, Karadeniz bölgesinde bulunan, Türkiye’nin büyük şehir statüsünde yer alan illerinden biridir. Şehir, Yeşilırmak ve Kızılırmak deltalarını bünyesinde barındırırken Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlattığı nokta olması nedeniyle de ayrı bir önem taşıyor. Bu nedenle şehrin tarihi dokusunu ve güzelliklerini görmek için yıl içinde çok sayıda turist ’a gelmektedir. Karadeniz bölgesinin en gelişmiş şehri olan  Samsun’un turistlik yerleri listesi de oldukça fazladır.

Samsun’da Turistlik Gezilecek Yerler Listesi 

İçinde tarihi ve doğal birçok güzellik barındıran, Karadeniz’in incisi olarak anılan Samsun’da gezilecek yerler yürüme mesafesindedir. Genellikle merkez ve sahil yakınlarında olan turistik mekanlara yürünerek ulaşılabileceği gibi tramvay, otobüs gibi toplu taşıma araçları kullanılarak da gidilebilir. Başta tarihi yapılar ve müzeler olmak üzere  Samsun’un turistlik yerleri camiler, örenyerleri, göller, parklar, deltalar, mağaralar, sahiller, kaplıcalar olmak üzere sıralanabilir.

 1. Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Parkı

 

Samsun'un Turistlik Yerleri
bandırma vapuru

2003 yılında Samsun’da ziyarete açılan Bandırma Vapuru müzesi, milli mücadelenin en önemli simgesidir. Vapur, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını Samsun’a getirmesi ile biliniyor. 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a demirlenen gemi, orijinaline uygun tasarlanarak müzeye çevrilmiştir. Müze içinde Atatürk’ün kişisel eşyaları, resimleri, kurmay ve subayların bal mumu figürleri ile milli mücadele yıllarına ait birçok belge sergileniyor.

 1. Onur Anıtı ve Atatürk Parkı
Samsun'un Turistlik Yerleri
onur anıtı

Aynı zamanda Samsun’u da simgeleyen şaha kalkmış at üstündeki Atatürk heykeli, 1928 ve 1931 tarihleri arasında Karl- Heinz Krappel tarafından yapılmıştır. Milli kurtuluş mücadelesi adına dikilen Onur Anıtı şehrin merkezinde yer alan  Atatürk Parkı içinde bulunuyor. Onur anıtı, dünyanın ikinci büyük heykeli olması bakımından da ayrı bir önem taşıyor.

 1. Amazon Köyü ve Amazon Adası
Samsun'un Turistlik Yerleri
Amazon Köyü ve Amazon Adası

Amazon köyü, Samsun merkezinde bulunan Amisos tepesinde yer alıyor. Köy içinde amazon kadınları ve yaşamları bal mumu heykelleri kullanılarak tasvir edilmiştir. Amazon köyüne ulaşmak için yürüyerek ya da tramvay kullanarak Baruthane durağından Batı Parka ulaşmanız gerekiyor. Daha sonra teleferik sistemini kullanarak amisos tepesine çıkabilir, amazon köyünü ziyaret edebilirsiniz. Köyün tarihi, amazon olarak bilinen savaşçı ve güçlü kadınların Karadeniz’de yaşadığı yönünde bilgi veriyor. Kabilenin kadınları geleneksel kıyafetleri ve kullandıkları savaş aletleri ile bal mumu heykeli şeklinde betimlenerek sergilenmektedir. Amazon adası, yılın her dönemi misafirlerin ziyaretine açık durumdadır. Ayrıca kabilenin tarihi hakkında bilgi edinmek isteyenler için, devasa yapıda bulunan aslan heykelleri içinde sinematik belgesel izletiliyor.

 1. Ladik Gölü
Samsun'un Turistlik Yerleri
Ladik Gölü

Üzerinde birden fazla küçük adacığın da yer aldığı Ladik Gölü, 870 hektarlık bir alan üzerinde bulunmaktadır. Sit alanı olarak koruma altına alındığı için göl çevresinde herhangi bir yapılaşmaya da izin verilmez. Gölde birçok su sporu faaliyeti gerçekleştirilebildiği gibi avlanma ve balıkçılıkta yapılabilir.  Ladik Gölünde tatlı su levreği, turna balığı, tahta balığı gibi birçok balık çeşidi yaşamaktadır. Bu nedenle bölge, balıkçılık alanında önemli bir yere sahiptir. Ayrıca göl, üzerinde kano, sörf ve yelken yarışları gibi su sporları yapmaya da elverişlidir. Gölün çevresinde yer alan dağ ve orman gibi doğal alanlar huzur verici ve dinlendirici bir atmosfere sahip olduğu için Ladik, birçok kişi tarafından ziyaret edilmekte ve fotoğraflanmaktadır.

 1. Gazi Müzesi
Samsun'un Turistlik Yerleri
gazi muzesi

Gazi müzesi tarihi 1900’lü yıllara dayanıyor. 1902 senesinde Jean Lonnis Mantika tarafından yaptırılan bina, Mantika Palas ismi ile otel olarak işletilmeye başlandı. Mustafa Kemal Atatürk’ünde Samsun seyahatleri sırasında konakladığı otel binası, ilerleyen yıllarda kendisine hediye olarak bırakılmıştır. Mustafa Kemal’in ölümünün ardından bina kız kardeşi Makbul’e hanıma devredilmiştir. Cumhuriyet Halk Fırkası binası olarak hizmet vermeye devam eden bina Samsun Belediyesi tarafından 1940 yılında Gazi Müzesi ismi ile ziyaretçilere açık hale getirilmiştir. Müze içinde Atatürk’ün gezi çantası, fotoğrafları ve ona ait belgeler yer almaktadır. Ayrıca sergilenen eşyalar arasında Onuncu Yıl Nutkunun orijinal nüshası ile Bandırma Vapuru’nun maketi de bulunmaktadır. Temsili bal mumu heykelleri, kişileri simgeleyen tarihi ve geleneksel kıyafetler ile müzede sergileniyor. Tarihe kısa bir yolculuk yapmayan isteyen konuklar Gazi Müzesi’ni ziyaret ederek geçmişte birçok anıya canlı olarak şahit oluyor.

 1. Amisos Tepesi
Samsun'un Turistlik Yerleri
amisos tepesi

Aynı zamanda Samsun’un ilk yerleşim yeri olarak anılan amisos tepesi, şehrin bütün güzelliğinin tepeden görülmesine olanak sağlıyor. Teleferik aracılığı ile çıkılan tepede, Pontus krallığına ait mezarlar ile m.ö 3. yüzyıla ait birçok mezar odası bulunuyor. Yılın her dönemi birçok turistin akın ettiği amisos tepesi  Samsun’un turistlik yerleri arasında merkeze en yakın bölgelerden biridir. Amisos tepesi aynı zamanda, ziyaretçilerin yemek yiyeceği ve dinlenebileceği bir biçimde dizayn edilmiştir. Alan üzerinde park, bank ve birçok restoran da yer almaktadır.

 1. Samsun Ladik Akdağ Kayak Merkezi 
Samsun'un Turistlik Yerleri
Ladik Akdağ Kayak Merkezi

Samsun’un Ladik bölgesinde akdağ üzerinde yer alan kayak merkezi, Amasya, Tokat ve Çorum gibi illere de oldukça yakın konumda bulunuyor. Özellikle kış mevsiminde  Samsun’un turistlik yerleri kapsamında ilk sıralarda yerini alan kayak merkezi, pist alanı ile de birçok ziyaretçiyi ağırlayabiliyor. Kayak pistinin uzunluğu, yaklaşık 1600-3500 metre uzunluğunda olup, rahat ve güvenilir bir biçimde kayak yapılmasına olanak sağlıyor. Zeminin pürüzsüzlüğü risksiz olarak kayabilmeyi kolaylaştırıyor. Kayak merkezinde 6 adet pist alanı bulunuyor. Ayrıca konaklama için de bölgede birçok otel ve pansiyonda mevcut durumda bulunuyor. Kayak merkezine teleferik aracılığı ile kolayca ulaşabilirsiniz.

 1. Samsun Kent Müzesi
Samsun'un Turistlik Yerleri
Samsun Kent Müzesi

Kent hakkında detaylı bilgiye sahip olmak isteyenlerin ziyaret edebileceği bir mekan olan Samsun Kent Müzesi, Samsun’un İlkadım ilçesinde yer alıyor. Şehir merkezinde bulunan müze, Samsun’un coğrafi, kültürel, ekonomik ve tarihi yapısına da ışık tutuyor. Müzede Samsun ile ilgili birçok fotoğraf, belge ve malzeme ziyaretçiler için sergileniyor.

Samsun'un Turistlik Yerleri
Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu

Görkemli kayalıkların ardından uzanan şahinkaya kanyonu Samsun’un Vezirköprü semtinde bulunuyor. Yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda seyir eden kanyon, Sivas Kızıldağdan doğarak Bafra üzerinden Karadeniz’e akan Kızılırmak nehrinin döküldüğü noktada yer alıyor. Kanyonun kaya duvarları üzerinde mağara girişleri de bulunuyor. Antik merdivenler ile çıkılabilen kayalık alan, birçok aktivite ve spor faaliyetini gerçekleştirmek için de oldukça elverişli bir bölgedir. Özellikle, dağcılık, trekking, kano ve balıkçılık etkinliklerine elverişli olan bölge yılın her dönemi yüzlerce turistin ve ziyaretçinin de ilgi odağı oluyor.

 1.  
Samsun'un Turistlik Yerleri
Bafra-Kus-Cenneti

Samsun’un Bafra ilçesinde bulunan kızılırmak deltası Türkiye’nin en büyük deltalarından olması ile biliniyor. Birçok kuş ve bitki türüne ev sahipliği yapan delta, ortalama 56.000 hektarlık bir alan kaplıyor. Delta üzerinde küçük göller, bataklıklar, doğal kumul setleri yer alıyor. Kızılırmak nehrinin Karadeniz’e döküldüğü bu alanda oluşan delta zengin biyo çeşitliliği ile ziyaretçilerine doğal güzellikleri keşfetme imkanı sağlıyor. Delta alanında; boz ördek, kara leylek, sumru, bataklık kırlangıcı, turna, erguvani balıkçıl gibi yüzlerce kuş türü üreme alanı buluyor.

 1. Tekkeköy Mağaraları
Samsun'un Turistlik Yerleri
Tekkeköy Mağaraları

Samsun’un ilçelerinden biri olan Tekkeköy’de bulunan mağara m.ö 15.000 ve m.ö 60 yılları arasında Anadolu’da bulunan en eski yerleşim alanı olarak biliniyor. Mağaranın bulunduğu vadi, günümüzde tarihi sit alanı olarak korunuyor. Bölgede irili ufaklı birçok oyuntu ve mağaralar ile temsili  heykel figürleri de yer alıyor. Ayrıca vadi eski Rum yapılarına da ev sahipliği yapıyor. Tarihi Rum evleri birçok ziyaretçiye kapılarını açıyor. Çınarlı ve Fındıcak derelerinin aktığı vadi üzerinde bulunan bölge üzerinde Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji vadi müzesi de yer alıyor.

 

Samsun'un Turistlik Yerleri
Kabaceviz Şelaleleri

Tekkeköye 22 kilometre uzaklıkta bulunan Kabaceviz Şelaleleri Samsun il merkezine ise yaklaşık olarak 32 kilometre mesafede yer almaktadır. Turizm açısından da önemli bir doğal güzelliğe sahip olan şelale alanı piknik yapmak ve vakit geçirmek için de oldukça elverişlidir. Trekking dağcılık, fotoğraf safarisi ve diğer bazı aktiviteler için de elverişli olan kabaceviz şelaleleri bölgesi, en çok ziyaretçiyi Ekim ve Mayıs ayları arasında alıyor.

Her mevsim ziyaret edilebilen hamamayağı kaplıcası, yörenin yerli halkının yanı sıra turistlerinde yoğun olarak ilgisini çeken termal bir mekandır. Ladik ilçesine yaklaşık 13 kilometre mesafede bulunan tesis, bünyesinde bulunan şifalı suları ile de birçok hastalığa iyi gelmektedir. Mineral bakımından oldukça zengin olan kaplıca suyu; sinir hastalıkları, nevralaji, romatizma ve nevrit gibi birçok hastalığa şifa dağıtmaktadır. Tesis içinde kaplıca haricinde piknik ve dinlenme alanları da yer alıyor.

 1. Samsun Büyük Camii
Samsun'un Turistlik Yerleri
Samsun Büyük Camii

Samsun’un en büyük camisi olan Büyük Camii, 1300 senesinde Hıdır Bey tarafından ahşap olarak  inşa edilmiştir. 1869 yılında bir yangın sonucu arar gören ve yıkılan camii, Batumlu Hacı Ali Efendi tarafından 1884 senesinde tekrar yapılmıştır. Cami’nin bulunduğu konum, Samsun il merkezinde Kale Mahallesi içindedir. Cami, iki minareli yapısı ve motifleri ile de oldukça dikkat çekmektedir. Üzerinde kullanılan kesme sarı taşlar, kubbe içine tasarlanan bitki desenleri mimari yapısını da dekorasyon açısından oldukça öne çıkarmaktadır. Samsun’da büyük cami haricinde ziyaret edilebilecek birçok cami ve medrese de yer almaktadır. Bunlar arasında Samsun’un Çarşamba ilçesinde bulunan göğceli Cami, Havza ilçesinde yer alan Sivrikese Camii, Samsun Asarcık sınırları içinde bulunan ahşap Gökgöl Camii ve Fazıl Ahmet Paşa Medresesi  Samsun’un turistlik yerleri ve ziyaret edilebilecek mekanlar arasındadır.

 

Bir önceki yazımız olan Nevşehir Rehberi başlıklı makalemizde nevşehir ve Nevşehir Rehberi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın