Bu eşsiz güzellikteki Balkan Ülkesinin şehri gezilmeye kesinlikle değer yerlerden bir tanesidir. Şehir içinde yer alan gezi yerleri birbirine oldukça yakındır. Bu yüzden ulaşım konusunda çok fazla bir sıkıntı yaşamazsınız. Gezilecek yerler listemize ise hemen geçelim:

Saat Kulesi

Saraybosna Gezilecek Yerler

Başçarşı içerisinde yer alan önemli yapılardan birisidir. Bu kule Gazi Hüsrev Bey tarafından 17. Yy da yaptırılmıştır. Fakat daha sonra bir yangın sonucu hasar almıştır. Bu hasarın ardından ise 1762 yılında restore edilmiştir. Bu kule şehrin adeta simgesi haline gelmiştir. Ay takvimine göre çalışan tek saat olmasıyla da ayrıca bir dikkat çekiyor. Ayrıca bu saat namaz vakitlerini de insanlara haber veriyor.

Başçarşı

Saraybosna Gezilecek Yerler

Bizim Kapalıçarşı gibi bir konumdadır bu çarşı. 16. yy da kurulmuş olan bu çarşı önemli bir Osmanlı çarşısı konumundadır. Çarşı etrafında birçok tarihi eser Gazi Hüsrev Bey’e ait durumda. Bunları sayacak olur isek Saat Kulesi, Morica Han, Sebil, Gazi Hüsrev Bey Cami, Bursa Bezisten ve Ferhadiye Caddesi olarak karşımıza çıkar.

Başçarşı Sebili

Saraybosna Gezilecek Yerler

Başçarşı’nın merkezinde yer alan bu şadırvan, ahşaptan yapılmış ve çok hoş bir görünüme sahip. Türkiye’den Balkan gezilerinde bu sebil önemli bir yere sahip durumda. Tarihi şadırvan bu tarihe şehre ayrı bir hava katmış. Bu çeşme 1753 yılında Vali Hacı Mehmet Paşa tarafından İstanbul’da yer alan çeşmelerden esinlenerek yaptırılmıştır. Tarih sever bir kişiyseniz burayı mutlaka görmelisiniz.

Gazi Hüsrev Bey Cami

Saraybosna Gezilecek Yerler

Bu caminin en önemli özelliği Mimar Sina tarafından yapılmış olmasıdır. Gazi Hüsrev Bey tarafından 1531 yılında bu cami Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Burası Balkanlar’da yer alan en önemli Osmanlı eserlerinden birisidir. Bosna Savaşı esnasında hasar almıştır fakat 1996 senesinde yeniden restore edilmiştir tarihi cami. Tarihi caminin dış duvarında iki tane metal oluklu çeşme yer alıyor. Oluklardan birinden su içenin şehre tekrar geleceği, diğerinden içenin ise bu şehirden birisiyle evleneceği halk tarafından bilinir.

Moriça Han

Saraybosna Gezilecek Yerler

Burası da şehirde yer alan önemli yerlerden birisidir. Altı kapıdan oluşan bedesten halk arasında Han- ı Atik olarak adlandırılıyor. Bu han birçok kafe ve yöresel eşya satan dükkânlardan oluşuyor. Siz de mutlaka görmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Polonya Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Polonya, Polonya Gezi Rehberi ve Polonya Gezilecek Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın