Senegal, Afrika’nın batısında yer alan bir ülkedir. Batısında Atlas Okyanusu bulunmaktadır. Uzun yıllar Fransa’nın sömürgesi durumunda kaldığı için halkın büyük çoğunluğu Fransızca konuşmaktadır. Bununla birlikte ülkede pek çok yerel dil mevcuttur. Ancak bu yerel dillerin hiçbirisi resmi dil olamamıştır. Bu yüzden resmi dil Fransızcadır. 13 milyon nüfusu olan Senegal’in başkenti Dakar’dır.

Senegal Gezi Rehberi

Senegal’de tropikal bir iklim görülür. Burayı ziyaret etmek için en uygun aylar Kasım ve Şubat ayları arasıdır. Bu dönemde sıcaklık 25 derecelerde seyrettiği için denize girme olanağı da mümkündür. Bununla birlikte gezmek için ideal zaman aralığı da bu zaman aralığıdır. Başkent Dakar nüfus olarak ülkenin en kalabalık şehridir. Bununla birlikte Senegal, Fildişi Sahilleri’nden sonra Afrika kıtasındaki en gelişmiş ikinci ülke konumundadır.

Senegal Gezi Rehberi

Senegal’e Nasıl Gidilir?

Ülkemizden Senegal’e seyahat edecekler için direkt uçuşlar bulunmaktadır. Bu uçuşlar yaklaşık olarak 8 saat sürmektedir. Bu yüzden uçuş esnasında rahat etmek için uygun elbise ve ayakkabılar giymek son derece önemli. Ayrıca eğer Kasım ve şubat ayları arasında buraya gidecekseniz havanın burada ülkemize göre nispeten daha sıcak olduğunu unutmayın.

Senegal Gezi Rehberi

Okyanus kıyısında olmasından dolayı Senegal’de en önemli yiyecek balıktır. Balığın dışında pirinç, yer fıstığı ve kuskus da temel besin maddeleri arasında gelir. Balık yemekleri genellikle pirinç gibi diğer besin maddeleriyle birlikte yapılmaktadır. Ülkenin en ünlü yemeği ise Thieboudienne adını taşıyan yemektir. Kızarmış balık, pirinç ve sebze sosu le hazırlanır.

Bir önceki yazımız olan San Marino Gezi Rehberi başlıklı makalemizde San Marino nerede?, San Marino'da ne yenir? ve San Marino'ya nasıl gidilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın