10 adımda kolay valiz hazırlama tüyoları

10 adımda kolay valiz hazırlama tüyoları

Uzun ve keyifli bir seyahat planladınız. Bütün her şeyi düşündünüz. Yolculuk günü adım adım yaklaşmaya başladı. Yanınıza alacaklarınız ufak ufak kafanızın içinde dönmeye başladı. Dönenler artmaya, hızlanmaya ve karışmaya başladı… Ve işte uzun yolculukların kaçınılmaz belası valiz telaşı!

Bu yazıda sizlere yurtdışı yolculuğunuz öncesinde valiz telaşından kurtulmanın 20 basit yolunu açıklayacağım.

Contents

1. Öncelikle valiz tercihinizi belirleyin.

10 adımda kolay valiz hazırlama tüyoları

Valiz seçiminde hangi araçla seyahat edeceğiniz nerelerde konaklayacağınız çok önemlidir. Misal her yere uçak ile gidecek birinin seçeceği valiz ile otostopla gidecek yolcunun valizi aynı olamaz.

Ama genel anlamda seçeceğiniz valizin sizi yolculuklarda yavaşlatmaması çok önemli. Ayrıca, dışı sert bir malzeme ile kaplı olsun ki rahatça her yere koyabilesiniz. Valiziniz mutlaka tekerlekli olmalı. İnanın kaliteli bir valiz tekerleğinin önemini bir yerden bir yere koşarken içi dolu bir valizi çektiğinizde anlarsınız.

2. Valize koyacaklarınızı seyahatten en az bir hafta önce belirleyin.

10 adımda kolay valiz hazırlama tüyoları

Valizinize koyacaklarınızı seyahatten en az bir hafta önce bir liste yapın. Son günlerde farkettiğiniz bir eksiklik telaş yapmanıza ve oradan oraya koşturmanıza neden olabilir.

3. Hazırlığa ilaçlarla başlayalım.

10 adımda kolay valiz hazırlama tüyoları

Bir valiz hazırlamaya başladığınızda ilk koyduğunuz şey genelde ilaçlar olmaz. Ancak yurtdışında olur olmadık bir anda gelen karın ağrısı ya da baş ağrısı ile karşılaştığınızda keşke dersiniz. Gerçi reçetesiz ilaçların bir çoğu yurtdışında marketlerde dahi bulunabilir. Ancak valizinize mutlaka bir ağrı kesici, bir bulantı hapı ve uzun yürüyüşler için bir kas gevşetici krem koyun.

4. Pardon ben yanıma almayı unutmuşum senden ödünç alabilir miyim; İç çamaşırı

10 adımda kolay valiz hazırlama tüyoları

Bir gece yarısı konaklayacağınız yere giriş yaptınız. Yorgunluk atmak için kısa bir duş aldınız ve valizinizi açtınız. Ve sürpriz iç çamaşırı almayı unutmuşsunuz… İnanın kimseden ödünç almak istemezsiniz. Bu yüzden unutmadan iç çamaşırlarınızı valize koyun. Mümkünse yürürken terletip pişik yaptırmayacak pamuklu ve rahat iç çamaşırları tercih edin. Dar çamaşırlar yüzünden kangren olmak ya da polyester çamaşırlar yüzünden pişik olmak istemezsiniz.

5. Her şeysiz olur onlarsız olmaz: Şarj aletleri

10 adımda kolay valiz hazırlama tüyoları

Yurtdışına çıkarken asla unutmamanız gereken şeyler şarj aletleridir. Hele ki cep telefonunuzun şarj aleti. Cep telefonu bu seyahatte sizin haritanız, tercümanınız, asistanınız kısacası her şeyiniz olacaktır. O yüzden eğer varsa yanınıza şarj aleti dışında bir de powerbank almanızda fayda var. Hayatınızda belki bir kez göreceğiniz o harika yerleri gezerken bir anda şarjınızın bitmesini ve haritasız kalmayı istemezsiniz.

6. Yolculukların vazgeçilmezi: Kulaklık

10 adımda kolay valiz hazırlama tüyoları

Eğer öğrenciyseniz yurtdışı seyahatinizin büyük kısmında tren ve otobüs kullanacaksınız demektir. Bu yolculuğu müzik olmadan bitirmek pek de kolay olmayabilir. Ayrıca yolculuklarınızda gürültülü anlardan kaçınmak için de kulaklık kullanabilirsiniz.

7. Güneş kremi, güneş gözlüğü, şapka, bere ve belki de eldiven

10 adımda kolay valiz hazırlama tüyoları

Hangi mevsimde yola çıkarsanız çıkın yanınıza güneş kreminizi almayı sakın unutmayın. Bir gezginin gününün büyük kısmı yürüyerek geçer. Ve karlı günler dışında güneşin ne zaman sizi kavuracağınızı bilemezsiniz. Güneş gözlüğü ve şapkayı yazın yola çıkanlar sakın unutmasın. Kışçılar ise ne yapmaları gerektiğini zaten bilir.

8. Yazın yola çıkacaksanız açık renkli tişörtler ve onların sevimli dostları roll-onlar

10 adımda kolay valiz hazırlama tüyoları

Kendiniz için bir yaz gezisi planladıysanız yanınıza aldığınız tişört mutlaka açık renkli ve ince olmalıdır. İsterseniz günlük hayatta giymek için spor atletler de alabilirsiniz. Alabildiğiniz kadar çok tişört almaya özen gösterin. Ne zaman nerede çamaşır yıkama imkanı bulabileceğinizi bilemezsiniz. Yola çıkmadan önce yanınıza katı roll-on almayı unutmayın. Ve alacağınız gaz, sprey deodorant ve parfümlerin havalimanlarında çöpe atılacağını aklınızdan çıkarmayın.

9. Kışın yola çıkanlar utanmayın ve alın: Termal içlikler ve çorap

10 adımda kolay valiz hazırlama tüyoları

Seyahatiniz bir kış seyahati olacaksa yanınıza mutlaka termal içlik, atlet ve çorap almalısınız. Yurtdışı seyahatinizin özellikle karasal kesimlerinde kışın çok keskin soğuklar hüküm sürer. Eğer içlik almazsanız çok kalın kazaklar almak mecburiyetinde kalırsınız ve bu da valizinizi büyütmenizi gerektirir.

10. Bütün sokakların çıktığı o güzel denize girmek isterseniz: Mayo ve terlik

Planladığınız yolculuk, İtalya, İspanya, Yunanistan gibi sahilleri ile meşhur deniz kenarı kentleri kapsıyorsa mutlaka yanınıza mayonuzu alın. Mayo her plaj kenarında satılsa da yurtdışında mayo için yüksek fiyatlar ödemek biraz kalbinizi kırabilir. Bununla birlikte kaldığınız her hostelde size terlik sağlanmayabilir bu yüzden terliklerinizi de valize koymayı ihmal etmeyin.

11. Şortlar ve pantolonlar

Unutma ihtimaliniz olmadığı için yazmamız biraz abes ama biz yine de sorumluluktan kurtulmak istiyoruz. Yanınıza pantalonlarınızı veya şortlarınızı almayı unutmayın. Ve eğer pantolon tercih ediyorsanız mutlaka esnek ve rahat pantalonlarınızı yanınıza alın. Kazık gibi pantalonlar sizi yollarda yorabilir.

12. En gizli sırlarımızı paylaştığımız dostlarımız: Pijamalar

Yolculuğa çıkarken yanınıza mutlaka bir takım pijama alın. Bunu sakın unutmayın. Ancak pijama almayı abartıp takım takım pijama da almayın. Çok mecbur kalırsanız tişörtlerinizi ve şortlarınızı giyerseniz. Ancak hiç pijama almazsanız, sürekli pantolon ya da günlük şortlarla uyumak sizi yorabilir.

You might be interested:  Çeşme’de nereye gidilir?

13. Rahat bir ayakkabı

Bu yolculuğa çıkarken mutlaka rahat bir ayakkabı tercih edin. Tercih ettiğiniz ayakkabı tüm elbiselerinize uymayabilir. Ancak uyumsuz bir ayakkabı yaralı ayaklardan daha kötü değildir. Tercihinizi yumuşak tabanlı yürüyüş ayakkabılarından yana kullanmanızda fayda var.

14. Yurtdışında kullanılabilir telefon hattı

Eğer seyahat süreniz birkaç haftayı geçecek ise telefonunuzu yurtdışı kullanımına açtırmayı sakın unutmayın. Kısa süreli seyahatler için bu pek de ekonomik olmayabilir. Ancak uzun süreli bir gezide hattınızı yurtdışında kullanılabilir hale getirmezseniz her wi-fi gördüğünüzde çölde su bulmuş bedevilere dönebilirsiniz.

15. Birkaç parça kurabiye

Yolculuğunuza başlarken çantanıza mutlaka ufak tefek, doyurucu kurabiye veya bisküviler koyun. Valizinizi sakın abur cubur partisine çevirmeyin. Ancak bazı şehirlerde karşılaşabileceğiniz yüksek gıda fiyatları için her zaman hazırlığınız olsun.

16. Her yolculuğa bizimle gelip okunmadan gelen kitaplar

Yolculuğa çıkarken yanınıza kitap almayı unutmamanızı tavsiye ederiz. Özellikle otobüs ve tren tercih edenler için çok iyi bir yoldaş olacaktır.

Ancak sakın kafanızdan büyük hesaplar yapıp valizinizi kütüphaneye çevirmeyin. Gittiğiniz şehirlerle ilgili romanlar gezinizin keyfini bir kat daha arttıracaktır.

Örneğin: Notredam Katedrali’nin yanmadan önceki haşmetini size ancak Victor Hugo anlatabilir.

17. Zor zaman parası

Yolculuğa çıkmadan önce muhtemelen paranızı bankaya yatıracaksınız. Ancak üzerinize aldığınız parayı tek parça halinde taşımamaya özen gösterin. Ve valizinizin en kuytu köşelerine veya iç cüzdanınıza her ihtimale karşı az bir miktar para koymayı unutmayın.

18. Matara

Yolculuğa çıkmadan mutlaka ağırlık yapmayan bir matarayı valizinize koymayı tavsiye ederiz. Çünkü yurtdışında su Türkiye’ye kıyasla pahalı olabilir ve paranızın bir kısmını suya harcamanızı istemeyiz.

19. Islak mendil

Bilindiği üzere yurtdışındaki tuvaletlerde taharet musluğu bulmanız pek mümkün değil. Bu yüzden hijyen ve sağlığınız açısından yanınızda her zaman küçük paketler halinde ıslak mendil taşımanızı tavsiye ederiz.

20. Pasaport ve belgelerinizin kopyası

Valiz hazırlama ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

Uçak İçin Valiz Nasıl Hazırlanır?

Seyahat imkânları arttıkça daha çok kişi seyahat ediyor. Şehirler, kıtalar birbirine bağlanıyor, dünya küçülüyor. Dünya küçüldükçe de bazen minik valizlerle yolculuk etmemiz gerekiyor ya da sırt çantamızı havayolu kurallarına uygun olarak hazırlamak zorunda kalıyoruz.

Tatilin zehir olmaması için yolculuğa hazırlıklı başlamak istiyoruz. “Yanımızda ihtiyacımız olan her şey olsun, fazlası olmasın, ağırlık yapmasın ama hazırlarken de bizi uğraştırmasın.” Zor bir denklem gibi dursa da aslında kolay.

Uçakla seyahat edecekseniz valiz hazırlamak için işte birkaç öneri:

1. Ödevinizi yapın:

Gideceğiniz yeri ve uçtuğunuz havayolunu tanıyın. Yanınıza gittiğinizin yerin ihtiyaçlarına göre eşya alın. Örneğin tropik bir yerse kalın kazaklarınızı rafa kaldırın. Gider gitmez şampuan, diş macunu gibi kişisel bakım ürünlerine hemen erişemeyeceğinizi düşünüyorsanız minik birer ürünü çantanıza koymayı unutmayın. Uçacağınız havayolunun kabin ve bagaj sınırlamalarını önceden kontrol edin – hem ağırlık hem de hacim açısından. Aklınıza takılan bir soru varsa uçuştan önce havayolunuzdan bilgi edinin. Bağlantılı uçacaksanız ve farklı havayolları kullanıyorsanız her ikisine de uyacak şekilde valiz hazırlamayı da ihmal etmeyin. Bir de gittiğiniz yerde ne kadar kalacağınızı dikkate almalı ve ona göre hazırlık yapmalı.10 adımda kolay valiz hazırlama tüyoları

2. Amacınızı hatırlayın:
Niçin seyahat ettiğiniz valizinizdeki öğeleri de belirleyebilir. İş amaçlı seyahat ediyorsanız o Hawaii gömleklere, sandaletlere gerek olmayabilir.

Eğer gideceğiniz yerde sık sık yürümeyi planlıyorsanız rahat giysiler seçin.

Yok eğer sahilde bol bol güneşleneceğiniz bir tatil yapacaksanız kitaplar ya da e-kitap okuyucunuz yanınızda olursa değmeyin keyfinize.

10 adımda kolay valiz hazırlama tüyoları

3. Zaman tanıyın:
Valizinizi son anda hazırlamayın. Böylelikle hem gerekenleri unutmazsınız hem de fazla eşya almaktan kaçınırsınız. Nelere ihtiyacınız olacağına dair daha iyi bir fikriniz olur.

Seyahat tarihiniz ve rotanız kesinleştiğinde ihtiyacınız olan eşyaları listeleyebilirsiniz. Bunlardan seyahatinize kadar kullanmayacaklarınızı bir yerde toplayın. Seyahatten önce ise mutlaka valizinizi kontrol edin.

İhtiyacınız olan her şey var mı? İhtiyacınız olmayanlar var mı? Neleri el bagajınıza koymalısınız?

Tabii tüm bunlardan önemlisi pasaportunuz, eğer gerekiyorsa vizeniz, uçak ve diğer ulaşım biletleriniz, rezervasyonlarınız, çıktılarınız, kodlarınız ya da online check-in işlemleriniz tamam mı? Telefonunuzun ve diğer elektronik cihazlarınızın şarj aletleri yanınızda mı?

4. Keyif alın:
Valiz hazırlamak bazen angarya gibi gelse de aslında seyahate çıkışınızın ilk somut adımlarından biri olması açısından keyif alınabilecek bir işlem. Zaten bir süre sonra daha pratik hale gelebiliyor; kendiniz de pratik çözümler üretebiliyorsunuz.

Nereye giderseniz gidin hafif seyahat etmenin avantajları büyük.

Havayolunuzun izin verdiği boyutlarda, sağlam bir valize, çantaya, el çantasına ve çantaların içine konabilecek yardımcı malzemelere yatırım yapmak iyi bir seyyahın yapacağı ilk işlerden biri.

Hangi valizle seyahat edeceğinize karar verdikten sonra düz ve geniş bir yerde valize koymak istediğiniz tüm eşyaları toplayın.

Eğer gittiğiniz yerde giysilerinizi yıkama fırsatınız olmayacaksa üç ya da dört tane yedek giysi yeterli olacaktır. Valizin en altına kırışmasını istemediğiniz gömlek/bluz gibi parçalarınız varsa bunları koyun.

Ama unutmayın, kalacağınız yerde ütü olabilir ve kırışıklıklar sorun teşkil etmeyebilir.

Çoraplar ve iç çamaşırları bol bol yedeğini almanız gereken ihtiyaçlarınızdan. Giysilerinizden kırışmayacak nitelikte olanları rulo haline getirin ve valizin içine yerleştirin. Ne kadar yer kazandığınıza şaşırabilirsiniz! Havlu, çarşaf vb.

de kalacağınız yerde yüksek ihtimalle mevcut olacaktır. Aynı şey şampuan, sabun gibi malzemeler için de geçerli ama bazen kaldığımız yerler bizi şaşırtabiliyor. Gitmeden önce arayıp bilgi alabilirsiniz.

Kirli giysileriniz için yanınıza boş poşetler ya da kirli çantası almak iyi bir çözüm olabilir.

10 adımda kolay valiz hazırlama tüyoları

Seyahat yerinize vardığınızda en çok ihtiyaç duyacağınız şeyleri valizin en üstüne koymayı ihmal etmeyin. Hava koşulları dolayısıyla tedbir amaçlı aldıklarınızı ise en altta tutun.

El bagajınızda kesici aletler bulundurmayın. Gideceğiniz ülkeye sokulması yasak olan bir şey varsa bunlardan da kaçının. Örneğin bazı ülkeler süt ürünlerinin getirilmesini istemiyorlar. Yine havayolunuzun kurallarına göre sıvıları şeffaf, ağzı kapanabilen bir poşete koyun.

Ayakkabılarınızın altlarını mümkün olduğunca temizleyin ve ardından poşete koyup valizin en üstüne yerleştirin. Küçük eşyalarınızı ayakkabılarınızın içine yerleştirebilirsiniz. Gideceğiniz yer soğuksa, en kalın giysilerinizi ve botlarınızı giymeniz valize nefes aldıracaktır.

İyi yolculuklar! Şimdi tatil heyecanının keyfini sürebilirsiniz.

Bavul hazırlarken dikkat edilecekler

Pudra.com 28.06.2012

Seyahat bavulu hazırlarken herkesin kendine göre dikkat ettiği noktalar var. Gazeteci Serdar Kuzuloğlu kişisel blog'unda bavul hazırlarken nelere dikkat etmeliyi ayrıntılı bir şekilde yazmıs. Pudra.com olarak çok sevdiğimiz bu rehberi sizinle paylaşmak istedik. Seyahat insanların alışveriş hissini tetikler. Nadir haller dışında mutlaka bir şeyler alırsınız. Bunun için ya bavulunuzda ekstra boşluk bırakın ya da yeni bir bavul almaya hazır olun. Tercihen körüklü bavulları da tercih edebilirsiniz. Bunlar ihtiyaç duyduğunuzda genişleyerek ek alan yaratır.

You might be interested:  Barselonada görülecek yerler

Bavulu hazırlarken şunları kontrol edin:

Hava taşımacılığının yasakladığı herhangi bir şey var mı? Aşağıdakileri hiçbir şekilde bagaj ya da kabine sokamazsınız:

 • Alarm ile donatılmış evrak çantaları ve güvenlikli ataşe çantaları veya lityum pil içeren ve/veya işaret /aydınlatma mühimmatı içeren maddeler
 • Patlayıcılar, mühimmat, havai fişek ve işaret fişekleri
 • Kamp gazı ve sprey gibi gazlar (yanıcı, yanıcı olmayan, derin dondurulmuş ve zehirli)
 • Boya, çakmak gazı ve tiner gibi yanıcı maddeler
 • Kibrit ve kolayca tutuşan maddeler, kendiliğinden tutuşabilen maddeler, suyla temas ettiğinde tutuşabilen maddeler gibi yanıcı katılar,
 • Oksitleyici maddeler (ağırtıcı tozu ve peroksit gibi)
 • Zehirli (toksit) ve bulaşıcı maddeler
 • Radyoaktif maddeler
 • Aşındırıcılar (civa ihtiva eden termometreler, asitler ve sıvı akü gibi)
 • Yaralanyan aletler, yüze püskürtülünce insanı sersemleten kimyasal maddelerle, biber gazı spreyi gibi tahriş edici veya insanı güçsüz duruma getiren maddeler,
 • Manyetik maddeler
 • Tıbbi oksijen tüpler

Kullandığınız elektronik aletlerin şarj cihazlarını aldınız mı? (bilgisayar, müzikçalar, traş makinesi, vs)

Kimi ülkelerin fiş/priz sistemi, voltajı farklıdır. Bunun için dönüştürücüleriniz var mı? Havaalanlarında da bunlar satılır ama orada bayağı pahalıdır.10 adımda kolay valiz hazırlama tüyolarıKırılacak şeyler var mı? Eğer öyleyse bunları ya almayın, alabiliyorsanız kabin bagajınıza alın ya da bavulunuzdaki kıyafetlerinize iyice sarın.

Bavul kaybolması çok sıradan bir olaydır. Üstelik genelde kaybolmaz, bir-iki gün içinde mutlaka adresinize gelir (yanlış bir uçuşa aktarılmıştır çünkü). Onun için tercihen ilaç, cüzdan, anahtar gibi önemli ve küçük şeyleri mutlaka yanınızda taşıyın.

Havayolları bu tip bagaj kaybolmalarında size küçük bir set veriyor. Bunlarda tarak, deodorant, diş fırçası ve macunu, t-shirt, krem, erkekseniz prezervatif, kadınsanız hijyenik ped / tampon gibi şeyler oluyor neyse ki.

Özellikle Londra ve Amsterdam aktarmalı uçuşlarda bavul kaybolma riski zirve yapar.

Pasaportunuzu asla bavulunuza koymayın. Kabin bagajınızda bile durması tercih edilmez.

Bagaj bavulunuzun içinde küçük bir çantada şunlar bulunsun:

 • Diş macunu – fırçası,
 • Tarak,
 • Krem (el / yüz kremi ve bir pişik kremi. Seyahatlerde çok hareket edersiniz. Pişik olma ihtimali artar)
 • Ağrı kesici,
 • Kullandığınız düzenli haplardan kalacağınız günden bir süre daha fazlasını idare edecek kadarı,
 • Bu haplar reçeteli alınan şeylerse, reçeteleri.
 • Deodorant ve ter kokusu önleyici kremler.
 • Dikiş seti (eğer 3 yıldız ve fazlası bir otelde kalacaksanız gerek yok, çekmecede bulacaksınız)
 • Tırnak makası, törpü.
 • Traş bıçağı – köpüğü
 • Kadınlar için: ped, tampon, vs.
 • Bir iki tane kulak pamuğu ve pamuk.
 • Miğde ya da bağırsaklarınız hassassa gıda değişimine karşı koruyucu ilaçlar.

Kabinde yanınıza alacağınız küçük bavula bir kitap koymakta fayda var. Uçaklar hala bu tip şeyler için biçilmiş kaftan.

Bavulunuzda mutlaka isminiz, e-posta adresiniz ve cep telefonunuzun bulunduğu bir etiket takılı olsun. Bavullar renk ve modelleri nedeniyle birbirine benzer. Bagaj bandında yanlışlıklara karşı sizinkini ayıran bir şey koyun.

Sapına bir eşarp bağlayın, bir kenarını boyayın. Etiket yapıştırmayın, onlar genelde düşer.

Eğer bavulunuz o pahalı ve renkli cinstense ve kirlenmesine gönlünüz razı gelmiyorsa, birçok havaalanında bulunan folyoyla kaplatma hizmetini kullanabilirsiniz.

Bavulunuzu kilitlemeyin!

Bu yasadışıdır. 11 Eylül sonrası uygulamalarda görevlilerin bavulunuzun içini hiçbir sebep olmadan inceleme yetkisi var. Eğer kilitlerseniz kırma yetkileri de var. Bu sırada oluşan hasardan da sorumlu değiller. Eğer mutlaka kilitleyecekseniz TSA kodlu bir anahtar kullanın. Bunlar havayolları görevlilerinde özel maymuncuğu bulunan kilitler. Sorun çıkmaz.

Mserdark.com

Etiket: bavul, seyahat, bavul hazırlama, bavul hazırlama teknikleri

0){$('.iki-sutun.fl-left').before('');$('#govde').css('background-color','transparent');$('.expand_imaj').parent().css({'border':'17px solid white','margin-left':'-17px','width':'970px'})}$('#soltower,#sagtower').remove() data-nokta-zone=152901>

Valize Çok Eşya Sığdırma Tüyoları

Seyahat gününüz yaklaşıyor, heyecanlı mısınız? Seyahat günü yaklaştığında valiz hazırlama zamanı da gelmiş olur. Yanınızda götüreceğiniz valizi ve eşyaları belirledikten sonra sıra geldi bu eşyaları valize sığdırmaya. Yanınıza kabin boy bir valiz almak isteyebilirsiniz.

Kabin boy valizlerin bazı avantajları vardır. Taşıması kolaydır, çizilme, kırılma, kaybolma ihtimali yoktur. Kabin boy bir valiz kullanmayacaksanız bile çok fazla eşyanız varsa bu eşyaları valize sığdırmak için bazı yöntemler vardır.Çok eşyanız varsa bu yazıdaki tüyolar işinize yarayacaktır.

Bir valize nasıl çok eşya sığdırabiliriz? İşte cevabı.

Öncelikle bir liste yaparak işe başlayın. Eğer liste yaparsanız gereksiz eşyaları yanınızda taşımamış olursunuz. Valiz hazırlarken hazırlayacağınız listede neler olması gerektiğini adım adım valiz hazırlarken nelere dikkat etmeli yazısını tıklayarak okuyabilirsiniz.

Gereksiz Eşyaları Yanınıza Almayın

Birçok insan tatile giderken şunu da giyerim bunu da kullanırım diyerek valizini gereksiz eşyalarla doldurur. Eğer gideceğiniz yerin hava durumuna baktıysanız ve kaç gün kalacağınız belliyse gün gün kombinlerinizi belirleyin.

Her gün ne giyeceğiniz belli olursa yanınıza fazla eşya taşımamış olursunuz. Hem de tatilde ne giyeceğim diye düşünmek zorunda kalmazsınız.

Gereksiz olduğunu düşündüğünüz eşyaları bir kenara bırakın ve sadece ihtiyacınız olanları valizinize yerleştirin.

Fazla Yer kaplayan Eşyaları Bırakın

Eğer yanınıza alacağınız eşyalardan bazıları çok fazla yer kaplıyorsa ve o eşyalara ihtiyacınız yoksa valizinizden çıkarın.

Örneğin yanınıza alacağınız bir kaban çok fazla yer kaplıyorsa onun yerine aynı derecede sıcak tutacak ama daha az yer kaplayan bir montunuz varsa onu tercih edebilirsiniz. Özellikle kışlık kıyafetler, ayakkabılar veya aksesuarlar daha fazla yer kaplar.

Eğer bu eşyalara tatilde ihtiyacınız varsa valizinize koymak yerine üstünüze giyebilirsiniz. Böylece valizinizdeki yeri daha iyi değerlendirebilirsiniz.

Bez Torbalardan Yararlanabilirsiniz

Eşyalarınızı düzenli yerleştirmek de size yer tasarrufu sağlayan yöntemlerden biridir. Özellikle minik eşyalarınızı bu bez torbalara yerleştirin. İç çamaşırlarınız, çoraplarınız, aksesuarlarınız,kablolarınız için ayrı ayrı bez torbalar kullanabilirsiniz.

Küçük eşyalar çok fazla olduğunda oldukça yer kaplar ama düzenli bir şekilde valize yerleştirdiğinizde bu sorunu yaşamazsınız. Siz de minik eşyalarınızı bez torbalara yerleştirmeyi deneyin, farkı göreceksiniz. Ayrıca bu bez torbaları kirli kıyafetleriniz için de kullanabilirsiniz.

Tatil esnasında bazı kıyafetleriniz lekelenmiş olabilir ve bunların diğer kıyafetlerinizle temas etmesini istemiyor olabilirsiniz. O zaman da yanınıza ekstra bir bez torba alarak kirli çamaşırlarınızda kullanabilirsiniz.

Kıyafetlerinizi Rulo Yapın

Son yıllarda rulo yaparak kıyafet katlamayı mutlaka duymuşsunuzdur. Bu yöntem hem dolap ve çekmece düzenlemelerinde hem de valiz hazırlarken kullanılan bir yöntemdir. Kıyafetinizi düz zemin üzerine yerleştirin ve rulo şeklinde sarın.

Bu yöntem çok fazla kullanıldığı ve internette birçok videosu olduğu için detaylarından bahsetmeyeceğiz ama eğer nasıl yapıldığını bilmiyorsanız videolarını izlemenizi öneririz. Rulo katlama tekniği sayesinde kıyafetlerinizi üst üste koymadığınız için eşyalarınızda yukardan bakabilirsiniz.

Üstelik bu yöntem ile normalin iki katında eşyayı valizinize sığdırabilirsiniz. Mutlaka deneyin!

10 adımda kolay valiz hazırlama tüyoları

Küçük Eşyaları Büyük Eşyaların İçine Yerleştirin

Eğer yanınıza çok fazla çanta ve ayakkabı alacaksanız yer tasarrufu sağlamak için bez torba kullanmak yerine küçük eşyalarınızı paketleyerek ayakkabı ve çantalarınızın içine yerleştirebilirsiniz. İki yöntem de işe yarar ancak yanınızda çok fazla ayakkabı ve çanta varsa 5.

You might be interested:  Bozcaada turları

madde daha çok işinize yarayacaktır. Çoraplarınızı ayakkabılarınızın içine yerleştirebilirsiniz. Takı, toka, şarj aleti gibi ürünlerinizi de çantalarınızın içine yerleştirebilirsiniz.

Eğer çantalarınızın boyutları birbirinden farklı ise küçük çantalarınızı büyük çantalarınızın içine de yerleştirebilirsiniz.

Seyahat boyu bakım ürünleri

Eğer bakım ürünleriniz çok fazla yer kaplıyorsa öncelikle eleme yapın. Aynı işlevde olan ürünleri eleyin. Her kategoride bir ürün almaya çalışın. Örneğin saçlar için bir ürün, el ve vücut için bir ürün, yüz için bir ürün. Böylece minimum derecede ürün ile bakımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Birçok bakım ürününün seyahat boyları üretilmektedir. Tatile giderken seyahat boy ürünleri yanınıza alarak oldukça yer tasarrufu sağlayabilirsiniz. Çoğu seyahat boyu bakım malzemesi uzun süre kullanılabilecek kadar ürüne sahiptir.

Eğer uzun bir seyahate çıkacaksanız bu ürünler sizin için yeterli olacaktır. Tatilin sonunda ürünleri bitirerek dönüşte yük taşıma sorunundan kurtulur, tatilde yeni aldığınız eşyalarınız varsa onlar için yer açmış olursunuz.

Hatta kısa süreli bir tatile çıkacaksanız tester ürünler de tercih edebilirsiniz. Bazı markaların tester ürünleri birkaç gün kullanmak için yeterlidir.

Dolap İçi Düzenleyiciler Kullanmak

Dolap içinde kullanılmak üzere üretilmiş kumaş düzenleyiciler valiz içinde de işe yarayacaktır. Özellikle crop ve ince ürünler için çorap düzenleyicilerini kullanabilirsiniz.

Kıyafetlerinizi rulo yaparak bu düzenleyicilere yerleştirebilirsiniz.

Bu düzenleyicilerin yüksekliği çok uzun olmadığı için iki tanesini üst üste koyabilir ya da valizin altına düzenleyiciye sığmayan ürünleri yerleştirip üst kısma düzenleyiciyi koyabilirsiniz. İşte size bir pratik tüyo daha!

Ekstra Bilgiler

Makyaj malzemelerinizin valiz içinde kırılma ihtimali olduğu için ürünlerinizi yanınızda taşıyacağınız bir çantaya koymanızı öneririz. Eğer yanınızda taşımak istemiyorsanız da far, allık, bronzer gibi kapaklı ürünlerinizin içine birer tane makyaj pamuğu yerleştirebilirsiniz. Böylece ürününüzün içinde bir hava boşluğu olmaz ve ürünleriniz kırılmaz.

Bakım malzemelerinizin akmaması için ise streç film kullanabilirsiniz. Ürününüzün kapağını açın, bir streç film yerleştirin ve sıkıca kapatın. Her bir bakım ürününü su geçirmeyen bir poşet veya torbaya koyarak da bu sorunu önleyebilirsiniz.

Daha fazla tatil ve seyahat tüyosu için diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayın. Siz bu yöntemlerden hangilerini biliyordunuz? Yorumlarda buluşalım.

Kolay Seyahat İpuçları: Küçük Bavul Hazırlama Sırları

Daha ufak bir bavulla ya da sadece sırt çantasıyla seyahat etmeyi istemez misiniz?  Peki nasıl? İşte küçük ve hafif bir bavul hazırlama işi aslında hiç de zor değil. Biraz rahatlık, bir kaç ufak ipucu sizi büyük bir yükten kurtaracak inanın.

Düşünsenize uçaktan inip valiz bantında endişeyle bakan diğerlerinin yanından bıyık altı bir gülümsemeyle geçip gideceksiniz. Çünkü kaybolma riski taşıyan bir bavulunuz yok. Çünkü zaten hepsi baştan beri yanınızdaydı.  Kolay seyahat ipuçları içinde belki en önemlisi hafif seyahattir.

Otele kolayca yerleşmek, özellikle sabit kalmayacağınız (her gün bir şehir) gibi gezilerde ağır bir bavulu sürekli odaya taşıyıp odadan indirmek tam bir işkence değil mi?

Üstelik her yolculukta kırılan, ezilen bavullar, kaybolan onlarca bagaj için canınızı sıkma riskine değer mi? Evet değer diyenleri sözün burasında hemen ‘Hasarlı bavullar için yolcu hakları’ yazısına alalım:

Uçakta Bavul Kırılırsa? Havaalanında Hasarlı Bagaj Yolcu Hakları

Küçük bavul hazırlama sırları:

Küçük bavul hazırlamak aslında hiç zor değil

# Giysilerinizi rulo yaparak yerleştirin:

Evet kıvırın, yuvarlayın. Puro yapın onları. Güzelce katladıktan sonra rulo halinde sıkı sıkı yan yana dizseniz bile hem buruşmaz hem çok daha az yer kaplar

Devamlı kullandığınız veya tedbir için yanınıza aldığınız ilaçları bu çantaya kutusuz halde koyun. Adlarını ve ne işe yaradıklarını kesin biliyorsanız tabi.

# Hacimsel boşlukları fark edin:

İşte bavul hazırlama işinin en önemli tüyosu ; Boşluk bırakmamak. ‘Fill the blanks’ Ayakkabıların içine çorap vb ufak şeyleri tıkıştırın.

#En kalın ayakkabınız ayağınızda gitsin:

Spor ayakkabılar ya da çizmeler genellikle bavulda en çok yer kaplayan şeydir. Yola babet veya terlikle devam etmek isteyebilirsiniz ama en azından yola çıkarken onu bavulda değil ayağınızda taşımak bavulunuzda hektar hektar yer açılmasına sebep olur.

Kolay Seyahat İpuçları ile yolculuğa hazırlanmak çok basitleşecek

#Banyo ürünlerinizi küçültün:

O koskoca şampuan şişesi de ne öyle? Evdeki ürünlerden küçük bir şişeye boşaltıp ‘numune paketler’ hazırlayabilirsiniz. Hatta çok gerekli olmayanları almayın bile. (5 Gün oje sürmeden de hayatta kalınabiliyor)

# Defileye mi? Seyahate mi karar verin:

Her fotoğrafta farklı bir kostümle poz vermek istiyor olabilirsiniz. Ama unutmayın, siz seyahati kendi keyfiniz için yapıyorsunuz. Fotoğraflara bakıp ‘ay hep aynı tişört varmış üstünde’ diyen arkadaşları umursamayın. Onlara sizin kıyafetinize değil arka fonda düzeltmeye çalıştığınız Pizza kulesine odaklanmalarını önerebilirsiniz.

#Elde yıkama diye bir şey vardı hatırlayın:

Önümüz yaz, 5 günlük geziye ya terlersem diye 5 farklı tişört koymanı  alemi yok. Grönland’a gitmiyorsanız akşam iki dakikada yıkayıverin sabaha mis gibi olur. (Otel şampuanları bu iş için var)

İşte küçük bavul hazırlamanın bir olmazsa olmazı daha: Elveda deniz havlusu, merhaba peştemal. Hem su emer hem çabuk kurur. Rulo yaptığınızda o pofidik deniz havlusunun aksine mikron seviyesinde yer kaplar.

# İlla ütüsüz gezmem, seyahat ütümü nereye koyayım?:

Seyahat çamaşır makinası, seyahat koltuk takımı kadar saçma bir buluş bu. Otelde ütü yapmak kadar kolay birşey yok. Küveti sıcak suyla doldur. Giysileri askıyla üstüne as, banyoyu yarım saat kapalı tut. Ütülemek istediğin bütün giysiler tiril tiril olmuş bile. ( Bu yöntemi evde de mi yapsak?)

#Birbirine kombin edilecek giysiler seçin:

Az eşya taşımak isterim ama şıklığımdan  ödün veremem diyorsanız işte size bir pratik bilgi daha:  Her seyahat için bir renk belirleyin. Bu tonlarda değiştirip kullanacağınız uyumlu giysiler seçin. ya da ufak aksesuarlarla tamamlayıp değiştirin. (Siyah bir fular, gündüz saç bantı, öğlen fular, gece de bir elbise kemeri olabilir mesela)

#Paylaşmaktan çekinmeyin:

Hafif  bavul hazırlama sırları sizi aynı zamanda paylaşımcı da yapar. Eşinizin kazağını , ya da kızınızın şortunu ara sıra paylaşabilirsiniz seyahatin bazı günlerinde. Çok dikkatli gözler dışında kimse farketmeyecektir (Evet o beyaz kazağı ailecek giyiyoruz biz)

# Tek ve kalın bir kazak yerine üst üste giyilebilen birkaç ince kazak tercih edin. Permütasyon şansınızı yükseltin.(Bknz: Ortaokul 2. sınıf matematik , üçlü permutasyon yapmak)

#Kendinize karşı dürüst olun: Bunca zamandır bavulunuzda hiç dokunulmadan geri gelen eşyaları taşımaktan bıkmadınız mı? Bavulunuzun %100’ünü kullanmış bir şekilde dönmenin keyfini tatmak istemez misiniz.

Bütün bunlara rağmen  ihtiyacınız olan ama yanınıza almadığınız her neyse gittiğiniz yerden de satın alabilirsiniz.

Eğer çöl safariye, ya da kutuplara gitmiyorsanız orada alıp kullandığınız bir şey dönüşte en güzel hatıralık olacak sizin için unutmayın;)

Peki sizin Kolay Seyahat ya da pratik ve hafif bavul hazırlama konusunda önerileriniz neler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *