Deniz kenarında doğup, neredeyse aldığı her nefes deniz kenarında olan biri olarak Santa Monica, eşsiz bohem havasıyla bana mutluluk veren nefesler aldığım bir yer.

Santa Monica Pasifik Okyanusu kıyısında olan, gün batımını izlemek içim kilometrelerce yol gitmeyi hak eden bir yer. Kurulduğu yıldan 1870 yılından beri Santa Monica huzur dolu plajları olan, deniz kenarında inci taneleri gibi sıra sıra dizilmiş tatlı otelleriyle son derece keyifli bir sahil şehri.
Santa Monica Gezi Rehberi Los Angeles Havaalanı’na 13 kilometre mesafede bulunan Santa Monico’nın kuzeyinde tabiri caizse süper zenginlerim bölgesi olarak tabir edilen Malibu, güneyinde ise Venice Beach’e uzanan plaj bölgesinde bulunuyor. National Geographic Santa Monica’yı yıl boyunca ılık iklime sahip olduğundan dolayı “Dünya’nın En İyi On Sahil Kenti” listesine almış. Santa Monica lüks butikleriyle, sanat galerileriyle, renkli ve canlı gece hayatıyla, ünlü lezzetli restoranlarıyla Los Angeles’ın en uğrak noktalarından biri.

1930’lu yıllarda sınırları içinde pek çok kumarhane bulundurduğundan dolayı adı kötü anılmış olsa da günümüzde yaklaşık 6 kilometre uzunkuğundaki huzurlu plajlarlıyla adından söz ettiren bir lokasyon haline geldi. Santa Monica Soul adını alan yaşam tarzının da beraberinde getirdiği okyanus aktiviteleriyle ilgilenebilmek için türlü fırsatlar sunuluyor.

Tarihiyle Santa Monica

Şehir, kurucusu John P. Jones’un kentin 13 metrekaresini 1875 yılında satın almasından bugüne dünyanın en sevilen sahil kentlerinden biri haline gelmiş.
Ülkenin batısındaki ilk eğlence iskelesinin açılmasıyla 1909 yılından itibaren uzun yıllar boyunca kumarhane olarak anılmış bir şehir.
1920’li yıllarda uluslararası fitness yarışmalarının düzenlendiği bir şehir olmuş.
1980’li yıllarda ise Santa Monica’nın tarihi zenginliğiyle birlikte bir otel koleksiyonu oluşturulmuş ve büyüleyici bir sahil kasabası halini almasıyla dünyanın her yerinden insanların seyahat etmek için kilometrelerce yol gitmesini sağlayacak bir lokasyon haline gelmiş.

Burayı Nasıl Gezelim?

Santa Monica’ya adımınızı ilk attığınızda gideceğiniz yer Pier Shop & Visitor Center olmalı. Buradan seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olacak bilgileri edinip bölgenin haritasını da aldıktan sonra şehrin keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.
Pek çok farklı ırktan ve statüden yılda yedi milyona yakın ziyaretçi Santa Monica’nın muhteşem plajını, eşsiz gün batımı manzarasını ve Los Angeles’ı görmek için buraya geliyor. Siz de yedi milyon insandan biri olacaksınız tavsiyem şehri yürüyerek ya da pedal çevirerek keşfetmeniz olacaktır. Şehri kendi bisikletinizle keşfetmek isterseniz Uçakta Bisiklet Taşıyacakların Bilmesi Gerekenler yazımızı okuyup bilgi edinebilirsiniz.

Santa Monica Gezi Rehberi

Bisiklete atlayıp şehrin doğal güzelliklerini adım adım seyredebilir, ödüllü yemeklerin servis edildiği restoranları keşfedebilir, kalacağınız oteli seçebilir, alışveriş yapabileceğiniz merkezlere karar verebilirsiniz.
Şehirdeki birinci sınıf oteller muhtemelen yaşadığınız en lüks konaklama deneyimini yaşamanızı sağlayacaktır. Uyandığınızda otelin spasında vakit geçirebilir ardından golf oynayabilirsiniz.
Günün geri kalanına biraz eğlence katmak isterseniz tavsiyem Pier’de ve iskeledeki Pacific Park eğlence alanlarına uğramanız. Burda eğlenceye doyduktan sonra bisikletinize atlayıp Venice Beach’e kadar pedal çevirebilir, keyifli bir alışverişin ardından lezzetli yemekler yiyebilirsiniz.

Adım Adım Santa Monica
Santa Monica Gezi Rehberi

Santa Monica Beach
Bol eğlenceli etkinlikleriyle diğer Güney Kaliforniya sahillerinden ayrılan Santa Monica Beach tertemiz kumsalı ve okyanusuyla güneşlenmek, yüzmek, sörf yapmak için eşsiz güzellikte bir alan. Tüm bunların yanında Santa Monica’dan başlayıp, Torrance County, Venedik, Hermosa, Redondo plajlarıyla devam eden 35 kilometrelik Marvin Braude Bisiklet Parkuru’nda sırtınızdaki rüzgar size kuvvet verip kulağınızdaki dalga sesi motivasyonunuzu arttırırken pedal çevirmenin eşsiz keyfini yaşayabilirsiniz.
Kumsalda plaj voleybolu oynayabilir, sahil şeridindeki etkinliklere katılabilirsiniz.
En güzeli ise iskelede oturup ciğerlerinize okyanus havası çekip gün batımını seyredebilirsiniz. 

Bir önceki yazımız olan Safari'ye Nairobi'ye başlıklı makalemizde kenya havayolları, Nairobi ekonomi ve Nairobi ingiliz sömürge hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın