Selçuk’ta bulunan Efes Antik Kenti’nin bir benzeri de Şanlıurfa’da bulunan . Bu kent bir rivayete göre Şuayip Peygamber’in yaşadığı ve Hazreti Musa ile buluştuğu yer olarak bilinmekte. Biraz bakımsız kaldığını söylemek mümkün. Maalesef şu anda civarda yaşan çocuklar için bir oyun parkuru niteliğinde.

Şanlıurfa’ya Peygamberler Şehri denmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi de peygamberlerin bu şehirde bir araya gelmelerinden kaynaklanıyor. Tıpkı Hazreti Musa ve Hazreti Şuayip’in burada buluştukları gibi. Şuayip Antik Kenti, ilk İslam Üniversitesi’nin de kurulmuş olduğu Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde bulunmakta. Çok fazla yerli ve yabancı turist ağırlayan bu bölgede bulunan Şuayip Antik Kenti Roma döneminde inşa edilmiş.

Güneydoğunun Efesi

Burada bulunan bir mağara Şuayip Peygamber’in makamı olarak bilinmekte. Bu sebeple antik kentte en çok ziyaret edilen yer bu mağara. Bölgeye gelindiğinde insanları bir alana yayılmış yıkık dökük kalıntılar karşılıyor. Bazı kalıntılarda burada bulunan yapıların kabaca nasıl oldukları hakkında fikir edinmek mümkün. Ancak bazı noktalarda ise sadece etrafa dağılmış taşlar mevcut. Her ne olursa olsun Güneydoğu’nun Efes’i olarak bilinen bu bölge özellikle fotoğrafçıların da son derece ilgisini çekmekte.

Şanlıurfa Şuayip Antik Kenti

Şuayip Antik Kenti, pek çok kişi tarafından hala bilinmiyor. Ancak buraya gelenler gördükleri karşısında da hayretlerini gizleyemiyorlar. Yolu Harran’a düşenler için görülmesi gereken yerlerin başında Şuayip Antik Kenti geliyor. Buraya gelen insanların ortak şikayetleri bölgenin biraz daha bakıma ihtiyacı olması gerektiği yönünde. Burasının herhangi bir giriş çıkışı mevcut değil. Herhangi bir güvenlik önlemi de bulunmuyor. Bu sebeple buraya gelenler istedikleri gibi zarar verme ya da talan etme teşebbüsünde bulunabiliyorlar.

Şanlıurfa Şuayip Antik Kenti

Harran, Şanlıurfa merkezine 44 kilometre uzaklıkta. Arabayla yaklaşık olarak 1 saat sürüyor.  Ankara, İstanbul ve İzmir’den Şanlıurfa’ya her gün uçak seferleri mevcut. Hem hava yoluyla hem de şehirler arası otobüsleri kullanmak isteyenler için Harran’a havaalanından ve Şanlıurfa otogarından minibüsler kalkmakta. Bununla birlikte bazı otobüs firmaları Harran’a da uğramaktalar.

Bir önceki yazımız olan Narman Peri Bacaları başlıklı makalemizde erzurum narman, narman peri bacaları ve narman peri bacalarına nasıl gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

3 YORUM

  1. Tarihe biraz ilgiliyseniz kesinlikle görmeniz gerekiyor, ben bir çok araştırmayı burada yaptım o kadar çok tarihi yaptı var ki.

  2. Ben fotoğraf çekmek için gittim, çok güzel açılar var, işime yarayacak bir çok resmi burada çektim diyebilirim.

  3. Bende hiç gitmemiştim, beni üniversitedeyken arkadaşlar götürmüştü o zamanda beri ara ara kesinlikle şanlıurfaya giderim.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın