Ege Bölgesi sınırlarında olan Manisa şehrimizin Salihli İlçesi’nde bulunan Antik Kenti yıl içinde birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Tarihte Sardes M. Ö. 6. Yüzyıla kadar hüküm sürmüş olan Lidya Krallığı’nın başkenti olarak bilinmektedir. Sardes Antik Kentinin diğer bir anılma şekli de zengin kent olarak anılmasıdır. Çünkü paranın ilk basım yeri olduğu için paranın ilk çıkış noktasını temsil etmektedir.

 

Sardes Antik Kenti

 

Sardes Antik Kenti Hakkında Bilgi

Türkiye’de gezilecek yerler arasında daha çok tarihi yerlere ilgi duyuyorsanız, Ege Bölgesi’nde yer alan Sardes Artemis Tapınağı’nı mutlaka görmelisiniz. Hıristiyanlıkta çok önemli olan yedi kiliseden birisine sahip olan bu antik kent, yabancı ülkelerden gelen turistlerin yoğunluğu ile de bilinmektedir.

 

Sardes Antik Kenti

 

Lidyalılara ait pek çok kalıntıyla karşılaşabileceğiniz bu kentte, aynı zamanda Lidyalıların yaşantıları hakkında da bilgi toplayabilirsiniz. Sart Antik Kentine nasıl gidilir merak eden okurlarımız için Manisa merkezden ulaşımın kolay olduğunu belirtelim. Bu nedenle bulunduğunuz ilin yer aldığı bölgeye göre öncelikle Manisa merkeze ulaşmanız gereklidir. Turist olarak gitmek isteyen kişiler için Manisa merkezde veya Sardes Antik Kent etrafında birçok konaklama otelleri, termal otelleri ve temiz aile pansiyonları yer almaktadır.

 

Sardes Antik Kenti

 

Sardes Antik Kenti Tarihi

Sardes Antik Kenti hakkında bilgi almak isteyenler için tarihçesini kısaca özetleyelim. Kültürel gelişimin ve paranın başkenti olarak bilinen bu antik kent, Mermandlar zamanında son kral olarak bilinen Kroisos zamanında zenginlik ve kültürün çıkış yeri olarak bilindiği bir şehir olarak anılmakta idi. Batı Anadolu’nun o zamanlarda sanat ve kültür merkezi olan bu kent, doğal zenginlikler ve altın madenleri ile ünlüydü.

 

Sardes Antik Kenti

 

Sardes Artemis Tapınağı hakkında bilgi verirken, tarihin önemli olayları arasında yer alan Pers tehlikesinden de bahsetmek gereklidir. Kroisos krallığı ilk seneleri itibari ile barış içinde yaşamış olsa da daha sonraları Pers tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Bu alandan savaşa çıkan Sardesliler Kappadokia bölgesine doğru sefere çıkarak bu alanda Perslere yenilmişler ve daha sonra toplu olarak Akropole çekilmişlerdir. Sardeis bu yenilmeden sonra Pers hükümdarlığını yapan Kyros’un eline geçerek M. Ö 547 yıllarında Pers egemenliği altına alınmıştır. Daha sonra İskender ve bir müddet sonrasında ise Seleukoslar ile birlikte Bergama ve Roma egemenliğine girmişlerdir. Bizans döneminde ise Sardes Piskoposluk merkezi olarak kullanılmıştır

Bir önceki yazımız olan Çanakkale Gelibolu’da Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde gelibolu hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın