komşu ülke Yunanistan‘ın ikinci aka kenti ve tabi ki en güzel şehirlerinden biri. MÖ 316’da Makedonya Kralı Kassandros, Aka İskender’in de kız kardeşi olan karısı Therman Thessaloniki’nin adını şehre vermiş. Selanik adına yakışır biçimde hep hayran olunası bir genç kız endamına sahip sanki. Şehrin ruhunu ayak bastığınız her sokağında hissediyorsunuz. Selanik’e adım atan herkes, İzmir’in atmosferini hissediyor.

Bir liman kenti olarak gençlerle dolu, cıvıl cıvıl, yaşayan ve yaşatan bir kent burası. Macedonian ve Aristoteles üniversiteleri öğencileri şehri canlandırıyor. Sokaklar, mekanlar, kafeler ve gece hayatı bu yüzden capcanlı. Gezmesi, keşfetmesi basit bir şehir. Her zamanki gibi tavsiyem yürüyerek şehri keşfedin.

Köklü geçmişinden bugüne Roma, Bizans, Osmanlı mirasını taşıyarak günümüze kadar gözde bir kent olarak gelebilmiş. Bugün Selanik meydanları, müzeleri, parklarıyla gözde bir ziyaret noktası. Eski evler, neoklasik binalar yan yana duruyor şehirde. Şehri keşfederken farklı zamanları bir arada yaşatıyor.

Selanik Gezilecek Yerler

Dördüncü yüzyılda inşa edilmiş, UNESCO Dünya mirası listesindeki Aya Dimitros Katedrali, 1881’de Atatürk’ün doğduğu Atatürk Evi Müzesi, Yunanlıların “Lefkos Pirgos” diye isimlendirdiği kordon, Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırılan Beyaz Kule; Kastra yani Bizans kale surları Selanik’in ana meydanı Aristoteles Meydanı başlıca görülecek yerler arasında.

1. The Modiano Market

Selanik kent merkezindeki Modiano Pazar’ı şehirde beni en fazla heyecanlandıran yer oldu nedense. Selanik, liman şehri olduğundan deniz ürünleri burada sık tüketiliyor. Bu nedenle pazar yerinin assolisti de deniz ürünleri. Rengârenk sebze-meyve reyonları, çengellere asılmış etleri sergileyen kasapları, içeri buyur eden ve ürününün tazeliğini ve lezizliğini bir çığırtkan gibi duyuran esnaflar ve leziz mi leziz çerez dükkanlarıyla pazar yeri hoş zaman geçirilecek yerlerden birisi. Hele pazar yerinin kalabalığı ve renkliliği benim gibi fotoğraf çekmeyi seven biri için tam bir cennetti. 1908’de Musevi mimar Eli Modiano ve ailesi tarafından yaptırılmış. Yüzyılın başına kadar Yunanistan’ın Selanik şehrinin nüfusunun yarısı Musevilerden oluşuyordu.

Selanik Gezilecek Yerler

2. Aya Dimitros Katedrali

Dördüncü yüzyılda inşa edilmiş, UNESCO Dünya mirası listesindeki Aya Dimitros Katedrali, 5. yüzyılın ortalarında yapılmış görkemli bir tapına. M.S. 324’de I.Konstantin Hıristiyanlığı devlet dini olarak kabul ettiğinde, Aziz Dimitrios’un onuruna Roma hamamlarının kalıntıları üzerine yapılmış. Günümüzdeki kilise, 7.yüzyılda eski tapınağın yerinde Piskopos John tarafından inşa edildi. 1988’de kilise UNESCO Dünya Mirası Listesine iç edildi. Aziz Dimitrios Kilisesi, Selanik merkezde aynı ismi taşıyan caddenin üzerinde yer alıyor. Türkiye Başkonsolosluğu ve Atatürk’ün Evi ile aynı cadde üzerinde, tam da caddenin başında yer alıyor.

3. Atatürk Evi

Atatürk’ün evi ve kalenin altındaki Türk mahallesi Anapoli, Selanik’e giden herkesin ilk duraklarında. Selanik Türk Konsolosluğu’nun derhal yanında yer saha Atatürk Evi, Mustafa Kemal Atatürk’ün doğup büyüdüğü ev olarak oldukça değerli. Selanik arşivlerinden edinilen bilgilere göre Atatürk Evi, 1870’de Rodoslu müderris Hacı Mehmed tarafından yaptırılmış. Yakın zamanda restore edilerek tekrardan ziyarete açılan bina, şimdilerde müze olarak kullanılıyor. Atatürk Evi, aynı zamanda şehirde Osmanlı döneminden günümüze ulaşan az sayıda yapıdan biri.

4. Aya Sofya Kilisesi

Aya Sofya (Azize Sofya) kilisesi Selanik merkezde, Aya Sofya ve Ermou sokaklarının kesiştiği noktada yer alıyor. 620–630 yılları arasında bir depremde yıkılan aka bir Bizans bazilikasının yerine yapılmış. Venediklilerin egemenliğinde Katolik katedraline dönüştürülen yer, Osmanlı ile beraber merkez camisi oldu. 1912’den bu yana tekrar kilise olarak hizmet veriyor. 1988’de UNESCO Mirası Listesine alındı.

Selanik Gezilecek Yerler

5. Aristoteles Meydanı

Şehrin ana meydanı ve en sevdiğim yerlerinden Aristoteles Meydanı, Selanik’in bilhassa akşamları en kalabalık ve capcanlı yerlerinden. Fransız mimar Ernest Hébrard’ın 1918’de dizayn ettiği meydanın aka bir bölümü ellili yıllarda inşa edilmiş. Aka İskender’in bir heykeli meydanın ortasında yer alıyor. Etrafta kafeler, alışveriş yerleri, barlar, kitapçılar, bankalar, oteller sıralanıyor. Gece de uğramayı ihmal etmeyin. Bütçesi müsait olanlar, meydana bakan, şehrin en iyi beş yıldızlı otellerinden Electra Palace Hotel’i tercih edebilir.

6. Lefkos Pyrgos

İzmir’in kordonunu andıran kıyı şeridinde görülecek yerlerin başında Lefkos Pyrgos geliyor. Karşı kıyıdan bakıldığında şehri denizle buluşturan derin kıvrımlı körfez, şehrin imgesi olan genç kızın boynundaki kıymetli bir ziynet eşyasına benzetiliyor. Deniz dolgusu olmadığından İzmir Kordon kadar geniş değil tabi. Kıyı boyunca sıralanan barlardan birine oturup güneşin batışını izleyin. Beyaz Kule de bu kordon üzerinde yer alıyor.

7. Beyaz Kule

Selanik’in simge yapılarından Beyaz Kule, Kanuni Sultan Süleyman zamanında yapılmış ve Osmanlı döneminde evvel kale, sonra garnizon ve sonra da zindan olarak kullanılmış. Bir devre adı Aslan Kulesi olan yer, sonraları Yeniçeri Kulesi olarak anılmış. Zindan olarak kullanıldığı dönemlerde Sultan II. Mahmud’un emriyle kuledeki tutukluların hepsi kılıçtan geçirilince adı Kan Kulesi olarak anılmaya başlanmış. Şehir el değiştirince simgesel olarak vaftiz edilerek ve beyaza boyanmış ve adını da buradan alıyor. Kule hâlâ bu isimle anılsa da zaman içerisinde yavaş yavaş eski rengine art dönmüş. 6 katlı Hisar 1988’de Selanik erken Hristiyanlık ve Bizans anıtları ile beraber UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girerken, aynı sene Beyaz Kule Europa Nostra (Avrupa Kültürel Miras Kuruluşları Federasyonu) koruma ödülünü almış. Günümüzde müze olan kulenin tepesindeki şahane Selanik fotoğrafları çekiliyor. Müze pazartesi günleri kapalı ve öbür günlerde ise 8.30- 15.00 arasında ziyarete açık. Mutlaka uğrayın.

Selanik Gezilecek Yerler

8. Kamara Meydanı

Kamara (Galerius Kemeri), şehrin en iyi bilin ve Selaniklilerin buluşma yeri olarak tercih ettikleri bir yer. MS 3. yüzyılın sonunda ve 4. yüzyılın başında, Roma İmparatorlu Sezar Galerious’u onurlandırmak için yapılmış kemer, Dimitriou Gounari ve Egnatia yollarının kesiştiği noktada yer alıyor. Kamara’dan biraz yukarı çıktığınızda Osmanlı’dan kalma Rotonda Camisini karşınıza çıkıyor. Şimdilerde müze olarak kullanılıyor.

9. Yedi Kule

Yedi Kule (Heptapyrgion), şehrin sırtlarında görülmesi gereken tarihi yerlerden biri. Osmanlının ilk zamanlarında Çavuş Bey tarafından 1431’de Bizans surları içine inşa edilmiş. Osmanlı döneminde Zincirli Kule olarak bilinen yer bugün Yedikule olarak adlandırılıyor. Burası 1980-1989 arasında hapishane olarak kullanılmış. Günümüzde ise aleni hava müzesi olarak hizmet veriyor. Selanik turları listesinde kendine yer edinen Yedi Kule, şehrin en güzel manzarasına sahip yerlerinden biri. Yürüyerek çıkması biraz yorucu olabilir, gerekirse 5€ vererek taksiye binin.

10. Selanik Görülecek Diğer Yerler

Ayrıca Selanik gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken birkaç yer daha var. Ödüllü binasıyla Selanik Bizans Müzesi; Selanik surlarının batısında yer saha ve resim süslemeleriyle şehrin en güzel tapınaklarından Kutsal Havariler Tapınağı; Selanik’in en eski ve gösterişli yapılarından yuvarla mimarili Rotonda; Selanik Navarinou yürüyüş yolunda yer alan Galerius sarayı kalıntıları ve Hipdrom; Selanik Sancak Beyi İshak Paşa’nın yaptırdığı Alaca İmaret Camii; Selanik’teki Seferad mirası anısına 2001’de kurulmuş Selanik Yahudi Müzesi; Bizans İmparatorluğu’na ait koleksiyonların sergilendiği Bizans Kültür Müzesi; şehrinin yamaçlarındaki Vlatadon ve Latomos manastırları gezilip görülecek yerler noktalar olarak not edilebilir. Vaktiniz varsa buraları da ziyaret edin.

Şehrin tavernalarıyla meşhur bölgesi Ladadika, geleneksel Yunan ezgilerini dinlerken keyifle aş aş yiyeceğiniz bir yer olarak aklınızda kalsın.

Bir İzmirli olarak Selanik şehrini kıskandım ben. Şehir kordonuyla İzmir’e benzese de pak ve düzenli sokakları, güler yüzlü ve içten esnafı ve atmosferiyle bir diğer güzel. Kordon’u dışında İzmir’e benzeyen pek bir yönü yok. Gezilip görülecek bir şehirden fazla bütün dokusuyla yaşanılacak ve zaman geçirilebilecek bir şehir.

Bir önceki yazımız olan Gaziantep Nereler Gezilir başlıklı makalemizde gaziantep hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın