Derin mavilikleri ile temmuz rotaları

derin mavilikleri ile temmuz rotaları

Stockholm’de gezilecek yerler listesi yakınlarda bu turu yapacaklar için huzurlarınızda. İskandinavya’nın ekonomi, kültür, siyaset, medya ve eğitim merkezi olarak kabul …

Devamını Oku

derin mavilikleri ile temmuz rotaları

Karadeniz turu yapmak kuşkusuz Türkiye’de yapılması gerekenler listesinin zirvesinde yer alır. Gidenler bilir ki, Karadeniz seyahati insana yeşile ve yemeğe …

Devamını Oku

derin mavilikleri ile temmuz rotaları

Doğa tatili denince akıllara ılık ve serin havalarda yapılan, sıcağın bunaltıcı etkisinden uzak, doğanın ferahlığını ve konforunu doya doya yaşayabileceğiniz sonbahar – …

Devamını Oku

derin mavilikleri ile temmuz rotaları

Hayatın sepya yaşandığı, otantik şehir Mardin, özgün mimarisi ve gezi alanları ile unutulmaz bir kültür rotasının adresi oluyor. Mardin’e yapılan …

Devamını Oku

derin mavilikleri ile temmuz rotaları

Balayı demek bir sürü araştırma demek, Balayı demek balayı otelleri demek, balayı demek balayı turları demek. Biz de sizin bu …

Devamını Oku

derin mavilikleri ile temmuz rotaları

Yazının icat edildiği matematik, kimya, astronomi gibi bilimlerin doğduğu yerdir Mezopotamya. Diğer yanda neredeyse 2000 metre yükseklikteki Doğu Anadolu… Göz …

Devamını Oku

derin mavilikleri ile temmuz rotaları

MSC Seaside Transatlantik Gemisi ile denizlerin büyüleyici atmosferi altında özgürce en derin maviliklere yol alırken tek seferde çeşitli limanlar, tarihi ve …

Devamını Oku

derin mavilikleri ile temmuz rotaları

Her sene birbirinden değişik yılbaşı planları yapılır ama sonuç bir mekana tıkılmaktan öteye gitmez genelde. Bu sene için turnayı gözünden …

Devamını Oku

derin mavilikleri ile temmuz rotaları

Antik Yunan Mitolojisi’nde sayısız hikayeye ve en ünlü mitolojik karakterlere ev sahipliği yapmış olan Kaz Dağları, aynı zamanda günümüzün en …

Devamını Oku

derin mavilikleri ile temmuz rotaları

1) Arnavut Kaldırımlı Sokaklarında Yürüyün. Alaçatı’nın en güzel yanı daracık Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla tarihi taş evleridir. Alaçatı sokakları ilginç dükkanları, …

Devamını Oku

Bir tatilden beklentin nedir? Huzur ve sessizlik mi? Deniz, kum, güneş üçlüsü mü? Öyleyse Göcek’te tam da aradığın gibi bir …

Devamını Oku

Deniz, kum ve güneşi özleyenler için asla kaçırılmaması gereken Ege Akdeniz turu, ekstrem spor tutkunları için de alternatifler sunuyor. Tatiline …

Devamını Oku

Rotalar

Göcek:

“Hey Arşipel! Ay denizi bir nur deryasına çevirmişti. Adalar denizi! Adaların denizi, denizlerin adaları. Uzakta denizin üstünden ve ay ışığının içinden gelen bir çığlık, bir çağırış̧ duydum. Adanın sesi olsaydı, tıpkı böyle çağırırdı.

Kar beyaz bulutlar ay ışığında parıldaya parıldaya, yıldız arası uçuyorlar. Eh, sanki aşka gelen ak ak kentaur’lar kar beyaz yelelerini yelpirdete yelpirdete adadan adaya hopluyorlar.

” Halikarnas Balıkçısı’nın Azra Erhat’a 29 Temmuz 1959 tarihli mektubu

Göcek çevresi, Güney Ege’de tekne tatili için en elverişli konumlardan biri. Bu bölgedeki koylarda ve adalarda Likya, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalıntılara; çam, zeytin ve günlük ağaçlarıyla doğal göletlerden oluşan bakir tabiata hayran olmamak imkansız.

Sözgelimi, Bedri Rahmi’nin 1974’te koya geldiğinde buradaki bir kayaya resim yapmasından sonra onun adıyla anılan Taşkaya Koyu’na; sıcak su kaynağı üzerine yapılmış bir hamamın kalıntılarının bulunduğu Kleopatra Hamamı Koyu’na; doğal dalgakıran şeklindeki yapısı nedeniyle her daim dalgasız bir denize sahip Boynuzbükü’ne; tekne turlarının favori uğraklarından Akvaryum ve Sıralıbük Koyları’na mutlaka uğramalısınız. Çok ilginç bir jeolojik yapıya sahip Yassıca Adaları da mola vermek için harika bir yer.

Fethiye:

“Artık Fethiye’ye (Telmesos) varılmıştır. Fethiye'nin dört yanında dağlar biner metre yüksekliktedir. Kent, bir huni dibindeki, tostoparlak, mavi deniz parçasıdır. Ne rüzgâr estiğini anlamak için, dar bir boğazdan geçerek açık denize varmak gereklidir.” Hey Koca Yurt, Halikarnas Balıkçısı

Fethiye, limanı, balık pazarı, müzesi, uzun sahili ve plajlarıyla elbette Türkiye’nin en görülesi yerlerinden biri. Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu gibi meşhur mekanları tekneyle keşfetmenin tadı eşsiz. Tekne seyahatine çıktığınızda, bütün bu güzelliklerin yanında, başka hiçbir yolla erişemeyeceğiniz onlarca saklı ve sakin koyu, tarihi kalıntıyı, bakir sahili ziyaret etmeniz mümkün.

Marmaris:

“Marmaris’ten çıkınca, kıyı birçok canayakın koycuklarla bir dantelaya, bir oyaya döner. Sabahlara dek uyuyan rüzgâr ve denizler, günün ışımasıyla uyanır.

You might be interested:  Her Şeyi bırakıp gitme İsteği uyandıran 10 seyahat filmi

Meltem (imbat) yelpazelemeye koyulunca, delişmen dalgacıklar, çıngıraklı kahkahalarla dans ede ede koylara, büklere gider çıkar.

Deniz, şurada burada kumsallıklardaki çoluk çocuğu çalkantı ve çırpıntılarıyla karıştırarak, hoplaya zıplaya kendine uymaya zorlar.” Hey Koca Yurt, Halikarnas Balıkçısı

Çam ormanlarıyla masmavi denizin buluştuğu Marmaris, hareketli ve renkli bir tatil vadediyor. Sükuneti tercih edenler ise Marmaris yakınlarındaki Selimiye, Söğüt, Çiftlik gibi koylardan hoşlanıyor.

Tekneyle Marmaris çevresini dolaşırken Cennet Adası’nın ormanlarında doğa yürüyüşü yapabilir, Fosforlu Mağara’ya dilek parası atabilir, Kumlubük’e yanaşıp balık yiyebilir, Amos Koyu’ndaki tapınak kalıntılarını ziyaret edebilirsiniz.

Bozburun

“Bozburun körfezinde öyle koylar vardır ki, bir torba dolusu ada sayılabilirler. Ada denince akla, denizle çevrili kara parçaları gelir, ama oralarda adalarla bölünen mavi deniz parçalarına rasgelinir.

O boy boy adalar arasında biricik şemsiye çamı taşıyan ancak iki kişilik küçücük adacıklar bulunduğu gibi, gür ormanlarıyla rüzgarlarda salınan iki üç millik koca adalar da var.

Önümüzde arkamızda, sağımızda solumuzda adalar, beğenin beğendiğinizi, seçin alın.” Mavi Sürgün, Halikarnas Balıkçısı

Bozburun çevresinde tekneyle keşfedilecek Zeytin Adası, Söğüt Adası, Değirmen Adası, Ada Boğazı gibi pek çok mekan var.

Bunların yanı sıra tarihe merak duyanlar için de Bozburun çevresi bir cennet: Karia döneminden kalma antik kale, tapınak, yerleşim ve mezar kalıntılarına rastlamak mümkün.

Bozburun, binlerce yıllık tekne yapım geleneğinin hâlâ sürdüğü bir yer. Bu çevredeki pek çok gulet, Bozburun’da imal edilmiş; belki sizi dolaştıracak olan tekne de öyle.

Hisarönü

“Daha doğuda Hisarönü körfezciğine girilir. Körfezin eni boyu yedi, sekiz mil kadardır. Ama körfeze girildi miydi; bir yere giriliyor mu, yoksa bir yerden çıkılıyor mu, belli olmaz. İnsan kendini, bir yarımadalar curcunasının ortasında bulur.

Bu, boyu eni yedi, sekiz deniz mili olan yere, doğa belki de iki yüz mil olan kıyıları kıvıra büke tıkma hünerini becermiştir! Sanki kıyılar upuzun bir tire, bu tireyi kat kat bürüp kıvırmış, kördüğüm halinde bir yumak yapmış. Hisarönü körfezinin içi ne atmıştır.

” Hey Koca Yurt, Halikarnas Balıkçısı

Hisarönü çevresinde İnbükü, Kartal Koyu, Tavşan Adası, Bencik limanı gibi koy ve plajlara uğrayabilirsiniz. Hisarönü, yaz mevsimi boyunca rüzgar aldığından, sörf meraklıları için de iyi bir tercih. Bölgede binicilik tesisleri de mevcut. Koylarda demirleyip antik kentleri gezmek için doğa yürüyüşü yapmak da seçeneklerden biri.

Gökova

“Coğrafya haritalarında Kerme Körfezi diye gösterilen körfeze Bodrum’da bu adın verildiğini bir defacık olsun duymadım. ‘Cova’ diyorlar. Bu körfez için Gökova’dan daha uygun bir ad bulunamaz.

Göz alabildiğine uzanan bir ovaya benzer, rengi göktür, yani sözlüğün şu açıklamasına tıpatıp uyar: ‘Gökyüzünün, denizin, büyük suların rengi; mavi veya yeşile çalan mavi.’ Cova’ya ilk gelen, denizin maviliğine şaşar: ‘Ömrümde bu kadar mavi bir deniz görmedim’ der.

Baktıkça, mavilerin binbir çeşidi serildikçe gözünün önüne, lacivert, çivit rengi, mor, menekşe, yeşil, zümrüt yeşili diye renk adları bulup sıralar.” Mavi Yolculuk, Azra Erhat, Bilgi Yayınevi.

Akbük, özel çevre koruma kanunu kapsamında yapılaşmaya izin verilmeyen bir koy. Denizi sakin ve temiz. Yüzebilir ve kıyıda kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Sedir (Kleopatra) Adası’nın küçük kumsalında güneşin tadını çıkarabilir ve amfi tiyatrodan, sütunlardan ve rölyeflerle dekore edilmiş taşlardan oluşan antik kalıntılar arasında dolaşabilirsiniz.

Datça

“Datça yarımadasının Kıranlardan da daha şaşırtıcı bir güzelliği var. Şahin Burnu, Körmendağı, Vurana, Lavoro uçurumlarla yarılmış, yarıklarından ağaçların, bitkilerin çığ gibi aktığı sarp tepelerdir.

Kıyıya inince bu dağlar ya yumuşak dalgaların yaladığı ak kumsallara dökülür ya da dibe dalıp tarih öncesi azmanlara benzeyen kayalar biçiminde fışkırır denizden. Toprağın gitgide kızıllaşan rengi, rüzgarın gitgide kızışan esişi tropikal iklime yaklaştığımızı sezdiriyordu bize. Bu sıcak Bodrum'unkinden de başkaydı.

Yakıcı sertliğinde güney, okyanuslarının çıldırtıcı durgunluğu vardı.” Mavi Yolculuk, Azra Erhat, Bilgi Yayınevi.

Datça Yarımadası her sezonda daha fazla deniz tutkununu ağırlıyor.

Doğudan batıya sıra sıra uzanan pek çok bük üzerinde irili ufaklı sahiller ve turizm tesisleri, her tür tatilciye hitap ediyor; dalış ve sörf meraklılarını da davet ediyor.

You might be interested:  En İyi 15 termal otel

Datça Yarımadası’nı tekneyle dolaşmanın tadı bambaşka. Palamutbükü’ne çıkıp yerel satıcılardan badem ve zeytin alabilir, Knidos antik kentini dolaşırken binlerce yıl öncesine seyahat edebilirsiniz.

Bodrum

“Sanki göklerin pencereleri açılıyormuş gibi tan yeri uyandı. Kayık pupa yelken karga funda fırlıyordu. Bodrum’un evleri, ta uzakta görülen martı kuşları gibi dizilmişti beyaz beyaz kıyıya.

Cıva gibi oynak denizin mavi ateşinde uçuyorduk. Çevremiz alabildiğine bir sevinç çıldırışıydı. Çıplak çıplak çırpışan sulardan üzerimize pırlantalar, yıldızla, gökkuşakları yağıyordu.

” Aganta Burina Burinata, Halikarnas Balıkçısı

Bodrum, herkese hitap eden çok çeşitli seçeneğe sahip bir tatil yeri. İster gece hayatının akışına kapılın, ister sakin koylarda sessiz bir tatil geçirin.

Tekneyle Bodrum çevresini dolaşırken, bir termal kaynak noktası olan Karaada’ya, dalış ve yüzme meraklılarının favorisi Orak Adası’na, mercan resiflerinin olduğu Yedi Adalar’a, Karya döneminden kalıntılara sahip Kissebükü’ne uğrayabilirsiniz.

Türkiye’nin En Sakin Tatil Kasabaları

Artık etrafımız tam anlamıyla yaz tatili planı yapanlarla dolmuş durumda. Özellikle de bütün yıl tatil yapmayanlar ve yaz ayını sabırsızlıkla bekleyenler, tatilde gidecekleri yerleri araştırmaya çoktan başladı.

Tabii hepimizin çok iyi bildiği bütün o popüler tatil beldeleri hemen yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaya başladı. Bu nedenle biz de bu yıl yazı daha sakin geçirmek ve kafa dinlemek isteyenler için Türkiye’nin en sakin tatil kasabalarını araştırdık.

Türkiye’nin dört bir yanı, saklı kalmış güzelliklerle dolu ve keşfedilmemişliğin verdiği o his de paha biçilemez. Eğer sizin de tatilden beklentiniz şehrin gürültüsünden ve kalabalığından kaçıp kafa dinlemekse, işte size Türkiye’nin en sakin tatil kasabaları!

Akbük

Didim’in el değmemiş doğası ile büyüleyen tatil kasabası Akbük, kalabalık ve gürültüden uzaklaşmak isteyenler için ideal… Sessiz ve sakin atmosferi ile ilgi gören kasaba, sıcakkanlı halkıyla da samimiyetini yansıtmayı fazlasıyla başarıyor.

Yeşil ve mavinin muhteşem birlikteliğini gözler önüne seren mavi bayraklı plajlara da ev sahipliği yapan Akbük, deniz ürünleri bakımından da oldukça zengin bir mutfağa sahip.

Buraya geldiğinizde, kendinize güzel bir balık ziyafeti çekmeyi ihmal etmeyin!

Göcek

Muğla-Fethiye yolundan geçerken sizi selamlayan Göcek, berrak denizi, yeşilin her tonunu barındıran çam ormanları, görenleri kendine hayran bırakan büyüleyici güzellikteki koyları ve daha fazlası ile tatilde buraya gitmek için pek çok sebep sunuyor. Göcek, kalabalık ve gürültüden bunalanları, sakinliği ve sessizliği ile kendine aşık edecek potansiyele sahip…

Mazı

Deniz, kum ve güneş dendiği anda aklımıza ilk olarak Bodrum geliyor. Bu nedenle de Bodrum, yaz aylarında çok da kalabalık oluyor.

Ancak sakin bir tatil yapmak isteyip, Bodrum’dan kopmak istemeyenler için Mazı biçilmiş kaftan! Bodrum’a arabayla 45 dakikalık bir mesafede bulunan Mazı, birbirinden güzel 8 koya da ev sahipliği yapıyor.

Gürültüden uzak, sakin bir tatil arayışında olanlar için ideal…

Dalyan

Ege’nin Akdeniz’i kucakladığı noktada gerçek bir doğa harikası: Dalyan! Caretta Caretta’ların evi olan Dalyan, 2008’de The Times tarafından Avrupa’nın en güzel açık alanı olarak seçildi.

Bu tatil beldesinin çamur banyoları da oldukça meşhur… Buraya geldiğinizde mutlaka bir tekne turuna katılmalı ve Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kaunos Antik Kenti’ne ve ihtişamıyla göz dolduran kral mezarlarını görmelisiniz.

Çünkü Dalyan’da tekne keyfi yapmak ayrı bir zevk…

Selimiye

Derin mavilikler ve uçsuz bucaksız yeşilliklerin bir araya geldiği Ege kıyılarında sessiz ve sakin bir tatil kasabası, Selimiye… Marmaris’te gün doğumu ve gün batımı renklerinin iç içe geçtiği Selimiye, el değmemiş doğası ve ışıl ışıl deniziyle benzersiz bir tatilin kapılarını sonuna kadar aralıyor.

Küçükkuyu

Küçükkuyu, Kaz Dağları’nın eteklerinde kurulu sakin bir kasaba… Etrafı zeytin ağaçları ile çevrili olan bu şirin tatil beldesi, konumu itibariyle tarih boyunca birçok medeniyete de ev sahipliği yapmış.

Medeniyetin beşiği olarak adlandırılabilecek niteliğe sahip olan Küçükkuyu’ya gittiğinizde; Zeus Altarı, Assos Antik Kenti, Kadırga Koyu, Yeşilyurt Köyü ve Adatepe Köyü’nü de görmeyi ihmal etmemenizi öneririz.

You might be interested:  Şeb-i arus törenleri hakkında her Şey

Datça

El değmemiş güzellikler denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olan Datça, Özel Çevre Koruma Bölgesi olmasından dolayı da bozulmamış doğasıyla cennetten bir köşe gibi… Bodrum’a yakınlığıyla dikkat çeken Datça, bol oksijenli ve temiz havasıyla eşsiz bir tatil imkanı sunuyor. Mavi bayraklı plajlarının yanı sıra Datça, trekking, sörf, yelken gibi birçok doğa ve su sporları için de olanak sağlıyor.

Sokakağzı

Çanakkale’nin az bilinen sakin noktalarından biri Sokakağzı, şiir gibi güzelliğiyle sevimli bir tatil kasabası… Huzurla dolu, kalabalıktan ve gürültüden uzak, dalga seslerini dinleyebileceğiniz bir tatil için Sokakağzı sizi bekliyor! Bu şirin kasabada, deniz, kum ve güneşin tadını doyasıya çıkabilir ve hem ruhen hem de bedenen tazelenme fırsatı bulabilirsiniz.

Bozburun

Marmaris’e 45 km mesafede bulunan Bozburun, sessiz ve sakin tatil arayışında olanlar için ideal bir alternatif sunuyor. Selimiye’nin komşusu olan Bozburun’da, berrak denizde yüzebilir, güneşin tadını doyasıya çıkarabilir ve sessizliği dinleyip huzur bulabilirsiniz.

Seferihisar

Türkiye’nin ilk sakin şehir unvanına sahip tatil beldesi Seferihisar’ın bu listede yer almaması şaşırtıcı olurdu.

Bölgenin kültürünün ve değerlerinin korunmasından dolayı bu unvanı alan Seferihisar, sadece İzmirliler değil huzur dolu bir tatil arayışında olan herkes için bir kaçış noktası.

Gündüz sevimli plajlarında deniz, kum ve güneşin tadını çıkardıktan sonra, güneşi de şirin balık restoranlarında batırabilirsiniz.

Bördübet

Kuşlar ve çam ormanlarıyla çevrelenmiş muhteşem bir doğaya sahip olan Bördübet, Marmaris’in minik ve şirin bir köyü… Yağmur ormanlarının minyatür halini anımsatan bu köy, sizi Azmak Nehri’nin hemen yanı başında huzuru iliklerinize kadar hissedebileceğiniz bir tatile davet ediyor. Doğadan kopamıyorum diyorsanız, Bördübet tam da size göre bir yer.

Çandarlı

Dikili’nin kendisi kadar sevimli ve sakin tatil kasabası Çandarlı… Buraya gittiğinizde çevre ve merkez plajları ziyaret etmeli ve gün battıktan sonra sahilde bulunan balık restoranlarında kendinize güzel bir ziyafet çekmelisiniz.

Kabak Koyu

Dünyanın en iyi trekking parkurlarından biri olarak bilinen Likya Yolu üzerinde konumlanan Kabak Koyu, etrafı dağlarla çevrili derin bir vadide tüm güzelliğiyle ziyaretçilerini bekliyor.

Doğa ile iç içe olmayı sevenlerin tercih ettiği koy, şehrin gürültülü yaşamından ve kalabalığından biraz uzaklaşıp, yenilenmek isteyenlerin de vazgeçilmez adresi.

Fethiye’den 33 km uzaklıkta bulunan Faralya Köyü’ne bağlı olan Kabak Koyu, mavi ve yeşilin muhteşem uyumuyla göz dolduruyor.

Kadırga Koyu

Yapılaşmanın olmadığı, uçsuz bucaksız bir deniz ve alabildiğine yeşil… Kadırga Koyu, Ege kıyısında Assos ile Küçükkuyu arasında yer alıyor. Sırtını Kaz Dağları’na yaslayan koy, dibinde taşları sayabileceğiniz kadar berrak deniziyle görenleri kendine hayran bırakıyor.

Özdere

İzmir’in ev sahipliği yaptığı muhteşem tatil beldelerinden biri olan Özdere, Ege kıyısında tatil yapmak isteyenler için muhteşem bir alternatif sunuyor. Ev sahipliği yaptığı tarihi mekanlarla da dikkat çeken Özdere, sakin ve sessiz bir tatil arayışında olanlar için unutulmayacak bir konaklamanın kapılarını aralıyor.

Akyaka

Türkiye’nin tatil cenneti olarak bilinmesinde Muğla’nın da payı büyük… Muğla, az bilinen ve sakin tatil rotalarına da ev sahipliği yapıyor ve Akyaka’da bu yerlerden sadece biri.

Ula ilçesine bağlı olan kasaba, adeta bir doğa harikası… Doğal güzellikleri ve sakin atmosferiyle büyüleyici bir tatil imkanı sunan Akyaka’da, unutulmaz anılar biriktirebileceğiniz bir tatil için elinizi çabuk tutmalısınız.

Güzelçamlı

Ege kıyılarında göz kamaştıran güzelliklere sahip olan Aydın, genellikle Kuşadası ile tanınsa da Kuşadası kadar güzel ve sakin bir tatil beldesine daha, Güzelçamlı’ya, ev sahipliği yapıyor.

Kuşadası’ndan 25 km uzaklıkta yer alan Güzelçamlı, ziyaretçilerine doğa ile buluşup benzersiz bir tatil yapma imkanı sunuyor.

Berrak denizi ile kendine hayran bırakan Güzelçamlı, Büyük Menderes Milli Parkı’na da komşu.

Köyceğiz

Muğla’da yer alan Köyceğiz, doğal güzelliğini ve sükunetini çok iyi korumayı başarmış. Muğla’da sakin bir tatil yapmak isteyenlerdenseniz, mavinin ve yeşilin binbir tonunu barındıran doğası ile etkileyici bir tatil rotası oluşturuyor. Beldede bulunan portakal ağaçlarının kokusuyla çevrelenmiş bir atmosferde masmavi sulara dalıp, Köyceğiz’in tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Yorumlar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *