Bu yazımızda da Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı’nı incelemeye kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Türk Dünyası Bilim, Kültür Sanat Merkezi

Eskişehir Anadolu Üniversitesi’ne bağlı olarak hizmet veren amacı halk ile üniversiteyi yakınlaştırmak olan Türk Dünyası Bilim, Kültür Sanat Merkezi, Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı’nın en genç üyelerinden bir diğeri.
Merkezin giriş katında Türkiye ve Türk Dünyası için önemli yere sahip kişiler için özel odalar bulunuyor. Bu odalarda Türk Tarihinde yeri olan insanların balmumu heykelleri, tanıtım bilgileri bulunuyor.
Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı Eskişehir -3 Türk Dünyası Bilim, Kültür Sanat Merkezi’nde Devlet Konservatuarı, Türk müziğinin geliştirilmesini amaçlayarak Türk Müziği bölümü, Türk Dünyası Musiki Tarihi Müzesi, Türk Dünyası Bilim ve Sanat Okulu, Türk Dünyası Bilgi Bankası gibi birbirinden değerli pek çok alanın kurulmasına öncülük etmiştir.

Türk Dünyası Bilim, Kültür Sanat Merkezi’ne girmeden ya da oradan çıktıktan sonra bahçede bulunan bu alan oldukça güzel Türk Dünyası’ndan 32 eserlerin sergilendiği bir minyatür park.

Sergilenen bu 32 eserin her biri 1/25 oranında küçültülmüş. 32 eser arasında en ünlü olanlar Uluğ Bey Medresesi, Tac Mahal, Mostar Köprüsü ve Selimiye Camii.
Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı Eskişehir -3 Yüzölçümü çok da büyük olmayan bu parkı gezmek için 15-20 dakikanın yeterli olabileceğini düşünüyoruz. Parkın giriş ücreti yetişkinler için 3 TL olarak belirlenmiş.

Bilim, Deney Merkezi

Kuruluş amacı çocuklara bilim ve teknolojinin önemini anlatmak olan Sazova Parkı’na adını veren bölümlerden biri.

Pazartesi günleri hariç her gün 10.30-17.00 saatleri arasında hizmet veren Bilim, Deney Merkezi’ni 10.30-12.00, 13.00-15.00, 16.00-17.00 saatleri arasında serbest tur ile gezebilirsiniz. Bu saatler dışında Bilim Deney Merkezi’nde özel gösterimler yapılıyor.
Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı Eskişehir -3 Ortalama 1 saatte gezebileceğiniz bu merkezin giriş ücreti yetişkinler için 10 TL iken öğrenciler için 5 TL olarak belirlenmiş.

Bilim, Deney Merkezi’nin bahçesinde bilet almadan inceleyebileceğiniz kaldıraç, uçak gibi çeşbanıitli araçlar da bulunuyor.

Sazova Parkı’nın sol tarafında bulunan gümüş renkli 14 metre çapındaki devasa küre, Sabancı sponsorluğunda yapılmış bir tesis olan Sabancı Uzay Evi’nin interaktif sunum ve şovlarının yapıldığı özel bir salon.
Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı Eskişehir -3 Evren, uzay, galaksi, yıldız, Güneş Sistemi’ndeki tüm gezegenler ve özellikle Dünya ile ilgili oldukça eğlenceli ve öğrenceli 3 boyutlu sunumların yapıldığı bu salon 96 kişi kapasiteli. Bir sinema salonunu andıran bu kürede koltuklar yatar pozisyonda duruyor ve tıpkı çimlerin üzerine uzanıp gökyüzünü seyreder gibi Karadelik, Astronot, Uzay Çağının Başlangıcı, Yaşamın Kökeni konulu gösterimleri seyredebiliyorsunuz.
Hangi konulu gösterimin hangi günler ve saatlerde olacağını öğrenmek isterseniz http://eskisehirbilimdeneymerkezi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
Bu arada 5 yaşından küçük ziyaretçiler alandan olumsuz etkilenebileceği için içeri girmeleri pek önerilmiyor, ailenizde bu yaş aralığında meraklı minikler varsa aklınızda bulunsun.
Sabancı Uzay Evi pazartesi günleri hariç 11.00-16.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Gün içerinde istediğiniz konulu seans için bilet satın alabiliyorsunuz. Bilet fiyatları yetişkiler için 10 TL, öğrenciler için ise 5 TL olarak belirlenmiş.

Gezi Treni

Sazova Bilim Sanat Kültür Parkı girişinde sol tarafta ana durağı bulunan ve ücretsiz hizmet veren gezi treni ile tüm parkı 15 dakikada gezebilirsiniz. Eğer gezinize yürüyerek devam etmek isterseniz gezi treninin seyir güzergahındaki durakların birinde inebilirsiniz.
Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı Eskişehir -3

Oyun Parkı

Sazova genel anlamda her yaş grubundaki bireylerin memnun kalacağı şekilde planlanmış bir park. Buna ek olan küçük yaş grubundaki ziyaretçilerin daha fazla düşünüldüğünü de söyleyebiliriz. Parkın pek çok noktasında tasarımları mahallelerimizde bulunan parklardan oldukça farklı parklar bulunuyor.

Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı Eskişehir -3

Parkta Yeme İçme

Sazova parkında yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz birkaç tane kafe ve restoran bulunuyor. Bu alanların dışında parkta piknik yapmak yasak aklınızda bulunsun.
Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı Eskişehir -3 Karnımız da doyduğuna göre bu yazımı da burada sona erdirelim.

Bir önceki yazımız olan Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı Eskişehir -2 başlıklı makalemizde Eti Sualtı Dünyası, Japon Bahçesi ve Masal Şatosu hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın