Neredekal mobil site İle tatili cebinizden Çıkarın!

 • DUVAR – 10 günlük tatili 'eller havaya' modunda değil de, sessiz ve doğayla iç içe geçirmek isteyenler için Türkiye'nin en sakin tatil yerlerinden bazıları:
 • KADIRGA: AÇIK ARA EN GÜZEL DENİZ

neredekal mobil site İle tatili cebinizden Çıkarın! Kadırga Koyu'nun 'son noktası'. Fotoğraf: Bronz Motel / booking.com

Evet, Assos tarihi limanı ve taş binalarıyla ünlü. Ama özellikle de bayramda ‘klostrofobik’ olma ihtimali epey yüksek. Fakat Çanakkale’de takılmak istiyor ve ‘Son bir denize gireyim’ diyorsanız, o zaman sizi Assos’un yanı başındaki Kadırga Koyu’na alalım. Zira Kadırga Koyu, özellikle de koyun en sonundaki Bronz Motel’in çevresi, Türkiye’nin belki de en güzel (ve kimilerince en soğuk!) denizine sahip. ‘Fazla sakin’ gelirse de, iki kilometre ötedeki Assos’ta, yemek için rezervasyon yaptırmak kaydıyla, ‘kalabalığa karışmak’ her zaman mümkün.

YEŞİLYURT KÖYÜ: OKSİJEN KAFA YAPABİLİR!

neredekal mobil site İle tatili cebinizden Çıkarın! Fotoğraf: [email protected] / Flickr

Tatilinizi dünyada oksijen oranının en yüksek olduğu köyde, Kibele’nin dağı İda’da geçirmeye ne dersiniz? Evet, Kaz Dağı’nın eteklerindeki meşhur Yeşilyurt Köyü’nden söz ediyoruz.

Taş binalardaki pansiyonlardan birinde kalın; Edremit Körfezi’ne yukarıdan bakın, zeytinin ve zeytinyağının en hası eşliğinde gerçek köy peyniri ve ekmeğinin tadına varın.

Uzun yürüyüşlere çıkın, yakındaki Adatepe Köyü’ne de uğramadan dönmeyin.

BOZCAADA DEĞİL, GÖKÇEADA

neredekal mobil site İle tatili cebinizden Çıkarın! Gökçeada'nın Kuzu Limanı. Fotoğraf: Bilderbrei /Wikimedia

Yılların değişmeyen sorusudur; Bozcaada’ya mı gitmeli, Gökçeada’ya mı? Hayalinizdeki sakin tatil merkezinde trafikten yürünemeyen, plajlarında park yeri ve şezlong bulunamayan, rezervasyonsuz balık yemeye gidilemeyen, kalabalıktan ‘batmak’ üzere olan bir adada geçmiyorsa, Bozcaada’yı bu bayram boşverip Gökçeada’yı tercih edin. Eylül’de rüzgârı, geceleri de şal takıp ceket giymeyi göze alın; bol bol denize girip günbatımı izleyin, adanın kendi şaraplarından için, zeytininden yiyin, dibek kahvesi için. Rumların terk etmesi sonrası bomboş kalan Dereköy’ü gezin.

KALEM ADASI: TÜRKİYE'DEKİ KARAYİPLER

neredekal mobil site İle tatili cebinizden Çıkarın! Fotoğraf booking.com'dan alınmıştır.

‘Ne de olsa yazın son tatili’ diyerek kesenin ağzını biraz açmaya hazır mısınız? Öyleyse, bu bayramı ‘Türkiye’deki Karayipler’de yani, Kalem Adası’nda ‘butik’ bir konseptte geçirin.

Burası, İzmir’in Dikili ilçesindeki Bademli Köyü’ne bağlı bir adacık. Yalnızca bir konaklama tesisi var. Yani erken rezervasyon şart.

Bademli’nin yeşil tepelerine bakarak güneşlenin, masmavi denizin tadını çıkarın, mutlaka dalış dersi alın.

SEFERİHİSAR: ADI ÜZERİNDE

neredekal mobil site İle tatili cebinizden Çıkarın! Fotoğraf: V. Yuksel

Sakin bir tatil demiştik değil mi? O zaman Türkiye’nin ilk Cittaslow yerleşkesini, yani ‘sakin şehrini’ anmadan olmaz. İzmir’in Seferihisar ilçesinde balıkçı köyü Sığacık’ı görün, burada Pazar günleri kurulan organik pazardan eve dönmeden alışveriş yapın, Teos antik kentini gezin, Akkum Plajı’nda yüzün.

MAZI KOYU: BODRUM'DA DA DİNLENMEK MÜMKÜN

neredekal mobil site İle tatili cebinizden Çıkarın!

Sessizlik ve Bodrum aynı cümlede yer alamaz sanmayın. ‘Büyük şehirden bayram göçü’nün trafiğini atlatabilirseniz, son bir ‘eylül denizi’ için Bodrum’un Mazı koyunu tercih edin.

Gece hayatı, lüks veya kalabalıkla işi olmayanların adres bellediği Mazı’nın ‘denizi bir acayip’. Koy, anıt ağaçları ve zeytinlikleriyle yemyeşil.

Minik pansiyonlarında kalın, gündüz denizinin, akşam deniz ürünlerinin tadını çıkarın.

KAŞ: HÂLÂ 'TAM' BOZULMAMIŞKEN…

neredekal mobil site İle tatili cebinizden Çıkarın! Fotoğraf: Onur Bahçıvanlar

Eski halini bilenler için artık ‘sıradanlaştı’, hatta ‘Bodrumlaştı’. Yine de Dalaman’dan Fethiye’ye gitmeyi, oradan bir vasıta daha değiştirip yaklaşık bir buçuk saatlik minibüs yolculuğunu göze alanlar çok değil. Yani ‘sessiz bir kaçış noktası’ olma özelliğini koruyor.

Fakat merkezi yeterince sakin gelmezse, yarımadada, Yunanistan’ın Meis Adası’na bakan balkonlu pansiyonlardan birinde kalmalısınız. Kaş’ın içinde denize daha çok iskelelerden giriliyor; illa ki plaj isterseniz minibüsle Kaputaş Plajı’na gidin.

Mutlaka tekne turuna çıkın, ızgara ahtapot yemeden dönmeyin.

KALEKÖY: LİKYA LAHİTLERİNİN ARASINDA YÜZÜN

neredekal mobil site İle tatili cebinizden Çıkarın! Fotoğraf: Elelicht / Wikimedia

‘Sakin tatil anlayışımı Kaş kesmedi ama Antalya’da olayım’ diyorsanız, o zaman istikamet Kaleköy. 1. derece SİT alanı olan Kaleköy’e arabayla gidiş yok; bir şekilde Üçağız’a varmalı, oradan kalacağınız pansiyonun yollayacağı tekneyle geçmelisiniz.

Ya da Kaş’ta bir gece konaklayıp tekne turuyla da ulaşabilirsiniz. Kaleköy’de ne mi var? Likya lahitlerinin arasında yüzebilir ve kanoya binebilir, akşamüzeri Bizans kalesine çıkıp 360 derecelik Kekova manzarasına inanamayabilir, gece kendinizi teknede gibi hissederek ayışığını izleyebilirsiniz.

Kendinizden ve dalgalardan başka kimsenin sesini duymayacaksınız…

KABAK KOYU: HİPPİLERİN VE 'HEP GENÇ KALANLARIN' TERCİHİ

neredekal mobil site İle tatili cebinizden Çıkarın! Fotoğraf: canonim / Flickr

Kurban bayramında bile kırmızı etle ‘işim olmaz’ diyenlerdenseniz, biraz da hippi ruhluysanız Ölüdeniz’in kalabalığına azıcık maruz kalmayı göze alın ve tekneyle Kabak Koyu’na geçin. Tepenin eteklerinde ağaçların arasına saklanmış ağaç evler, Likya Yolu’yla birleşen uzun trekking rotaları, ‘zorunlu yoga ortamı’ ve sahilde sabahlamak… İyice bozulmadan görmek için son zamanlar!

İĞNEADA: YOK BÖYLE DOĞA!

neredekal mobil site İle tatili cebinizden Çıkarın! Fotoğraf: Ahmet Barış Işıtan

Avrupa'nın en büyük Longoz ormanlarının bulunduğu İğneada, aynı zamanda Türkiye'nin en uzun sahillerinden birine de sahip. İğneada Kırklareli'ne bağlı; İstanbul'a yaklaşık 250 kilometre uzaklıkta.

Denizi temiz, ormanı, tam yedi tane gölü ve yabani hayvanlarıyla, doğası muhteşem. Çadır ve pansiyon seçenekleri var. Bayramı burada geçirecekseniz su geçirmez botlarınızı alın; kökleri suda olan ağaçların arasında uzun yürüyüşlere çıkın.

Tertemiz havasıyla akciğerlerinizi doldurun; bol bol da balık yiyin.

DOĞU KARADENİZ: TAM MEVSİMİ

Fotoğraf: Sevtap On / Wikimedia

‘Yaz bitiyor, kuzeyde ne işimiz var’ demeyin, hep ertelediğiniz o Doğu Karadeniz turunu bu bayram yapın. Çünkü Doğu Karadeniz’in o meşhur doğası ve yaylaları, yaz sonunda deyim yerindeyse ‘birkaç level daha atlıyor’. Ayder, Çamlıhemşin ve Macahel’i görmenin, derin vadiler, anıtsal ağaçlar ve şelaleler arasında yürümenin tam da mevsimi.

Contents

You might be interested:  Seyahat Öncesi Pcr Testi Nerede Yapılır?

İLK KEZ YURT DIŞINA ÇIKACAKLARA TAVSİYELER

Stres yok, her şey çok kolay olacak ve süper geçecek! Biliyorum; bilinmez insanın gözünü korkutabiliyor. Bu çok doğal ve tüm ilk defa yurt dışına çıkmış herkesin yaşadığı bir süreç. Hepimiz de mutlu mesut gidip geldik, sen de çok güzel anılarla döneceksin.

İçine biraz su serpecekse, kafanda büyüttüğün kadar büyük bir bilinmez seni beklemiyor. Sonuçta gezegen değil, ülke değiştiriyoruz, gideceğimiz yerde de senin benim gibi insanlar var.

Dünyada her ne kadar kültürler farklılık gösterse de, insanlar temelde her yerde aynılar.

Nereye gidersen git, birisi hapşırınca insanlar çok yaşa diyor, hıçkırık tutunca gülüyor, restoranda yemek gecikince sinirleniyor, otobüste birisi yer verince seviniyorlar. ???? Pasaportlarımız farklı olsa da hepimiz aynıyız.

neredekal mobil site İle tatili cebinizden Çıkarın!

 • Geriye kalıyor ikinci konu: Yurt dışında giderkenki işleyiş ve ilk kez yurt dışına çıkacaklara tavsiyeler ve bilinmesi gerekenler.
 • O noktada da sırtınızı bize yaslayabilirsin, sana yurt dışına çıkarken havalimanında yapılması gerekenlerden tut da ilk defa yurt dışına çıkacaklar nereye gitmeli, havaalanında yapılması gerekenler ve yurtdışı pasaport kontrolünde sorulan sorular, tax free nedir, nasıl alınır gibi bütün kritik konuları kapsayanYurt Dışına Çıkmak 101 rehberi çıkardık.
 • Dönüşte yorumlarını merakla bekliyoruz!
 • Not:
  – Genelde ilk defa yurt dışına seyahat edenler batı ülkelerine gittikleri için örneklerimizi batı ülkeleri odaklı anlattık.
 • –Yurt Dışında Ucuz Tatil tavsiyelerimizi okumak için hadi tık tık.

– Gezerken para kazanmak isteyenleri de şuraya alalım: İnternetten Para Kazanma Yolları

2. Pasaportunuzun Üzerindeki Geçerlilik Süresine Kanmayın!

Şimdi pasaportunuzun geçerlilik tarihine baktınız, daha 2 ay var. Oh dediniz, ben bi Yunanistan patlatayım. Bilmiyorsun ki seni sınırdan içeri almazlar, evine kös kös dönersin.

Neden mi? Genel olarak seyahat edeceğiniz tüm ülkeler, güncel pasaportunuzun seyahat edeceğiniz tarihlerden sonra bile en az 6 ay daha geçerliliğinin olmasını bekliyor. Ayıca yurt dışı çıkışlarınızda pasaportunuzun en az 2 boş sayfası olduğunu da kontrol etmeyi unutmayın.

3. İlk Defa Yurt Dışına Çıkacaklar Nereye Gitmeli?

Vizesiz Gidilen Ülkeler içinden Karadağ (sadece yazın) veya Sırbistan’ı tercih edebilirsiniz.

Hem  estetik ve eğlenceliler, hem de vizesiz oluşları ve birkaç saatte uçulmalarıyla eforsuzlar. Mutfaklarının ve Balkan kültürünün bize olan yakınlığı yabancılık çekmezsiniz.

Vize gerekmeden gidebileceğiniz diğer güzel yerleri öğrenmek için Vizesiz Gidilen En Güzel Ülkeler yazımıza bakabiliriniz.

Schengen Vizesi Ülkeleri içinden İtalya’dan Roma, Floransa ya daİspanya’dan Barselona‘yı öneririz.

Roma ve Floransa o kadar güzel ki daha fazla gezmek için iştahınızın kabarması garanti: Ayrıca damak tadı, insan ilişkileri olarak bize çok yakınlar. Barselona ise genç olmak için dünyadaki en güzel şehirlerden.

Vizeniz yoksa Schengen Vizesi Nasıl Alınır yazımızdan faydalanabilirsiniz.

4. GSM  Hattınızı Yurt Dışına Açtırın

neredekal mobil site İle tatili cebinizden Çıkarın!

Açtırmanın 3 yolu var: 1) Müşteri hizmetlerini aramak, 2) Şubeye gitmek, 3) SMS göndermek.

SMS ile hattınızı yurt dışı kullanımına açtırmak

Turkcell: Mesaj ile hattınızı  yurtdışına kullanıma açmak için “ROAM” yazıp 2200’e ücretsiz SMS gönderin.

Vodafone: “ROAM AC” yazıp 7048’e gönderin.

5. El Yakmayan Faturalar İçin Yurt Dışı Paketleri Alın

neredekal mobil site İle tatili cebinizden Çıkarın!

Turkcell iki opsiyon sunuyor

1) Kendi tarifenizi her gün belli bir ücret vererek kullanmaya devam edebilirsiniz.
SUPER YURTDISI yazıp 2200’e gönderdiğinizde aktif hale geliyor. Güncel günlük kullanım ücretini buradan öğrenebilirsiniz.

2) Yurt dışında kullanmak üzere belli bir internet, sms, ve telefon hakkı satın alabilirsiniz.
Turkcell’in Akıllı Dünya Tarifesi ekstra bir ücret karşılığı ister 30 dakika konuşma veya 30 SMS isterseniz de 100 MB internet hakkınız var. Bu tarife siz yurt dışına gidip de telefonunuzu ilk kullanıma açtığınız anda otomatik devreye giriyor. Güncel tarife ücretini buradan öğrenebilirsiniz.

Biz 1.sini öneriyoruz çünkü gezerken insanın internet kullanımı çok fazla oluyor. Tren saatinden restoranına internette bir sürü araştırma yapmak isteyeceksiniz. Bi de üzerine sosyal medya hesaplarınızı kulllandınız mı satın aldığınız paket eriyip bitiyor.

Önemli: Bu paketler tüm ülkelerde geçerli değil. Mutlaka gittiğiniz ülke bunların arasında mı bakın!!!!

Vodafone

Vodafone’un ise günlük 25 MB interneti (kodu: NET25), Aylık 30 dakika konuşma  (kodu: AYLIK30) olan yurtdışı paketleri var. Paketleri hesabınıza işletmek için paket kodunu yazıp 7048’e göndermeniz yeterli. Güncel ücretini buradan öğrenebilirsiniz.

You might be interested:  Ürolojide Tur Ne Demek?

6. Yurtdışından Nasıl Arama Yapılır?

Yurt dışındasınız ve Türkiye’yi arayacaksanız numaranın başına +90 koyarak arayacağınız numarayı çevireceksiniz. Örnek: +90 537 777 77 77.

Eğer bulunduğunuz ülkedeki ya da 3. bir ülkedeki bir numarayı arayacaksanız yine başına o ülkenin konudunu koymanız gerekecek. Örneğin; Makedonya’da bir yeri arayacaksanız başına ülke kodu +389 gelecek.. Örnek: +3890000000000 gibi.

7. Priz Uyumuna Dikkat Edin

neredekal mobil site İle tatili cebinizden Çıkarın!
Dünyanın farklı ülkelerinde farklı voltajlı elektirik sistemleri ve priz girişleri var. Biz Türkiye’de C ve F tiplerini kullanıyoruz. Avrupa’nın büyük çoğunluğu da C ve F kullanıyor ama Amerika A ve B, İngiltere ise G tipi kullanılıyor. Eğer farklı bir priz kullanıyorlarsa yanınızda adaptör/ dönüştürücü götürün. Hangi ülkede ne priz girişleri ve voltaj kullanılıyor öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz. Otelde kalacaksan, resepsiyonlarda adaptör bulunabiliyor.

8. Oraya Gitmek İçin Doğru Zaman Ne Zaman Araştırın

Bakın bu sezon kontrolü meselesi çok önemli. Bize neşeli neşeli “Balayı için Tayland’a çok ucuz bilet bulduk! Temmuz’da yolcuyuz” mesajları geldikçe biz burada kahroluyoruz. Çünkü bizim yaz aylarımız Tayland’a en gidilmemesi gereken, Muson yağmurları ile suların sellerin bastığı aylar. Mutlaka internete bi “best season to go to xxx” yazıp araştırın uçak bileti almadan.

9. Kıyafet Seçimi & Hava Durumu Uyumuna Dikkat Edin

neredekal mobil site İle tatili cebinizden Çıkarın!

10. Valiz Hakkını Öğrenin

Türk Hava Yolları için ağırlık limitleri şöyle: Yurt içi uçuşlarda 15 kg, Yurt Dışı biletlerde 20 kg ama eğer promosyonlu bilet aldıysanız 15 kg, Business sınıfında 30 kg

Pegasus ise bilet fiyatları için paketler oluşturmuş:
Yurt içinde Eko paket 15, Avantaj paket 20, Ekstra paket 25,
Dış hatlarda Süper eko paket 8 kg (ama sadece kabin valizine izin veriliyor), Eko ve Avantaj paketler 20, Ekstra paket 25 kg.

Sun Express havayolu şirketinde yolcu başına düşen hak 20 kilo, el bagajı ise 6 kilo. Eğer 2 yaşından küçük çocuğunuz varsa onun hakkı da 10 kilo. Ayrıca çocuk arabanız, seyahat yatağınız ve benzerleri ücretsiz taşınıyor.

– Yani valiz hazırlamadan önce mutlaka hafif bir valiz tercih edip uçuş yapacağınız havayolu şirketinin size tanıdığı valiz hakkını öğrenin.

11. Döviz İşlemlerinizi Türkiye’de Halletmeye Bakın

neredekal mobil site İle tatili cebinizden Çıkarın!
TL verip döviz alma işlemini mutlaka Türkiye’de yapın. Türk Lirası’nı yurt dışında bozduracak yer bulmak tam bir kabus.
– Her bozdurma işleminde komisyon verdiğiniz için ideali TL’yi direkt o ülkenin parasına çevirerek çıkmak. Yani mümkünse paranızın kesin harcayacağınızı bildiğiniz kısmını Türk Lirası’ndan gideceğiniz ülkenin parasına çevirin. Ama maalesef bu çoğu zaman mümkün olmuyor ve siz burada Dolar ya da Euro alıp, daha sonra o ülkeye gittiğinizde onu bozdurup yerrel patayı almak zorunda kalıyorsunuz çünkü Türkiye’deki döviz bürolasında Peru Pesosu ne gezsin? Mesela Arap turist çok geldiği için Suudi Riyal’i bulmak bir nebze daha kolay. Ama sadece kesin harcayacağınızı bildiğiniz kadarını yerel para birimine çevirin. Yanınızda ektsradan bulunan para Dolar olsun.
– Euro’dan ziyade Dolar’ı önermemizin sebebi, dünyada daha geçerli bir para olması. Hatta bazı ülkelerde ödemelerde kendi para birimleri gibi dolar kabul ediyorlar.
– Küba bu duruma istisnadır, Amerika ile politik gerilim olduğu için Dolar dert, Euro götürün.
– Söylemeye gerek var mı bilmiyorum; Euro bölgesine gidiyorsanız Dolar almayın, direkt Türk Lira’nızı Euro’ya çevirin. ????

– Havalimanı ve tren garlarında döviz büroları var. Buralarda yüksek komisyonla işlem yaparlar. Sizi şehre götürecek kadar bir meblayı çevirtip, gerisini şehirde bozdurabilirsiniz.

12. Online Check-In Yapıp Uçuşunuzu Garantiye Alın

Bagajınız olsun olmasın mutlaka online check-in yapın. Neden mi?
– Hava Yolları bazen uçaktaki koltuk sayısından fazla bilet satarlar.

Kimlere uçakta yer kalmaz biliyor musunuz? Check-in’ini geç yapanlara. Kaç kere başımıza geldi, özellikle bayramdı, tatildi, yaz sezonuydu çok sık yaşanan bir durumdur.

Online check-in yapın, kıçınızı garantiye alın.  ????
– Havalimanı check-in kuyruğunda daha az beklersiniz.

– Yurt dışı uçuşlarında uçak saatinden 45 dakika önce check- in işlemi kapanır. Yurt içi uçuşlarında da 30 dakika kala. Yani bir aksilik oldu ve siz 40 dakika kala geldiniz, uçamazsınız, biletiniz de paracıklarınız da yanar. AMA eğer online check-in yaptıysanız, valizinizi de alıp direkt kapıya gidip, uçağa binebilirsiniz.

Online Check-in Nasıl Yapılır?

– Online check-in uçuşa 24 saat kala açılır, uçuştan 2 saat önce kapanır.
– Uçtuğunuz havayolundan biletinizi satın aldığınızda onay e-mailı gelir. Bu emailde bir PNR numarası vardır.

– Havayolunun websitesindeki online check-in sekmesine PNR numarası ve adınız soyadınızı girerek işlem yapabilirsiniz.

13. Pasaportunuzun Kimlik Sayfasının Ve Vizenizin Sayfasının Fotoğrafını Kendinize Emaillayın

İnsanlık hali; eşyalar kaybolabilir ya da çalınabilir. Bunu göz önünde bulundurarak pasaportunuzda bulunan kimlik bilgilerinizin olduğu sayfanın ve vizenizin olduğu sayfanın fotoğraflarını çekip telefonunuzda bulundurun.

Hatta bizce biraz daha garantiye alıp kendinize mail atın. Sonuçta telefonunuz da çalınabilir veya kaybolabilir.

Bu tarz durumlarda polise veya ilgili kişilere kendinizi daha iyi anlatabilir, ihtiyacınız olduğunda hemen pasaport ve vize bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Gelelim yurt dışına ilk kez çıkanların en stres yaptığı kısımlara.

14. Yurt Dışına Çıkarken Havalimanında Yapılacaklar Listesi

neredekal mobil site İle tatili cebinizden Çıkarın!

– Hadi geçmiş olsun.

Gelelim detaylarına:

15. Uçak Saatinden 2 Saat Önce Havalimanında Olun

Hazırlık aşaması bitti çantaları hazırladık, ihtiyacımız olan her şeyi yanımıza aldık ve havalimanı yoluna çıktık. Şimdi burada da havalimanında bilmemiz ve uygulamamız gereken veya yararlanabileceğimiz bazı durumlar var. Öncelikle ilk adım havalimanına uçuş saatimizden 2 saat önce varmak. Çünkü kimse elini kolunu sallayarak uçağa binemiyor.

You might be interested:  Hangi Otel Yandı?

Güvenlik için bazı uygulamalar, kontroller, bagajınız varsa onu verip uçuş kartınızı alma gibi durumlar var. Ayrıca bazı dönemler veya saatler yoğunluk olduğundan tüm bu işlemler normalden biraz daha uzun sürebilir. Bu kontrollerin tamamını rahatça tamamlamak için ihtiyacımız olan vakit 2 saat kadar. Yani uçuşunuz saat kaçtaysa o saatten 2 saat önce havalimanında olmaya çalışın.

Zamanınız kalırsa da güzel bir kitap açıp keyifle okuyun.

16. Yoğunluk Noktalarına Aman Dikkat!

Bayramlarda, tatillerde ya da bazen özel bir sebep yokken bile havalimanında aşırı yoğunluk olabiliyor.

Uçağı kaçırmamak için kritik yoğunluk noktaları olabileceğini aklınızda bulundurun:
– Havalimanı yolu trafiği ve giriş kuyruğu
– Otopark (yer bulamıyorsanız valeye vermek bir seçenek)
– Havalimanı girişinde güvenlik kontrolü kuyruğu
– Check – in kuyruğu (Online check’in yapanlar direkt online check – in kontuarına başvurabilir)
– Pasaport kontrolü kuyruğu
– Kapılara geçerken tekrar güvenlik kontrolü kuyruğu
– Bir de bazen kapılar çok uzak oluyor. 20 dakika havalimanı içinde yürümek zorunda kalabiliyorsunuz. Bunu da göz önünde bulundurun. Danışmaya bulunduğunuz yerden kapıya gitmenin kaç dakika alacağını sorabilirsiniz.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Atatürk Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

17. Harç Pulunuzu Aldığınızdan Emin Olun

– Yurt dışına çıkan herkesin pasaport kontrolüne girmeden önce harç pulu denilen puldan alması gerekir. Çıkış başına alınan 50 TL’lik harçtır.
– Yurt dışında oturma izni bulunanlardan ve 7 yaşın altında olanlardan alınmıyor.

– Pulu havalimanında bulunan veznelerden alabiliyorsunuz.
– Bankalardan da alabiliyorsunuz ama bizce bu pek pratik değil (Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Halk Bankası, Akbank vs.

)
– Pasaport kontrolünde mutlaka görevli kişiye pasaportunuzla birlikte pulu da takdim etmeniz gerekiyor.

– Genellikle tam pasaport kontrolüne girildiğinde harç pulunu almayı unutmuş olmanız sık rastlanan bir durumdur. Panik olmayın. Geri dönüp pulunuzu alıp tekrar sıraya girin. Elbette çok yoğun dönemlerde sıranın tekrar arkasına geçecek oluşunuz uçağınızı kaçırmanıza bile neden olabilir. Bu nedenle her halükarda harç pulunuzu sıraya girmeden önce almış olduğunuza emin olun.

18. İlk Kez Yurt Dışına Çıkacaklar İçin Aktarmalı Uçuş Yapmak Karışık Olabilir

Foreign Currency Transfer (SWIFT)

The fast and easy way to transfer foreign currency, from Garanti BBVA.

By using the Foreign Currency Transfer (Swift) step on Garanti BBVA Internet Banking, you can easily perform your foreign currency transfer transactions to banks in Turkey and abroad.

Also, if you want to receive foreign currency transfers to your account from abroad, all you have to do is to give our bank’s swift code TGBATRISXXX, your name-surname and your account number to the person who will be performing the foreign currency transfer.

How to perform a Swift transaction via Internet Banking

To perform your Foreign Currency (SWIFT) transaction, you have to enter;

 • To perform a Foreign Currency Transfer (Swift) transaction:
 • You have to enter your foreign currency account from which you will perform the foreign currency transfer (Swift),
 • Your TL account from which the transaction fee will be collected,
 • The country that the bank you will be transferring foreign currency to is located in, and the first letter of this bank.

The first three letters of the city that the bank/branch that you will be transferring foreign currency to is located in.

If you know the Swift code of the bank that you will be transferring money to, instead of the all these information, you can enter this code. The Bank Swift codes consist of 11 digits.

If the Swift Code contains less than 11 digits, you need to create an 11-digit code by adding the letter X to the end of the code.

After making these entries, the bank branches that fit the criteria you have entered and registered in the SWIFT system will be listed.

If the bank that you want to transfer foreign currency to is not on this list, you have to go to your branch to perform your transaction.

If you place your foreign currency (Swift) order until 17:00, the money will arrive at the recipient’s bank account in 2 business days. In orders placed after 17:00, the money will arrive at the recipient’s bank account in 3 business days.

Swift Tracking Report

Garanti BBVA Customers are able to trace their SWIFT payment instructions, and have visibility over their payment activity, via Swift Tracking Report.

Bringing great transparency , the Tracking Report provides status updates to all banks involved in any payment chain and allows them to confirm when a payment has been completed. Also, when payment is reached to beneficiary bank, you can clearly see the total amount of fees and deductions during transaction.

To perform end-to-end tracking, apply the Tracking Report on Internet Banking.

 • Everything you need to know about password transactions.
 • Conveniently send/receive international money transfers via Garanti BBVA Internet Banking.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *