Avrupa’nın en küçük ülkeleri arasında yer alan San Marino, her alandaki mütevazılığı sebebiyle tüm dünya ülkelerince sevilen ülkelerin başında gelir. San Marino, İtalya sınırları içerisinde bulunan ve resmi dili İtalyanca olan bir ülkedir. Nüfusun büyük bir bölümü geçimlerini bankacılık ve turizmden sağlamaktadır.

San Marino Gezi Rehberi

San Marino’ya Nasıl Gidilir?

San Marino’ya ülkemizden uçuş yapılmamaktadır. Aslında San Marino’ya hiçbir ülkeden uçuş yapılamamaktadır. Çünkü San Marino’da hava alanı mevcut değildir. Ülke tamamen İtalya sınırları içerisinde yer aldığı için buraya ulaşım İtalya üzerinden karayolu ile yapılmaktadır. Buraya en yakın havaalanı Rimini’dir. Ancak uluslararası bir havaalanı olsa da ülkemizden Rimini’ye de direkt uçak yoktur. Ülkenin her yerinde karayolları mevcuttur ve bir yerden bir yere gitmesi oldukça kolaydır. San Marino’nun dünyanın en eski demokrasisine sahip olduğu söylenmektedir.

San Marino Gezi Rehberi

Türkiye ile San Marino arasında siyasi ilişkiler oldukça enteresandır. Birinci Dünya Savaşı sonrasında bize göre düşman saflarında yer alan San Marino ile savaş bitiminde hiçbir antlaşma imzalanmadığı için günümüzde hala kâğıt üzerinde düşman olarak görülmekteyiz. Ancak bu durum artık sadece gülünüp geçilen bir konu.

San Marino Gezi Rehberi

Yalnızca 30 bin kişilik nüfusu olan San Marino her yıl 2 milyon turist ağırlayan bir ülkedir. San Marino halkı İtalyan kökenli olsalar da kendilerini San Marino’lu olarak tanıtmakta ve İtalyan denilmesinden hoşlanmamaktadırlar. San Marino yemekleri İtalyan yemekleri ile hemen hemen aynıdır. Tipik İtalyan yemekleri olan Pizza, Spagetti, Dondurma gibi tatlar San Marino’da da görülmektedir. Ülkede çok sayıda restoran vardır.

Bir önceki yazımız olan Lübnan Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Lübnan nerede?, Lübnan'a nasıl gidilir? ve Lübnan'da ne yenir? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın