşmış olan meyhaneler, tavernalar, kafeler ve çoğunlukla barlar Santorini’nin başlıca gece hayatının yaşandığı mekânlardır.

Santorini’nin şarapları dünyaca ünlüdür. Bu yüzden yerel şarapların imal edildiği ve satıldığı şaraphaneler turistler ve yerel halkça büyük ilgi görmektedir. Canlı müzik yapan tavernalar, restoranlar ise insanların yemek eşliğinde eğlendiği yerlerdir.

Bu mekânlar eğer Kalderaya bakıyorsa genellikle pahalı, ara caddelerde ise uygun fiyatlı olabilmektedir. Eğer düşük bir bütçeniz varsa bu öneriyi dikkate alabilir veya popüler bir diğer eğlence mekânlarından olan meyhanelere gidebilirsiniz.

Adanın gece hayatı ise genellikle gece olmadan bitmektedir.

Önemli eğlence mekânları;

 • Santorini Music Festival (Eylül)
 • Religious Feasts & Festivals (Ağustos)
 • Megaron Gyzi festival (Ağustos)
 • Santorini Jazz Ffestival (Haziran)
 • Yeni Yıl-1 Ocak
 • Epiphany-6 Ocak
 • Kathara Deftera-Her yıl değişir
 • Bağımsızlık Günü-25 Mart
 • İyi Cuma-Her yıl değişir
 • Kutsal Cumartesi-Her yıl değişir
 • Mayıs Günü-1 Mayıs
 • Assumption -15 Ağustos
 • OXİ Günü-28 Ekim
 • Noel-24-25-26
 • Yılbaşı Gecesi-31 Aralık / yarım gün
 • Acil: 112, 166
 • Yangın: 199
 • Polis: 100
 • Turist Polisi: 171
 • Sahil Güvenlik: 108

Santorini Adası’na seyahat edebilmek için Schengen vizesi gerekmekte ancak son yıllarda Yunan adalarına birçok vize kolaylığı getirilmiştir. Bu kolaylıklar sayesinde Schengen vizeniz olmadan da feribota binip adaya gidebilir, limanda bulunan kontrol noktasında 35 Euro karşılığında 15 günlük iki girişli vizenizi alabilirsiniz.

Yunanistan vizesiz ülkeler arasında yer almasa da kimi adalarına kapıda vize işlemiyle geçmek mümkün. Vizesiz gidilen ülkeler hangileri diye merak ediyorsanız bu yazıyı inceleyebillirsiniz. 

Santorini Adası’nın Türk Konsolosluğu yoktur. Santorini’un tüm konsolosluk işleri Rodos Adası’na bağlıdır.

 • Adres: Iroon Polytechniu 10-12 85100, Rodos Adası – Yunanistan
 • Tel: 0030 22410 23 3 62 – 00 30 22410 23 5 95
 • Web sitesi: http://rodos.bk.mfa.gov.tr/

Yunanistan’da para birimi olarak “Euro” kullanılmaktadır.

Santorini Adası’nın resmi dili Yunanca'dır.

Santorini Adası (GMT +3) zaman dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de yaz saati uygulamasıyla bu saat dilimini kullandığından zaman farkı yoktur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *