ADASI

Ege Denizi’nde bulunan adalardan eşşiz doğal güzelliğe sahip olan bir adadır Santorini Santorini Adası Adası.. Yunanistan’a ait en güzel adalardan biridir.Yunanca’daki ismi Thira’dır.
Pire Limanı’na 128 deniz mili uzaklıktadır.Ege’nin güneyinde bulunan Kiklades Ada grubuna aittir.Tarihi güzellikleri ile de anlatılabilir.Ada tarih boyunca depremler ve volkanik patlamalar yaşamıştır.Bu doğa olaylarının sonucunda ada bugünkü şeklini almıştır. Bunun sonucu olarak da, ada farklı bir kaya ve toprak yapısına sahiptir.
Adanın simgesi olan mavi ve beyaz evler ada mimarisinin en belirgin özelliğidir.Bu özellik
dalgaların beyazı ile Ege’nin mavisini biraraya getirmektedir.

Ulaşım:

Ada’ya Pire Limanı’ndan gemi ile gitmek veya daha kısa sürede gitmek isteyenler için havayolunu kullanmak mümkün. Deniz yolu ile feribot deniz otobüsü veya hızlı gemi ile seyahat edilebilir.

Özel araçlarıyla gitmek için feribotu kullanımı zorunludur. Adaya araçsız gidecekler için isterlerse feribotlarla keyifli bir deniz yolculuğu yapılabilir. Ancak Feribotlar, deniz otobüslerine kıyasla Santorini’ye daha geç varıyorlar ama feribotla yolculuk yapmak deniz otobüsüne göre daha konforludur. Ayrıca gemilerdeki açık alanlar deniz otobüsündeki kapalı alanlara oranla daha keyif vericidir.Santorini’nin merkezi Fira’dır.Havaalanından ve limandan Merkeze otobüs ulaşımı mevcuttur. Belediye otobüsleri ile ulaşım ada içinde de yaygındır. Belediye otobüsleri ile ada rahat bir şekilde gezilebilir.

Konaklama:

’nda çok katlı büyük otellerin yerine ada mimarisine uygun, mavi beyaz, iki üç katlı yapılardan oluşan konaklama alanları çoktur.. Otellerin konaklama konforuna göre çok çeşitli fiyat yelpazesi mevcuttur.

Peki konaklamak için neresi ideal? Konaklamak için adanın merkezini tercih edenler Fira’da kalıyor. Özellikle araçsız gelenler adanın merkezinde kalırsa bir çok yere daha kolay ulaşıp zaman kazanabilirler.

Adanın batısında yer alan yamaç mavi beyazdan oluşan oteller ve evlerle doludur. Adanın batısı daha romantik manzaraya ve doğal güzelliklere sahiptir. Ada bol yokuş ve merdivene sahiptir.

Adadaki otellerin çoğunda manzara terasları ve balkonları bulunuyor. Ancak bu balkon ve teraslar çoğu zaman yan odalarla ortak kullanılıyor. Ancak çok yoğunluk olmadığı için bu durum rahatsızlık verici olmuyor. Bu adadaki otellerin bazılarında ise manzaraya bakan havuzlar ve jakuziler bulunmaktadır.

Merkezde kalmak istemeyenler için kalınabilecek en güzel köy Oia’dır . Bu köy Fira’dan daha sakin, daha masalsı bir köydir. Oia’da gün batımını izlemek oldukça keyifli olduğu için gün batarken herkes buraya gelir ve kalabalık oluşur.

İklim

Santorini Adası’nda deniz sezonu mayıs ayında başlar ve ekim ayına kadar devam eder.Yazın gündüzleri çok sıcak olurken geceleri serin oluyor.Bu nedenle mutlaka yanınızda uzun kollu giysiler getirmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Kayseri Erciyes Dağı başlıklı makalemizde Erciyes Dağı tarihi eserleri, Erciyes Dağı'nda bulunan mağaralar ve Kayseri Erciyes Dağı hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Adanın otelleri çok hoşuma gidiyor, tamamen tatil için dizayn edildikleri için insanın tüm ihtiyaçlarını görecek kapasitedeler.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın