Vizesi Nedir

Yurtdışı seyahatler için oldukça zorlu temin edilen Schengen Vizesi alımı herkes tarafından merak edilen konulardan bir tanesidir. Peki nasıl alınır ve nedir bu Schengen Vizesi? 1985 yılında kullanılmaya başlanan vize Almanya ve Lüksemburg arası geçişler için kolaylık sağlamakta olan bir vizedir. Geçişler sırasında kolaylık sağlayan bu vize zaman içerisinde kullanımı giderek yaygınlaşarak Avrupa ülkelerinde de kullanılarak daha güvenli bir seyahat süreci sağlamak amacıyla kullanımı sürdürülmüştür.

Schengen Vizesi Nedir

Schengen Ülkeleri

Schengen kullanılmakta olan birçok ülke bulunmaktadır. Bu vize alımı sonrasında kişi 90 günlük süre boyunca Schengen geçerli ülkelere giriş çıkış yapabilmektedir. Bu açıdan özellikle sık sık seyahat edenler için Schengen vizesi oldukça önemlidir. Schengen geçen ülkeleri sıralayacak olursak başta Almanya olmak üzere Fransa, Belçika, Yunanistan, Portekiz, Polonya, İsviçre, Bulgaristan gibi ülkelerde Schengen vizesi geçerli sayılmaktadır. Schengen üyeleri bir ülkeden geçtiği zaman diğer ülkelere kolaylıkla beklemeden geçiş yapabilmektedir.

Schengen Vize İçin Gerekli Evraklar

İlk olarak her ne kadar vize gerekli görülse de yurt dışı seyahati için en önemli olan evrak pasaporttur. Bunun yanı sıra pasaportun dışında;

 • Gelir belgesi
 • Biyometrik fotoğraf
 • Referans kişi
 • Uluslarası geçerli sağlık sigortası
 • Konaklama alanı bilgiler
 • Uçak veya tren bileti
 • Seyahat tur ile gerçekleştirilecek ise tur programı ve ödenen ücret belgeleri gerekmektedir.

Schengen Vizesi Nedir

Schengen Vize Ücretleri

 • 6 ve 12 yaş grubunda olan çocuklar için ödenen tutar 35 € olmakta
 • Başvuruda kişiler 60 EUR ödeme yapmaktadır
 • Ukrayna, Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti, Sırbistan, Karadağ, Bosna-Hersek, Moldova, Arnavutluk, Gürcistan uyruklu kişilerin ödediği tutar da 35 € olmakta

***Güncel fiyatlandırma için işlem öncesinde fiyat bilgisi almanızı öneririz. Vize alınması öncesinde talep edilen bu ücretler vize alımına uygun olup olmadığını kontrol etmek amacıyla alınmaktadır. Alınan ücret sonrası vize alımına uygun bulunmadığı takdirde ücret iadesi yapılmamaktadır. Ödeme konusunda Eur kur üzerinden işlem yapabilmektedir. Talep edildiği takdirde kişi TL olarak da ödeme yapabilir

Vize Ücretinden Muaf Olan Kişiler

 • 6 yaş altı grubunda olan çocuklar
 • Eğitim ve araştırma amacıyla seyahat etmekte olan kişiler, öğrenciler ve beraberindeki eğitmenler
 • Bilimsel amaçlarla seyahat etmekte olan kişiler, tek tip vize vermeyi amaçlamakta olan Avrupa Parlamentosu 2005/761/EC sayılı Tavsiye Kararı ile 28 Eylül 2005 tarihli olan Konsey toplantısında belirtilen bilimsel araştırmalarda seyahat eden üçüncü ülkeden kişiler
 • Kar amacı gütmeden düzenlenen seminerlere katılan topluluklar (kültür ve etkinlik alanında düzenlenen seyahatlere katılım sağlama)
 • AB, Norveç, İzlanda, Lihtenstayn ve İsviçre ülkelerinde akrabaları olanlar vize ücretlerinden muaf tutulmaktadır.

Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılır

Seyahat planlaması yapılmadan en az 15 gün öncesinde vize başvurusunda bulunulmalıdır. Eğer ki başvuru sonrasında seyahatin yapılması 3 aydan fazla ise o vakit vize başvurusu yapılmamaktadır. Kimi zaman işlemlerin sürdürülebilirliğine göre 15 gün içerisinde vize onayı verilmekte iken kimi zaman ise bu süreç biraz daha fazla sürebilmektedir. Zaman sınırlarını ayarlamak kişinin kendi elindedir. Öyle ki kişi seyahat planlamasını yapıp en az 15 gün kala vize başvurusunda bulunarak işlemlerini sağlama almasında fayda vardır.

Vize geçerliliği 6 ay olan kişiler çoklu giriş vizesi bulunanlar vize süresi bitimine doğru talep ederlerse yeni bir vize alabilirler. Lakin talep edilen vize o vizenin süresi bitmeden yeni bir vize alamaz. O vizenin süresi dolmaya yakın vize verilir ve iki vizenin süresi hiç bir şekilde çakışmaz.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Büyük Ormanları başlıklı makalemizde Dünyanın En Büyük Ormanları ve orman hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın