Seyahate çıkmadan önce çanta hazırlamak, birçoğumuza seyahat planı yapmaktan daha zor gelir. Seyahat çantası hiçbir zaman yeterince büyük olmaz ve hiçbir zaman yanımıza yeterince eşya aldığımızı düşünmeyiz. Tüm gardırobumuzu çantaya sığdırmak için debelenip dururuz. En trajik olan nokta ise eve geri döndüğümüzde taşıdığımız onca eşyayı boşuna aldığımızı görmektir. Bu yazımda; olabildiğince az eşyayla seyahat edebilmek için edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşacağım.

Düzenli Gardırop, Temiz Eşyalar

Öncelikle seyahat çantanızı hazırlamaya başlamadan önce tüm eşyalarınızın temiz ve yerli yerinde olmasını öneriyorum ki çantanızı kısa sürede kolaylıkla hazırlayabilesiniz.

Liste Hazırlama

Seyahat çantanızı hazırlamaya başlamadan önce ihtiyacınız olabilecek eşyalarını kategoriler halinde listeleyebilirsiniz. Böylece unuttuğunuz bir şey olmaz.

Kendi çantamı hazırlamaya başlamadan önce oluşturduğum kategorileri sizinle paylaşayım:

 • Gündelik kıyafetler ve ayakkabılar/terlikler
 • Özel gece kıyafeti ve ayakkabılar
 • Pijamalar
 • Havlu
 • Kişisel bakım eşyaları
 • Aksesuarlar
 • İlaçlar
 • Teknolojik aletler
 • Evraklar
 • Olumsuz hava koşullarına karşı ekipman

Seyahat Çantası Nasıl Hazırlanmalı

Hangi Gün Ne Giyilecek

Geri döndüğünüzde asla dokunmadığınız kıyafetleri görmek sizi rahatsız ediyorsa, hangi gün ne giyeceğinizi aklınızda kabataslak planlayabilirsiniz. Şehirdeki yaşantınızda haftanın 7 gününde 7 ayrı pantolon/şort/etek giymiyorsanız tatile giderken de yanınızda her güne ayrı ayrı taşımanıza gerek yok. İhtiyacınız kadar artı bir yedek almanız yeterli. Bunların üstüne alacağınız giysileri de uyumlu olacak şekilde planlarsanız fazlalık taşımamış olursunuz. Ayakkabılarınızı da bu oluşturduğunuz günlük giysi planınıza göre terlik dışında en fazla 2 çeşit olacak şekilde seçebilirsiniz.

Ne zaman özel bir an yaşayacağınız belli olmaz, bu yüzden yanınıza özel bir anda giyebileceğiniz şık bir elbise almanızda fayda var.

Kozmetikler

Şampuan, güneş kremi, nemlendirici gibi ürünlerinizden yalnızca gerçekten ihtiyacınız olanları, ihtiyacınız olan miktarda, seyahat boylarında alın ve ağızlarının sıkıca kapalı olduğundan emin olun. Uçakla seyahat edecekseniz basınçla dökülme ihtimallerine karşı kapaklarına pamuk sıkıştırdıktan sonra poşete sarabilirsiniz.

Seyahat Çantası Nasıl Hazırlanmalı

Çantaya Yerleştirme

 • Seyahat çantanızın en üstüne koyacağınız eşyaları, konaklama yerine varacağınız saate göre planlamalısınız. Eğer gece varacaksınız pijamalarınız, gündüz varacaksanız havlularınızı ve mayolarınızı koyabilirsiniz.
 • Çoraplarınızı ayakkabılarınızın içine koymak baskıyla ayakkabılarınız zarar görmesini engeller ve yer tasarrufu sağlar. Kıyafetlerinizi kirletmemeleri için mümkünse bez torbayla birlikte çantanıza koymanızda fayda var.
 • Kıyafetleri rulo yaparak koymanız buruşmalarını engeller ve fazla yer kaplamamasına yardımcı olur.
 • İç çamaşırlarınızı rulo yaparak köşelere sıkıştırmanız da yer tasarrufu sağlar.

Sırt Çantası

Yolculuk esnasında yanınızda olması gereken şeyleri sırt çantasıyla taşımanız kolaylık sağlar. Cüzdan, şarj cihazı, kulaklık, kimlik, gözlük gibi elinizin altında olması gereken eşyalarınızı çantanın erişilmesi kolay bir gözüne koyabilirsiniz. Yolculuk sırasında aracın serin olmasına karşın yanınızda şal ve çorap bulundurmanızda fayda olacaktır.

Seyahat Çantası Nasıl Hazırlanmalı

Yanınıza alacağınız her şeyin yedeğine ihtiyacınız yok. Eşyalarınızı çantanıza yerleştirirken gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını düşünün. Kolaylıkla bulabileceğiniz şeyleri yanınıza yük etmemeye çalışın. Böylece enerjinizi çanta taşımak, eşyaları düşünmek için değil; eğlenmek için harcayabilirsiniz.

Az yüklü, bol eğlenceli tatiller.

Bir önceki yazımız olan Bodrum Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Bitez Plajı, Bodrum Deniz ve Bodrum Gezilecek Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın