, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlıdır. Şirince köyünün 1 kilometre uzağındaki Kayser dağının yamaçlarında yer almaktadır. Arazi 31 dönüm civarındadır ve doğanın içindedir. İnşaat esnasında kayda değer bir ağaç kesimi olmamıştır. Ayrıca, kuruluşundan bu yana Köye ve yakın çevreye 4000’den fazla ağaç ve büyük bitki dikilmiştir.

Selçuk’taki Nesin Matematik Köyü

Kuruluş Gerekçesi Ve Tarihçesi

Ali Nesin, 1995’te yurda döndü. Yurdunda eğitim verdiği üniversite öğrencilerinin yetersizliğini görerek, öğrencileri önce akşamları evinde, sonra hafta sonları Nesin Vakfında ağırlamış. Bu da yeterli olmayınca 10 yıl boyunca Türkiye’nin çeşitli yörelerinde her yaz 6-7 haftalık yaz okulları düzenlemiştir. Son 3 yılında bütün Türkiye’ye açılan yaz okulları büyük rağbet görmüştür. Çalışmalar son derece verimli geçmiştir. Her yaz çalışılacak, ders yapılacak, konaklanacak alanlar için maliyet hesaplamaları yapılmıştır. Çamaşır yıkanılacak, yemek yenilecek mekânların bulunmasının zorlukları ve maliyeti zaman geçtikçe anlaşılmıştır. Fakat sadece matematiğe ayrılmış bir mekân yaratmanın cazibesi üstün gelmiştir. Sonuç olarak da Matematik Köyü projesi ortaya çıkmıştır. Matematik köyü, Nesin Vakfına aittir. Köy, halkın bağışlarıyla ve gençlerin gönüllü emeğiyle kurulmuştur ve 2007 senesinden bu yana gençlere hizmet vermektedir.

Selçuk’taki Nesin Matematik Köyü

Matematik Köyünün Amacı

Matematik Köyü, kuruluşunda sadece üniversite öğrencilerini hedeflemiştir. Ancak yoğun talebe dayanamamıştır ve kuruluşundan bir yıl sonra kapılarını ilkokul, lise ve üniversite öğrencilerine açmıştır.  Köyün amacı; araştırmacıların ilgi alanına giren matematiği öğrencilere tanıtmaktır. Öğretmenler, dünyanın ve ülkemizim dört bir yanından köye gönüllü olarak gelen akademisyenlerden oluşmaktadır. Matematik Köyü kâr amacı ile çalışmaz. Tek amacı gençlere matematiği öğretmektir. Köydeki eğitim sistemi; üniversite giriş sınavlarına, müfredata, herhangi bir eğitim veya sınav sistemine bağlı değildir. Sadece matematiği gençlere öğretmeyi hedef alır. Ayrıca gençleri matematiksel araştırmaya heveslendirmeyi de amaçlar.

Selçuk’taki Nesin Matematik Köyü

Fiziksel Koşullar

Öğrenci konaklaması için toplam yatak kapasitesi 161 olan 15 koğuş yer alır.  Eğitmenler ve çalışanların konaklaması için toplam yatak kapasitesi 108 olan 55 ev bulunmaktadır.

Konaklama tesisleri dışında, 2 kapalı derslik hizmet vermektedir. 200 kişilik konferans salonuna sahip yaklaşık 7000 kitaplık bir matematik, sanat ve felsefe kütüphanesi vardır. Kadın ve erkek hamamları dışında ortak kullanıma açık banyo sayısı 10dur. Tuvalet sayısı ise 12’dir. Koğuşların çoğunun içinde tuvalet ve banyo vardır. Kışlık kapasitesi 110 ve 80 olan iki yemek salonu ve geniş bir mutfak vardır. Beş adet Açıkhava dersliği ve çalışma seti adı verilen bir Açıkhava alanı bulunur. Uyku mevkii adı verilen bir başka Açıkhava alanı ve güneşten korunaklı bir açık hava yemek alanı vardır. Binalar taştan yapılmıştır. Yaz aylarında öğrenciler çadırlarda da kalabilmektedir. Köyün kuytu köşelerinde öğrencilerin yalnız kalarak çalışabilecekleri küçük ve sevimli alanlar yer alır. Öğrencilerin daha kalabalık gruplar olarak buluşabilecekleri alanlar da mevcuttur.

Selçuk’taki Nesin Matematik Köyü

Etkinlikler

Programlar okulların tatil olduğu dönemlere rast gelir. En yoğun ve en uzun dönem 3 aydan fazla sürmektedir. Yazları, matematik bölümü öğrencilerine yönelik dersler devam eder. Lise öğrencilerine yönelik her biri ikişer haftalık 6 ya da 7 program gerçekleştirilir. Ocak ve şubat aylarına denk gelen ara tatilde, lise ve üniversite öğrencileri için programlar düzenlenmektedir. Bütün millî ve dinî bayramlarda kısa da olsa bir program düzenlenmektedir.

Köy Ne Zaman Açıktır?

Matematik Köyü, tatiller dışında da ziyaretçilere açıktır. Tatiller dışında ilkokuldan üniversiteye kadar her seviyede eğitim kurumu Köye günübirlik veya bir haftaya kadar uzayabilen ziyaretler gerçekleştirebilir. Program dışı gezilerde genellikle Ali Nesin ders vermektedir.

Selçuk’taki Nesin Matematik Köyü

Yaz Okullarının Amaçları

Lise programlarının amaçları şu şekildedir;

 • Gençleri soyut düşünceyle tanıştırmak.
 • Gençlere matematik zevkini aşılamak.
 • Gençlerin yoğunlaşma kapasitelerini ve soyutlama becerilerini artırmak.
 • Bilimsel ve matematiksel içeriklerle eğitim almak isteyen lise öğrencilerini üniversiteye hazırlamak.
 • Gençlerin üniversitede kendilerini neyin beklediğini göstermek.
 • Maddi olanakları olmayan başarılı ve çalışkan öğrencilere fırsat tanımak.
 • Daha önce görmedikleri bir matematik göstererek gençlere lisede gördükleri matematiğin dışında olağanüstü güzel bir dünyanın varlığını hissettirmek.

 

Lisans ve lisansüstü yaz okulunun amaçları şu şekildedir;

 

 • Matematik öğrencilerinin yaz tatillerini akademik yönde değerlendirmelerini sağlamak.
 • Öğrencilerin birbirleriyle tanışmalarına vesile olmak. Ayrıca öğrencilerin birbirinden yeni teoriler öğretmelerine olanak sağlamak.
 • Müfredata sığmayan temel, ilginç ve önemli konuları sunmak.
 • Müfredatta yer alan bazı konuların detaylarına inmek ve öğrencilerin eksikliklerini tamamlamak.
 • Farklı üniversitelerdeki öğrencilerin, başka üniversitelerin öğretmenlerinden eğitim almalarını sağlamak.
 • Öğrenciler arasında iletişimi ve bilimsel işbirliğini artırmak.
 • Öğrencileri araştırmaya teşvik etmek.
 • Öğrencilerin yıl boyunca çoğu zaman kaybolan matematik heyecanlarını tekrar canlandırmak.

Bir önceki yazımız olan Türkiye' de Mutlaka Görmeniz Gereken Köyler başlıklı makalemizde köyler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

2 YORUM

 1. Bu yaz nesin matematik köyüne gitmeyi düşünüyorum uzun süredir internette görüyorum bakalım nasıl bir yermiş.

 2. Giden arkadaşlarım çok güzel bir övgüyle anlatıyor nesin köyünü, sanırım verilen eğitim gerçekten çok kaliteli.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın