Yunanistan‘ın en devasa ikinci şehiri , Balkan coğrafyasının en külüstür yerleşim yerlerinden. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu , Osmanlı Dönemi’nde de kazanın en ehemmiyetli şehirlerinden biriydi. Thermaikos Körfezi’nin kıyısında heyeti , kıyı şeridi, defa kültürlü yapısı, tolerans atmosferi, tarihi ve turistik noktaları, müzeleri ve kumsalları ile onlarca alternatife sahip.
İzmir’e benzerliği hasebiyle İzmir’in ikiz kardeşi olarak hatırlanan  Selanik,karşıt görüşlü kimliği ile de bu unvana yakıştırılıyor.

Selanik Gezilecek Yerler
1.

Selanik Gezi Rehberi
beyaz kule

Selanik’in simgesi Beyaz Kule, kentin Kordon Boyu’nda (sahilinde) yer almakta.
Selanik Limanı’nı sağlamlaştırmak emeliyle 15. yüzyılda inşa edilen kule, Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde garnizon ve hapishane olarak kullanılmış.Beyaz Kule’nin Osmanlı Dönemi’n deki fonksiyonu hasebiyle mahalli halk kuleyi o senelerde Kan Kulesi, Kanlı Kule veyahut Kızıl Kule olarak anıyordu. 1912 Balkan Savaşı’nın sonrasında din adamları doğrulusunda kutsanan ve beyaza boyanan kulenin görkemli tek görünümü var.

2.
Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881’de yaşama gözlerini açtığı ev son zamanlarda Atatürk Hanesi ve Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.
1935’te Türkiye’ye hediye edilen üç katlı ev, TC Selanik Başkonsolosluğu ile aynısı avluda yer almakta.

Selanik Gezi Rehberi
Atatürk Evi

3.
Selanik Limanı’nın yanı başındaki Aristoteles Meydanı’ndan başlamış kıyı süresince Beyaz Kule’ye kadar uzanan Ladadika ili, Selanik’in en dinamik işlek merkezi.
Çok sayıda gece kulübü, bar, lokanta ve kafenin yer aldığı bu mevki Kültür Bakanlığı doğrulusunda savunma altında.Geçmişte yağ dükkanlarının yer aldığı, limanın yanısıra oluşu hasebiyleticaret merkezi olarak sarfedilen mevki 19. yüzyıldan kalma renkli yapılara sahip. 1980’lerde kapsamı geniş tek restorasyon yaşamış Ladadika, Selanik’i ziyaret edenlerin mutlaksa görmesi lüzumlenen tek yer.

Selanik Gezi Rehberi
Ladadika

4.
Yunanistan’ın en devasa müzelerinden bir tanesi olan Selanik Arkeoloji Müzesi, Kuzey Yunanistan’ın merkez müzesi olarak geçiyor. Arkaik, Classic, Hellenistik ve Roma dönemlerine ilişkin defa kapsamı geniş yapıt koleksiyonuna ev sahipliği yapmış müzede Selanik ve etrafından çıkarılan yapıtlar gözler önüne seriliyor.

Selanik Gezi Rehberi
Selanik Arkeoloji Müzesi

5. Bizans Kültürü Müzesi
1994 seneninde açılan Bizans Kültürü Müzesi, hiç kuşkusuz kentteki enehemmiyetli müzelerden biri.
Modern tek karmaşık içerisinde bulunan müzede günlük kalifiye ve kamusal hayat, inanç ve iman programları, kabir ananeleri, mimarlık ve sanatın yanında ticari faaliyetlere yoğunlaşan tek dizi tematik galeri yer alıyor.

6.
Ülkedeki tek olimpiyat müzesi olan Selanik Olimpiyat Müzesi, 1998 seneninde heyetti.
Müzenin tesis emeli spor tarihini ve mirasını anlatmak ve savunmak. Olimpiyat Oyunlarına adanmış kalıcı tek sergiye ev sahipliği yapmış müzenin koleksiyonunda tarihi kayıtlar, madalyalar, meşaleler gibi olimpiyat organizasyonundan anılar ve atletik malzemeler yer almakta.

Selanik Gezi Rehberi
Selanik Olimpiyat Müzesi

7. Ayasofya Kilisesi
Ülkede halen ayakta kalan en külüstür kiliselerden bir tanesi olan  Selanik’teki Palia-Hristiyan Agia Sofia Kilisesi, şehrin UNESCO Dünya Kalıtı Listesi’nde bulunan Bizans yapılarından. Kilise İstanbul’daki Ayasofya Kilisesi misal alınarak 8. yüzyılda inşa edilmiş.
Ayasofya Kilisesi çarpıcı freskleri ve 11. yüzyıla kadar uzanan mozaikleri ile görülmeye kıymet.

8.
Osios Kilisesi, 5. yüzyıldan kalma tek dini yapı. 12. ve 14.yüzyıllarda güncellenen kilise, muhteşem mozaik ve fresk dekorlarına sahip.
Yapı, 1921 senenin de tek Rum Ortodoks kilisesi olarak yine kullanıma girmeden evvel, 16.
yüzyılda tek camiye dönüştürülmüştü. Minarenin zemini hala görülüyor.

Selanik Gezi Rehberi
Osios David Kilisesi

9. Makedonya Halk Sanatı ve Etnoloji Müzesi
Yahudi mimar Eli Modiano doğrulusunda 1906 seneninde inşa edilen Villa Modiano’da, Makedonya Halk Sanatı ve Etnoloji Müzesi yer alıyor.
Müze koleksiyonunda ananesel kostümler, silahlar, ev eşyaları, müzik aletleri, ahşap eşyalar ve metal işleme ekipmanları dahil tahminen 15 bin obje yer alıyor.

Selanik Gezi Rehberi
Makedonya Halk Sanatı ve Etnoloji Müzesi

10. Selanik Musevi Müzesi
Şehrin Musevi mirasını delegasyon etme emeliyle kurulan Selanik MuseviMüzesi, kent ortasında güzel tek konakta yer alıyor. İspanya’nın Musevi nüfusunun 1492’de hudut dışı edilmesinin sonrasında, Ispanyalı Sefarad Musevi nüfusunun ehemmiyetli tek bölümü Selanik’e sığındı ve şehiri ticaret merkezine dönüştürdü.

11. Ano Poli ve Heptapyrgion
Selanik kent merkezinin 3’te birinin yandığı, Türk ve Musevimahallelerinin bütününün yok bulunduğu 1917 Devasa Selanik Yangını’ndan kurtulan tek mevki Ano Poli (Yukarı Şehir), dönemindurduğu yer.
Büyüleyici tek karaktere ve eşi benzeri olmayan tek tarza bulunduran Ano Poli, Osmanlı izlerini görebileceğiniz tek semt.

12. Vlatadon Manastırı
Vlatadon Manastırı (Vlatades Manastırı), Ano Poli’de Portara yakınındatespit edilen ve şehirdeki UNESCO listesindeki en külüstür ve enehemmiyetli Bizans anıtlarından bir tanesi olan, 14.
yüzyıldan kalma tek Bizans manastırı.
Manastır, tarihi ve sanatsal kıymeti olan portatif Bizans sembollerikoleksiyonuna sahip.

13.
MS 279’da Perslere karşı kazanılan zaferi kutlamak için inşa edilen Galerius Kemeri, Roma İmparatoru Galerius’un sarayının tek parçasıydı. Kemer, Selanikliler için ehemmiyetli tek randevu noktası. Kemere 125 metre uzaklıktaki Galerius Rotunda (Agios Georgios Kilisesi) MS 306’da inşa edildi ve kemerlere geçit yoluyla bağlandı. Kilisenin iç bölümü bu gün hala görülebilen muhteşem mozaiklere sahip.

Selanik Gezi Rehberi
Galerius (Kamara) ve Rotunda Kemeri

14. Roma Forumu
Ünlü Aristoteles Meydanı yakınında bulunan, 1960’larda kaza en keşfedilen ve MS 1.
yüzyılda inşa edilen Roma Forumu (Eski Agora) kentin varlıklı tarihi geçmişinin simgelerinden. Forum, Selanik halkının ve siyasi yaşamının merkezi, stoaları, iki Roma hamamı ve gladyatör oyunları için sarf edilen ufak tek tiyatrodan oluşuyor.

15. Agios Demetrios Kilisesi
Agios Demetrios (Agios Dimitrios) Kilisesi, Selanik’in Bizans İmparatorluğu’nun en devasa kenti bulunduğu devreye ilişkin. MS 4. yüzyılda inşa edilen ve yangınlar hasebiyle defaatle yine uygulanan bugünkü kilisesinin düzeni MS 629-634 tarihine dayanıyor.
1917 yangını esnasında tek sefer henüz tahrip olan kilise,1940’lar da tek sefer henüz yine yapılandı ve bu sefer Musevi mezarlığından kabir taşları kullanıldı. Kilise 1949’da yine inşa edildi. Kazı bulgularının tek bölümü kilisenin bodrumunda gözler önüne seriliyor.

16. Acheiropoietos Kilisesi
UNESCO listesindeki Acheiropoietos Kilisesi (Acheiropoietos Panagiası), Agia Sofia Caddesi’ndeki 5. yüzyıldan kalma tek Bizans kilisesi. Tarihi MS 450-470 senelerine kadar uzanan kilisenin ismi, tek vakitlerkilisede tespit edilen Panagia Hodegetria’nın ilahi simgesinin varlığından geliyor.

17.
II. Murat doğrulusunda 1444 senenin de Osmanlı işgalinden ardından inşa edilen Bey Hamamı, Selanik’teki bütün Osmanlı hamamlarının en eskisi. Renkli duvar fotoğrafları ve dekorasyonları, mermer yapısıyla en önemli Bey Hamamı, Osmanlı kalıtının en ehemmiyetli temsilcisi.

Selanik Gezi Rehberi
Bey Hamamı

18. Alaca İmareti
1484 senenin de İshak Paşa doğrulusunda yaptırılan Alaca İmareti,yıllardan beri cami, hayır müessesesi ve okul olarak değişik çoğu emel için sarfedilen karmaşık tek yapıydı.
İmaret, adını son zamanlarda bundan sonra olmayan minareyi kaplamak için sarfedilen ufak, parlak elmas şeklindeki taşlarından (alaca) almış.

19. Selanik Kordon Boyu
Beş km uzunluğundaki Selanik Kordon Boyu (Selanik Kıyı şeridi), Palia Paralia (Eski Kıyı Bölgesi) ve Nea Paralia (Yeni Kıyı Bölgesi) arasında uzanan yeşil alan, bisiklet yolları ve deniz kıyısındaki yürüyüş yollarından oluşuyor.
İzmir Alsancak Kordon Boyu’na benzetilen kıyı şeridi kentin nabzının attığı mevki.

Bir önceki yazımız olan Brugge Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Begijnhof, Belfry ve Brugge hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın