Beyrutta gezilecek yerler

⏱: 4 dk

Lübnan’ın başkenti olan Beyrut, nam-ı değer Doğu’nun Parisi. İsrail ile komşu olan Lübnan, çok eski dönemlere dayanan tarihi ve doğal güzellikleri ile sizi büyüleyici bir seyahate çıkaracak.

Beyrut sokaklarında dolaşırken değişik bir atmosfer ile çevrelendiğinizi hissedeceksiniz. Akdeniz‘in güzel etkisi ile süslenen Beyrut’un kendisine has yapısı adeta masal gibi.

 Beyrut gezi rehberi kapsamında Beyrut gezilecek yerler yazısı sizler için Yolcu360 ekibi tarafından hazırlandı.

Beyrut gezilecek yerler

Beyrut ulusal müzesi, Lübnan’ın en önemli müzelerinden biri. Müze, arkeolojik eserlere sahip. Beyrut gezilecek yerler arasında olan müze, 1942’de açıldı. Müze içerisinde antika eserler ve ortaçağ buluntularından oluşan yaklaşık 100.000 eser mevcut. Tarih öncesi çağlara ait ise yaklaşık 1300 eser var.

Beyrut ulusal müzesi nerede? Museum Street, Beirut, Lübnan.

 • Sursock Museum / Sursock Müzesi

beyrutta gezilecek yerler

Resmi adı Nicolas Ibrahim Sursock Müzesi olarak da bilinen Sursock müzesi,  modern sanat ve çağdaş sanat müzesi. Aslında burası Nicolas Ibrahim Sursock tarafından özel mülk olarak inşa edilmiş. 1952 yılında hayatını kaybeden Sursock’ın evi 1961 yılında müze olarak hizmet vermeye başlamış.

Müze çalışma saatleri: Pazartesi ve Salı günleri kapalı. 10:00-18:00. Müzeye giriş ücretsiz.

Sursock müzesi nerede? Greek Orthodox Archbishopric Street Ashrafieh, Beirut, Lübnan.

beyrutta gezilecek yerler

Burası için Beyrut’un en lüks semti diyebiliriz. Beyrut gezilecek yerler arasında olan Zaitunay Bay, aslında temiz ve şık bir marina. Cafeler, restourantlar ve alışveriş yapabileceğiniz mekanlar mevcut. Burada güzel bir akşam yemeği yiyip ardından da kısa bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Beyrut gezisi

 • Raouche Rocks / Güvercin Kayalıkları

beyrutta gezilecek yerler

Beyrut gezilecek yerler arasında en güzel günbatımına burada şahit olabileceğinizi şimdiden söyleyelim. Beyrut doğal güzellikleri arasında yer alan güvercin kayalıkları hikayesi de oldukça ilginç. Hikaye mi gerçek mi bilemedik ama bizce az da olsa gerçeklik payı vardır. Lübnan’da farklı dinlerden evliliklere aileler tarafından izin verilmemekteymiş. Bu yüzden zamanında birbirine aşık olan birçok insan, birlikte buradan Akdeniz’e atlayıp, intihar edermiş. Eşine en sadık kuş da güvercin olduğu için buraya Güvercin Kayalıkları ismi verilmiş.

 • Al-Amin mosque / Muhammed’ül Emin Camii

beyrutta gezilecek yerler

İhtişamlı ve değişik mimarisi ile ön plana çıkan caminin diğer adı ise Sultanahmet Camii’ne benzediği ve mavi bir kubbeye sahip olduğu için Blue Mosque. 2008 yılında yapılan cami, Osmanlı mimarisinden izler taşımakta. Beyrut’un en dikkat çekici yapılarından birisi olduğu için Beyrut gezilecek yerler listenizde mutlaka yer edinmeli.

 • Roman Baths / Roma Hamamı 

beyrutta gezilecek yerler

Beyrut gezi rehberi

 • MIM Mineral Museum / Mineral Müzesi

beyrutta gezilecek yerler

Mineral müzesi, Lübnan gezilecek yerler arasında bulunan özel bir müze. Müze içerisinde 70 ülkeden 450 farklı türü temsil eden 2000’den fazla mineral koleksiyonu mevcut. 2013 yılında açılan müze, ayrıca deniz fosillerine de  ev sahipliği yapmakta.

Mineral müzesi nerede? Université Saint-Joseph Campus de L’innovation et du Sport (CIS), Beirut, Lübnan.

 • Nijmeh Square / Nejmeh meydanı

beyrutta gezilecek yerler

Nejmeh meydanı, Lübnan Parlemanto binasında yer aldığı geniş ve büyük bir alan. Meydanın en çok göze çarpan kısmı ise Rolex Saat. 2018 yılına kadar turistler dışında meydana giriş izni yokmuş. Ancak meydan 2018 yılında yeni yıl kutlaması ile halk girişine açılmış.

 • Saint George Maronite Katedrali

beyrutta gezilecek yerler

Nejmeh meydanı üzerinde şehrin en eski kilisesi olan St. George Maronite Katedrali de yer almakta. 1894 yılında yapımı tamamlanan kilise, çok iyi korunmuş. Görkemli ve güzel bir mimari yapıya sahip olan kilise, Neoklasik bir mimari tarza sahip.

Beyrut mutfağı / Beyrut’ta ne denir? / Beyrut’ta nerede ne yenir?

beyrutta gezilecek yerler

Beyrut yöresel yemekleri arasında ön plana çıkanlar genellikle Lübnan mutfağına ait.

Lübnan yemekleri arasında Kibbe Lebeniye, FalafelEtli HumusTabbule SalatasıPita ve Mamul Kurabiyesi yer almakta.

Lübnan’ın ulusal içeceği ise anason aromalı likör olan Arak. Beyrut’ta en iyi restoranlar:

 • Tawlet
 • Momo at the Souks
 • Liza
 • Jaï
 •  The Gathering
 • Kabab-ji
 • Em Sherif
 • Karam
 • Al Balad

Beyrut konaklama / Beyrut otelleri / Beyrut’ta nerede kalınır?

beyrutta gezilecek yerler

Beyrut’ta her bütçeye uygun konaklama imkanı bulmak mevcut. Beyrut için en iyi otelleri araştırdık, bulduk ve  sizler için hazırladık. ????

 • Loft 29 Residence
 • Staybridge Suites Beirut
 • Citea Apart Hotel 
 • Grand Concerto Hotel
 • The Parisian Plaza
 • ParkTower Suites
 • Hotel Le Marly
 • Lavender Home

Beyrut ulaşım

 • Beyrut dönüşünde İstanbul‘a gelecek olan seyahat severler, gezilerine İstanbul Havalimanı araç kiralama olanaklarından yararlanarak kolayca devam edebilirler.
 • Beyrut’tan Ankara‘ya havayolu ile gidecek olanlar, Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama olanaklarını inceleyerek gezileri için konforlu bir ulaşım seçeneği tercih edebilirler.
 • Beyrut – İzmir dönüş yolu için Ege turu yapmak isteyen gezginler, İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama seçeneklerine bakabilirler.

Paylaş0

Beyrut Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 11 Nokta

Ana sayfa » Ortadoğu » Lübnan » Beyrut » Beyrut Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 11 Nokta

beyrutta gezilecek yerler

“Doğu’nun Paris‘i” denilen Beyrut, “Orta Doğu’nun vahşi çocuğu” olarak da adlandırılmaktadır. Koca bir tarihe sahip olan şehir, Lübnan’ın en önemli bölgesi.

Adım attığınız yerde farklı bir kültürel yapıyla karşılaşma ihtimalini göz önünde bulundurarak yola çıkın.

Elinizden kameranın düşmeyeceği kesin ???? Beyrut gezilecek yerler listesinde ise turistlerin çokça gittiği yerleri not düştük.

# Beyrut Gezilecek Yerler Listesi

1-Beyrut Ulusal Müzesi

beyrutta gezilecek yerler

Eski Yeşil Hat üzerinde yer alan müze, Lübnan tarihine ilişkin muhteşem fikirler vermektedir. Müze, Rue De Damas boyunca Sodeco Meydanı’nın güneyinde, 15 dakikalık yürüyüş mesafesi uzaklığında. Fenike çağının en eski bilinen izlerini gösteren bir dizi Fenike ve Mısır eserini sergiliyor. Bronz ve Demir Çağı’ndan, Helenistik, Roma ve Memlüklere kadar çok sayıda eser bulunmaktadır. Tarih öncesi medeniyetlerin farklı amaçlarda kullandığı nesnelere hayran kalacaksınız.

Adres:Museum Street, Beyrut, Lübnan
Çalışma Saatleri:09:00-17:00
Ziyaret Ücreti:
1000-5000 Lübnan Lirası

2-Corniche

beyrutta gezilecek yerler

Yaşlılardan gençlere Beyrut hayatının mükemmel bir görüntüsünü sunuyor. Balıkçılık burada popüler bir aktivitedir. Fındık, mısır, ekmek, el sanatları ürünleri, Arap kahvesi gibi şeyler civardaki dükkanlarda satılıyor.

You might be interested:  Kasablankada gezilecek yerler

Nargileyi bilmeyen yoktur. Ama Beyrut nargilesini özel yapan bir şey var. Belirlenen alanlarda arabaya kadar nargile servisi yapılıyor. Arabanızda oturup nargile içmek, manzarayı izlemek isterseniz Beyrut’u çok seveceksiniz.

3-Büyük Al Omari Camii

beyrutta gezilecek yerler

Beyrut‘taki adıyla Al-Omari, eski haçlı kilisesidir. 12. yüzyılda Memlüklerin hakimiyeti altında bu kilise camiye çevrilmiş. Daha sonra son dönemdeki iç savaş sırasında hasar aldı ve restorasyon çalışmaları 2004’te bitirildi. Sakin bir muhite bulunan cami, İslam mimarisinin en güzel örneklerinden biridir.

Adres: Beyrut, Lübnan
İletişim:+961 1 985 100

4-Achrafieh

beyrutta gezilecek yerler

Yan caddelerde ve sokaklarda dolaşarak Beyrut’un içlerinde kaybolabilir, küçük maceralara yelken açabilirsiniz. Achrafieh, Lübnan Savaşı sırasında popülasyonun artırılması için çalışılan bir yerdi. Günümüzde ticaret bölgesidir. Fransız ve Osmanlı evlerin yanı sıra yüksek ofis binaları var. Ulusal müze ve Sursock Müzesi buradadır.

5-Jeita Mağarası

beyrutta gezilecek yerler

Bu mağaralar Lübnan‘daki en uzun mağaralardır ve Dünyanın Yedi Harikası yarışmasında finale çıkmıştır. Beyrut’tan yaklaşık 18 km uzaklıkta olan Jeita Grotto’ya minibüs veya taksiyle gidebilirsiniz.

Bu doğal güzellik, iki ayrı fakat birbirine bağlı kireç taşı mağaralarından oluşur ve içerisinde sandallarla gezebileceğiniz kiralama noktaları mevcuttur. Sarkıt ve dikit bakımından dünyanın enleri arasında olan Jeita Grotto’nun muhteşem atmosferine bayılacağınıza eminiz.

Adres: Valley of the Dog River, Keserwan, Bayrut, Lübnan
İletişim:09:00-17:00

Ziyaret Ücreti:10.000-18.000 Lübnan Lirası

6-Robert Mouawad Özel Müzesi

beyrutta gezilecek yerler

Kuyumcu ve koleksiyoncu Robert Mouawad tarafından görkemli ve eklektik koleksiyonunu sergilemek üzere tasarlanan ve finanse edilen bu müzedir.Müze, geçmiş Lübnan politikacılarından Henti Philippe Pharaoun’un eski evinde bulunuyor. Başlangıçta neo gotik tarzında yapılan bina, yenilenme döneminde İslam sanatından fikirler almıştır.

Adres: Army Road,Zokak el blat,Beyrut / Lübnan
Telefon :+961 1 980 970

7-Şehir Merkezi

beyrutta gezilecek yerler

Beyrut’un merkezi beklemediğiniz kadar moderndir. Sonuçta burası eski bir şehir ve normal şartlarda bu kadar modernlik beklenmez. 1990’da hükümet, şehir merkezinin inşaatı için buradaki yerleri özel sektöre açmış ve hasar gören bütün binalar yenilenmiş. Tarihi önemi olan yerlere elbette dokunulmamış.

8-Hamra

beyrutta gezilecek yerler

Batı Beyrut’ta yer alan Hamra, eğlence ve alışveriş merkezleri ile tanınan kalabalık semtlerden biridir. Hamra, iç savaş sırasında bile Beyrut’ta entelektüel faaliyetin yapıldığı yer olarak hafızalarda yer etmiştir. Kiliselerin ve camilerin bir arada bulunduğu Hamra’da dinsel veya etnik ayrıştırmaya hiçbir zaman izin verilmemiş. 1860’da Amerikan misyonerlerin kurduğu üniversite bile bugün hala faaliyettedir.

9-Aziz George Yunan Ortodoks Katedrali

beyrutta gezilecek yerler

Kentin eski eski kilisesi olma özelliğine sahiptir. Günümüze kadar gelemeyen Anastasi Romano-Bizans Katedrali üzerine inşa edilmiştir. Katedralin iç kısmı İbrahim Youssef Saad’ın freskleriyle süslenmişti.

Ancak iş savaş dolayısıyla katedral yıkıldı ve eserleri çürümeye terk edildi. Bazı eserleri de ateşe verildi. 1994’te kazı çalışmaları başlatılarak arkeolojik verilere ulaşıldı. Daha sonrasında kilisenin yeniden inşa edileceği resmi kanallardan duyuruldu. 15 Aralık 2003’te Ortodoks kilisesi yeniden göğe yükseliyordu.

Adres: Beyrut,Lübnan

10-Mim Müzesi

Sıra Beyrut müzeleri arasında belki de en ilgi çekici olanına geldi.Dünyanın en farklı koleksiyonlarından birini görebileceğiniz Mim Müzesi, Beyrut’ta Saint Joseph Üniversitesi içerisinde bulunmaktadır. Sayısı 2000’i geçe eşyanın sergilendiği müze 65 farklı ülkeden getirilen değerli minarellerden oluşturulmuştur ve 2013 yılından beri hizmet vermektedir.

300 farklı türde taşın bulunduğu müze içerisinde; zümrüt, altın, elmas, yakut gibi çok kaliteli ve değerli maden türleri muhafaza edilmektedir. Tabiatın en güzel hediyelerinden olan madenleri el değmemiş halleriyle görebileceğiniz Mim Müzesi’ni makul bir ücret ödeyerek 09:00-17:00 saatleri arasında gezebiliyorsunuz.

Adres:Université Saint-Joseph Campus de L’innovation et du Sport (CIS),، Beirut, Lübnan
İletişim: +961 1 421 672
Çalışma Saatleri: 10:00-17:00

11-Güvercin Kayalıkları

Raouchê, Beyrut’un ticari olanaklarının önde olduğu bir liman semtidir. Lüks kafeler, sayısız restoran burada toplanmış. Özellikle uçurum kenarındaki mekanlar turistlerin ilgisini çekiyor. Doğal oluşumlu harika manzaralar buraya olan ilgiyi yeterince açıklıyor gibi ????

Lübnan gibi bir ülkede güzel vakit geçirmek isterseniz Beyrut’u gözünüze kestirebilirsiniz. Orta Doğu kültürünün batı ile harmanlandığı yerde heyecan verici keşif turları sizi bekliyor. Beyrut’a gitmişken sadece tarihi gezi yapmayın.

Ünlü restoranlarda biraz mola verip Beyrut’un lezzetli yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Unutmadan, Beyrut’un gece hayatı da hareketli.

Farklı müzik türlerindeki gece kulüplerinde/barlarında dilediğiniz gibi eğlenmek sizin elinizde.

Batı ve doğu sentezinin en güzel esintilerini hissedebileceğiniz Beyrut, Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor. Yani bu eşsiz şehri ziyaret etmeniz için bir pasaport,bir uçak bileti bir de maceracı bir ruh gerekiyor ! ????

Beyrut Nerede, Nasıl Gidilir? Beyrut Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi..

Beyrut bulunduğu konumu itibari ile de Akdeniz iklimi havzasında yer almaktadır. Beyrut'a doğrudan aktarma ülkemiz üzerinden mümkündür. Zamanında Osmanlı devleti himayesi altında kaldığından dolayı bu şehirde Osmanlı eserlerine de rastlamak mümkündür. Dünya'nın en güzel şehirleri arasında gösterilmektedir. 

Beyrut Nerede?

Beyrut Orta Doğu ülkelerinden olan Lübnan'da bulunmaktadır. Lübnan'ın başkentidir. 1.5 milyon nüfusa sahiptir.

Beyrut'a Nasıl Gidilir?

Beyrut'a gitmek çok kolaydır. Öncelikle Beyrut ülkemiz dışında olduğundan dolayı buraya en hızlı şekilde gitmek hava yolu ile olacaktır. Her gün Beyrut'a İstanbul ve aktarma üzerinden gidiş mümkündür.

Hava yolu şirketleri ile alacağınız bilet ile pasaport ve kimliğiniz ile bu şehre 1.25 dakika gibi kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.

Beyrut'a gitmek için herhangi bir şekilde vize prosedürüne de sahip değilsiniz. 

Beyrut Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi

1) Roma Hamamı Kalıntıları

Roma hamamı kalıntıları 1968 yılında ilk kez keşfedilmiş olan bir kalıntıdır. Zamanında Romalılar tarafından inşa edilmiş olan bir hamamdır.

1990'lı yılların ortalarında da Roma kalıntıları devam etmiştir. Roma hamamı vatandaşların en çok gezdiği yerlerden bir tanesidir.

Romalıların hamam anlayışını yansıtan Roma Hamamı kalıntıları Türkleri'nde en çok gezdiği yerlerden bir tanesidir. 

2) Raouche

Beyrut'un en lüksler yerleri arasında yer almaktadır. Tam anlamıyla deniz manzaralı yerlerden bir tanesidir. Oldukça leziz yöresel lezzetlerin olduğu bu yerde bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Gece hayatına katılmayı seviyorsanız Raouche tam da size göre bir yerdir. Gece kulüplerinin de bol olduğu bir yer de eğlence mekanları da oldukça fazladır.

Beyrut'a geldikten sonra mutlaka Raouche şehrini gezmenizi öneriyoruz. 

3) Şehitler Meydanı

Şehitler meydanı Lübnan'ın en tarihi yerlerinden bir tanesidir. Osmanlı döneminde iken idam edilmiş olan Şehitler Meydanı 1931 yılında inşa edilmiştir. Eğer tarihi yerleri gezmeyi seviyorsanız Şehitler Meydanı'nı mutlaka gezmelisiniz. Şehitler meydanı Lübnan'ın en popüler yerlerinden bir tanesidir. 

You might be interested:  Easyjet

4) Gece Hayatına Katılın

Beyrut'ta yapılacak en iyi işlerden bir tanesidir. Gece hayatı Beyrut'ta turistlerin ilk yaptığı aktivitelerden bir tanesidir. Konu gece hayatına gelince Beyrut diğer şehirlerden her zaman bir adım daha öne çıkmaktadır.

Gece hayatında pek çok kez elektronik müzik festivallerine katılabilir buralarda sıkça bölgeleri ziyaret edebilirsiniz. Özellikle Beyrut'ta bulunan bar ve gece kulüplerinde yeni arkadaşlıklar edinebilirsiniz.

Gece hayatının olmazsa olmazı bütün imkanlar Beyrut'ta yer almaktadır.

5) Kış Mevsiminde Kayak Yapın

Kış mevsiminde eğer Beyrut'a geldiyseniz kayak yapabilirsiniz. Karlı yamaçlar ve sahilde kayak yapmak oldukça meşhurdur. Kış mevsiminde adrenalin tutkunları için kayak yapmayı bilmiyorsanız eğer kayak yapmayı da öğrenebilirsiniz.

Burada yer alan kayak hocaları sayesinde yaklaşık olarak 1 saat gibi kısa süre içerisinde kayak öğrenebilirsiniz. Akdeniz'in muhteşem manzarası eşliğinde bu şehirde güzel bir kayak deneyimi yaşayabilirsiniz. Tam olarak kayak merkezleri Beyrut'un şehir merkezine 50 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Ulaşımı kolay olduğundan dolayı toplu taşıma araçlarını kullanarak kolay bir şekilde bu kayak merkezlerine ulaşabilirsiniz.

6) Horsh Beirut'ta Yürüyüş Yapın

Yürüyüş yapmayı seviyorsanız üstelik doğa tam da size göreyse burası Beyrut'ta uğramanız gereken yerlerden bir tanesidir. Horsh Beirut en popüler yürüyüş yerlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir.

Lübnan iç savaşından sonra da belirli bir süre kapalı kalıp daha sonra 2015 yılında tekrar açılmıştır.

Dinlenip yürüyüş yapmak için harika bir yer olan burada ailecek gelerek de bol bol temiz hava alabilirsiniz.

Kilometrelerce yeşilliği bulunan bu yer Beyrutluların en çok sevdiği yerler arasındadır. Bu yerde aynı zamanda ormanlık alan da yer almaktadır. Ormanlık alana gelerek doğa sporlarını yapabilir eğer bisikletiniz varsa bisiklet de sürebilirsiniz. Bu bölgede bisikleti olmayanlar için bisiklet kiralama hizmetleri de yine yer almakta olup bu hizmet çokça tercih edilmektedir. 

Beyrut Gezi Rehberi

BeyrutLübnan'ın başkenti ve en büyük şehridir. Lübnan'ın Akdeniz kıyılarında bir yarımadada bulunan Beyrut, ülkenin en büyük ve ana limanına sahip olma özelliğini taşımaktadır. Ayrıca şehre hayat veren Beyrut Nehri kentin doğu kenarında güneye doğru uzanır. Beyrut tarihi 5000 yıl öncesine kadar gider. Bu nedenle başkent, dünyadaki en eski şehirlerden biridir. Beyrut'tan resmi yazılı tarihte ilk kez bahsedilmesi M.Ö. 15. yüzyıldan kalma antik Mısır Tell el Amarna mektuplarında görülür. Tarih içerisinde Beyrut, milattan önce ve Osmanlı’ya kadar olan süreci, Osmanlı hakimiyetindeki dönemiFransız mandası altında geçen yılları ve bağımsız olduğu Lübnan zamanları olmak üzere dört ana evreden ve kültürel çeşitlilikten geçmiştir.

Beyrut, Lübnan'ın hükümet koltuğu olması ve merkezi bölgede bulunması nedeniyle birçok banka ve şirketi sınırlarında bulundurur ve Lübnan ekonomisinde merkezi bir rol oynar.

Elbette şehrin en temel ve kozmopolit özelliği, bir liman şehri olması ve tarih boyunca dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biri olup pek çok medeniyetle iç içe global bir merkez özelliği taşımasıdır.

 Finans, bankacılık, reklamcılık, lojistik özellikleri değerlendirildiğinde Beyrut, Küreselleşme ve Dünya Kentleri Araştırma Ağı tarafından bir Beta Dünya Kenti olarak seçilmiştir.

Ancak Lübnan İç Savaşı'nın yıktığı Beyrut'un kültürel peyzajı, büyük çaplı yeniden yapılanma sürecine girmiştir.

Devamını Oku

Lübnan’ın başkenti olan Beyrut, Asya kıtası içerisinde yer almaktadır. Orta Doğu’da bulunan şehir, Akdeniz kıyılarında konumlanır. Beyrut bir yarımadadan oluşmaktadır. Şehir, liman ve limanın arkasına yaslanan dağlar boyunca gelişmiştir.

Uluslararası öneme sahip kentte havalimanı bulunmaktadır. İstanbul’dan düzenli olarak her gün şehre uçuş seferi düzenlenmektedir. İstanbul- Beyrut yolculuğu uçakla yaklaşık 1.5 saat sürmektedir.

Devamını Oku

Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü şehre gitmek için en uygun dönem ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.

Beyrut’ta en sıcak günler Ağustos ayında yaşanmaktadır ve ortalama sıcaklık 27 derecenin üzerine çıkmaktadır.

Ocak ayı ise dağlık kesimlerde don olaylarının liman kesiminde ise kuru soğukların oluştuğu dönem olduğundan özellikle bu iki ayda şehri ziyaret etmemeniz tavsiye edilir.

Bir Orta Doğu ülkesi olan Lübnan’ın başkenti Beyrut, Akdeniz kıyısında yer alan bir şehirdir. Lübnan’ın da küçük bir ülke olması sebebiyle, Beyrut’un yüzölçümü de büyük sayılmaz. Ülkenin tek metropolü kabul edilen Beyrut, bir Orta Doğu şehrinden beklendiği kadar tarih dokusunun yanı sıra hareketli bir gece hayatına da sahip olmasıyla ünlüdür. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Beyrut otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Lübnan'ın başkenti Beyrut, sahip olduğu ünüyle Lübnan'dan daha çok ön plana çıkan bir şehirdir. Tıpkı ülkemizde İstanbul'un konumu gibi Beyrut'ta da ülkenin en dikkat çeken şehri olma durumu geçerlidir.

Beyrut şehrinin nüfusu 1,5 milyondan fazladır. Lübnan nüfusunun 4 milyonun biraz üzerinde olduğu düşünüldüğünde bu oldukça yüksek bir orandır. Bununla birlikte ülke dışında yaşayan 20 milyon Lübnanlı olduğu düşünülmektedir.Beyrut şehrinin anadili Arapçadır.

Ancak şehirde oldukça yoğun bir şekilde İngilizce ve Fransızca da biliniyor.Şehir 1943 sonrası bağımsızlığını ilan etmiştir. 1970'lere dek şehir kültür, sanat ve ekonomi merkezi iken, 1975-1991 arası yaşanan savaş dönemi şehir ve ülke için kötü bir dönemin başlangıcı olmuştur.

Ancak Lübnan'ın ve Beyrut'un kötü zamanları geride bıraktığını söyleyebiliriz. Giderek toparlanma sürecine giren şehir, gelişmesini turizm alanında da sürdürmektedir.Lübnan'ın başkenti ve en önemli merkezi olan Beyrut şehri, yıllar içerisinde giderek artan bir turist yoğunluğu yaşamaktadır.

Beyrut'a gidecekseniz ve bölgedeki tesisleri merak ediyorsanız Beyrut otelleri yazımızı keyifle okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

Beyrut içerisinde ulaşım yoğun olarak otobüslerle sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra taksi kullanımı da oldukça yaygındır. Farklı geleneksel ulaşım seçenekleri bulabileceğiniz şehirde, Harissa Tepesi ve kent merkezi arasındaki teleferik deneyimini de yaşamanızı tavsiye ederiz.

Ulaşım için otobüsleri tercih ederseniz, şu anda iki toplu taşıma şirketi bulunmaktadır. Mavi ve beyaz şehir otobüsleri filosunu işleten OCFTC ve LCC, kırmızı ve beyaz minibüslerden oluşan bir filo ile çalışır.

 Otobüs ücretleri ya 500 ile 1000 Lübnan Poundu arasındadır. Otobüs seferleri şehirde neredeyse tüm noktalara ulaşmaktadır.

Çok sık sefer aralıkları bulunan otobüslere elinizle sinyal verdiğinizde otobüs her yerde duracaktır.

Beyrut'ta araba kullanmak, özellikle şehir merkezinde, günün büyük kısmı için tavsiye edilmemektedir. Trafik ağır akar ve özellikle yoğun saatlerde trafikte iyice kilitlenir.

You might be interested:  Göremeye uçakla ulaşım

Ayrıca çok katlı ve sokak dışındaki otoparklar dışında park yeri bulmak zor olabilir.

Sokaklarda Türkiye’de olduğu gibi karlı ve saatli ücret tarifeleriyle park yapabilirsiniz ancak oralarda da yer bulabilmek için şanslı olmanız gerekir.

Devamını Oku

Beyrut’ta elbette mutfağı belirleyen meşhur Lübnan Mutfağı lezzetleridir. Lübnan Mutfağı lezzetleri saymakla bitmez. Akdeniz karakteristiğinden oluşan tam tahıl, meyve, sebze, nişasta, taze balık ve deniz ürünlerinin bolluğunu içeren mutfakta, hayvansal yağlar az miktarda tüketilir.

Tavuk eti, kırmızı etten daha sık yenir. Kırmızı et yenildiğinde genellikle tercih edilen, kıyılarda kuzu, dağlık bölgelerde keçi eti olur. Ayrıca genellikle limon suyu ile zenginleştirilmiş bol miktarda sarımsak ve zeytinyağı kullanılır.

Zeytinyağı, otlar, sarımsak ve limon, Lübnan yemeklerinde bulunan tipik lezzetlerdir.

Anason aromalı bir likör olan Arak, Lübnan’ın ulusal içeceğidir ve genellikle geleneksel keyifli bir Lübnan yemeği ile servis edilir. Lübnan'da bir diğer tarihi ve geleneksel içecek şaraptır. Lübnan'da bazı tatlılar özel olarak hazırlanır. Örneğin meğli, ailede yeni doğmuş bir bebeği kutlamak için kullanılır.

Yemeden dönmemeniz gereken lezzetler arasında ise; manqoushe, zahter, humus, falafel, tabboule, muhammara, mutabbal, kızarmış karnabahar, mercimek çorbası,makadami, ashta gibi lezzetler yer alır. Muhteşem içerikleri ve sunumlarıyla Lübnan lezzetlerine aşık olabilirsiniz.

Bilindiği üzere, Lübnan yemekleriyle ünlüdür. Şuruplar, turşular, zahter, zeytinyağı veya sabun gibi gıda dışı ürünler gibi geleneksel satın almak için en iyi yerleri şehir merkezinde bulabilirsiniz.

Les Terroirs du Liban, Hourani Merkezi, Dünya Fuar Ticaret Örgütü'nün yerel üyesi olan bir mağazadır. Ürün yelpazesine zahter, zeytinyağı, şarap, şurup, reçel, turşu, humus, sabun gibi ürünler dahildir. Ürünlerin çoğu organiktir.

Ancak bu gibi yiyecek maddelerini bu ünlü yer dışında süpermarketlerde de bulabilirsiniz.

Lübnan’da ünlü tasarımcıların butiklerini ziyaret etmek ve koleksiyonlarını görmek isterseniz, Elie Saab, Tony Ward, Basil Soda, Pierre Katra ve Robert AbiNader gibi bölgelere gidebilirsiniz. Ayrıca kentin çevresinde pek çok yenilenmiş, süslü tasarımcı merkezleri bulunur. Bunların başında Downtown Beyrut ve birkaç yıldır tekrar canlanan Hamra Caddesi gelmektedir.

Mar-Elias Caddesi, Beyrut'un güneyindeki yoğun bir caddedir. Mağazaların birçoğu Lübnan markaları olduğundan, çoğu markanın yerel ve ucuz olduğu bir yerdir.

Rue Verdun bölgesi ise çeşitli üst düzey alışveriş merkezleri ve mağazalar içeren bir alışveriş caddesidir.

Ayrıca kentte pek çok büyük alışveriş ve yaşam merkezi de bulabilirsiniz.

Şehirdeki Souk El Tayeb Beyrut'un ilk organik çiftçi pazarıdır. Burada yerel ürünler ve zanaatkârların el işi ürünlerini inceleyip sevdiklerinize güzel hediyeler satın alabilirsiniz.

7 Mayıs tarihinde açılan Pazar Pazarı’na gitmek isterseniz mutlaka erken kalkın ve yerli halka katılın.

Doğu taraftaki Beyrut Nehri'nin yanında, antika mücevherler, giyim ve boncuklar ve pek çok eklektik ürünü seçilmeden alabilirsiniz.

Beyrut, neredeyse ülke nüfusunun yarısının yaşadığı bir şehirdir. Etnik çeşitliliği, karma yapısı ve yüksek ekonomisiyle bu turistik şehir geceleri oldukça hareketli bir yapıya sahiptir. Beyrut’ta gece eğlenceye doymak istiyorsanız, gideceğiniz mekana önceden karar verip rezervasyon yaptırmanız çok önemlidir.

Aksi halde tıklım tıklım olan bu mekanlarda yer bulmanız neredeyse imkansızlaşır. Birbirine yakın ve yürüme mesafesinde bulabileceğiniz gece kulüpleri ve eğlence mekanları, daha çok Hristiyan vatandaşların yaşadığı bölgede toplanmıştır. Beyrut’ta birinci sınıf bir eğlenceyi gireceğiniz hemen her mekanda yakalayabilirsiniz.

Merkezdeki renkli ve ışıklı caddeler gece boyunca sizi beklemeye hazır olacaktır.

Behind The Green Door, ortalama bir bütçeyle ayrılabileceğiniz iyi müzik imkanı yakalayabileceğiniz bir mekandır.

Sky Bar’a giderseniz, burası Beyrut’un eski ve klasik mekanlarından biridir. Yüksek sesli ve eğlenceli bu mekan, oldukça pahalıdır. Sky Bar, Avrupa’da bir çok kez yılın eğlence mekanı seçilmiştir. Rezervasyonsuz içeri asla adım atamayacağınız bu yere mutlaka gidip eğlenceli partilere katılmalısınız.

Devamını Oku

Gelişen ve değişen Beyrut, renkli gece hayatı, sosyal hayatı ve tarihi dokusunun yanı sıra festivalleriyle de ziyaretçilerini büyülemektedir. Eğer şehre ne zaman gideceğinize karar veremediyseniz, ilginizi çeken bir festival tarihine uçak biletlerinizi alabilirsiniz.

Beyrut Uluslararası Film Festivali: Ekim ayında her yıl düzenlenen Beyrut Film Festivali, Orta Doğu’daki filmleri genellikle Arapça veya Fransızca olarak sergilemektedir. Filmlerin içerikleri değişkenlik gösterdiği gibi çoğu yoğun politik olabilir.

Beyrut Uluslararası Caz Festivali: Temmuz ayı boyunca her yıl dört gün düzenlenen festivaldir. Lübnan'ın en büyük uluslararası caz sanatçılarından ve müzisyenlerinden bazıları Beyrut marina yakınlarında bir araya gelerek kaliteli müziğe imzalarını atmaktadır.

Festival du Cinéma Francophone: Mart ve Nisan ayları arasında iki hafta boyunca düzenlenen filmler festivalin isminden de anlaşılacağı gibi Fransızca'dır. Festival, manda yönetiminin izlerinden biridir.

Büyük Pazar Festivali: Canlı DJ'lerle yapılan plaj partisi, yaz aylarında her pazar günü çeşitli tatil beldelerini ve plajlarını gezerek düzenlenir.

Bacardi Gecesi Festivali: Yaz boyunca, Mix FM tarafından organize edilen dünyanın en iyi djleri ve gruplarını ağırlayan yıllık festivaldir.

 • Yılbaşı (1 Ocak)
 • Noel Bayramı ve Epifani (6 Ocak)
 • Aziz Marun Günü (9 Şubat)
 • Refik Hariri Anma Günü (14 Şubat)

Hz. Meryem'e Hz. İsa'ya Hamile Kalacağının Bildirilmesi Yortusu (25 Mart)

 1. Kutsal Cuma (Maruni, Katolik ve Ortodoks) (25 Mart)
 2. Paskalya Bayramı (27 Mart)
 3. Kutsal Cuma (29 Nisan)
 4. İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 5. Direniş ve Kurtuluş Günü (25 Mayıs)
 6. Ramazan Bayramı (Sunni ve Şii mezheplerine göre bayramın başlangıç günü değişmektedir.) (7 Temmuz)
 7. Meryem Ana Günü (15 Ağustos)
 8. Kurban Bayramı (Sünni ve Şii mezheplerine göre bayramın başlangıç günü değişmektedir.) (11 Eylül)
 9. Hicri Yılbaşı (2 Ekim)
 10. Aşure Günü (11 Ekim)
 11. Bağımsızlık Günü (22 Ekim)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişebilmektedir.

 • Acil yardım: 140
 • Yangın: 175
 • Polis: 112

Beyrut, T.C. Beyrut Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. BEYRUT BÜYÜKELÇİLİĞİ

 1. Telefon: +961 (0) 4 52 80 61/62/63
 2. Konsolosluk-Acil: +961 76 08 43 88
 3. E-posta: [email protected]
 4. Adres: Rabieh, Zone II, 1st Street Metn, Lebanon

Lübnan sınırları içerisinde yer alan Beyrut’ta para birimi olarak Lübnan Poundu (LBP) kullanılmaktadır. 1 Lübnan Poundu yaklaşık 0,0025 Türk Lirasıdır.

Lübnan’ın resmi dili Arapçadır. Özellikle Beyrut’un güney bölgesinde yoğunlukla Arapça konuşulur. Ancak Lübnan’ın tarih içerisinde bir dönem Fransız mandasında bulunması nedeniyle Fransızca ve bunun yanında İngilizce de konuşulmaktadır.

Devamını Oku

Lübnan, (GMT+2) ve Türkiye(GMT+3) saat dilimlerini kullanmaktadır. Beyrut ve Türkiye arasında 1 saatlik bir zaman farkı vardır. Beyrut saati Türkiye’ye göre 1 saat geridedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *