En az birine katılmanız gereken dünyanın en İlginç karnavalları

en az birine katılmanız gereken dünyanın en İlginç karnavalları

Kış mevsimini birer harikalar diyarına çeviren festival dönemi başlıyor. Noel pazarlarının ışıltısı tamamlandığında sahneye kış festivalleri çıkıyor. Dünyanın dört bir yanında kutlanan festivaller, battaniyelerin altına saklandığımız kış mevsimine güneş gibi doğuyor desek abartmış sayılmayız. Buzdan yapılan heykeller, kar festivalleri, müzik festivalleri, ışık festivalleri ile dolu bir yıla hazır mısınız? Sapporo’dan Amsterdam’a, Verbier’den Tübingen’e, Rio de Janeiro’dan Lyon’a uzanan bu yıl kaçırmak istemeyeceğiniz kış festivalleri…

Chocolart, Tübingen, Almanya 

en az birine katılmanız gereken dünyanın en İlginç karnavalları

Her şeyin çikolata ile ilgili olduğu bir festival hayal edin! Charlie’nin Çikolata Fabrikası filmini izleyenler bu festivalin ne kadar leziz ve gerçek üstü bir deneyim olabileceğini az çok anlamıştır! 6 gün boyunca, Tübingen’in tarihi bölgesi Altstadt’ta devam eden festival boyunca çikolata tadımları, pralin yapımı kursları, aşçılık kursları, kakao boyama çalışmaları, çikolata ile ilgili farklı atölye çalışmaları sizi bekliyor.Ne zaman? 3-8 Aralık 2019

Fête des Lumières, Lyon, Fransa 

en az birine katılmanız gereken dünyanın en İlginç karnavalları

Lyon şehrini 4 akşam boyunca ışıklandıran Fête des Lumières, bir masala sizi davet ediyor. Gelenekleri ve teknolojik yenilikleri buluşturan ışık festivali aynı zamanda Lyon’un en büyük etkinliği.

Dünyanın dört bir yanından ziyaretçiler şehrin en güzel yerlerini hareketlendiren bu görsel show’u seyretmeye geliyorlar. Benzersiz bir konsept ile her yıl, farklı bir tema üzerinde hazırlanan gösteriler sizi gerçeklik algısından uzaklaştırıyor.

Şehrin tarihi binaları, meydanları ve anıtları hava karardıktan sonra video, lazer, LED ve ses gösterileriyle hareketleniyor.Ne zaman? 5-9 Aralık 2019

Polaris Festival Verbier, İsviçre 

en az birine katılmanız gereken dünyanın en İlginç karnavalları

2200 metre yükseklikte, karlarla kaplı bir kayak merkezi ve elektronik müziğin önde gelen isimleri… İkisini aynı anda bulmak zor diyorsanız sizi İsviçre’nin ünlü kayak merkezi Verbier’e alalım! Kayak pistlerinin ortasında öğleden sonra başlayan ve gece yarısına kadar devam eden festival 4 gün boyunca elektronik müziğin en iyilerini Verbier’in pürüzsüz pistlerinin ortasında ağırlıyor. Eğer, hem kayak tutkunu hem de elektronik müzik tutkunuysanız bu festivali kaçırmayın!Ne zaman? 28 Kasım – 1 Aralık 2019

Winter Festival of Lights Niagara Falls, Kanada 

en az birine katılmanız gereken dünyanın en İlginç karnavalları

Niagara Şelaleri başlı başına doğanın en büyüleyici oluşumlarından biri. Şelalere yaklaştığınızda hissettiğiniz sonsuzluk ve özgürlük duygusu kış aylarında yerini görkemli bir festivalin heyecanına bırakıyor.

Yaklaşık3 ay devam eden Niagara Işık festivali havai fişekler, animasyonlu ışık gösterileri ile fantastik bir dünya yaratıyor.

  Queen Victoria Park ve Dufferin Islands boyunca devam eden festivalin diğer çekim noktaları ise Clifton Hill, the Victoria Centre, Fallsview Boulevard, Lundy’s Lane gibi turistik olarak da ilgi çeken yerler oluyor.Ne zaman? 16 Kasım 2019- 12 Ocak 2020

Quebec Winter Carnival, Kanada

en az birine katılmanız gereken dünyanın en İlginç karnavalları

Kış mevsimi Kanadalılar için kısa bir heyecan değil uzun süren bir şölen tadında karşılanıyor.

Durum böyle olunca, dünyanın en havalı kış festivallerinden birinin de bu ülkede gerçekleşmesi sürpriz değil! Kardan adam sembolüyle bilinen Quebec Winter Festival, kardam adam maskotu Bonhomme ile şehre adeta enerji yüklüyor.

Buzdan heykeller, buz kanoları, geçit törenleri ile soğuğa aldırış etmeden şehrin en güzel köşelerinin tadını çıkarın. Ne zaman? 7-16 Şubat 2020

Carnival of Venice, İtalya 

en az birine katılmanız gereken dünyanın en İlginç karnavalları

“Hayatta mutlaka görülmesi gereken yerler” listesi gibi “festivaller listesi” yapacak olsaydık Venedik Karnavalı bu listenin birinci sırasında yer alırdı hiç kuşkusuz. Yüzyıllardır devam eden bir gelenek olan Venedik Karnavalı ihtişamlı Venedik sarayları ve kanallarla ayrılan şehirde zamanda yolculuğa çıkarıyor sizleri.

Gösterişli kostümlerle ve her biri sanat eseri gibi duran maskelerle sokakta arz-ı endam eden festival katılımcıları sizi, bir fantastik kurgunun içine çekiyor. Şehir karnaval süresinde yoğun ilgi görse de kafede kahvenizi yudumlarken bile bu ışıltılı manzaralara denk gelme zevkinden mahrum kalmayın.

Ne zaman? 8-25 Şubat 2020

Carnival in Rio de Janeiro, Brezilya

en az birine katılmanız gereken dünyanın en İlginç karnavalları

“Dünyada katılmanız gereken festivaller” listesinde Venedik Karnavalı kadar vazgeçilmez olan elbette Rio Karnavalı.

Brezilya’nın en büyük kutlaması olan ve dünyanın en büyük festivali olarak kabul gören Rio Karnavalı, 6,5 milyonluk bir şehri dev bir parti adasına dönüştürüyor.

Ritmin, eğlencenin, dansın, yaratıcılığın hiç bitmediği festivali anlamak için yerinde yaşamak gerek!Ne zaman? 21-26 Şubat 2020

Sapporo Snow Festival, Japonya 

en az birine katılmanız gereken dünyanın en İlginç karnavalları

Bu yıl 70. kez düzenlenecek olan Sapporo Snow Festival, kış mevsiminde hayal edilebilecek en fantastik festivallerin başında geliyor. Japonya’nın en büyük kış festivallerinden olan festival ortalama 2 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. Şehrin üç farklı alanında devam eden festivalde etkileyici buz heykellerini görmek mümkün.

Devasa heykeller kadar daha küçük ölçekli, ince işlenmiş heykeller de dikkat çekiyor. Heykeller kadar festivalde düzenlenen konserler ve etkinlikler de heyecan katıyor. Japonya’nın beşinci büyük kenti olan Sapporo, Amerika’yı andıran şehir düzeniyle de ayrıca keşfetmeye değer.

Ne zaman? 31 Ocak – 11 Şubat 2020

Dutch Ice Sculpture Festival Zwolle, Hollanda

en az birine katılmanız gereken dünyanın en İlginç karnavalları

Avrupa’nın en büyük buz heykel festivali olan Dutch Ice Sculpture Festival, Zwolle şehrini bir masal şehrine çeviriyor. Dünyanın farklı noktalarından gelen buz sanatçıları 275.000 kg buz ve kardan mucizeler yaratıyor.

“Zamanda yolculuk” teması ile yaratılan buz heykelleri sizi gerçekten fantastik bir yolcuuğa götürüyor. Festival, şehrin büyük etkinlik alanı IJsselhallen’da düzenleniyor.

Ne zaman? 14 Aralık 2019 – 1 Mart 2020

Tomorrowland Winter, Alpe D’Huez / Fransa 

Dekoru, sahneleri ve sanatçılarıyla yıllardır dünyanın en merak edilen ve sevilen festivali olan Tomorrowland’in yaz bölümünü kaçırdıysanız üzülmeyin çünkü artık Tomorrowland Winter ile kış ayları bile yaza dönüyor! Fransa’nın gözde kayak merkezlerinden biri olan Alpe D’Huez kasabasında düzenlenen festival bu yıl yaklaşık 25.000 kişiyi ağırlayacak. Kayak, müzik ve partilerle dolu olan festivalin sahneleri ve görsel showları yine sizi büyüleyecek.Ne zaman? 14-21 Mart 2020

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:[email protected]0212 266 6363 – 179

Dünyaca Ünlü Festival ve Karnavallar

Bazı şehirleri tarihiyle değil, doğasıyla değil, yemekleriyle hiiç değil ilk önce eğlencenin ve renklerin tavan yaptığı festival ve karnavalları ile tanırız.

Dünyanın dört bir yanında 7’den 70’e herkesin katıldığı, kostümlerin sınırları zorladığı, sıra dışı eğlence ile günlerin gecelere karıştığı büyüleyici festivaller ve karnavallar düzenlenir.

Bize sorarsanız ölmeden önce yapılacaklar listesine dünyaca ünlü festival ve karnavallardan en az birine katılmak mutlaka eklenmeli ????

Sizin için en dikkat çeken favori festival ve karnavalları listeledik, hayallerin, eğlencenin ve müziğin ötesinde bambaşka bir deneyim için hazır olun!

Venedik Karnavalı, Şubat-Mart, İtalya

en az birine katılmanız gereken dünyanın en İlginç karnavalları

İtalya‘nın en turistik şehirlerinden biri olan Venedik‘te gerçekleşen bu karnaval rengarenk kostümler içerisindeki insanların meşhur Venedik maskelerini taktığı eğlence dolu bir festival. Her yıl Ocak, Şubat, Mart aylarında gerçekleşen Venedik Karnavalı, şehre binlerce yerli ve yabancı turist çeker. 40 gün 40 gece, insanların gösterişli kostümler giyerek kutladığı Venedik Karnavalı, 1268 senesinden beri kutlanıyor. Pagan kültüründe baharı karşılamak için düzenlenen organizasyon yasaklansa da 1979 senesinde yeniden kutlanmaya başlamış ve o tarihten itibaren her sene düzenlenmiş. İlk yıllarda sosyal sınıf ayrımına karşı bir duruş niteliği taşıyan maskeler, zamanla Venedik Karnavalı’nın vazgeçilmez simgesi haline gelmiş. Karnaval boyunca özellikle Son Marco Meydanı’nda çeşitli etkinlikler, gösteriler ve yarışmalar düzenleniyor. Karnavalın en dikkat çeken etkinliği ise Meleğin Uçuşu, Kartalın Uçuşu ve Aslanın Uçuşu adını verdikleri üç uçuş etkinliğinden oluşuyor. Dünyanın dört bir yanından turistlerin akın ettiği festivale katılım ise ücretsiz.

You might be interested:  Erkekler Ne Tur Ic Camasiri Sever?

Bu eşsiz eğlenceye ortak olmak için plan yapmakta geç kalmayın! Konaklama ve uçak bileti gibi seyahatin temel kalemlerini önceden organize ederek bütçenizi yormadan seyahatinizi gerçekleştirebileceğinizi  hatırlatmak isteriz.

Rio Karnavalı, Şubat, Brezilya

en az birine katılmanız gereken dünyanın en İlginç karnavalları

Müzikle dolup taşan, iddialı kostümleri ve dansçı kızların performansları ile dikkat çeken Rio Karnavalı, her yıl akıllara kazınan izler bırakır ????  Güney Amerika’nın, hatta dünyanın en büyük ve en ünlü festivali olarak kabul edilen Rio Karnavalı, Brezilya’da bulunan samba okullarının gerçekleştirdikleri gösteri ile başlar. Dünyanın dört bir yanından milyonlarca yerli ve yabancı turistin katıldığı festival,  Hristiyanlık inancındaki Büyük Perhiz’den önce düzenlenir.

Rengarenk kostümler, müzikler ve eğlencelerle her insanın hayatında bir defa mutlaka katılması gereken festivalin girişi ise ücretlidir.

Yıllara göre değişen giriş ücreti için seyahat öncesinde bilgi almayı unutmayın! Festival tarihe şubat ayına denk gelse de siz havaların soğuk olacağını düşünmeyin.

Brezilya, Güney Yarım Küre’de bulunduğu için şubat ve mart aylarında sıcaklık ortalama 30 santigrat derece civarında oluyor. Bu da karnavalın tadını çıkarmak ve hatta sonrasında serin sularla buluşmak için oldukça ideal bir sıcaklıktır.

ALABANDAÖneriyor! “Dünyanın En Güzel 10 Şehri”

Holi Festivali, Mart, Hindistan

en az birine katılmanız gereken dünyanın en İlginç karnavalları

Hindistan’da düzenlenen bu festival için aynı zamanda renklerin festivali de denir. İyiliğin kötülüğe karşı zaferini simgeleyen Holika’dan esinlenerek Holi adını alan festivalin tarihçesi mitolojiye ve efsanelere dayanıyor. Şeytana küfürler eşliğinde “Holi-hai!” diye bağıran halk, festival bitiminde ateşin külünden bir tutam alır ve kötülükleri uzak tutmak için evlerine götürür. Festivalin ikinci gününde ise şarkılar söylenir danslar edilir. Tüm sokaklar rengarenk olur. Festivalde kullanılan renkler ise duyguları temsil eder; kırmızı masumiyeti, yeşil canlılık ve enerjiyi, mavi sakinlik ve ağırbaşlılığı, sarı ise dindarlığı.

Katılımın ücretsiz olduğu Holi festivali dünyanın her yerinden binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapar. Sokaklar bin bir renge boyanır, hiçbir şeyi umursamadan dans eden, eğlenen insanlarla dolup taşar. Hindistan konumu, tarihi, doğası ve yemekleri kadar kendine has eğlence kültürü ile de turistler için benzersiz destinasyonlar biridir.

Kalabalıklar arasında kaybolmaktan, tanımadığınız insanlarla müziğin ve eğlencenin birleştirici gücü ile doyasıya eğlenmek, stresten uzak saatler geçirmek isterseniz bu festival tam size göre diyebiliriz.

Önümüzdeki dönem neler gösterir bilemeyiz ama geçmişteki festivallerden fotoğraf ve videolara ulaşarak gelecek tatil planlarınıza Hindistan Holi Fest’i dahil etmenizi tavsiye ederiz.

ALABANDAÖneriyor! “En Kolay Vize Veren Ülkeler!”

Dia De Los Muertos (Ölüler Günü), Nisan, Meksika

en az birine katılmanız gereken dünyanın en İlginç karnavalları

Aslında Latin Amerika ülkelerinin çoğunda kutlansa da en renklisi Meksika’da gerçekleşiyor. Tarihinin 14. yüzyıllara, Azteklere dayandığı inanılan festivalin amacı ise ölülere anmak. Başlangıçta festival olarak düşünülmeyen organizasyon zamanla şenliklerin yapıldığı bir ortama dönüşmüş. 19. yüzyılın sonların Meksikalı sanatçı José Guadalupe Posada’nın resmettiği Calavera de la Catrina, zaman içerisinde Meksika halkının hayali bir karakteri olmuş ve Ölüler Günü Festivali ile özdeşleşmiş. Festivalin son günün sevdikleri, hayatlarını kaybeden yakınlarının mezarlarına giderek Flor de Muerto (ölülerin çiçeği) bırakır. Cadılar Bayramı’nın aksine festivalin amacı insanları korkutmak değil, ölülere anmaktır ve festival günü resmi tatil kabul edilir.

Yas tutmanın saygısızca olduğunu savunan yerliler, ruhlarla bir olmayı ve onları evlerine misafir etmeyi tercih ederler. 2008’de UNESCO tarafından tanınan bu bayram, günümüzde tüm farklı etnik ve kültürel köklere sahip Meksikalılar tarafından kutlanıyor. Hristiyan geleneğinde ise “Soul’s Day” veya “All Saint’s Day” olarak da karşımıza çıkıyor.

Diğer adıyla Dia de los Muertos, Ölüler Günü Festivali 2021 yılında, Meksika’da 1 Kasım – 2 Kasım tarihleri arasında kutlanacak. İnanışa göre 1 Kasım’da çocuklar, 2 Kasım’da ise yetişkinler öbür dünyadan ziyarete gelecek. Bu tarihler arasında iki dünya arasındaki köprü aktif olacak. Sıra dışı bir deneyim olacağını kestirmek zor olmasa gerek.

Festival öncesinde Meksika’da harika bir yaz tatili geçirmek isterseniz seyahat danışmanlarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

en az birine katılmanız gereken dünyanın en İlginç karnavalları

Dünyanın En İyi 15 Karnavalı

Unutulmaz bir anı olarak kalacak bir deneyim yaşamak istemez misiniz? Günlerce cıvıl cıvıl sokaklarda gezmek ve dans etmek isteyenlere dünyanın en iyi karnavalları.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Çılgın bir festivale mi katılmak istiyorsunuz? O zaman Tenerife Karnavalı’nı denemelisiniz.

Rio Karnavalı’ndan sonra dünyadaki festivallerden en ünlü ve en çok rağbet gören ikinci büyük karnaval olan Tenerife Karnavalı, çılgın geçit törenleri, harika dans şovları, konserleri, havai fişek gösterileri ve büyüleyici kostümler içindeki binlerce eğlenceli ve güzel insanla bir arada olmayı vadediyor.

En güzel kostümü giyen genç kızın karnaval kraliçesi seçildiği etkinlikte, genç kızlar kraliçe seçilebilmek için kıyafetleriyle göz kamaştırıyor.

Festival açılış ve kapanış geçit törenlerinde, hem ada sakinleri hem de turistler rengarenk kostümlerle katılarak bir arada çılgınca eğleniyor. Karnavalın doruk yaptığı etkinlik ise her yıl yarım milyondan fazla insanın katıldığı 24 saat süren muhteşem kapanış partisi.

Adalıların “Sardalyanın Cenaze Töreni” olarak adlandırdığı kapanış kutlaması, dev sardalya maketinin yakılmasıyla son buluyor.

Ucuz İspanya Uçak Bileti

2. Binche Karnavalı, Belçika

Binche Karnavalı için dünyadaki festivallerden en tarihi olanı denebilir. 14’üncü yüzyıldan beri sürdürülen bir gelenek olan bu karnavalda, her yıl 2-4 Mart tarihleri arasında maskeli ve yerel kostümlü Belçikalılar (bunlara “Gilles” adı verilir), kaos yaratmak için tek tip görünümleriyle Grande Place meydanını doldurur. Meydanda bir seferde 1000 tane Gilles’i bir arada görebilirsiniz. Kötü ruhları korkutup kaçırmak için ellerindeki sopaları sallayıp, kostümlerindeki zilleri şıngırdatmak karnavalı renklendiren görevlerinin bir parçasıdır. Dikkatli olmanızı öneririz çünkü yaptıkları sadece gezinmekle sınırlı değil. Garip gelecek ama kalabalık gördükleri insan topluluklarına elma fırlatıyorlar. Elmayı yakalarsanız kendinizi şanslı hissetmelisiniz. Karnaval inanışı böyle! Ancak elma bir yana, dünyanın en lezzetli sokak yemeklerinden biri de Belçika’da sizi bekliyor, diyetinizi bozmaya hazır olun!

Ucuz Belçika Uçak Biletleri

3. Rio de Janeiro Karnavalı, Brezilya

Rio Karnavalı, yeryüzündeki tüm karnavalların anası, ölmeden önce yapılacaklar listesinin vazgeçilmezidir. Güzel ve çılgın Rio de Janeiro şehri karnavalla birlikte sayısız eğlence vaat eder: Samba dansçıları, rengarenk sokakları, capcanlı ortamı ve sizi içine çeken samimi sıcaklığıyla bir de bakmışsınız kapılıp gidivermişsiniz. En renkli kostümler ve en iyi dans figürlerinin sergilendiği Sambodromo’daki devasa şovda, şehrin Samba okullarının dans ekipleri yarışarak, muhteşem danslarını muhteşem bir performansla sergiler. Hem bu eşsiz karnavalı yaşamak, hem de Brezilya’nın simgesi olan yapıları kendi gözünüzle görmek istiyorsanız, biletinizi hemen alın.

You might be interested:  Yaban Romanı Hangi Tür Romandır?

Ucuz Rio Uçak Biletleri

4. Mardi Gras, New Orleans, ABD

1857 yılından beri kutlanan Mardi Gras karnavalında, renkli ve çılgın kostümlerle yapılan geçit törenlerinin yanı sıra festivalin özü, katılımcıları çok neşeli ve çılgın kılan rom ve viskinin su gibi akmasıdır. “Şişman Salı“nın Fransızcası olan Mardi Gras çılgınlıklarıyla ünlüdür ve 16 yaş altı çocuklar için kesinlikle uygun değildir. Kendinizi çılgın olarak tanımlıyorsanız, bu festivale katılmanızı öneririz. Ziyaretçilerin büyük çoğunluğu etkinliği tek bir gün sansa da yaklaşık 3 haftaya yayılmıştır. New Orleans‘daki en popüler geçit törenleri olan Endymoion, Bacchus ve Zulu’yu kaçırmamak için erken gitmenizi öneririz. Biletinizi hemen alın ve gittiğinizde sakın kimseden festival boncuğunu istemeye kalkmayın!

Ucuz Amerika Uçak Biletleri

5. Cadiz Karnavalı, İspanya

Her yıl Paskalya’dan 40 gün önceki 10 günü kapsayan Cadiz Karnavalı’na genç, yaşlı, çocuk herkes katılabilir. Kostümlü şovların yanı sıra, popüler kültürü hicveden bir çok konuda taşlamalı şarkıların söylendiği sokak konserleri düzenlenen festivalde, klasikten rock müziğe bir çok türe rastlayabilirsiniz. İspanya‘nın Endülüs Bölgesi’nin en güzel sahil kasabalarından bir olan Cadiz, Güney Doğu Avrupa’nın da en eski şehirlerinden biridir. Bu özelliği ile hem dünyadaki en güzel festivallerinden birine katılma, hem de bilindik rotalardan farklı ama çok güzel bir yer görme şansını yakalayacaksınız.

İspanyolca biliyorsanız, Teatro Falla’da düzenlenen karnaval yarışmasını izleyin, fazlasıyla eğlenceli. Eğer İspanyolca bilmiyorsanız, gezinirken rastladığınız sokak şovlarına sadece bakarken bile çok keyif alacaksınız.

Ucuz İspanya Uçak Bileti

6. Venedik Karnavalı, İtalya

Avrupa’nın en sofistike ve şık festivallerinden birini görmek istiyorsanız Venedik Karnavalı tam size göre. 1268 yılından bugüne kutlanan karnaval için bu yılki temaya uygun kostümünüzü hazırlayın ya da en azından güzel bir maske edinin. Venedik Karnavalı, atmosferinden katılımcılarına, kıyafetlerinden etkinliklerine dünyadaki karnavalların en zarifi. Büyük maskeli baloya davet mi bekliyorsunuz? Hemen biletinizi alın ve “Gran Ballo delle Maschere” katılmak için hazırlıklara başlayın. Festival havasını solurken Venedik’te mutlaka görülmesi gereken yerleri de doya doya gezebilir ve Venedik’i bambaşka renklerde deneyimleyebilirsiniz.

Ucuz Venedik Uçak Biletleri

7. Oruro Karnavalı, Bolivya

Mardi Gras’ın fazla çılgın olduğunu düşünüyorsanız, Oruro Karnavalı zırdeli işidir. Karnaval boyunca, Oruro‘da yaşam durur ve binlerce Bolivyalı ve turistin hınca hınç doldurduğu sokaklardan geçip gitmek imkansızlaşır. Bolivya‘da her yıl yapılan en büyük etkinlik olan karnavalda, 20 saatten fazla süren dev bir teatral şovla, iyi ve kötü arasındaki ezeli rekabet anlatılır.

Şovun sonunda, artık izleyiciler tam da bunalmışken, katılımcılar şov için yakılmış devasa ateşi söndürmek için büyük bir su savaşı yaparak serinleyip canlanırlar. Böylece eğlence yeniden zirve yapar. Kulağa eğlenceli geliyor, değil mi? Dahası da var. Oruro, dünyadaki festivaller arasından en az para harcayacağınız olabilir, çünkü Bolivya tatile gidilebilecek en ucuz ülkelerden biri.

Ucuz Bolivya Uçak Biletleri

8. Viareggio Karnavalı, İtalya

Venedik Karnavalı ve Viareggio Karnavalı, İtalya’nın en önemli iki büyük karnavalını oluşturur.

Çok da çılgın bir imajı olmayan Toskana Bölgesi’nin deniz kıyısı kasabası Viareggio’da düzenlenen karnaval, yükseklikleri 20 metreyi bulan devasa kartonpiyer maketler ve ateş soluyan kağıt ejderhaların geçit törenleri ile şenlenir.

Kasabanın restoranlarının bile festival için özel menüler oluşturduğu karnaval dönemi, ziyaretçilerine çok keyifli bir atmosfer sunar. İtalya ve dünyanın her yanından toplam bir milyon katılımcı… Ne kadar eğlenceli bir festival olacağını siz düşünün.

Ucuz İtalya Uçak Bileti

9. Trinidad ve Tobago Karnavalı

Limbo, calipso ve litrelerce rom… Venezuela kıyısının hemen açıklarında yer alan tropikal bir ada olan Trinidad ve Tobago’da, Karayip ruhu öyle bir gusto ile kutlanır ki gerçekten görülmeye değerdir. Trinidad ve Tobago Karnavalı, katılımcıların birbirlerine renkli çamur atmasıyla başlar ve iki gün boyunca ara vermeksizin devam eder. Karnavalı izlemeye gelen yabancılar Trinidad ve Tobago’nun‘ın baş şehri olan İspanyol Limanı’nda düzenlenen rengarenk kostüm şovlarına katılabilirler. Trinidad Karnavalı sadece bir izlence değil, yerli ya da turist, katılmak isteyen herkesin keyifle yer alabileceği bir festival olmasıyla daha da eğlenceli. Üstelik Trinida ve Tobago’nun Karayipler’de bulunduğunu da söylemeden geçmeyelim. Hem dünyanın en güzel festivallerinden birine katılmak, hem de Karayipler’de köpbalıklarıyla yüzerek ölmeden önce çıkılması gereken seyahatlerden birini deneyimlemenin tadı apayrı.

Trinidad ve Tobago Uçak Biletleri

10. Sitges Karnavalı, İspanya

Bu yazıyı okurken bile İspanya’nın bir karnavallar ülkesi olduğunu düşünmeye başlamışsınızdır. Sitges Karnavalı, İspanya’daki karnavallardan en ünlü ve en eski olanıdır. Barselona‘ya 35 km uzaklıkta olan bu sakin ve küçük sahil kasabası, festivalle birlikte adeta coşar ve sokakları sağlam bir açık hava partisine dönüşür. Hayallerinizdeki Barselona gezisine bir de karnaval eklemek kulağa hiç fena gelmiyor değil mi? Akıllara zarar kostümler içerisindeki katılımcıların sergilediği bir kaç geçit töreni yapılan karnavalda, kapanıştaki gay geçidi oldukça eğlencelidir. Sokak partileri ve geceleri düzenlenen drag queen şovları ile gündüz ve gece eğlence durmadan devam eder. Kış aylarında yazın sıcak atmosferini yaşamak için birebir.

Ucuz Barselona Uçak Biletleri

11. Patras Karnavalı, Yunanistan

İşte dünyadaki festivallerden bize en yakın olanlardan biri. Yunanistan‘ın üçüncü büyük şehri olan Patras’ta Venediklilerden kalma bir gelenek olarak 1800’lerin başından beri kutlanan Patras Karnavalı, günümüzde açılış, çocuk, yiyecek, dans ve kapanış seremonilerinden oluşuyor. Sayısı 40.000’i bulan kitlelerin katıldığı karnaval Patras Belediyesi tarafından düzenlenmekte. Olur da yolunuz düşerse hiç yabancılık çekmeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Zira yemek seremonisindeki mangaldaki etler ve dans seremonisindeki göbek danslarına Patraslıymış rahatlığıyla uyum sağlayabilirsiniz. Hala karar veremediyseniz, Yunanistan’a gitmek için bahane bol!

Ucuz Yunanistan Uçak Bileti

12. Ivrea Karnavalı, İtalya

Ivrea Karnavalı, çılgınlığı İtalya sınırlarını bile zorlayan dünyanın ünlü yemek savaşına ev sahipliği yapıyor. Diğer adı Portakal Karnavalı olan bu festival için Sicilya’dan İtalya‘ya tonlarca portakal getiriliyor.

Yerel halk ve kraliyet birlikleri arasındaki tarihi iç savaşı temsilen düzenlenen karnaval, sandıklar hatta atlı arabalar dolusu portakal ile binlerce insanın temsili savaşına sahne oluyor.

Atlı arabalarıyla geçen temsili kraliyet birlikleri, sokaklardaki halk çoğunluğunun “portakal yağmuru” karşısında o kadar güçsüzler ki, onların iki büklüm olmuş halini seyretmek bile eğlenceli olabilir. Uyarmadı demeyin: Portakal banyosu yapmaya hazır olun!

Ucuz İtalya Uçak Bileti

13. Torelló Karnavalı, İspanya

Festivaller ülkesi İspanya’dan muhteşem bir karnaval daha. Barselona yakınlarında yetişmediyseniz büyük ihtimalle Torelló’yu duymamışsınızdır.

Çılgınlıkların dorukta yaşandığı bu karnavalda ‘Senyoretes ve Homenots’ günü kadın-erkek rolleri yer değiştirir.

Erkeklerin kadın gibi giyinerek sokak geçitlerinde boy gösterdikleri Torelló Karnavalı’ndaki şovlar oldukça renkli görüntülere sahne olur.

Ucuz Barselona Uçak Biletleri

14. Antroxu Karnavalı, İspanya

Antroxu Karnavalı İspanya’nın oldukça kırsal ve yeşilini koruyabilmiş bölgesi Asturias‘da kutlanır. Karnavalın doruk noktası de “Jueves de Comadres” yani “Kız arkadaşlar Perşembesi”dir. Kadınlar kız arkadaşlarını yanlarına alıp bütün gün ve gece partilerler. Aslında eğer bir Cumartesi gecesi Asturias’ta dışarı çıktıysanız, pekala “Kız arkadaşlar Perşembesi”nden pek de farklı olmadığını düşünebilirsiniz. Köpük toplarının yoğun uğraşları sayesinde, karnaval boyunca şehrin ortasından akan köpük nehri karnavala ayrı bir hava katıyor.

You might be interested:  Türkiye Kupası 4 Tur Kuraları Ne Zaman Çekilecek?

Ucuz İspanya Uçak Bileti

15. Notting Hill Karnavalı, Londra

Notting Hill Karnavalı, Londra’nın en büyük kutlamasıdır. Tarih olarak karnaval sezonuna denk gelmese de, İnglizlerin şahsına münhasır olma durumları bunu mazur gösterebilir.

Kesinlikle devasa boyutta olan Notting Hill Karnavalı, başkent Londra‘nın Karayipli eşrafının düzenlediği bir festivaldir.

Karnavala katılan 2 milyon insan, Doğu Londra sokaklarını işgal edermişçesine, kulakları zonklatan müzik sistemlerinden yayılan hareketli müzikler eşliğinde dans edip, 2 günde milyonlarca tavuk yemeği tüketir.

Ucuz Londra Uçak Biletleri

Bu sıra dışı festivale gittiğinizde kalacağınız yer de değişik olsun isterseniz, Londra’da çok ucuza konaklayabileceğiniz sıra dışı seçeneklere göz atın.

Keşfet

Ölmeden önce gitmeniz gereken kış festivalleri

  • Seda Varlı – Cuma, Ocak 25, 2019
  • Bu sene kış mevsimini kendiniz için özel kılmaya hazır mısınız? İtalya, İspanya, Hollanda ve daha fazlası…
  • Dünyanın dört bir yanında düzenlenen festivallere katılıp evinize benzersiz deneyimlerle dönmek isterseniz ölmeden önce gitmeniz gereken kış festivalleri listemize bir göz atın! 
  • Venedik Karnavalı, İtalya

Her kış Venedik’te renkli sahnelere ev sahipliği yapan Venedik Karnavalı’nın geçmişi 13. yüzyıla kadar dayanıyor. Katılımcıların birbirinden özel maske ve kostümlerle boy gösterdiği etkinlik, gece ve gündüz 11 gün boyunca devam ediyor. Karnavalın çıkış noktasının, 13. yüzyılda şehri etkileyen veba salgını olduğu söyleniyor. Hastalıktan etkilenen insanlar, vücutlarındaki yaraları gizlemek için uzun renkli elbiseler giyip maske takmaya başlıyor. Zamanla bir festival haline gelen bu olay, maskelerin simgeleşmesine ve maskelerin de “Venedik Maskesi” olarak anılmasına neden oluyor. Süslü maskeler, abartılı geçiş törenleriyle katılımcılara benzersiz deneyimler yaşatan Venedik Karnavalı, aynı zamanda birbirinden özel etkinlik, konser ve gösterilere de ev sahipliği yapıyor. 16 Şubat – 5 Mart tarihleri arasında gerçekleşen karnaval, ölmeden önce katılmanız gereken kış festivalleri arasında yerini alıyor!

Amsterdam Işık Festivali, Hollanda

Her sene Hollanda’nın Amsterdam şehrinde düzenlenen Amsterdam Işık Festivali, dünyanın farklı ülkelerinden birbirinden yetenekli tasarımcı, mimar ve sanatçıyı ağırlıyor.

Şehrin ünlü kanalları ve çevresinde 30’dan farklı ışık gösterisinin sunulduğu festivalde etkinlik alanı tekne, bisiklet ile ya da yürüyerek gezilebiliyor. Geçen sene 1 milyon katılımcıya ev sahipliği yapmış olan Amsterdam Işık Festivali, Avrupa’nın en önemli festivalleri arasında sayılıyor.

 29 Kasım – 20 Ocak tarihleri arasında gerçekleşen festival her gün 17:00 ile 23:00 saatleri arasında şehri ışıklarla aydınlatıyor.

Bu sene “The Medium is Message” teması etrafında şekillenen Amsterdam Işık Festivali’nde ziyaretçiler ilk kez beğendikleri eser için oy kullanabilecek. Birinci olan sanatçıya “Public Award” ödülü verilecek festivalde, birbirinden özel esere yakından tanıklık etme şansı yakalayabilirsiniz!

Köln Karnavalı, Almanya

Almanya’nın en ünlü ve en büyük festivallerinden biri olan Köln Festivali, adından da anlaşılacağı üzere ülkenin Köln şehrinde düzenleniyor. Her sene 11'nci ayın 11'inde saat 11'i 11 geçe başlayan karnaval; şarkılarla, kostümlerle ve bitmek bilmeyen eğlencelerle renkli sahnelere ev sahipliği yapıyor.

Karnavalda kendileri için kutsal sayılan beşinci mevsimin resmi açılışını kutlayan Köln halkı için etkinlikte giyilen kostümler epey önemli. Kiminin korsan kiminin palyaço kılığına girdiği karnavalda özellikle hayvan figürleri tercih ediliyor. Bunun nedeni ise bu figürlerin farklı anlamlar taşıması.

Yani karnavalda eşek kostümü giymeyi tercih ederseniz tembelliği, ejderha kostümü giyerseniz de kıskançlığı temsil etmiş olursunuz. 11 Kasım’da başlayan festival, 18 Şubat’a kadar devam ediyor.

Noel’den dolayı 1 Ocak tarihinde ara verilen karnaval, “Weiberfastnacht” Kadınların Karnavalı, “Karnevalssamstag” Karnaval Cumartesisi, “Karnevalsdienstag Karnaval Salısı gibi temalar çevresinde devam ederken son olarak “Aschermittwoch” Kül Çarşambası ile kapanışı yapıyor. Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok yerinden turistlerin akın ettiği Köln Karnavalı’na mutlaka katılmalısınız!

Snowattack, Fransa

Muhteşem güzellikteki Fransız Alpleri'nde yer alan Les Orres kayak merkezinde düzenlenen elektronik müzik festivali olan Snowattack, ölmeden önce mutlaka gidilmesi gereken festivaller listenizin en başında yer almalı! 26 Ocak ve 2 Şubat tarihleri arasında düzenlenen festival pek çok ünlü müzisyeni ağırlarken, henüz keşfedilmemiş sanatçılara da yer veriyor. Snowattack’in yalnızca bir müzik festivali olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Fransız Alpleri’nin en gözde kayak beldelerinden biri olan Les Orres’te 100 kilometrenin üzerinde 37 kayak pisti sizi bekliyor. Serre-Ponçon Gölü'nün zirvesinde yer alan kayak alanından karşılaşacağınız manzaraya hayran kalacaksınız! Muhteşem müziklerin yanı sıra yamaç paraşütü ve snowboard gibi spor etkinliklerine de katılabileceğiniz Snowattack’te yaşayacağınız muhteşem deneyimlere hazır olun.

Harbin Buz ve Kar Heykel Festivali, Çin

Çin’in Heilongjang eyaletinin başkenti Harbin’de düzenlenen Harbin Buz ve Kar Heykel festivali, dünyanın en büyük kış festivalleri arasında yer alıyor. Festivalin tarihi 1963 yılına dayansa da düzenli olarak düzenlenmeye başlandığı tarih 1985 yılı olarak biliniyor.

Eski adı Harbin Buz Festivali olan etkinliğin adı bir başka festival olan “Uluslararası Kayak Festivali” ile birleştirmeye karar veriliyor ve böylece “Harbin Buz ve Kar Festivali” ortaya çıkıyor. Harbin’in dört farklı tema parkında düzenlenen festival, “Romantic Feelings” isimli heykeliyle Guinness Rekorlar Kitabı’na yazdırmasıyla da dikkat çekiyor.

Etkinliğin adı her ne kadar buz ve kar olsa da, festival yalnızca bunlardan ibaret değil! Kayak, buz heykel yarışmaları haricinde Harbin Buz ve Kar Festivali yüzme yarışmalarına da ev sahipliği yapıyor.

Uzun yaşam sırlarını soğuk suda yüzmelerine bağlayan Çinliler her sene Songhua Nehri’nde düzenlenen yüzme yarışında birinci olabilmek için kıyasıya mücadele ediyor! Her sene 5 Ocak ve 25 Şubat tarihleri arasında düzenlenen festival evinize muhteşem deneyimlerle dönmek için en doğru adreslerden biri.

Sitges Karnavalı, İspanya

Genellikle Rio Karnavalı'nın Avrupa uyarlaması olarak anılan Sitges Karnavalı, İspanya’nın Katalonya bölgesindeki küçük bir kasaba olan Sitges’te düzenleniyor.

İspanya’nın en eski festivallerinden biri olan Sitges Karnavalı sahip olduğu ünüyle dünyanın dört bir yanından misafir ağırlıyor.

Barselona’ya yaklaşık 35 kilometrelik mesafede bulunan küçük bir kasabada düzenlenen karnaval adeta bir açık hava partisi havasında geçiyor! Dijous Gras yani Şişman Perşembe’de Kral Carnestoltes'in gelmesiyle başlayan festival, Kül Çarşambası’nda Sardalya Balığı Gömme töreni ile sona eriyor. Birbirinden özel sahnelere ev sahipliği yapan Sitges Karnavalı’nda düzenlenen renkli geçit törenlerine sokak partileri ve sabaha kadar süren eğlence eşlik ediyor. 27 Şubat ve 5 Mart tarihleri arasında gerçekleşen festivalde muhteşem anlar sizi bekliyor!

Binche Karnavalı, Belçika 

Belçika'nın Wallon bölgesindeki Binche kasabasında kutlanan Binche Karnavalı’nın tarihi epey eskiye dayanıyor. 14. yüzyıldan bu yana düzenlenen festivalin temeli Pagan geleneklerine dayanıyor. Geçmişte kötü güçlerle mücadele etmek amacıyla yapılan karnaval şimdilerde renkli sahnelere ev sahipliği yapıyor.

Binche Karnavalı’nın en dikkat çekici yönü ise sadece erkeklerden oluşan ve Orta Çağ'a özgü kostümler giyen bin kadar kişinin bal mumundan maskeleri, yeşil gözlük ve bıyıklarıyla eğlenceli görüntülere sahne olması.

Bu renkli festivale katılmadan önce kendinize sormanız gereken önemli bir soru var: Ne kadar iyi bir portakal atıcısıyım? Bunun nedeni ise festivalde katılımcıların birbirine portakal fırlatması! Unutmayın portakalları ne kadar fazla insana isabet ettirirseniz o kadar havalı olursunuz.

2003 yılında UNESCO tarafından ''somut olmayan kültürel miras” olarak kabul edilen Binche Karnavalı, 20 ve 27 Ocak tarihleri arasında düzenleniyor.

UÇAK BİLETİ SATIN AL
OTELLERİ İNCELE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *