Sazova Parkı, tam adını söylemek gerekirse ki gerekir , öncelikle kurulu olduğu şehir Eskişehir’in, ardından Türkiye’nin en büyük ve en güzel parklarından biri.

400.000 metrekarelik alan üzerine kurulan parkta çok çeşitli yapılar ve etkinlik alanları bulunuyor. Her yaştan ziyaretçinin keyifle vakit geçirebilmesi için özenle tasarlanan bu park, Eskişehir gezi planınıza mutlaka eklemeniz gereken yerler arasında.

Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı EskişehirSazova Parkı’na Nasıl Ulaşılır? Otopark Hizmeti Var Mı?

Sazova Parkı Eskişehir’in batı kıyısında, Kütahya yolu üzerinde bulunuyor. Yeni Eskişehir Stadyumu’nun yanında bulunan parka kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Parka kendi aracınızla ulaşmayı düşünüyorsanız ve park alanı konusunda endişeleriniz varsa parkın her iki ucunda gün boyu park ücretinin 3,5 TL olduğu 2 adet otopark bulunuyor. Yer konusunda sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyoruz. Alternatif olarak aracınızı stadyumun çevresindeki otoparka park edip kısa bir süre yürüyerek de Sazova Parkı’na ulaşabilirsiniz.

Porsuk Çayı, Odunpazarı Evleri yakınlarındaysanız ve ulaşım aracı olarak taksi kullanacaksanız ortalama 10-20 dakikada, 20 TL’ye parka ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma araçlarını kullanmak isterseniz Odunpazarı Evleri yakınlarından 11 ve 17 numaralı belediye otobüsleri ile, şehir merkezinde eski stadyumun arka köşesinde bulunan duraktan 16 ve 38 numaralı minibüsler ile parka ulaşabilirsiniz.

Sazova Parkı Girişi Ücretli Mi?

Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı’na ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Ancak parkın içinde bazı alanların ücretli olduğu aklınızda bulunsun. Hangi alanların ne kadar ücreti olduğundan yazımızın ilerleyen basamaklarında bahsedeceğiz.

Sazova Parkında Gezilecek Yerler

Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı Eskişehir

Sazova Parkı’nda keyifle gezebileceğiniz pek çok alan bulunuyor. Bunların bazıları;
Korsan Gemisi
Yapay Gölet
Masal Şatosu
Hayvanat Bahçesi
Eti Sualtı Dünyası
Deney ve Bilim Merkezi
Sabancı Uzay Evi
Türk Dünyası Bilim
Kültür Merkezi
Esminyatürk
Amfi Tiyatro

Bunların dışında park alanında çok sayına oyun parkı, kafe, restoran ve hediyelik eşya dükkanları bulunuyor.

Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı EskişehirParkın hepsini doyasıya gezmek isterseniz bir gün yetmeyebilir. Ayrıca Deney ve Bilim Merkezi, Masal Şatosu, Sabancı Uzay Evi gibi çok rağbet gören alanlarda bilet ve yer bulma konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Yazı serimiz boyunca sizlere alanların ziyarete açık olduğu saatler ve giriş ücretleri hakkında bilgi aktaracağız. Bu yüzden tavsiyemiz yazı serimizin tamamını okuyup kendinize bir öncelik listesi belirlemeniz olacaktır. Görmek isteyebileceğiniz çoğu yerin saat 17.00-18.00 gibi kapandığını da aklınızdan çıkarmayın. 

Şimdi gelin hep beraber Sazova Parkı içerinde bulunan alanları teker teker inceleyelim. 

Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı Eskişehir

Korsan Gemisi

Sazova Parkı’nda en çok dikkat çeken yapılardan biri olan Korsan gemisi, yapay göletin hemen kıyısında bulunuyor. 
Geminin tasarımı Atlas Okyanusu’nu aşmasıyla meşhur olan May Flower gemisine benziyor. Gerçek bir korsan gemisinde bulunan kaptan köşkü, zindan, mürettabat hamakları, kiler gibi tüm ayrıntılar, korsan gemisi atmosferinde tasarlanarak ziyaretçilerin keyifli vakit geçirmesi amaçlanmış. 
Korsan Gemisi’nin girişi ücretli. Ücretleri yetişkinler için 3 TL, çocuklar ve 65 yaş üstü ziyaretçiler için 1,5 TL olarak belirlenmiş. Gemi ziyaretçilerine 09.30-21.30 saatleri arasında açık.

Yapay Gölet

Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı Eskişehir


Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı’nın merkezinde yer alan gölet, etrafında sıralanmış yapılarla birlikte oldukça güzel bir görüntü oluşmasına sebep oluyor. 
Zaman zaman düzenlenen spor etkinlikleriyle seyirlik bir alan olmaktan çıkıp, aktif olarak da kullanılabiliyor. 
Yapay Gölet aynı zamana ördek gibi canlıların yaşam alanı olarak da hizmet ediyor. 

Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı hakkında daha çok bilgi edinmek isterseniz sonraki yazılarımızı okuyabilirsiniz. 

Bir önceki yazımız olan Philadelphia Gezi Rehberi 2 başlıklı makalemizde philadelphia gezi rehberi, Philadelphia gezilecek yerler ve philadelphia tarihi yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın