Bir önceki yazımızda Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı’nın nerede bulunduğundan, parka nasıl ulaşılabileceğinden, parkın giriş ücretlerinden bahsetmiştik.

Parkın birbirinden güzel alanlarından Korsan Gemisi ve Yapay Gölet’i yakın mercek altına almıştık. Bu yazımızda ile incelemelerimize devam ediyoruz.

Masal Şatosu

Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı’nın en meşhur yapısı olarak kabul edilen Masal Şatosu, son yıllarda şehrin simge yapılarından biri haline gelmiş. Şato sadece taş duvarlardan oluşmuyor. Şatonun içerisinde çocuklar için özel olarak hazırlanmış rehberli turlar çeşitli gösteriler yapıyor. Yetişkinler için ise Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı’nın keyifle seyredilebileceği bir seyir terası bulunuyor. Bunların yanına oturup kahvenizi yudumlayabileceğiniz bir kafe ve hatıra olarak saklamak ya da sevdiklerinize hediyeler alabileceğiniz dükkanlar da Masal Şatosu’nun içinde mevcut.
Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı Eskişehir -2 Disneyland tasarımını andıran Masal Şatosu aslında ülkemizdeki pek çok tarihi yapıdan esinlenilerek tasarlanmış. Öyle ki birkaç kulesi dışında her bir kule Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki yapılardan birebir ilham alınarak planlanmış. Masal Şatosu’na dışarıdan baktığınızda Diyarbakır’daki Çan Kulesi’nden, İstanbul’daki Topkapı Sarayı’ndan, Galata Kulesi’nen, Kız Kulesi’nden, Sindirella Kulesi’nden, Antalya’daki Yivli Kule’den, Amasya’daki Burgulu Kule’den, Mardin’deki Ulu Kule’den izler görebilirsiniz.
Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı Eskişehir -2 Masal Şatosu’nun ziyaret saatleri 10.00-17.00. Gününüzü planlarken bunu göz önünde bulundurmayı unutmayın.
Giriş ücretleri iki farklı gezi seçeceğine göre belirleniyor.
1) Şatonun, içinde hediyelik eşya dükkanları, masal kahramanı heykelleri bulunan giriş katını, kafeteryasını ve seyir terasını gezmek için yetişkinler 3 TL, öğrenciler 2 TL ödüyor.
2) 30-35 dakika süren rehberli seanslar için yetişkinler 10 TL, öğrenciler ise 5 TL ödüyor.
Rehberli seanslar da 2’ye ayrılıyor.
1. Seçenekte her yaştan ziyaretçi aynı seansta Masal Şatosu’nu turlarken
2. Seçenekte sadece çocuklar ve her çocukla birlikte yalnızca 1 yetişkin tura katılabiliyor.
Rehberler bu turlarda ziyaretçileri masal dünyasına götürüp oldukça keyifli vakit geçirmeleri için ellerinden geleni yapıyorlar.

Hayvanat Bahçesi

Mayıs 2017 tarihi itibariyle ziyaretçilerine kapılarını açan Eskişehir Hayvanat Bahçesi, Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı’nın en yeni üyelerinden. İçinde bulunan penguen, lemur, mirket gibi canlılarla çocukların ilgisini gezi boyunca canlı tutacak bir alan.
Hayvanat Bahçesi pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık. Giriş ücreti yetişkinler için 10 TL, öğrenciler için ise 5 TL olarak belirlenmiş.
Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı Eskişehir -2

Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı’nda 2014 yılında açılan Eti Sualtı Dünyası, parkın içine hayvanat bahçesinin açılmasıyla hayvanat bahçesine bağlı bir akvaryum olarak hizmet vermeye başlamış.
Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı Eskişehir -2 Durum böyle olunca Eti Sualtı Dünyası’na giriş için bir bilet daha alınmasına gerek kalmıyor.  Hayvanat bahçesine girerken yetişkinlerin 10 TL, öğrencilerin 5 TL ödeyerek aldığı biletler burada da geçerli. Ziyaret saatleri de tıpkı hayvanat bahçesinde olduğu gibi 10.00-18.00.

Akvaryumun içerisinde birbirinden farklı 123 türden, yaklaşık 2150 balık bulunuyor. 123 balık türü Kuzey Ege, Atlas Okyanusu, Güney Amerika Gölleri, Kızıldeniz, Amazon Nehri gibi pek çok farklı yaşam alanında toplanarak Eti Sualtı Dünyası’nda buluşturulmuş.
Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı Eskişehir -2 Akvaryum’da içerisinden geçerken kendinizi denizin dibinde yürüyormuş gibi hissedeceğiniz bir de su tüneli mevcut.

Hayvanat bahçesinin kuzey kısmında yer alan Japon Bahçesi’nde görmekten fazlasıyla keyif alabileceğiniz peyzaj düzenlemeleri var. Parkı günübirlik gezmeye gelenlerin vakti diğer alanları gezmeye yetmeyeceği için çoğu ziyaretçi burayı es geçiyor. Haliyle Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı’nın diğer alanlarına göre burası oldukça sakin kalıyor. Siz de parkı gezerken kalabalıktan uzaklaşıp biraz kafa dinlemek, sakin, huzurlu vakit geçirmek isterseniz buraya uğrayabilirsiniz.
Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı Eskişehir -2
Bu arada burası da tıpkı Eti Sualtı Dünyası gibi sonradan hayvanat bahçesine dahil olmuş bir bölüm.

Bir önceki yazımız olan Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı Eskişehir başlıklı makalemizde Eskişehir Kültür Park, Eskişehir Park ve Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın