Sera Gölü - Trabzon

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde bulunan , son yıllarda giderek popüler hale gelen noktalardan bir tanesi. Özellikle yabancı turistlerin artan ilgisi sayesinde, Sera Gölü etrafında pek çok yeni turizm tesisi kurulmaya başlandı.

Sera Gölü - Trabzon

Sera Gölü, 1950’li yıllarda, aşırı yağışlar nedeniyle çevre dağlardan kopan parçalar sayesinde oluşmuştur. Sera Gölü, jeolojik olarak, heyelan set gölüdür.

Sera Gölü - Trabzon

Trabzon’un pek fazla bilinmeyen, gizli kalmış cennetlerinden bir tanesi olan Sera Gölü, özellikle Arap turistlerin ilgisini çekmekte. Çok sayıda turist tarafından ziyaret edilen göl çevresinde, bu talebe hizmet vermek amacıyla kurulan yeni tesisler yer alıyor. Birkaç ufak pansiyonun da bulunduğu göl çevresinde, Karadeniz’in muhteşem yeşilliği ve etkileyici doğası çok net fark ediliyor.

Sera Gölü - Trabzon

Sera Gölü çevresinde bundan birkaç yıl öncesine kadar çok fazla tesis bulunmuyordu. Ancak, insanların yeni yerler keşfetme arzusuyla birleşen Sera Gölü’nün muhteşem doğası, bu bölgenin keşfedilmesine ve yoğun bir şekilde ilgi çekmesine neden oluyor. Trabzon’un eşsiz doğa harikalarından bir tanesi olan bu göl, yabancı turistlerin ilgisini çektiği kadar, yerli turistlerin de ilgisini çekiyor.

Sera Gölü - Trabzon

Özellikle bölge hakkında medyada çıkan haberlerle tanınan Sera Gölü, ilk günkü gibi bakir, doğası bozulmadan turizme açılan yerlerden bir tanesi. Bölgede bulunan tesislerde ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkün. Özellikle bölgede bulunan birbirinden güzel restoranlarda, çeşitli Karadeniz balıklarını ve tatlılarını denemenizi tavsiye ederiz.Bir tatlı su gölü olan Sera Gölünde sazan, bıyıklı balık ve dere balığı türleri gözlemlenebilmekte. Göl çevresindeki restoranlarda da, bu gölde tutulmuş taze sazan balıklarını afiyetle mideye indirmeniz mümkün.

Sera Gölü - Trabzon

Sera Gölü ve çevresindeki doğanın tahrip olmaması ve ilk günkü haliyle korunabilmesi için, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü çok detaylı çalışmalar yapmakta ve denetimleri çok sıkı şekilde devam ettirmekte. Göl etrafında trekking, hiking, doğa yürüyüşü ve kamp gibi doğa sporları yapabilme fırsatınız bulunuyor. Aynı şekilde, gölde kayık gezintileri, amatör balıkçılık gibi etkinlikler gerçekleştirilmesi mümkün.

Sera Gölü - Trabzon

Göl çevresindeki doğanın korunabilmesi için, bu bölge 2010 yılında Tabiat Parkı statüsü verilerek, koruma altına alınmıştır. Aynı zamanda Sera Gölü ve çevresi 3. dereceden sit alanıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Lisinia Doğal Yaşam Köyü başlıklı makalemizde burdur ve Lisinia hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın