Bozcaada İle İlgili her yerde bulamayacağınız Özel tüyolar

bozcaada İle İlgili her yerde bulamayacağınız Özel tüyolar

Çanakkale’nin hemen yanı başında, cennetten çıkma bir ada Bozcaada. Hani hep derler ya, “Issız bir adaya düşsen yanına alacağın üç şey ne olurdu?” diye. Eğer düştüğünüz yer Bozcaada ise, yanınıza kendinizden başka hiçbir şey almanıza gerek yok. Çünkü huzuru, güzelliği ve ferahlığı ada sizin yerinize çoktan almış.

Bozcaada, Kuzey Ege’de, Çanakkale Boğazı’nın hemen yanı başında, Türklerle Rumların bir arada huzur içinde yaşadıkları, Türkiye’nin üçüncü büyük adası…

Rumca adı Tenedos olan adanın üzümleri, şarapları ve birbirinden güzel sokaklarıyla meşhur.

Bozcaada Gezilecek Yerler

bozcaada İle İlgili her yerde bulamayacağınız Özel tüyolarBozcaada Sokakları

Bozcaada’nın sokakları bile gezilip görülmesi, uzun yürüyüşlerle tanınması gereken bir atmosfer sunuyor. Rum ve Türk mimarisinin en güzel örneklerini görebileceğiniz sokaklarda, turistik mekânlar, kahvehaneler, tavernalar, pansiyonlar bulunuyor.

Yüzyıllardır ayakta olan Bozcaada Kalesi de, adaya feribotla yaklaşırken, kartpostalları aratmayacak fotoğraflar yakalama imkânı sunuyor.

Bozcaada şaraplarıyla ünlü demiştik. Adada yer alan şarap fabrikaları, belirli gün ve saatlerde tur düzenliyorlar. Bu turlara katılıp şaraplardan tatmadan dönmeyin.

Adanın güneyinde bulunan, bahçesindeki çınar ağacı ve çeşmesinden akan tertemiz suyu ile tarihi Bozcaada Ayazma Manastırı da mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne adını yazdırmış olan Bozcaada Müzesi, küpe, kolye, kitap, kartpostal gibi adanın Yunan kültürel mirasına tanıklık eden örnekleriyle, yine mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biri.

bozcaada İle İlgili her yerde bulamayacağınız Özel tüyolar

Tüm bunların dışında Göztepe, rüzgâr gülleri, Meryem Ana Kilisesi, Alaybey Camii ve Hamamı, Yel Değirmenleri ziyaret edilebilir.

Bozcaada Festival ve EtkinlikleriBozcaada Ayazma Panayırı

Ayazma Panayırı, her yıl 26 Temmuz‘da Rumların Aya Paraskevi günlerini kutladıkları bir etkinlik.

Manastır bahçesinde yapılan şenlikte kutlanan bu özel günde, çeşitli müzik grupları eşliğinde eğlenceler düzenleniyor.

Bozcaada Ozanın Günü ve Homeros Okuması

2002 yılından bu yana süregelen etkinlik, 5 Ağustos tarihinde gerçekleştiriliyor.

Etkinlikte, davet edilen ozanların şiirlerini dinleme fırsatı bulabilir, İlyada Destanı tekrar tekrar dinleyebilirsiniz.

Bağbozumu Festivali

Eylül’ün ilk haftasında gerçekleştirilen bu etkinlikte, bir Ege klasiği olan bağbozumu şenliklerine katılabilir, şarap üreticilerinin elinden çıkma şarapların tadına bakabilir, müzik ve yarışmalarla eğlenebilir, yüzyılların nostaljisini yaşayabilirsiniz.

Yerel Tatlar Festivali

22-24 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen ve 2010 yılında ilk defa düzenlenen festivalde, adanın yerlisi kadınlar, adaya has yiyecekleri ziyaretçilerin beğenisine sunuyor. Yöresel yiyeceklerden tatmak istiyorsanız, 22-24 Eylül tarihleri tam size göre.

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali

11-15 Ekim tarihleri arasında düzenlenen festivalde, dünya çapında üne kavuşmuş, çevre konulu filmler görücüye çıkmakta.

Sanat ve çevre duyarlılığını bir araya getiren festivalde, atölye çalışmaları, ekoloji konulu paneller, konserler ve fotoğraf sergileri de bulunuyor.

Bozcaada’da Ne Yenir?

bozcaada İle İlgili her yerde bulamayacağınız Özel tüyolar

Rum ve Türk halkının yaşadığı adada, bu iki kültür mutfağının en güzel örnekleri mevcut. Zeytinyağı, ot ve sebzelerin bir araya gelmesiyle oluşan mutfak, hafif ve taze öğün olanağı sunuyor.

Kazayağı, radika, ısırgan, cibes, turpotu, şevketi bostan, adada yetişen ve yemeklere sıklıkla konan yabani otlardan birkaçı.

Bunun dışında kuzu ve oğlak etinin kullanıldığı yemekler de var.

Eti yenen, adaya özgü ada tavşanı da, yine Bozcaada mutfağının önemli besin kaynaklarından birisi.

Denizkestanesi de sıklıkla tüketilen yiyecekler arasında bulunuyor. Kalamar, sardalya ve ahtapot, ada çevresinde bolca bulunduğu için, yine sıklıkla tüketilen yiyeceklerden.

Gelincik şurubu ve reçeli, domates, incir ve karadut reçeli, adanın sevilerek tüketilen tatlarından. Özellikle her yerde bulamayacağınız domates reçelini mutlaka tatmak gerekiyor.

Bozcaada’da Alışveriş-Eğlence

bozcaada İle İlgili her yerde bulamayacağınız Özel tüyolarBozcaada Reçelleri

Domates, incir, gelincik reçellerinden almak için Bozcaadalı Veli Dede’yi ziyaret edebilirsiniz. 1878 yılından bu yana üretim yapan Veli Dede’de, yine adanın lezzetlerine has kurabiyelerinden ve organik üzümlerinden edinebilirsiniz.

Çiçek Pastanesi’nden çeşitli kurabiye çeşitlerini, özellikle de damla sakızlı bademli kurabiye satın alabilirsiniz.

Adanın şarap üretimi ünlü olduğu için, bölgede bulunan şarap üretim fabrikalarından şarap satın alabilirsiniz.

Bozcaada sokaklarında gezinti yaparken hediyelik eşya satın alabileceğiniz pek çok dükkân var. Özellikle adanın simgelerinden üzüm, şarap ve rüzgâr gülü temalı hediyelik eşyaları, ziyaretinizden bir anı kalması için satın alabilirsiniz.

Bozcaada’da gece hayatı biraz sakin geçse de alternatifsiz değilsiniz. Adada meyhane tarzında rakı-balık yapabileceğiniz pek çok mekân bulunmakta. Nevreste, Simyon Meyhane, Sandal Restoran, Cabalı Meyhane, Koreli Restoran, Polente Kafe gibi, hoşça vakit geçirebileceğiniz pek çok lokasyon mevcut.

Bozcaada’ya Ne Zaman Gidilir?

Adayı ziyaret etmeyi düşünen turistlerin, özellikle hangi amaca göre hareket ettikleri önemli. Eğer denize girmek istiyorsanız, temmuz ve ağustos ayları oldukça ideal. Yaz ayları Bozcaada’da nemsiz ve bol rüzgârlı geçtiği için bunaltıcı bir iklim yok.

You might be interested:  Seyahat Işletmeciliği Mezunu Ne Iş Yapar?

Bunun dışında kafa dinlemek isteyen ziyaretçiler için ise en uygun zaman aralığı sonbahar. Üzümlerin, incirlerin toplanmaya başlandığı bu zaman aralığında uzun yürüyüşler yapmak, bisiklet gezintilerine katılmak gibi, yapılacak pek çok aktivite var.

Adayı ilkbahar aylarında ziyaret etmek de apayrı bir tat tabii. İlkbaharda doğanın uyanışıyla yemyeşil hale gelen ada, adeta tekrar canlanıyor.

Tüm bunların dışında, Bozcaada’da gerçekleşen bazı etkinlikler, ziyaret tarihinizi belirleyebilmeniz için oldukça önemli.

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

bozcaada İle İlgili her yerde bulamayacağınız Özel tüyolarBozcaada Feribot- Bozcaada’ya Ulaşım

Bozcaada’ya ulaşım, Çanakkale’nin Geyikli beldesinde bulunan Gestaş firmasının Bozcaada feribotu ile sağlanıyor. Günün erken saatinden itibaren başlayan seferler sayesinde adaya rahat bir şekilde ulaşım mümkün.

Havayolunu kullanacak ziyaretçilerin, Çanakkale Havalimanı’ndan otogara, oradan da minibüs ve servislerle Geyikli beldesinde bulunan feribota ulaşmaları mümkün.

Bir diğer olasılık ise, havalimanından araç kiralayarak Geyikli’ye varmak. Otobüs firmalarını kullanacak ziyaretçiler ise doğrudan Geyikli beldesine giden firmaları tercih edebilirler.

Şahsi aracını kullanmak isteyen ziyaretçiler ise, Ezine üzerinden Geyikli beldesine ulaşım sağlayabilirler.

Bozcaada’ya gitmişken Çanakkale’yi de gezmek isterseniz, Çanakkale Gezi Rehberi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz!

Bozcaada Hakkında | Bozcaada Belediye Başkanlığı

Bozcaada Ege Denizinin kuzeydoğusunda yer alan Çanakkale’ye bağlı bir ilçedir. Anakaraya (Geyikli İskelesi) 4 deniz mili uzaklıktadır. Çevresi 38 km2’dir. En yüksek noktası 192m ile Göztepe’dir.

Türkiye’de köyü olmayan tek ilçesi ve Türkiye’nin 3. büyük adasıdır. Adada 12 koy ve 12 burun bulunmaktadır.

Adanın etrafında irili ufaklı 17 adacık bulunmakta ve kışın akan ufak derelerin dışında başka akarsuyu bulunmamaktadır.

Antik çağda Leukophrys, Yunan Mitolojisinde Tenedos adıyla anılan Bozcaada, stratejik konumundan dolayı çağlar boyunca birçok kez istilaya uğramış ve el değiştirmiştir. Adadaki nekrapol sahasında yapılan kazılardan anlaşıldığı üzere adanın tarihi M.Ö. 3000 yıllarına dayanıyor.

Adanın bilinen sakinleri sırasıyla Pelasg’lar, Fenikeliler, Atinalılar, Yunanlılar, Persler, Büyük İskender, Bizanslar, Cenevizler, Venedikler ve Osmanlılar’dır. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinden sonra Bozcaada, Türkler için önem kazanmış ve 1455’te Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Bu tarihten sonra Osmanlılar ve Venedikliler arasında Bozcaada için mücadeleler olmuş ve adanın hakimiyeti zaman zaman el değiştirmiştir. Osmanlı yönetiminde geçen uzun bir dönemden sonra, Balkan Savaşları sırasında 1912’de Yunanistan tarafından işgal edilen ada, I.

Dünya savaşının Çanakkale Savaşları döneminde İngiliz ve Fransız kuvvetleri tarafından işgal edildi ve lojistik destek için kullanılmıştır. Ada, Lozan Anlaşmasıyla 20 Eylül 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlanmıştır.

NÜFUS

0. 500 yıldır Rumların ve Türklerin bir arada yaşadıkları Bozcaada’nın nüfusu 2500 civarında. Tarih boyunca göç alan ve göç veren adadaki Rum nüfus artık yalnızca 25-30 kişi. Son yıllarda büyük kentlerden gelip yerleşenlerin sayısı ise her geçen gün artıyor.

Yazın gelen turistlerle birlikte ada nüfusu 5000-10.000 arasında değişiyor. Kışın ise nüfus 1000’e kadar inebiliyor. Toplam 300 civarı öğrenci eğitim görüyor. 0. yüzyıl başında nüfusun yarısından biraz fazlasını Rumlar oluştururken, bugün adada sadece 3 Rum kalmıştır.

İDARİ DURUM

Çanakkale İline bağlı köyü olmayan tek ilçedir. İlçede Genel İdare Kuruluşlarının yanı sıra, Başkanlığımız ve 25/06/1927 tarih ve 1151 Sayılı Bozcaada ve Gökçeada Kazalarının Mahalli İdareleri Hakkında Kanun gereğince kurulmuş ikinci bir yerel yönetim birimi olan Mahalli İdare Başkanlığı (Kaymakamlık) bulunmaktadır.

KÜLTÜR VE MİMARİ

Bozcaada mimarisi, Türk ve Rum kültürlerinin izlerini taşır. Önceleri kasaba merkezini Rum ve Türk Mahallesi olarak ikiye ayıran derenin yerine günümüzde Çınar Çarşı Caddesi bulunmaktadır. Ada merkezi şu anda Cumhuriyet (Rum) ve Alaybey (Türk) Mahallesi diye iki mahalleden oluşmaktadır.

Cumhuriyet Mahallesinde Rum, Alaybey Mahallesinde Türk mimarisine ait izler taşıyan yapılar mevcuttur. Şehir merkezinde eski mahalle ve sokaklarda klasik yapı geleneği korunmaktadır. Adanın tamamının doğal ve arkeolojik sit alanı olması, tüm yapı ve onarımların Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca denetlenmesi nedeniyle çarpık yapılaşma görülmemektedir.

Eski mimari dokusu korunmakta, restorasyonlar kendine özgü yapı tarzı dikkate alınarak yapılmaktadır.

Rum Mahallesinde sokaklar genelde grid sistem denilen genişçe ve birbirini dik kesen yapıdayken, Türk Mahallesinde sokaklar dar ve girifttir. Sosyal ve dini yapılar da mahallelere göre dağılmıştır. Kilise ve küçük şapel gibi yapılar Cumhuriyet Mahallesinde, cami, hamam, çeşme, namazgah gibi Türk kültürüne özgü yapılar Alaybey Mahallesindedir.

KONAKLAMA

Ada’da hem tarihi merkezinde hem de Ada dışındaki bağ ve koyların bulunduğu bölgelerdeki tesisler, küçük pansiyon, bağevi, özel tesis, tatilköyü, resort otel ve butik otel tarzında hizmet vermektedir. Konaklama işletmeleri genellikle 1 Nisan-1 Kasım arasında açık olmakla birlikte 12 ay ve sürekli açık olan tesisler de bulunmaktadır.

Konaklama Merkezlerine ulaşabileceğiniz adresler;

bozcaada İle İlgili her yerde bulamayacağınız Özel tüyolargobozcaada.combozcaada İle İlgili her yerde bulamayacağınız Özel tüyolarbozcaadarehberi.combozcaada İle İlgili her yerde bulamayacağınız Özel tüyolarneredekal.combozcaada İle İlgili her yerde bulamayacağınız Özel tüyolarbozcaadakonaklamayerleri.com 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI FENER ALAYI Tarih: 27 Ekim 2017

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI FENER ALAYI     29 Ekim Pazar günü saat:19.00 da Jandarma Çeşmesi önünden başlayacak Fener Alayına tüm halkımızı ve misafirlerimizi bekliyoruz. […]

Babalar Günü Kutlu Olsun Tarih: 18 Haziran 2017

Babalar Günü Kutlu Olsun “Baba! Her yılbaşında sana söyleyecek bir tek sözüm var ‘Seni ne kadar çok seversem o kadar çok olsun ömründen geçen yıllar…’ Babam, ağabey […]

You might be interested:  Atlantik Ortası Sırtı Hangi Tür Levha Hareketi Sonucu Meydana Gelmiştir?

İLAN GESTAŞ Denizcilik İşletmelerinden Bildirilmiştir. Tarih: 22 Aralık 2016

İLAN GESTAŞ Denizcilik İşletmelerinden Bildirilmiştir. Hava muhalefeti sebebiyle bugün (22.12.2016) Bozcaada-Geyikli Hattında yapılması planlanan Bozcaada'dan 10.00-14.00, Geyikli'den saa […]

Bozcaada İlk Bakış

Bozcaada, Ege Denizi’nin kuzeyinde, Çanakkale iline bağlı küçük bir ada. Türkiye’nin üçüncü büyük adası olarak Çanakkale Boğazı’nın hemen girişinde yer alıyor. Yerleşim, adanın kuzeydoğusunda yer alan ilçe merkezinde toplanmış. Bunun dışında herhangi bir köyü bulunmuyor.

COĞRAFYA

Bozcaada’nın yüzölçümü etrafındaki adacıklarla beraber 37.6 km2, çevresi 38 km'dir. Bozcaada, iç kısımlarındaki ufak yükseltilerin dışında büyük düzlüklerden oluşuyor. En yüksek noktası 192 mt. ile Göztepe'dir.

Adanın doğal bitki örtüsü maki ve ufak çalılıklardır. Adanın boz görünmesinin sebebi rüzgara açık kısımlarında ağaç yetişmemesidir. Ama kuytu kısımlarda yer yer çamlıklara rastlanır. Yüzölçümünün 1/3’ünü bağlar oluşturur. Adada 12 koy ve 12 burun bulunuyor. Adanın etrafında irili ufaklı 17 adacık bulunuyor. Kışın akan ufak derelerin dışında başka akarsuyu bulunmuyor.

İKLİM

Bozcaada'nın bulunduğu coğrafyadan farklı, kendine özgü bir iklim yapısı bulunuyor. Akdeniz ikliminin etkisi altında olmakla birlikte boğazın tam çıkışında yer alması nedeniyle kuzey rüzgarlarını bolca alıyor. Bu durum nem oranının düşük olmasına ve böylece iyi üzüm yetişmesine olanak sağlıyor.

Adadayken rüzgarla yaşamayı öğreniyorsunuz.  Rüzgarın poyraz mı yoksa lodos mu estiği bilmeniz gereken bir bilgi haline geliyor. Çünkü bir adadaysanız denize girilecek yeri rüzgarın yönü belirliyor. Kuzeyden esiyorsa güneye, güneyden esiyorsa kuzeye yönelmek gerekiyor en basit şekliyle…

Rüzgarı en çok ada dışındakilerin sıcaktan yandığını duyduğunuz yaz günleri seveceksiniz. Çünkü siz onun serinletici etkisi sayesinde bunalmadan tatil yapıyor olacaksınız. Rüzgarın bir nimet olduğunu sörf ve yelken yapanlar bilir en iyi. Bozcaada, bu nimeti onlara bol bol sunacak olan adadır aynı zamanda… 

NÜFUS

500 yıldır Türkler ve Rumların bir arada yaşadıkları Bozcaada’da, nüfus dengesi zaman içinde değişiklikler göstermiş. 1831’de yapılan ilk nüfus sayımına göre 439 Türk, 793 Rum sayılmış. 60’lı yıllara kadar Rum nüfusu yoğunluğunu sürdürmüş.

Bu yıllardan sonra çeşitli nedenlerle başlayan göçler sonucunda Rum nüfusu günümüzde 22 kişiye kadar düşmüş.  Yazın adadaki evlerini ziyarete gelen yurtdışındaki Rumlarla bu sayı biraz daha artıyor. 2007 nüfus sayımına göre adanın resmi nüfusu 2276. Yazın gelen ziyaretçilerle ada nüfusu 10.000’e kadar çıkabiliyor.

Son yıllarda büyükşehirlerden göç ederek adaya yerleşenlerin sayısında da artış görünüyor.

TARİH

Antik çağda Leukophrys, Yunan Mitolojisinde Tenedos adıyla anılan Bozcaada, stratejik konumundan dolayı çağlar boyunca birçok kez istilaya uğramış ve el değiştirmiş.

Adadaki nekrapol sahasında yapılan kazılardan anlaşıldığı üzere adanın tarihi M.Ö. 3000 yıllarına dayanıyor. Adanın bilinen ilk sakinleri Pelasg'lar.

Daha sonra sırasıyla Fenikeliler, Atinalılar, Yunanlılar, Persler, Büyük İskender, Bizanslar, Cenevizler, Venedikler ve Osmanlılar adaya hakim olmuş.

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinden sonra Bozcaada, Türkler için önem kazanmış ve 1455’te Osmanlı topraklarına katılmış. Bu tarihten itibaren Osmanlılar ve Venedikliler arasında Bozcaada için mücadeleler olmuş ve adanın hakimiyeti zaman zaman Venediklilere geçmiş.

Osmanlı yönetiminde geçen uzun bir dönemden sonra, Balkan Savaşları sırasında 1912’de Yunanistan tarafından işgal edilen ada, 1923 Lozan Anlaşmasıyla Gökçeada ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlanmış.

MİTOLOJİ

Antik çağda Leukophrys, Yunan mitolojisinde ise Tenedos adıyla bilinen Bozcaada’nın mitolojide ilk geçtiği yer Tenedos ismini alması sırasındadır.Homeros’un İ.Ö 9.

yy'da yazdığı sanılan Troya savaşlarını anlatan ünlü destanı İlyada'da, Tenedos isminin bir kaç kez geçtiğini görüyoruz. Troya, Bozcaada'nın hemen karşısında kurulu Hisarlık tepesinde kurulu zengin bir kenttir.

Savaş Yunan yarımadasından gelen Akhalar ile Anadolu'da yaşayan Troyalılar arasında geçer.

Krallar kralı Agememnon'un yönetimindeki Akha donanması yiyecek ve içecek sağlamak için Tenedos'ta karaya çıkarlar.  Akhalar'ın yaptığı tahta at Troya surlarının önünde içeri sokulmayı beklerken, Akha donanması Tenedos'un güneyinde bir koyda saklanıp beklerler. Savaş bu hileyle kazanılır.

ÇEVRECİ BOZCAADA


Bozcaada, Türkiye'de çevre bilincine sahip nadir yerlerden biri. Yerel yönetim, dernek ve sivil insiyatif girişimleriyle şu ana kadar çevre konusunda çeşitli adımlar atıldı: • 2000 yılından beri Bozcaada rüzgar türbinlerinden rüzgar enerjisi üreten böylece hem kendinin hem de Çanakkale'nin enerji ihtiyacını sağlayan bir yer.
 • 

Ada merkezinde gün içinde kullandığınız plastik, kağıt, cam ve teneke kutu çöplerinizi atabileceğiniz geri dönüşüm kumbaraları bulunuyor.
 Bozcaada'da yazlık evleri olanlar ya da işyeri sahipleri biriktirdikleri geri dönüşüme uygun çöpleri, kumbaralar yerine ada merkezinde belli noktalarda bulunan büyük tel kafeslere de atabilir.
 •  Bozcaada'da 2008 Temmuz ayından itibaren alışverişlerde naylon poşet kullanımı durduruldu.
Siz de alışverişlerinizde kendi filenizi, bez torbanızı taşıyarak bu gelişmeye destek olabilirsiniz!


 • 2005 yılında Bozcaada Kaymakamlığı tarafından uygulamaya konulan  Organik Tarım Projesi sayesinde bağ alanlarının bir kısmı ilaçsız üretime geçmiştir.BOZCAADA EMLAK

Bozcaada’nın tamamı doğal ve tarihi sit alanı olduğu için tüm yapı ve onarımlar Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca (Anıtlar Kurulu) onaylanıyor. Sıkı denetimler sayesinde adada çarpık yapılaşma görülmüyor. Emlak fiyatları hem bu yüzden hem de “ada” olmasindan dolayı anakaradan farklılıklar gösteriyor.

You might be interested:  Ney Ne Tür Bir Çalgıdır?

Genel olarak arsa ve ev fiyatlarının civara göre daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz .Adada 4-5 tane emlakçı bulunmakta. Buralardan güncel satışları takip edebilirsiniz. Merkezde eski rum evleri, merkez dışında bağ evleri, bağlar, tarlalar konumuna göre farklı fiyatlarda olabiliyor.

Bozcaada'da bağ evi inşaatı 80 m2 ile sınırlanmış durumda. Yani arsa ne kadar büyük olursa olsun bir parsele ancak 80 m2 inşaat yapılabiliyor. Tek katlı binanın ada mimarisine uygun olması yani bağ evi karakteri taşımasına çok önem veriliyor. Bu yüzden mimari proje için genellikle adada yaşayan mimarlar tercih ediliyor.

Anıtlar kurulunun ne aradığını yıllarca tecrübe ettikleri için tercih sebebi oluyorlar.

Bu arada, 2014 yılından itibaren adada imar yasağı uygulanıyor. Konut amaçlı ev yapımı dahil hiçbir yeni projeye onay verilmiyor.

Bozcaada

Çanakkale’nin iki ada ilçesinden biri olan Bozcaada, köyü olmayan tek ilçedir. Bozcaada, yaklaşık 42 km. karelik yüz ölçümüne sahiptir. En yüksek yeri 192 metre ile Göztepe’dir. Tipik Akdeniz iklimini andırmakla beraber, boğazın tam çıkışında bulunması nedeniyle kuzey rüzgârlarını fazlaca alır.

Adanın 12 burnu, bu burunlar arasında da 11 koyu vardır. Feribotla yaklaşırken adanın manzarası, kalesi ve limanıyla çok etkileyicidir. Osmanlı Döneminde bir sürgün yeri olarak da kullanılmıştır. Antik Dönem Tenedos sikkelerinde de görülen üzüm salkımı, bağcılığın adada çok eskilere dayandığının işaretidir.

Eski adı Tenedos olan Bozcaada’nın bu adı, mitolojik bir öyküyle açıklanır. Tarihin her döneminde cazibe merkezi olan Bozcaada, Fatih Sultan Mehmed zamanında 1455-56’da Osmanlı topraklarına katılmıştır.

1912 Balkan Harbi yenilgisinin ardından Yunanistan’ın kontrolüne geçmiştir.

Lozan anlaşmasına kadar zor günler geçiren Bozcaada 20 Eylül 1923 tarihinde Türk yöneticileri ve emniyet kuvvetlerince teslim alınmıştır.

Bozcaada Kalesi

Bozcaada’ya feribotla ulaşırken tüm görkemiyle sizi karşılayan kalenin, Venedik, Ceneviz ve Bizanslılar döneminden beri kullanıldığı bilinmektedir. Ana kapısındaki tamir kitabesinden, kalenin, II. Mahmud döneminde 1816 yılında adeta yeniden yaptırıldığını anlamaktayız. Kalenin iç bölümünde Bozcaada ile ilgili tarihi ve etnografik eserlerin görülebileceği bir sergi mekânı bulunmaktadır.

 • Kimisis Teodoku Rum Ortodoks Kilisesi
 • Bozcaada’nın neredeyse her yerinden görülebilen bir çan kulesi bulunan, Rum Ortodoks Cemaatine ait Meryem Ana Kilisesi Rum mahallesinin tam ortasında yer almaktadır ve ibadete açıktır.
 • Alaybey Camii

Bozcada meydan ve kahvesinin yanındaki Alaybey Camii’nin kemerli giriş kapısının ön ve arka yüzündeki tamir kitabeleri kazınmış oldukları için tam okunamamakta, ancak arşiv çalışmaları caminin 1700’lü yılların başında Miralay Ahmet Ağa tarafından yaptırıldığını göstermektedir. Cami duvarları kırmızı taştan inşa edilmiştir. Kare planlı, kırma çatılı ve tek minarelidir.

Cami girişi kuzeydedir. Minare kuzeybatı köşede beyaz kesme taştan yapılmıştır. Caminin içinde mihrap ve pencere üstleri barok tarzda bitkisel motiflerle süslenmiştir. Bahçesindeki hazirede (küçük mezarlık) Sultan I. Abdülhamit dönemi Osmanlı sadrazamlarından Halil Hamit Paşa’nın hazin sonuna tanıklık eden 1785 tarihli mezarı yer almaktadır.

Bu hazirede isimleri belli olan toplam 14 mezar taşı bulunmaktadır.

Yalı (Köprülü Mehmet Paşa) Camii

Günümüzde Yalı Camii diye anılan caminin inşa kitabesi yoktur. Üzerinde yapılış tarihi 1655 olarak yer alır. Kare planlı, kırma çatılı ve tek minarelidir.

Bozcaada Müzesi

Bozcaada Kaymakamlığı’nın 2006 yılında tahsis ettiği tarihi binada özel bir çabayla kurulan müze Bozcaada’nın belleği olmak iddiasındadır. Müzede adanın geçmişine tanıklık eden çok sayıda belge ve obje sergilenmektedir. Küçük bir müze mağazasına da sahip olan müzede; katalog ve kartpostallar yanında adayla ilgili hatıra eşyalar satılmaktadır. Bozcaada Müzesi’ne giriş ücretlidir.

 1. Bozcada Bağ Evleri
 2. Şehir merkezinin dışında geniş bağların içinde yer alan bu taş yapılar, Bozcaadalıların yazın bağda çalışırken konakladıkları küçük ve basit yapılardır.
 3. Bağcılık ve Şarap Kültürü

Gerek sofralık Çavuş üzümü, gerekse Karasakız ve Vasilaki gibi şaraplık üzüm çeşitleriyle ada, bağcılık sektöründe önemli yer tutmaktadır. Bozcaada’yı ziyaret edenlerin en önemli duraklarından biri, şarap fabrikalarıdır.

Kıyılar ve Koylar

Bozcaada her ne kadar deniz ve kıyı turizmi ile ünlenmiş bir ada olmasa da sahip olduğu kıyılar, koylar ve plajlar oldukça önemlidir. Adanın en çok bilinen plajı Ayazma’dır. Uzun kumsalı ve masmavi denizi oldukça etkileyicidir.

Ayazmanın yanı sıra Habbele Koyu, Mermer Burnu ve Akvaryum koyu da oldukça ünlüdür. Bozcaada’da Liman Koyu, Değirmenler Koyu, Poyraz Limanı, Çanak Limanı, Çapraz Limanı, Kocatarla Limanı, Lagor Limanı, Ayana Limanı, Ayazma Koyu, Sulubahçe Koyu, Habbeli Koyu olmak üzere on bir adet koy bulunmaktadır.

Bu koylara adadaki dalış merkezi tarafından dalış turları düzenlenmektedir.

 • Ekoturizm
 • Doğayı tahrip etmeden yerel halka katlı sağlamayı hedefleyen ve kültürüne saygılı ekoturizm anlayışı Bozcaada’da turizmin gelişiminde etkin bir rol oynamaktadır.
 • Mutfak Kültürü

Bozcaada’nın yüzyıllar boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yapmış olmasının etkileri, mutfağına da yansımıştır. Ada mutfağında deniz ürünleri, zeytinyağlılar ve üzümün üstünlüğü tartışılmaz.

Rum ve Türk mutfakları harmanlanmış haliyle sofralara lezzet katmaktadır.

Ada mutfağından birkaç örnek; Asma yaprağında sardalye, domates reçeli ve ısırgan çullaması ada mutfağı denildiğinde ilk akla gelen örneklerdendir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *