İzmir’de yaşayanlar için Agora’nın yeri ayrıdır. İzmir’e çok sık gelmeyenler ya da arada ziyaret edenler için ise muhtemelen sadece isminin duyulduğu bir yerdir. Ancak Agora, İzmir’in tam kalbinde, binlerce turistin uğrak yeri olan tarihi bir mekân.

İzmir’in Çankaya semtinde bulunan Agora, Yunanca’da “kent meydanı, çarşı, toplanılan yer” gibi çeşitli anlamlara gelmekte. Burası antik çağlarda insanların sosyalleştikleri en önemli yerler arasında. Alışveriş, siyaset ve sanat gibi pek çok aktiviteler burada yapılıyordu. Bu çağlarda her kentte en az bir adet Agora bulunmaktaydı.

Büyük Depremde Hasar Aldı

İzmir’de bulunan Agora, MÖ. 4. Yüzyılda Smryna kentinde, Kadifekale’nin bulunduğu dağın Çankaya’ya inen yamacında kurulmuştur. Tasarım olarak tipik bir Roma Dönemi Agora’sıdır. Ortada büyük bir meydanı olan bu yerin çevresi sütunlarla çevrilmiştir. Bununla birlikte bazı bölümlerde 2 katlı ya da bodrumu olan yapılarda bulunmaktadır. Burası sağ ve sol olmak üzere iki bölümde bulunmaktadır. Girişinde ise yüksek bir kapı bulunmaktadır. MS. 178 yılında yaşanan büyük depremle Agora’nın büyük bir bölümü yıkılmıştır. Bu depremden sonra Roma İmparatoru Marcus Aurelius’un eşi Faustina buranın onarılması ile bizzat ilgilenmiştir. Bu sebepten dolayı girişteki yüksek kapıda portresi bulunmaktadır.

Şehrin İçindeki Tarih İzmir Agora Agora’da dikkat çeken önemli özelliklerden bir tanesi de duvardaki resimler ve yazılar. Demir ve meşe kökü karışımından hazırlanmış bir mürekkep kullanılarak yazılan bu yazıların yanı sıra kazıma yöntemiyle de çeşitli grafiti ve resimler de yapılmıştır. Demir ve meşe kökü ile elde edilen bir mürekkep ile yapılmaları yüzünden bu resimler özgün bir durumdadır. Duvardaki grafitiler Hristiyan dini ile ilgili çeşitli ipuçları ve bilgiler de taşımaktadır.

İzmir’e geldikten sonra İzmir içinde çalışan toplu taşıma araçları ile buraya ulaşmak oldukça kolaydır. Agora neredeyse İzmir’in tam merkezinde inşa edilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Türkiye'nin En iyi Müzeleri başlıklı makalemizde Türkiye'de hangi müzelere gidilir, Türkiye'nin En İyi Müzeleri ve Türkiye'nin önemli müzeleri hangileri hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın