Saraybosna’da Gezilecek Yerler
harita

Bosna Hersek’in 600 bin nüfuslu başkenti olan Saraybosna dinlerin ve kültürlerin bütünleştiği şehirlerden birisidir. Neolitik dönemlerden itibaren şehirde yerleşimini olduğu yönünde bulgular mevcuttur. Osmanlı İmparatorluğu döneminde şehrin mimarisi gelişmiş ve Avrupa’nın önemli zanaat yerleşkelerinden biri haline gelmiştir. Yugoslavya içerisinde iken Avrupa’daki popülerliği zirve noktasına ulaşmış olan Saraybosna, Kış Olimpiyatlarına da ev sahipliği yapmıştır. Ancak 90’lı yıllardaki Sırp Savaşı, şehrin her bir noktasında tarifi imkânsız acılar bırakmıştır.

Saraybosna günümüzde üç büyük dine sahip insanların barış içinde yaşamını sürdüğü şirin bir Balkan kenti olarak ön plana çıkıyor. Saraybosna farklı milletlerden ve dinlerden izler taşıdığı için günümüzde n çok ziyaret edilen Balkan şehirlerinin içerisinde yer almaktadır. Yarım milyondan fazla turist çeken Saraybosna 110 farklı ülkeden ziyaretçi almaktadır. Saraybosna’nın tarihi, kültürü ve doğası ile keşfedilebilmesi ve geziden tam memnuniyetin sağlanması için ortalama 4 günlük bir sürenin ayrılması önerilmektedir. Saraybosna gezisine katılanları için yaklaşık 2,5 saat mesafede olan Mostar Köprüsü’nü görmeden ülkeden ayrılmak da olmayacaktır. Saraybosna’nın Türk vatandaşlarından vize istemiyor oluşu ise ayrı bir avantaj olarak göze çarpmaktadır. Bir organizasyon ile birlikte gidilmiyor ise Saraybosna gezilecek yerler rehberi edinmekte ya da araştırma yapmakta fayda vardır.

Başçarşı

Saraybosna’da Gezilecek Yerler
Başçarşı

Özel mimari tasarımıyla Osmanlı Döneminde inşa edilen Başçarşı ülkemizdeki tipik çarşıları andırmaktadır. Osmanlı kültürünü doğrudan hissedilir kılan ve Saraybosna gezilecek yerler arasında ilk durak olan  bu çarşı içerisinde Cami, Şadırvan, Saat Kulesi gibi farklı yapılar bulunmaktadır. Başçarşı Sebili çarşının ve bölgenin simgesi haline de gelmiştir. Yöresel el sanatı ürünlerinin de satışa sunulduğu çarşı içerisinde nargile içilebilir, kahve yudumlanabilir ya da yemek yenebilir. Tek katlı, ahşap dükkânlardan oluşan Başçarşı da alışveriş yapmak, fotoğraf çekmek ve şehrin genel nabzını ölçek oldukça zevkli bir başlangıç olacaktır.

Başçarşı Sebili

Buluşma rotalarından birisi olan Başçarşı Sebili, Başçarşı’nın ortasında yer almakla birlikte dükkânlarla çevrelenmektedir. Ahşap yapısı ile estetik bir görüntüye sahip olan Başçarşı Sebili, Osmanlı döneminde inşa edilmiştir. Sancak Beyi İsa ey döneminde yapılan Başçarşı Sebili, semtin en hareketli noktalarından birisini oluşturuyor. Suyundan içenin Saraybosna’dan gidemeyeceği şeklindeki inanç, Bosna Savaşı zamanında harap edilmek istenmesi ve üzerinde ahşap ince oymaları sebile apayrı anlamlar katıyor. Türkiye’de birçok benzeri olan Başçarşı Sebili, tipik bir Türk Şadırvanı olarak bölgede Türk izlerinin bulunabileceği eserlerden sadece bir tanesidir.

Saat Kulesi

Başçarşı’nın en görkemli eserlerinden olan Saat kulesi aynı zamanda Saraybosna’nın en yüksek yapıları arasında gösterilmektedir. 16. Yüzyılda yapımı tamamlanan Saat Kulesi ay takvimine göre çalışıyor ve haftalık kurulması gerekiyor. Saatin bakımı ile haftalık kurulması işlemi Başçarşı ’da bulunan esnaf tarafından gönüllü olarak gerçekleştiriliyor. Hüsrev Bey Camii ile yan yana konumlandırılmış olan Saat Kulesi uğramış olduğu hasarlar nedeniyle birkaç kez restore edilmiştir. Saat Kulesi’nin gövdesi kare prizma şeklinde tasarlanmıştır.  Tuğla ve taş karışımından inşa edilmiş olan yapının üst bölgesinin dört tarafında yuvarlak kadranlı saat yer almaktadır. Saatlerin altından dört tarafta 2 pencereli oda görünümü oluşturulmuştur. Kulenin en tepesinde ise külah bulunmaktadır. Başçarşı’nın heybetli yapısı fotoğraf çekmeyi sevenler için olağanüstü bir tema yaratmaktadır.

Saraybosna’da Gezilecek Yerler
Gazi Hüsrev Bey Camii

Saraybosna’daki Türk ve İslam eserlerinin en önemlilerinden olan Gazi Hüsrev Bey Camii Hüsrev Bey zamanında inşa ettirilmiştir. Camii’nin mimarı ise Mimar Sinan’dır. Başçarşı’da bulunan Camii, Bosna Savaşı esnasında hasar gören yapılar arasında yer almaktadır. Cami’nin yapısında iki çeşme yer almaktadır. Çeşmelerin halk içerisindeki anlamı ilginçtir.  Saraybosna’ya gelip de bunlardan içme şerefine erişen kişilerin tekrardan Saraybosna’ya geleceği ve burada evlilik yapacağı yönündeki inanç sulara olan ilgiyi arttırmaktadır. Özellikle Ramazan aylarında, dini bayramlarda ya da kandil gecelerinde oldukça canlı olan Cami şehrin kalbi olarak nitelendirilmektedir.

Gazi Hüsrev Bey Medresesi

Klasik Osmanlı medresesi olarak 1537 yılında yapılmış olan ve Kurşunlu Medrese olarak da bilinen gazi Hüsrev Bey Medresesi’nde eğitim hiçbir zaman kesintiye uğramamıştır ve halen devam etmektedir. 2018 yılında 468. Dönem öğrencilerini mezun eden medrese bölgenin ilim ve kültür merkezi olarak biliniyor. Medrese kendi gelirleri ile dış yardım almadan eğitimlerine devam etmektedir ve günümüz koşullarına da uyum sağlamıştır. Hem Türk izlerini taşıması hem de tarihi önemi nedeniyle Bosna gezisinde uğranması gereken yerlerdendir.

Saraybosna’da Gezilecek Yerler
Latin Köprüsü

Yapımı 1541 yılında tamamlanmış olan Latin köprüsü yapısından ziyade tarihteki yeri ile dikkat çekmekte, ilgi görmekte ve bu özelliği ile Saraybosna gezilecek yerler arasından gösterilmektedir. 1. Dünya Savaşı’nın başlangıcı olarak gösterilen Ferdinand ve eşinin öldürülmesi vakası bu köprü üzerinde meydana gelmiştir. Miljacha nehri üzerinde yer almaktadır. Dünyanın en önemli olaylarından birinin başlangıcı olan köprüden geçerek tarihi hatırlayabilir, eşsiz manzarası ile güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Milli Kütüphane

Başçarşı yakınlarında yer alana, nehire sıfır konumlandırılmış ve eski bir hükümet binasından dönüştürülmüş olan Kütüphane dikkat çeken mimari yapısı ile ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Ayrıca eski Hükümet binası olması nedeniyle Ferdinand’ı ölümünden önce ağırlaması tarihi bir rol de katıyor. 2 milyon üzerinde zengin bir kitap kaynağına sahipken Bosna Savaşı’nda yakılması Kütüphaneye ayrı hüzünlü bir hava veriyor. Restore edilmesi zaman aldığından ülkenin kader ile eş tutulan Kütüphane Bosna Halkı tarafından dirilişin simgelerinden biri olarak tarif ediliyor.

Saraybosna’da Gezilecek Yerler
Bosna Katedrali

Saraybosna gezilecek yerler arasındaki Hristiyanlık eserlerinden olan Bosna Katedrali; Notre Dame mimarisinden esinlenilerek inşa edilmiştir. Önünde Papa 2. Jean Paul’un heykelinin de yer aldığı Katolik yapısı içerisindeki işlemeler, süslemeler ile ziyaretçilerine büyüleyici anlar yaşatıyor. Gotik yapıdaki Katedral ’inin halen kullanılması Bosna2nın dinlerin buluştuğu yer olarak ifade edilmesinin de ne kadar doğru olduğunu gösteriyor.

Moriça Han

Bosna Hersek’in ve özellikle Saraybosna’nın mimarisi bakımından en zengin dönemlerden olan 1500 ve 1600’lü yıllarda binilerce han ve kervansaray inşa edilmiştir. Tarihsel süreçte bu hanların birçoğu yok olup giderken günümüze ulaşmayı başaran yegâne eser Moriça Han’dır. Geniş avlusu, dükkânları ve odaları ile hem dinlenmek hem de konaklamak için ideal yerler arasındadır. Ihlamur ağaçlarının bulunduğu avluda yer bulunabilirse hoş bir vakit geçirilecektir.

Saraybosna’da Gezilecek Yerler
Umut Tüneli

Her ülkenin kaderi olan olaylar ve o kader simgeleyen eserler ya da kalıntılar mevcuttur. Umut Tüneli Saraybosna Bosna Savaşı’nı temsil eden önemli kalıntılardandır. 25 yıl önce kazılmış olan ve Bosna Savaşı’nda mühimmat, ilaç, gıda ve asker taşınmasına yarayan Umut Tüneli yaklaşık 800 metre uzunluğundadır. Yapımı yaklaşık 4 ay sürmüştür. Tünel Birleşmiş Milletlerin Kararı doğrultusunda yapılmıştır. 200 bin Bosnalının yaşamını kaybettiği savaş esnasında yaklaşık 300 bin kişinin bu tünel sayesinde yaşama tutunduğu bilinmektedir. Tünel yakın zamanda turizme açılmıştır. 1,5 metre yüksekliğindeki tünelden geçiş yaparak Bosna Savaşı acıları içselleştirilebilir.

İnat Evi

Avusturya idarecileri ile Boşnak bir ailenin hikâyesi ile ünlenen İnat Bina günümüzde restoran olarak faaliyet vermektedir. Kuça isimli Boşnak, Avusturya hükümdarının belediye binası yapılacak olması nedeniyle evin yıkılması emrine rağmen evini yıktırmamış ve yapılan mücadeleden sonuç çıkmayınca ev nehrin karşı kıyısına taşınmıştır. Titizlikle taşınan evin taşıma esnasında tüm mimari yapısına dikkat edilmiştir.

Diğer Gezilecek Yerler

Saraybosna tarihteki acıları, mimarisi ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerine unutulmayacak anlar yaşayan bir şehir olarak görülüyor. Her noktası tarih, her noktası mimari ve her yeri ayrı bir güzellik barındıran Saraybosna çevredeki önemli yapılara yakınlığı ile dikkat çekiyor. Bunlardan en önemlisi ise Mostar Köprüsü’dür. Savaşın en hazin görüntülerinden birisine sahip olan Mostar’ı görmek isteyenler için sadece 2,5 saatlik bir yolculuk yetiyor. Saraybosna’ya gelmişken Mostar’ı görmemek olmaz diyenler için çok farklı bir deneyim olmaktadır.  Saraybosna ziyareti esnasında özel yerler gezilirken Boşnak mutfağı da ihmal edilmemelidir. Pide ve köfte karışımında oluşan Cevapi, Boşnak kahvesi, Paşa Çorbası, Boşnak mantısı, Boşnak biberli turşu, ayvar, Boşnak sucuğu, Balkan salatası, kaymaçina ve Boşnak tatlısı Boşnaklara özel lezzetlerdendir.  İyi yapan bir restoran denk gelirse mutlaka bu lezzetler tadılmalıdır. Saraybosna ziyareti esnasında mutlaka gidilmesi gereken ve farklı kaynaklarda Saraybosna gezilecek yerler listesinde kendisine yer bulan diğer yerler şu şekilde sıralanabilir:

Ferhadiye Caddesi: Cadde üzerinde alışveriş dükkânları, katedraller, Savaşta Öldürülen Çocuklar Anıtı ve alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Başçarşı’nın bitişiğinde modern bir caddedir.

Fatih Sultan Mehmet’e hediye olarak sunulan Hünkâr Camii: Osmanlı Devleti’nin Bosna Hersek’i toprakların katmasının akabinde yapılan ilk İslami eser olması nedeniyle ayrı bir önemi bulunmaktadır.

Bosna Nehrinin Kaynağında olan Vrelo Bosna Milli Parkı: İnsan huzur veren parka fayton, yürüme ya da araba vasıtası ile ulaşılabilir.

Saraybosna’nın kurtuluş anıtı olan Sönmeyen Ateş: Kentin Nazi ve Hırvat kuşatmasından çıkmasından sonra bu süreçte kaybedilenler anısına ve özgürlük adına yakılan ateş söndürülmemiştir ve yakılmaya devam edilmektedir.

Bakırcılar Çarşısı: Bakır ve gümüş eşyaların satıldığı çarşıda tepsiler, bardaklar, siniler, fincan ve cezveler bulunmaktadır.

Savaşın açtığı çukurlarda yetişen Saraybosna Gülleri

Osmanlı ev mimarisini yanıştan Svrzo Evi

Gazi Hüsrev Bey Bedesteni

Eski Ortodoks Kilisesi

At Meydanı Parkı

Bursa Bezisteni

Ali Paşa Camii

Bir önceki yazımız olan Safranbolu Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Amasra, bolu ve Bulak Mencilis Mağarası hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın