Ayder yaylasına uçakla ulaşım

Ayder Yaylası gezisi, Karadeniz’in en huzurlu aktivitelerinden biri olarak doğasever her insanın hayatında en azından bir kere olsun deneyimlemesi gereken etkinliklerden.

Kaçkar Dağlarının çam ormanlarıyla kaplı, yaz aylarında ayrı, kış aylarında ayrı, bahar aylarında ise tarif edilemeyecek kadar güzel olan Ayder Yaylası; kaplıcaları, lezzetli yemekleri ve sıcakkanlı insanları ile Rize’de görülmesi gereken yerlerden biri olarak öne çıkıyor.

Ayder’in iki yönü var: Çay bahçelerinin ve restoranlarının bulunduğu turistik taraf ve doğa ile daha iç içe olan kamp alanı. Ayder Yaylası’na gitmeyi düşünüyorsan ve “Karadeniz turum mükemmel geçmeli” diyorsan Ayder Yaylası gezi rehberimizde ihtiyaç duyabileceğin her bilgiyi bulabileceksin.

Ayder Yaylası Hakkında Bilgi: Osmanlı Döneminden Beri Bir Cennet

ayder yaylasına uçakla ulaşım

Kaçkar Dağları manzaraları sunan Ayder, deniz seviyesinden 1350 metre yükselikte bulunan, yayla olarak anılan; ama aslında yayla olarak kullanılmayan bir bölge. Bölge halkı burayı yaylalara gidiş ve dönüşte dinlenme amacıyla kullanırmış.

Ayder, tertemiz ve lezzetli suları ile çok ünlü. Osmanlı döneminde buradaki suların güzelliği kayıtlara geçmiş ve ünlü Ayder kaplıcalarında şifa bulmak isteyen birçok kişi buraya gelirmiş.

Ayder Yaylası, 1987 yılında Bakanlar Kurulu tarafından “Turizm Merkezi” olarak ilan edildi. Bu yıla kadar daha çok bilenlerin gittiği bir yerdi, şimdilerde herkes biliyor. Özellikle tatil sezonlarında burası çevre illerden ve yurt dışından gelen turistlerle doluyor.

Ayder Yaylası çevresinde gezilecek birçok doğal güzellik var. Bunların en ünlüsü olan Fırtına Deresi, yemyeşil manzaraların yanı sıra meraklıları için rafting yapma imkanı da tanıyor.

Ayder Yaylası Nerede?

ayder yaylasına uçakla ulaşım

Ayder Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan bir bölge. Çamlıhemşin’e 19 km uzaklıkta bulunan bu yayla, gelişmiş ulaşım olanakları ile ister toplu taşıma ister kişisel araçla kolaylıkla ziyaret edilebilir.

Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir? Ayder Yaylası Ulaşım Olanakları

ayder yaylasına uçakla ulaşım

Ayder’e ulaşım çok kolay. Asfalt kaplı yollar sayesinde bu doğa harikasına kış mevsiminin en zorlu şartlarında bile ulaşmak mümkün. Rize’den Çamlıhemşin’e gittikten sonra 19 kilometrelik yolculuğun ardından Ayder Yaylası’na varabilirsin.

Ayder Yaylası’na en yakın havalimanı, Trabzon’da bulunuyor. Trabzon Havalimanı, Ayder Yaylası’na yaklaşık 150 kilometre mesafede.

Rize yakınlarında değilsen Ayder Yaylası’na gitmek için en pratik yöntem, Trabzon’a uçtuktan sonra Trabzon’dan kalkan araçları kullanmak. Ayder Yaylası’na gitmek için kendine Trabzon Havalimanı’ndan bir araç da kiralayabilirsin.

Karadeniz sahil yolu, araç sürmek için Türkiye sınırları içinde görülebilecek en güzel yollardan biri.

Şuraya Trabzon Yaylaları konulu yazımızı da bırakalım.

Trabzon Uçak Bileti

ayder yaylasına uçakla ulaşım

Huzur ve Adrenalin Bir Arada: Ayder Yaylası’nda Gezilecek Yerler

ayder yaylasına uçakla ulaşım

Ayder Yaylası’nda yapılacak birçok şey ve görülecek birçok yer var. Peki, nereden başlamalı? Öncelikle nasıl bir gezi beklediğine göre görmek istediğin yerler değişebilir. Ayder Yaylası gezisi, ilk paragraflarda bahsettiğimiz gibi iki karakterli. Yaylanın merkezine ulaştığın anda tatil sezonlarında seni bir turizm beldesi karşılayacak. Sağlı sollu restoranlar, çay bahçeleri ve mağazalar, Kaçkar Dağları manzaraları eşliğinde keyifle çayını yudumlamak ya da bölgenin organik tatlarından tecrübe etmek için birebir. Özellikle mayıs ayında ve sonrasında burası tam anlamı ile cıvıl cıvıl oluyor. Kafelerde oturan insanlar bol oksijenli havayı içine çekerken keyifli sohbetler etrafa yayılıyor. Tabii ki bu herkese göre değil. Mesela sen doğanın sessizliğini arıyorsan ve kamp yapmak istiyorsan aşağıdaki noktaları Ayder Yaylası gezisi sırasında görmeni tavsiye ederiz. Merkezdeki turistik hengame, buralara uğramıyor.

Ayder Kaplıcaları: Şifa Arayanlara Sımsıcak Doğal Sular

ayder yaylasına uçakla ulaşım

Ayder Yaylası’nda hem görülebilecek hem de konaklanabilecek bir yer bakınıyorsan kaplıca tesisleri tam sana göre. Kaplıcanın geçmişinin de çok eskiye dayandığını buraya ekleyelim. Osmanlı zamanlarında bile insanlar buraya şifa bulmak için gelirmiş. Burada 50 C dereceye kadar yükselebilen sıcaklıklarda doğal sular, kaplıcalara dönüştürülmüş. 22:00’ye kadar açık olan tesisteki havuzlar, sımsıcak suların içinde rahatlamak, eklem ve romatizma ağrılarından kurtulmak isteyenler için birebir. Çevrede kalınabilecek özel oteller de var. Daha ne olsun. Tam teçhizatlı bir arınma, dinlenme ve yeniden doğma paketi…

Fırtına Vadisi: Ayder Yaylası’nda Kamp ve Rafting

ayder yaylasına uçakla ulaşım

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından yayımlanan “koruma altına alınması gereken yerler” listesinde kendine yer bulan Fırtına Vadisi, Türkiye’nin ünlü rafting rotalarından Fırtına Deresi’nin bulunduğu bölgeye deniyor. Kaçkar Dağlarının zirvelerinden gelen coşkun suların çevresinde kamp yaparken ya da gezinirken doğanın harikaları karşısında büyülenmemek imkansız…

Fırtına Vadisi’ne gitmek için Çamlıhemşin ve Fırtına Vadisi minibüslerine binebilirsin. Ayder Yaylası üzerinden başlayacağın bir doğa yürüyüşü ile de oraya varman mümkün.

You might be interested:  Kıbrıs'A Deniz Yoluyla Seyahat Eden Birinin Feribota Binmek Için Hangi Şehre Gitmesi Gerekir?

Gelintülü Şelalesi: Dağlardan Düşen Bir Gelin Tülü

ayder yaylasına uçakla ulaşım

Ayder Yaylası’nın ilkbahar ve yaz aylarında en güzel yerlerinden biri, Gelintülü Şelalesi ve çevresidir. Kaçkar Dağlarından coşku ile aşağıya doğru akan Gelintülü Şelalesi, biçimi ve bembeyaz köpüren suları ile gerçekten bir gelin tülüne benziyor. İsminin nereden geldiğini, şelaleyi gördüğün anda anlıyorsun.

Dağın zirvesinde eriyen karların bir oluşumu olan Gelintülü Şelalesi, Kavron Deresi’ne kaynak oluyor. Şelalenin dere ile birleştiği yerde, suların dinlendirici ses dalgaları eşliğinde dağların manzarası, insanın içinde bir şeyleri uyandırıyor…

Kaçkar Sıradağları ve Ormanları: Doğayı Kucaklamak İsteyenlere

ayder yaylasına uçakla ulaşım

Rize ve Hopa arasında yer alan bu heybetli dağ topluluğu, içerisinde birçok yaylayı, ormanı, gölü ve nehri barındırıyor. Yılın belirli dönemlerinde dağcılık ekipleri tarafından keşfe çıkılan bu dağların Ayder Yaylası civarındaki ormanlarında günübirlik doğa turlarına çıkmak mümkün. Binlerce bitki türü ve yüzlerce canlı türü ile karşılaşabileceğin bu ormanlar, ciğerleri ağaçlardan yayılan oksijenle doldurmak için gidilebilecek, her türlü strese ve rahatsızlığa iyi gelecek bir yer.

Kavrun, Huser ve Avusor Yaylaları

ayder yaylasına uçakla ulaşım

Kaçkar Dağları, dağcıların popüler rotalarından biri dedik. İşte, o dağcılar, tırmanış başlamadan önce Ayder Yaylası’na geliyor, sonra da Kavrun, Huser ve Avusor yaylaları üzerinden maceraya atılıyor. Yukarı Kavrun yolu biraz kalabalık olabilir, ama Huser ve Avusor yaylaları çoğunlukla daha tenha oluyor. Doğanın huzurunu arıyorsan bu iki yaylayı kesinlikle görmelisin.

Ayder Yaylası’nda Ne Yapılır? İster Ailece, İster Tek Başına Bir Macera

Ayder Yaylası ve çevresinde yapılabilecek birçok doğa etkinliği var. Kısaca bahsedelim.

  • Kaplıcalarda şifalı suların tadını çıkarabilirsin.
  • Çevredeki yaylalarda ya da nehir kenarlarında kamp yapabilirsin.
  • Rafting yapabilirsin.
  • Doğa yürüyüşleri yapabilirsin.
  • Karadeniz lezzetlerini deneyimleyebilirsin.

Ayder Yaylası Otel Fiyatları Ne Kadar?

Ayder Yaylası çevresinde kalacak irili ufaklı birçok yer var. Kalifiye hizmet beklentin varsa beş yıldız otellerde kalabilirsin. Buradaki otel fiyatları, 200-800 TL arasında değişebiliyor. Tatil sezonlarında çoğu zaman oda kalmıyor, olan odalar da tavan fiyatlara ulaşıyor.

Burada otelde kalmak istiyorsan önceden rezervasyon yapmanı öneririz. Ayder Yaylası’nda konaklarken mahremiyet isteyenler için de villa tipi butik oteller mevcut. Büyüleyici manzaralar ve üstün nitelikli hizmet sunan bu butik otellerde iki kişi gecelemek için 1000-1500 TL arasında bütçe gerekiyor.

Yayla içerisinde ve çevresinde onlarca pansiyon da var. Bu pansiyonlarda ortalama 150 TL civarına geceleyebilirsin.

Rize Uçak Bileti Fiyatları | UCAKBILETI.COM

Rize’de henüz havalimanı bulunmadığı için Rize uçuşları Trabzon Havalimanı’na yapılmaktadır. Rize şehir merkezine yaklaşık 160 kilometre mesafede bulunan Trabzon Havalimanı’ndan hem yurt içi hem de yurt dışı uçuşlar yapılabilmektedir.

Karadeniz Bölgesi’nin gözde şehirlerinden olan Rize, görülmeye değer doğal güzelliklere ve yöresel lezzetlere sahip bir şehirdir. Doğu Karadeniz’in en büyük üçünü şehir olma özelliğine sahip olan Rize, çay yetiştiriciliğinde önemli bir merkezdir.

Ülkemizin en fazla yağış alan şehri olan ve yıllık ortalama sıcaklığı 14 derece olan Rize, Osmanlı döneminde liman, nahiye ve kaza merkezi olarak önemli bir merkez olma özelliğiyle önemini korumuş bir şehirdir.

1640 senesinde Rize’ye seyahat eden Evliya Çelebi, Rize için şöyle demiştir; “Trabzon’a bağlı deniz kıyısında bahçeli güzel bir yerdir”. En iyi rafting pakurlarından biri olan Fırtına Deresi’ni bünyesinde barındıran Rize, adını milattan önce 7.

yüzyılda başlayan kolonileşme süreciyle birlikte bölgede bol pirinç yetiştirilmesinden alır. Bu nedenle kent yakınlarından geçen Rhizios Çayı’ndan adını alan Rize, yağış yoğunluğu ve yer altı su kaynakları sebebiyle, akarsu yoğunluğu en yüksek olan illerden biridir.    

Karadeniz Bölgesi’nin güzide şehirlerinden olan Rize’de; eşsiz manzarası ve ladin, kayın ormanlarıyla kaplı olan Ayder Yaylası, buz gibi suyunda şifa bulunduran ve doğal soda özelliğine sahip olan Andon, üzerinden 100 yıllık taş köprüler bulunan ve yüksek debisi sayesinde rafting sporuna çok uygun bir parkur olan Fırtına Deresi, Fırtına Deresi'nin batı yamaçları üzerinde bulunan ve şehrin en dikkate değer eserlerinden birisi olan Zil Kalesi, deniz seviyesinden 30 metre yükseklikte olan ve Karadeniz sahillerinde görülmeye alışılmış küçük orta çağ kalelerinden olan Bozuk Kale, 50 bin küsür hektarlık alana sahip olan ve Kaçkar Dağları üzerinden kurulmuş olan Kaçkar Dağları Millî Parkı, rengarenk çiçekleriyle görenlere görsel bir şölen yaşatan ve bu renk cümbüşünden elde edilen balıyla meşhur Anzer Yaylası, Rize tarihi hakkında bilgi sahip olmak isteyenlerin gitmesi gereken ve arkeolojik eserlerin, sikke ve yazmalarının sergilendiği Rize Müzesi, Ayder'in merkezinde bulunan 23 metrelik Gelin Tülü Şelalesi, moloz taşlarla örülü bir yapı sahip olan ve 1570 yılında yapımı tamamlanmış olan İskender Cafer Paşa Camii, şehrin en eski köprülerinden biri olma özelliğine sahip olan ve Fırtına Deresi'nin 15 metre üzerinde bulunan Şenyuva Köprüsü, 19. yüzyılın ilk yarısında yapılmış olduğu tahmin edilen Mikron Köprüsü, Kaçkar Dağları’nın tabiat güzelliklerinden olan ve 15 metre yükseliğe sahip olan Palovit Şelalesi görülmeye değer yapı ve yerlerden yalnızca birkaçıdır.  

Trabzon Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren 13 Çimenli – 18 Kanuni Numune Hastanesi – 20 Konaklar – 32 Yomra  belediye ve özel halk otobüslerini kullanarak Trabzon Havalimanı’ndan şehir merkezine, şehir merkezinden Trabzon Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sahil Peronu – Meydan – Tanjant – Değirmendere – Trabzon Havalimanı – Köy Hizmetleri – Çimenli güzergâhını izleyerek Trabzon Havalimanı’na ulaşım sağlayan 13 Çimenli otobüsü, Sahil Peron – Şenol Güneş Caddesi – Valilik – Atapark – Tanjant – Değirmendere – Trabzon Havalimanı – Kanuni Numune Hastanesi güzergâhını izleyerek Trabzon Havalimanı’na ulaşım sağlayan 18 Kanuni Numune Hastanesi otobüsü, Fatih Parkı – Trabzon Havalimanı – Kasaplar – Lale Sitesi güzergâhını izleyerek Trabzon Havalimanı’na ulaşım sağlayan 20 Konaklar otobüsü, Sahil Peronu – Sahil Yolu – Değirmendere – Trabzon Havalimanı – Köy Hizmetleri – Şana – Yomra güzergâhını izleyerek Trabzon Havalimanı’na ulaşım sağlayan 32 Yomra otobüsü ile Trabzon Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Trabzon Havalimanı’na ulaşım sağlayan otobüslerin ulaşım ücreti ortalama olarak tam 1.90 TL, indirimli 1.25 TL’dir.     

Trabzon Havalimanı’na ulaşım için bir diğer alternatif seçenek ise HAVAŞ servisleridir.

You might be interested:  Bodrum Titanik Otel Nerede?

Beşirli Uzunkum Otel, Orhan Petrol Ofisi önünden hareket eden HAVAŞ servisleri; Beşirli –  Uzunkum – Yavuz Selim Bulvarı – Tanjant Erdoğdu Kavşağı – Tanjant Yolu – Trabzon Havalimanı güzergâhını izleyerek Trabzon Havalimanı’na ulaşım sağlamaktadır.

Trabzon şehir merkezinden Trabzon Havalimanı’na hava ve trafik koşullarına göre değişmekle birlikte yaklaşık 30 dakika içerisinde ulaşım sağlayan HAVAŞ servislerinin ulaşım ücreti 5,00 TL’dir.    

Taksi

Trabzon Havalimanı’na ulaşmak için diğer bir seçenek ise taksidir.

Havalimanına ulaşmak için merkezi noktalardan taksiye bindiğinizde; Trabzon Merkez’den Trabzon Havalimanı’na 15 – 20 TL ücretle ortalama 15 dakika içerisinde, Çukurçayır’dan Trabzon Havalimanı’na 15 – 20 TL ücretle ortalama 20 dakika içerisinde, Yomra’dan Trabzon Havalimanı’na 20 – 25 TL ücretle ortalama 20 dakika içerisinde,  ulaşım sağlayabilirsiniz. (Ücretler ortalama rakamlardır, referans almayınız.)     

Diğer Alternatifler

Ayrıca, tüm bu ulaşım seçenekleri dışında, Trabzon’da bulunan araç kiralama şirketlerinden de hizmet alabilirsiniz. En uygun Trabzon uçak bileti fırsatını yakalamak için ucakbileti.com üzerinden yapacağınız sorgulamayla tüm havayollarını karşılaştırabilir ve size en uygun bileti hemen satın alabilirsiniz. Ucakbileti.com olarak şimdiden iyi uçuşlar dileriz.

Ayder Yaylası Nerede? Ayder Yaylası Yol Tarifi, Nasıl Gidilir?

Ayder yaylası nerede? diye araştırma yapıldığında yaylanın doğa harikası bir konumda bulunduğu görülebilir. Eşsiz manzarası, temiz havası ve yemyeşil görüntüsü ile adından söz ettiren bu yayla her sezon tatilcilerin akınına uğrar.

Doğu Karadeniz’in incisi olarak da bilinen bölge kayın ve ladin ormanları ile kaplı olup 1350 metre yükseklikte yer alır. Kaçkar Dağları’nın yamaçlarında yer alan bu güzellik 1987 yılında turizm bölgesi olarak ilan edilmiştir.

Aynı zamanda 1944 yılında Milli Parklar unvanını alan Ayder Yaylası hem turizm hem de eğlence merkezi şeklinde kullanılmaktadır. Burası genellikle Kaçkar Dağları’na çıkan dağcıların en sık uğradığı yerlerden biridir.

Ayrıca bölgede her sene düzenlenen festivaller bölgeye ilginin daha fazla olmasını sağlamaktadır. Bu yazımızda Ayder yaylası yol tarifi ve Ayder yaylasına nasıl gidilir? sorularını yanıtlayacağız.

Ayder Yaylası Nerededir?

Ayder yaylası nerede sorusunun yanıtını arayan tatilciler buranın Trabzon ile Artvin arasında, yeşilin her tonuna sahip ve ahşap evlerle yerleşimin hakim olduğu bir noktada bulunduğunu görebilirler.

Dağların arasından akan dere ve ağaçlık alan ziyaretçilere doğal güzellik sunmaktadır. Dağın zirvesinden çıkıp aşağı doğru süzülen su dağın etek kısımlarında şelaleye dönüşür.

Özellikle bölgede yer alan Gelin Tülü Şelalesi ya da diğer adı ile aşağı ve yukarı Ambarlık Şelalesi görüntüsüyle dikkat çekmektedir.

Ayder doğal güzelliklerinin yanı sıra Ayder kaplıcaları ile de ünlü bölgeler arasında yer alır. Osmanlı döneminden bu yana hem yurt içinden hem de yurtdışından çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan bölgede şifalı su kaynakları bulunur.

Özellikle cilt hastalıkları, kadın hastalıkları, iç hastalıkları ve romatizma hastalıklarının tedavisinde bu kaplıcalar tercih edilir.

Derinliği 260 metre olarak bilinen ve 55 derece sıcaklığı olan kaplıcalarda tatilcilerin vakit geçirebilmesi için özel tesisler yapılmıştır.

Ayder Yaylası Hangi Şehirde?

Doğu Karadeniz’in Rize ilinde bulunan Ayder yaylası kolay ulaşılacak bir noktada yer alır. Hem uçakla hem de özel araçla rahatça gidilebilen yaylada geniş konaklama seçenekleri vardır. Aynı zamanda il merkezinden toplu taşıma araçları kullanılarak da yaylaya gidilebilir.

Her sezon yerli ve yabancı turistleri ağırlayan yaylada özellikle bölgeye özgü olan Bal Ormanları ve burada yetişen Kafkas Gülleri hem görüntüsü hem de lezzetiyle tatilcilerin ilgisini çekmektedir. Ormanda yer alan arılar bu güller sayesinde çamların tepesinde yer alan kovanlarda Ayder balını yapmaktadır.

Rize’de bulunan Ayder yaylası kolay ulaşımı, doğal güzellikleri kadar lezzetleriyle de dikkat çekmektedir. Yaylada yapılan laz böreği, mısır unu ekmeği, mıhlama, lahana sarması gibi lezzetler görsel şöleni daha lezzetli hale getirmektedir. Akşam yemeklerinin yanı sıra kahvaltıda verilen doğal bal, kaymak, tereyağı, dağ çileği reçeli organik ve doğal beslenmenin farkını gösterecektir.

Ayder Yaylası Yol Tarifi

Ayder yaylası yol tarifi tercih edilen ulaşım şeklinde göre değişir. Uçakla gelecek olanlar için Trabzon Havalimanı kullanılmakta olup buradan havaalanı servisleri ile Rize’nin Pazar ilçesine gidilir ve oradan Çamlıhemşin – Ayder dolmuşlarına binilir.

Yaylaya özel araçla gideceklerin ise Karadeniz sahil yolunu takip ederek Rize Ardeşen Fırtına Köprüsü mevkiinden Çamlıhemşin Ayder kaplıcaları bölgesine dönülür. Çamlıhemşin merkezden Ayder Yaylası arası mesafe 19 kilometredir. Sırasıyla Çamlıhemşin merkez, Fırtına Vadisi bölgelerini geçerek ve burada bulunan doğa manzarasını izleyerek Ayder Yaylasına varılır.

Ayder Yaylası Nerede Gezilir? Ayder Yaylası Gezilecek Yerler

Ayder yaylası nerede gezilir? diye merak edenler için Ayder’in her noktası ile gezilip görülecek bir yerdir. Dört bir yanında yeşilin her tonunun yer aldığı yaylada özellikle bazı dönemlerde düzenlenen festivaller turistlerin ilgisini çekmektedir.

Kış aylarında yapılan kardan adam şenlikleri ve kar festivalleri; yaz aylarında gerçekleşen boğa festivali her sene yoğun ilgi görmektedir.

You might be interested:  65 Yaş Üstü Özel Araçla Seyahat Izni Nasıl Alınır?

Genellikle bölge yaz aylarında daha çok tercih edilse de kış sezonunda kayak turizmi için de sıklıkla tercih edilmektedir.

Rafting ve trekking sporları için de uygun olan Ayder yaylası aynı zamanda festival dönemlerinde yakılan şenlik ateşiyle tatilcilerin sabaha kadar keyifli vakit geçirmesini sağlar. Özellikle Haziran ayı içerisinde düzenlenen Ayder yayla şenlikleri en kalabalık ve en çok ilgi gören şenliklerden biridir.

Ayder yaylası konaklama yerleri dışında yaylanın son kısımlarında bulunan çadır kampı bölgesi için ideal bir seçenek olmaktadır. Doğa ile iç içe olan ve Fırtına Deresi yakınında bulunan bu alan yaylaya hayat veren yerlerden biri olarak bilinir. Derenin başladığı nokta Kaçkar Dağları’dır.

Ayder Yaylası Rize

Geçmişi 13. Yüzyıla kadar dayanan Ayder yaylası 19. Yüzyıl itibariyle yerleşim yeri olarak tercih edilmeye başlanmıştır. Bölgede bulunan kaplıcaların geçmişi ise 1700lü yıllar olarak bilinir.

Eskiden Mayıs ve Eylül aylarında sezonluk olarak gidilen yayla zamanla daha çok ilgi görür hale gelmiştir. Günümüzde her mevsimi ayrı güzel olan bölge yediden yetmişe herkes tarafından beğenilir.

 Ayder yaylası nerede? diye araştırma yapılarak dileyen her turist bu doğal güzellikleri ziyaret edebilir.

Ayder Yaylası Gezi Rehberi

Karadeniz'in Rize iline bağlı Çamlıhemşin ilçesinin 19 kilometre güneydoğusunda, deniz seviyesinden 1350 metre yükseklikte yer alan Ayder Yaylası, ladin ve kayın ormanlarıyla kaplıdır. Türlü çiçeklerden elde edilen balı ve şifalı kaplıcasıyla sırtını Kaçkar Dağları’na dayamış, yamaçları çamla örtülü olan, cennet görünümünde, harika doğal güzellikleri olan bir yayladır.

Yayladaki yerleşimin geçmişi 13. yüzyıla kadar dayanır. 19. yüzyıldan itibaren birkaç ailenin kalıcı yerleşim yeri olmaya başlamıştır. 1900lü yıllarda ise Halalılar, Hala köyünden yaylalarına giderlerken Ayder'deki kaplıcada dinlenirlermiş. Kaplıcanın geçmişi 1700lü yılları bulmaktadır.

Halalılar her mayıs ayında Ayder'e giderek dinlenir daha sonra kendi yaylalarına çekilip, eylül ayında Ayder'e ot biçme şenlikleri için inerlermiş. Halalılar, hep beraber türkü söyleyerek, eğlenerek çayırları biçerlermiş. Bu eğlence zamanına da “Hodoç” zamanı denirmiş.

1987 yılında Ayder Yaylası, turizm bölgesi olarak ilan edilmiş; 1944’te ise Milli Park unvanını almıştır. Böylece Ayder Yaylası turizm ve eğlence merkezi olmuştur.

Ülkemizde hem sağlık hem de doğa turizminin en gözde yerlerinden olan Ayder Yaylası, Kaçkar Dağı'na çıkan dağcıların ilk durak yeridir.

Yayla; yüksek dağlar arasında uzayıp giden yol, tepelere yuvalanmış ahşap evler, yeşilin her tonunu bir arada bulunduran ağaçlar ve dağların arasından durmadan akan bir dere ile tarifi imkansız bir doğal güzellik sunmaktadır. Ayder Yaylası'nda dağın zirvesinden çıkan su, dağın eteklerinde küçük bir şelaleye dönüşür.

Görüntü itibariyle gelin tülüne benzediği için Gelin Tülü Şelalesi  olarak anılır. Bir diğer adı da aşağı ve yukarı Ambarlık Şelalesi olarak geçer.

Ayder Yaylası, eşsiz güzelliğinin yanında kaplıcaları ile yurtdışından bile turist çekmektedir.

Osmanlı döneminden beri şifalı suyu ile ilgi odağı olan Ayder'de romatizma hastalıkları, iç hastalıkları, kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarına şifa verdiği iddia edilen 260 metre derinlikten 55 derece sıcaklığında kaplıcalar vardır. Ziyaretçilerin bu kaplıcalardan faydalanabilmesi için modern turistik tesisler inşa edilmiştir.

Yayladaki oteller ve kaplıcanın varlığı nedeniyle Ayder Yayları yılın her dönemi rahatlıkla ziyaret edilebilir. Aşırı kalabalıktan, gürültüden ve şehir yaşantısından uzak bir tatil istiyorsanız Ayder Yaylası bunu size sağlayacaktır.

Yaylanın genelinde birbirinden ayrı evler, oteller, pansiyonlar yer almaktadır.

Ayrı ayrı olarak tasarlanmış ve 50 kişinin girebileceği havuzlar, dinlenme salonları, yataklı özel kabinler, duş kabinleri, basınçlı su bölümü ve doktoru bulunan modern tesisler insanların hizmetindedir.

Yaz aylarında yeşil doğası ve boğa festivali; kış aylarında kardan adam şenlikleriyle her mevsimi bir başka coşkuyla yaşayacağınız ve hayatınızın en güzel günlerini geçireceğiniz bu doğa harikası yeri muhakkak ziyaret etmelisiniz. Özellikle kış aylarında yapılan kar şenliği kaçırılmaması gereken bir şölendir. Her ne kadar bölge yaz aylarında daha hareketli olsa da kayak sporu yapmak içinde kış aylarında da tercih edilebilir.

Tracking ve rafting yapılan bu yöreye özellikle festival zamanlarında giderseniz sabaha kadar ateş başında çok keyifli saatler geçirebilirsiniz. En büyük yayla şenliği haziran ayı içerisinde gerçekleştirilen Ayder Yayla Şenlikleri’dir.

Yaylanın sonuna doğru olan çadır kampı alanı doğayla tamamen iç içe olmak isteyenler için bulunmaz bir fırsattır. Burada yaylaya hayat veren Fırtına Deresi’nin adeta haykırdığına şahit olacaksınız. Derenin başlangıcı Kaçkar Dağları’na kadar uzanmaktadır.

Ayder Yaylası'nı çevreleyen ve tüm dünyada Bal Ormanları olarak bilinen ormanlarda yetişen “Kafkas gülleri” güzelliğinin yanı sıra lezzetiyle de ün yapmıştır. Ormandaki gülleri dolaşan arılar, daha sonra yöre halkının yüksek çamların tepelerine astıkları tahta kovanlara gelerek Ayder balını meydana getirirler.

Karadeniz’in meşhur mıhlaması, mısır unundan ekmeği, Laz böreği, lahana sarması, leziz et yemekleri, hamsi çeşitleri mutlaka tadılması gereken lezzetlerdir. Tereyağı, bal, kaymak, dağ çileği reçelinin olmazsa olmaz olduğu yöresel kahvaltısını da es geçmeyin.

Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Özel aracınızla giderseniz, Karadeniz sahil yolunu takip edin ve Ardeşen Fırtına Köprüsü mevkiinden Çamlıhemşin Ayder kaplıcaları yönüne dönerek önce Ayder Yaylası’na 19 kilometre mesafedeki Çamlıhemşin ilçe merkezine varın. Ardından da Fırtına Vadisi boyunca eşi bulunmaz doğal güzellikleri izleyerek Ayder Yaylası'na çıkabilirsiniz.

Uçakla giderseniz Trabzon Havaalanı’ndan Havaş veya diğer servislerle Pazar ilçe merkezine gelip oradan Çamlıhemşin-Ayder minibüslerine binebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *