Ömer’In Çocukluğu Hangi Tür Eserdir?

Ömer’in Çocukluğu, Muallim Naci’nin kendi hayatını anlattığı bir anı kitabıdır. Sekiz yaşındaki bir çocuğun ağzından yaşadığı şehrin, çocukluk günlerinin, geleneklerin, göreneklerin, ailesi ve çevresindeki diğer insanların anlatıldığı kitap, çocuk edebiyatının ilk örneklerindendir.

Ömer’in Çoçukluğu otobiyografi mi?

Ömer’in Çocukluğu, Tanzimat Edebiyatının en önemli isimleriden biri olan Muallim Naci’nin (1850-1893), sekiz yaşına kadar yaşadığı günleri anlatan bir hatıra kitabıdır.

Ömer’in Çocukluğu hikaye mi?

Ömer’in Çocukluğu özeti. Konusu, bu bir anı romandır. Sekiz yaşındaki bir çocuğun ağzından yaşadığı şehir, semt, ailesi ve çevresindeki diğer insanlar anlatılmakta, aynı zamanda yaşadığı döneme ayna tutmaktadır.

Ateş pare kimin eseri?

Terkib-i Bend-i Muallim Naci. Ateşpare (1883) Şerâre (1884)

Muallim Naci özyaşamöyküsü nedir?

Muallim Naci kimdir? Aruz veznini Türkçeye kusursuzca uygulamak için çalışmış, dilin yalınlaştırılmasını savunan Tanzimat Dönemi’nin önemli şair ve yazarı bir Tanzimat dönemi şairidir. Muallim Naci, 1850 yılında Fatih, İstanbul’da Ali Bey ve Fatma Zehra Hanım’ın oğlu olarak doğmuştur. Asıl adı Ömer’dir.

Sümbüle kimin şiiri?

‘Lügat-ı Naci’ adıyla bir sözlük ile ‘Heder’ ve ‘Musa Bin Ebi’l-Gazan’ adında oyunlar kaleme alan Muallim Naci’nin başlıca eserleri arasında şiir türünde, ‘Ateşpare’, ‘Şerare’, ‘Füruzan’, ‘Sümbüle’, ‘Yadigar-ı Naci’, eleştiri türünde ‘Muallim’, ‘Demdeme I’, Demdeme II’, Demdeme III’ ve ‘Yazmış Bulundum’, anı türünde ‘

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *