Mutfağını Ünlü Şeflerin yönettiği oteller

 • Röportaj: Hatice Ünal Bilen
 • Fotoğraflar: Hakkı Günerkan
 • 12 yaşında başladığı mutfak yolculuğunda en büyük şansı, amca mutfağında pişmek kadar doğma büyüme Bolulu olmaktı belki de… Sonrası malum… İstanbul ve şehrin sayılı restoranlarında duyduğu bilumum restoran hikayeleri… Beş yıldızlı sofralara taşınan aşk dolu, tutku dolu lezzetler…
 • Bu sayımızda Kalamış Koyu’na demir attık; Wyndham Grand Istanbul Kalamış Marina Hotel’in teras katındaki OUZO Roof Restaurant’tan profesyonel şef Mehmet Yalçınkaya’nın ustalık lezzetlerine misafir olduk.

“Ben şanslıydım çünkü bana aşçılığı sevdirecek bir amcam vardı. Şanslıydım, Boluluydum. En büyük şansım bu işi çok sevmem ve bana sevdirenlerle karşılaşmış olmamdır” sözleriyle aşçılık öyküsüne kısa bir girizgah yapan Mehmet Yalçınkaya, İstanbul’un Maksim ve Bebek Belediye Gazinosu gibi en meşhur yerlerinde dinlediği restoran hikayeleriyle büyüdüğünü belirtiyor.

mutfağını Ünlü Şeflerin yönettiği oteller

SÜREYYA GÜNLERİ…

Şefin anlattığına göre Süreyya günleri oldukça enteresan geçmiş. O ana kadar gördüğü ürünleri ters yüz edecek kadar üstelik. Heyecan duymuş, sarsılmış… Ama bir o kadar da mutluluk duyduğunu belirten Yalçınkaya, “Nasıl sevinmeyeyim, mutfak dünyasının en iyi şefleriyle çalışıyor ve sürekli kendimi besleyerek, geliştiriyordum” diyor.

 1. Ardından Kuşadası’nda bir otel ve İstanbul’a dönüş… Eresin Grubu ve Wow Otel deneyimlerinden sonra Katar Kraliyet Ailesine hazırlanan menüler… Fransa’da Marshall Carlos ile yapılan çalışmalar, Almanya’da Hetz Grup’taki Gastronomi Koordinatörlüğü, son iki yılı da Yunanistan’da cruise mutfaklarıyla geçiyor Yalçınkaya’nın.
 2. mutfağını Ünlü Şeflerin yönettiği oteller
 3. WYNDHAM GRAND KALAMIŞ MARİNA İLE TANIŞMA

Şefin şu anki durağında Wyndham Grand Istanbul Kalamış Marina Hotel var. Şubat 2014’den bu yana beş yıldızlı otelin mutfağını yönettiğini söyleyen deneyimli şef, restoran konsepti ve ile ilgili şu bilgileri aktarıyor: “Burada ülke mutfakları çalışıyoruz. Dünya mutfağı demiyorum çünkü bence o çok yanlış bir terim.

Bir işletmede dünya mutfağı var diyorsanız food courtunuzun da olması lazım. Burada Da Mario, Sushico, et ve İtalyan restoranları var. Bunlarla maalesef sık sık karşılaşıyoruz. Bugün restoranlar bile dünya mutfağı çalıştığını iddia ediyor. Ama bu olanaksız ve bence büyük haksızlık ediliyor. Ondan bu kadar takılıyorum.

Biz otelimizde Akdeniz sentezi ağırlıklı konsept bir mutfak sunuyoruz.”

mutfağını Ünlü Şeflerin yönettiği oteller

YENİ MENÜDE ‘AKDENİZ SENTEZİ MENŞEİLİ YORUM MUTFAK’ VAR

Peki nedir bu Akdeniz sentezi, şeften biraz daha detaylı anlatmasını istiyorum. Wyndham Grand Kalamış’a gelişiyle yeni bir motto yayınladığını dile getiren Yalçınkaya, “Akdeniz sentezi” adıyla bir konsept tasarladık. Bunu da zaten OUZO’nun yeni menüsünde göreceksiniz.

Nedir bu sentez derseniz, ben zaten Türkiye’de modern Türk mutfağı akımının öncülerinden biriyim. Dolayısıyla otel menülerinde Akdeniz sentezi menşeili yorum bir mutfak çalışıyoruz. Biz ayva, gül yaprağı ve pişmaniyeyi bir araya getiriyoruz. Yeni menümüzde lavantalı muhallebi var.

Bal, tarçın ve nane likörünü bir araya getiriyoruz. Bence bu bir olay ve bu tabağı Avrupa’da istediğiniz Michelin yıldızlı bir restoranda sunabilirsiniz. Bugün narenciyeli deniz mahsulleri yapacağız. Hitit döneminde olduğu gibi bir taşın içinde çorba sunacağız. Yine ciddi anlamda yorum meze çalışıyoruz.

Şu anda bizim yaptığımız 4-5 mezemiz pick olmuş durumda.”

OUZO’nun 2016’da yeni ve farklı çalışmalarla misafirlerini şaşırtmaya devam edeceğini anlatan Yalçınkaya, “Hatay’dan aldığımız tuzlu yoğurtla buradaki ahtapotu birleştireceğiz. Bu dönemde biz kendi yetiştirdiğimiz mikro yeşilliklere geçeceğiz. Onları olabildiğince doğal ortamda yetiştirerek menüye katkıda bulunacağız.” şeklinde sözlerine devam ediyor.

mutfağını Ünlü Şeflerin yönettiği oteller

“AVRUPA’DA TÜRK MUTFAĞI TREND OLACAK”

Şef ile yaptığım söyleşiye Türk ve dünya mutfaklarına hakim trendlerle devam ediyorum.

Son 10 yılda Avrupa’da Türk mutfağının öne geçeceğini kaydeden Yalçınkaya, bunda Türkiye’nin sahip olduğu Mezopotamya, Akdeniz, İskenderiye bölgelerinin ve bakir toprakların etkisinin büyük olduğunu ifade ederek, “Türk gastronomisi artık Avrupa’daki statükocu ve klasik mutfağın önüne geçti. Avrupa kendini yenileyemedi. Avrupa’da hala carpaccio, kaz ciğeri ve ağır yağlı soslar veriliyor. Şu anda fresh, sağlıklı ve yerelin her türlü çeşidinin olduğu Anadolu’ya geliyorlar. Bugün dünyada Fera Nadyan gibi bir dahi şef İzmit’in pişmaniyesini keşfetmiş, biz hala parfe vereceğiz diye uğraşıyoruz, uğraşıyorduk… Ben geçen yıl Işkin diye bir otu Tunceli’den getirttim. Sağlıklı salatalar ve turşular yaptık.” diye konuşuyor.

mutfağını Ünlü Şeflerin yönettiği oteller

 “İNSANLAR GÜZEL YEMEK YENECEK YERLERE GİTMEK İSTİYOR”

Belki şaşırtıcı ama Yalçınkaya’nın en önemli iddialarından biri de, misafirlerine yenilebilir yemekler vaat etmesi. O böyle diyorsa bir sebebi vardır elbette diyorum ve konuyu biraz daha açmasını istiyorum.

Türkiye’de son 5-6 yıldır tüketicinin kandırıldığını ifade eden Yalçınkaya, “İnsanlar verdiği hizmetin karşılığını göremediği için artık dışarıda yemek yemek istemiyor.

Ben size ilginç bir rakam da vereyim, İstanbul’da eğlence ve yeme içme müşterisinin adedi 4 bini geçmez. Bana gelenle x restoranlara gidenler hep aynı kişiler. Bizim kitlemiz ayda 3-4 defa yemek yiyenler.

You might be interested:  En az birine katılmanız gereken dünyanın en İlginç karnavalları

Onlar kandırıldılar ama bu insanlar artık doğru yolu buldu; yemek yenecek yerlere gitmek istiyorlar, önlerinde yenecek yemek görmek istiyorlar. Bence bu çok önemli. Çünkü biz işletmeler olarak bu krediyi tükettik.” diyor.

mutfağını Ünlü Şeflerin yönettiği oteller

“YEMEK DEDİĞİN MANTIKLI OLMALI”

Peki şefe göre ne olursa yemek olur, anlatmaya devam ediyor: “Yemek önce ticari, mantıklı, lezzetli, hijyenik, renk uyumlu ve gramajlara uygun olmalıdır. Değişim, modernizm ve iş bilmezlik adına insanların önüne saçma sapan menüler konuluyor.”

Şefin anlattığına göre yemek dediğin mantıklı olacak, fazla saçmalamayacak. Peki lezzetli bir yemek nasıl olmalı, soruyorum. Lezzetin en önemli noktasının kaliteli ürün seçimi olduğunu söyleyen Yalçınkaya, “Ürününüz iyi değilse, istediğiniz kadar iyi şef olun, ortaya başarılı bir iş çıkaramazsınız” diyor.

Bu noktada yemeğin reçetesinin yazılmasının da önemine dikkat çeken şef, bunun standartlar açısından gerekli bir adım olduğunu söyleyerek, lezzet kriterlerine şöyle devam ediyor: “Doğru yemek, doğru garnitür, iyi baharat kullanımları ve pişirme dereceleri de diğer önemli ayrıntılar.

Tüm bunları ürün, reçete, pişirme tekniği, sunum, standart olmak üzere beş önemli maddede toplayabilirim.”

mutfağını Ünlü Şeflerin yönettiği oteller

“YARATICI DEĞİLSEN, BU İŞİ İYİ YAPAMAZSIN”

Gelelim, şefin tabaktaki sunum tekniklerine.

Liseye vedasından hemen sonra İstanbul Kitchen Akademi’de Kitchen Artist eğitimi aldığını söyleyen Yalçınkaya’nın sunumları görülmeye değer! Bir otel şefi olmanın dışında tabak tasarımı da yaptığını anlatan Yalçınkaya, “Kitchen Artistlik Türkiye’de çok yaygın değil ama bu işi iyi yapmak istiyorsanız tasarım tarafınızı da geliştirmeniz gerekiyor. Çünkü devir görsellik ve tasarım devri. Dolayısıyla benim tabaklarım sade, şık, anlaşılabilir, cool, net ve ürün odaklılar. Tabakta kafa karıştırmayı sevmem” diyor.

 • Kariyer hayatında kopyalamak ve taklit etmekten uzak durmaya büyük imtina gösterdiğini söyleyen Yalçınkaya, “Benim menülerimdeki yemeği başka bir yerde yiyemezsiniz, klasikler dışında” diyecek kadar da iddialı konuşuyor.
 • mutfağını Ünlü Şeflerin yönettiği oteller
 • ŞAHSİ HAYALLERDEN ARINMIŞ ŞEF

Son olarak şefe en büyük hayalini soruyorum. Bütün samimiyetiyle Türk mutfağının Avrupa’da söz sahibi şeflerin menülerinde yer aldığını gördüğünde hayaline kavuşacağını belirten Yalçınkaya, “Kendime dair hiçbir şahsi hayalim yok. Lavantalı muhallebimi veya x bir arkadaşımın yaptığı sakızlı ahtapotu yurt dışındaki bir restoranda gördüğümde ben o zaman mutlu olacağım” diyor.

mutfağını Ünlü Şeflerin yönettiği oteller

“ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI TÜRKİYE’YE 40 YAŞIMDA DÖNERDİM”

Mehmet Yalçınkaya son olarak sektöre yeni adım atacak gençlere bir tavsiyede bulunmayı da ihmal etmiyor.

“Şimdiki aklım olsaydı bütün dünyayı gezer, Türkiye’ye 40 yaşımda dönerdim” diyen deneyimli şefin nasihatlerine kulak vermek lazım.

Çünkü o “Kendi öz kültürünze ve yerel ürünlerinize hakim olmadan uluslararası mutfaklarda yer alamazsınız. İyi bir bulgur pilavı yapamadan iyi bir risotto yapmaya çalışmak yanlış olur.” diyor.

2016-01-08

Aydın Demir – Acunmedya Akademi

Mutfağımızı dünyada en iyi temsil eden şeflerimizden biri olan Aydın Demir, Mengen’de 4 kuşaktır aşçılık yapan bir ailede dünyaya geldi. Küçük yaşlarda çırak olarak mutfağa girerek Club 29, Şamdan, Discorium, Piezza, La Fontaine gibi restoranlarda tecrübe kazandı.

1999’da Ayhan Cöner’in İstanbul’da kuruluşunu yaptığı ilk yerli füzyon restoran Citron’un mutfağını yönettikten sonra 2002’de en iyi 50 Restaurant arasına giren Changa’nın şefliğini üstlendi.

Ritz Carlton, Çırağan Kempinski, Kanyon Konyalı ve Divan Otelleri’nde baş aşçı olarak görev yaptı. 2008-2009 yıllarında Cumhurbaşkanlığı Köşkü mutfağını yönetti.

Yurt içi ve yurt dışı proje organizasyonlarında Ayhan Cöner ile birlikte hizmet veriyor.

Mutfağımızı dünyada en iyi temsil eden şeflerimizden biri olan Aydın Demir, Mengen’de 4 kuşaktır aşçılık yapan bir ailede dünyaya geldi. Küçük yaşlarda çırak olarak mutfağa girerek Club 29, Şamdan, Discorium, Piezza, La Fontaine gibi restoranlarda tecrübe kazandı.

1999’da Ayhan Cöner’in İstanbul’da kuruluşunu yaptığı ilk yerli füzyon restoran Citron’un mutfağını yönettikten sonra 2002’de en iyi 50 Restaurant arasına giren Changa’nın şefliğini üstlendi.

Ritz Carlton, Çırağan Kempinski, Kanyon Konyalı ve Divan Otelleri’nde baş aşçı olarak görev yaptı. 2008-2009 yıllarında Cumhurbaşkanlığı Köşkü mutfağını yönetti.

Yurt içi ve yurt dışı proje organizasyonlarında Ayhan Cöner ile birlikte hizmet veriyor.

mutfağını Ünlü Şeflerin yönettiği oteller

       – Profesyonel Aşçılık Eğitimi
       – Prochef Eğitimi

 • Tabak Sunum Teknikleri
 • Türk Mutfağı

mutfağını Ünlü Şeflerin yönettiği oteller

Profesyonel Aşçılık Eğitimi
Prochef Eğitimi

 • Tabak Sunum Teknikleri
 • Türk Mutfağı
You might be interested:  Çanakkale destanının yazıldığı 14 savaş alanı

Olabilir tabii ki. Kendi mutfak kültürümüz o kadar zengin ki eski lezzetleri, çok küçük dokunuşlarla modern sunumlar yaparak, küçük servis tabaklarında, kendi mutfak kültürümüzün ne kadar değerli ve ne kadar unutulmuş bilinmeyen lezzetleri olduğunu ortaya çıkartırsak, zaten bunlar bugün yeni yemekler olarak ortaya çıkacaktır ve mutfağımıza kazandırmış olacağız. Bu şekilde mutfağımızı çok daha zenginleştirebiliriz.

Vişneli yaprak sarması  şimdi fenomen oldu. Herkesin yaptığı bir lezzet oldu. Ben onu yıllar önce Konyalı lokantalarında Çırağan gibi otellerde çalışırken farkına vardım. Hem ekşi, hem tatlı. Çünkü bizim mutfağımızda  ekşi, tatlı, acı dengeleri olan az baharatlı veya çok baharatlı lezzetleri olan bir mutfağımız var bunları mutfağımıza kazandırdım. Bunlar şu an market raflarında bile satılıyor. Bu beni mutlu ediyor tabii. Bunun gibi satılan bir sürü ürün var. Mesela terkibi çeşidi gibi Osmanlı meyveleri  ve bademi kullanıldığı çok özel et yemekleri de var. Böyle etin kuru yemişle birleşmiş halleri bizim mutfağımızda değer kazanabilecek lezzetler. Bunları iyi anlatmak, iyi uygulamak gerekiyor tabii ki.

Aslında evrensel pazarda birçok ürünümüz oldu yıllar önce uluslararası bir restoranda çalışırken. Dünyaca ünlü bir danışman şefimiz Peter Gordon vardı. Mesela çılbırı farklı versiyonlarla İngiltere mutfağına soktuğumuz görüyorum. Onun gibi bazı yemeklerimiz uluslararası mutfağa girmiş vaziyette. Favayı zaten bütün dünya biliyor. Bunun gibi  girebilecek birçok ürünümüz var. Bulguru biz çok kullanıyoruz. Aynı şekilde dünya mutfaklarına girebilecek şekilde çok ürünümüz var.

Mutfağımızı dünyada en iyi temsil eden şeflerimizden biri olan Aydın Demir, Mengen’de 4 kuşaktır aşçılık yapan bir ailede dünyaya geldi. Küçük yaşlarda çırak olarak mutfağa girerek Club 29, Şamdan, Discorium, Piezza, La Fontaine gibi restoranlarda tecrübe kazandı.

1999’da Ayhan Cöner’in İstanbul’da kuruluşunu yaptığı ilk yerli füzyon restoran Citron’un mutfağını yönettikten sonra 2002’de en iyi 50 Restaurant arasına giren Changa’nın şefliğini üstlendi. Ritz Carlton, Çırağan Kempinski, Kanyon Konyalı ve Divan Otelleri’nde baş aşçı olarak görev yaptı. 2008-2009 yıllarında Cumhurbaşkanlığı Köşkü mutfağını yönetti.

Babası İbrahim Demir’den Türk Mutfağı, ünlü İngiliz şef Peter Gordon’dan füzyon mutfağı, Fransız şef Paul Pairet’den moleküler gastronomi ve Fabrice Canelle’den de minimalist stil konusunda “el aldı”.

2016 yılında yaptığı sentezler doğrultusunda Ortaköy Feriye Sarayı’nın son 3,5 yıl içerisinde İstanbul’un en başarılı restoran ve davet mekanı haline getirdi. Turkmax Gurme kanalında “Mutfaktakiler” ve 5 şef isimli TV programını yapan Aydın Şef Yeditepe ve ve Medipol üniversitelerinde Türk mutfak kültürü dersleri veriyor.

Lyon’daki Toques Blanches du Monde (Dünyanın Beyaz Külâhlıları) örgütünün 2012 “Yılın Şefi” unvanına sahip Aydın Şef şimdilerde Topraktan Tabağa Lezzet yolculuğunu kaleme alıyor. Yurt içi ve yurt dışı proje organizasyonlarında Ayhan Cöner ile birlikte hizmet veriyor.

mutfağını Ünlü Şeflerin yönettiği oteller

Acunmedya Akademi Gastronomi Bölümü, aşçılığı en ince ayrıntılarıyla uygulamalı olarak, uzman aşçılar ve duayen şeflerin yönetiminde sunuyor. Acunmedya Akademi Gastronomi Bölümü, yurt içi ve yurt dışı stajlar ve beraberinde gelen iş imkanlarıyla da ayrıcalıklı bir dünyanın kapılarını açıyor.

Devlet adamlarının şefi, artık bu otelin mutfağını yönetiyor

mutfağını Ünlü Şeflerin yönettiği oteller

Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & SPA’nın mutfağına devletleri yönetenlerin mutfağındaki şef girdi. Kenan Evrenden Turgut Özal’a, Süleyman Demirel’den Mesut Yılmaz’a ve François Mitterand’a kadar pek çok devlet yöneticisinin yemeğinde yer alan Şef Bülent Yıldız, dünyanın 4 prestijli yarışmasından da 1.’lik ödülü kazandı

Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & SPA’nın mutfağına uluslararası yarışmalarda 1.’lik ödülü kazanmış Şef Bülent Yıldız girdi. Cumhurbaşkanları, başbakanlar ve bakanlar dahil devlet yönetimindeki pek çok ismin de yemeğinde de bulunan Şef Yıldız, birçok ülkenin mutfağını da deneyimledi.  

Şef Bülent Yıldız’ın yemeklerine katıldığı devlet büyükleri arasında Kenan Evren, Turgut Özal, Süleyman Demirel, Mesut Yılmaz ve François Mitterand bulunuyor. Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & SPA’nın mutfağının yeni yöneticisi Şef Bülent Yıldız, NATO yemeklerinde 3 kez görev alarak, yüksek kalite standartlarının yer aldığı bir organizasyonda da uluslararası tecrübe kazandı.

Şef Bülent Yıldız, dünyanın prestijli yarışmalarından da ödüllerle döndü.

Malta’da 2000’deki Dünya Aşçılar Yarışması’nda Altın Madalya kazanan Yıldız, 2002’de Büyük Britanya Culinary Akademi’nin düzenlediği yarışmada da 1.’lik ödülünü kazandı.

Luxemburg Dünya Ahçılar Birliği Gastronomi Yarışması’nda 2010 yılının 1 numaralı ismi olarak seçilirken, Moskova Display Yarışması’nda da 2011’in 1 numarası oldu.

Dünyanın pek çok ünlü otel ve restoranını deneyimleyen Şef Bülent Yıldız, İtalya’da Şef Carlo Bernard ile birlikte çalışırken, Macaristan mutfağını, Michelin yıldızlı Gundel Restaurant ve Spoon Restaurant’ta deneyimledi. Singapur’daki Mandarin Otel ve Hilton Otel, Almanya’daki Köln Radison, Bangkok’taki Shangri La ve Maritus’daki Mandarin Hotel; Şef Bülent Yıldız’ın uluslararası deneyimini artırdığı yerler arasında bulunuyor.

You might be interested:  Akçakocaya otobüsle ulaşım

Şef Bülent Yıldız, Türk mutfağını dünyada temsil eden şefler arasında yer alıyor. 2004 yılında Singapur, Bangkok, Endonezya ve Malezya’da 6 ay boyunca Türk mutfağını tanıtan Şef Bülent Yıldız, 1999 ve 2004 arasındaki 6 yılda da Endonezya’daki Hilton Otel’de düzenlenen Türk Haftası’nda görev aldı.  

Türkiye’de ise 1984’ten itibaren ünlü restoranlar ve otellerin mutfağını emanet ettiği Şef Bülent Yıldız, Waks Dünya Aşçılar Derneği, Malta Dünya Aşçıları Derneği, İstanbul Mutfak Dostları Derneği ve İstanbul Profesyonel Mutfak Derneği’nin üyesi. 

Bu Haber 11.05.2015 – 09:48:57 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları

Dünyaca Ünlü Aşçılar ve Başarı Hikayeleri

Dünyanın en iyi aşçısı dendiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Julia Child, 1960 ile 1970’li yıllarda televizyonlarda Fransız mutfağını Amerikan halkına tanıtan şef olarak tanınıyor.

1960 yılında Time dergisine kapak olan Julia Child,  'Fransız Yemek Pişirme Sanatında Ustalaşmak – Mastering The Art of French Cooking' adlı kitabıyla tüm dünyada tanındı. Child’ın hayat hikâyesi gişe rekorları kıran 'Julie & Julia' isimli filme de konu oldu, Child'ı bu filmde Meryl Streep canlandırdı.

Tamamen tesadüf eseri aşçı olan Child, eşine daha güzel yemekler yapabilmek için Le Cordon Bleu aşçılık okulu kapısından içeri giriyor ve kendini o kadar çok geliştiriyor ki dünyanın en iyi aşçıları arasına adını yazdırıyor.

1963 yılında başlayan ve uzun yıllar süren televizyon programıyla Amerikan halkının mutfağa bakış açısını da temelli değiştiriyor.

İşte sana o zamanlar tamamen erkek hakimiyetinde olan aşçılık sektöründe kadınların da var olabileceğini kanıtlayan Julia Child hakkında ilginç bir bilgi daha; daha önce bir mobilya mağazasında reklam müdürü olarak çalışan ünlü şef, bu işten kovuluyor ve daha sonra CIA adına iki yıl boyunca Malay Yarımadası İstilası’nda önemli belgelerle ilgileniyor. Nereden nereye?

Alain Ducasse

1956 doğumlu Fransız şef Alain Ducasse, günümüzün en ünlü şefleri arasında.

Kendine ait restoranlar zinciri ile muhteşem bir servetin sahibi olan Ducasse’nin Jules Verne, Monaco'daki Le Louis XV ve Londra'daki Dorchester isimli restoranları gastronomi sahnesine damga vurdu.

 Fransa’nın Orthez bölgesinde doğan şef, çocukluğunu bir çiftlikte geçiriyor ve 16 yaşında Bordeaux'da otelcilik okuluna giderek hayatının yönünü değiştiriyor.

Okulla eş zamanlı olarak Pavillon Landais isimli restoranda yamaklık yapmaya başlayarak şeflik yolunda ilk adımını atıyor. Mezuniyetin ardından Michel Guerard’ın restoranı Les Prés d'Eugénie'nin de dahil olduğu başarılı Fransız restoranlarında mutfak kariyerini sürdüren ünlü şef, daha sonra ünlü şef Roger Verge’in Moulin de Mougin isimli restoranında çalışmaya başlıyor. 

Ducasse, Moulin de Mougin mutfağında kendisini dünyaca ünlü şefler arasına sokan Provence mutfağının inceliklerini öğreniyor.

Bundan sonra kariyerini farklı restoranlarda baş aşçı olarak sürdüren Ducasse, 1984'te La Terrasse isimli restoranın mutfağını yönetirken ilk Michelin yıldızını alıyor.

O günden bugüne 20'yi aşkın Michelin yıldızı kazanan Ducasse, bugün Tokyo'dan New York'a, Paris'ten Milano'ya dünyanın dört bir yanında lezzet tutkunlarına müthiş deneyimler yaşatan restoranlarıyla dünyaca ünlü şefler arasında listenin ilk sıralarında.

Ducasse, geleneksel ve moderni birleştiren sıra dışı lezzet yorumları, doğaya ve insana değer atfeden yaklaşımıyla gastronomi sahnesinin yıldızı olmayı hak ediyor. Sıfırdan zirveye uzanan başarı hikayesiyle de pek çok genç mutfak aşığına hayallerini gerçekleştirme yolunda büyük bir esin kaynağı oluyor. 

Jamie Oliver

İngiltere'nin ve dünyanın en ünlü şefleri arasında yer alan Jamie Oliver, kendi adını taşıyan restoranları, televiyon programları ve yemek kitapları sayesinde tanınan bir sima haline geldi.

Aşçı olmak için gerekenler listesine yeteneğin yanına sempati, parlak zekâ ve duyarlılığa da ekleyen ünlü şef, İngiltere'deki ve Amerika'daki okullarda hakim olan sağlıksız beslenme alışkanlıklarına karşı başlattığı Feed Me Better isimli kampanyayla da çok ses getirdi. Pratik tarifleriyle bilinen Oliver’ın 2010 yılında yayınlanan Jamie’s 30 Minute Meals adlı kitabı, sadece İngiltere’de bir milyonun üzerinde bir satış yaptı. Televizyon şefi tanımını en iyi karşılayan isimlerden biri olan Jamie Oliver, özellikle BBC’de yayınlanan The Naked Chef programıyla tüm dünyada yankı uyandırıyor.

Londra’da bulunan The River Cafe’de aşçılık kariyerine başlayan şef, daha sonra hazırladığı televizyon programlarıyla adeta bir yıldız gibi parlamaya başlıyor.

İlk televizyon programı The Naked Chef’in ardından Jamie's Kitchen programıyla da ününü perçinliyor.

 Şu an adeta bir mutfak imparatorluğuna sahip olan Jamie Oliver'ın başarı hikayesi, şeflik kariyerinin sadece mutfakla sınırlı olmadığını göstermesi açısından da ilgi çekiyor. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *