eğitim, sağlık, sanayi, ticaret, ulaşım ve ekonomik bakımdan Karadeniz Bölgesi’nin en gelişmiş şehri. Benim ilk kere 1999’de askerlik için yolumun düştüğü Samsun o zamandan bu yana fazla değişmiş, güzelleşmiş. Şehri denizle buluşmuş, daha bir yeşil olmuş.

MÖ. 750-760 yıllarında İyon şehir devletlerinden Miletoslular tarafından Amisos ismiyle kurulmuş burası. Anadolu’da derhal her kentte olduğu gibi, tarih boyunca pek fazla Anadolu uygarlığının yerleşimi olmuş. Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla ulusal mücadelenin başlangıç noktası olan şehir, tabii güzellikleri, tarihi değerleri, efsaneleri ve lezzetli mutfağıyla Karadeniz gezisi rotanıza girebilecek bir şehir.

Samsun Gezilecek Yerler 

1. Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Parkı

Atatürk’ü kurmaylarıyla beraber İstanbul’dan Samsun’a ulaştıran Bandırma Vapuru, Samsun’da başlayan Ulusal Mücadele’nin en mühim simgesi. 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a demirleyen vapurun aslına müsait olarak inşa edilmesiyle dönüştürülen müzede Atatürk’ün fotoğrafları ile şahsi eşyaları, kurmaylarının ve mürettebatının bal mumu heykelleri ve muhtelif belgeler sergileniyor. Türkiye’nin en uzun Seramik Rölyefleri, Samsunlu 1200 şehidin yer aldığı Şehitler Yazıtı, ulusal mücadeleyi anlatan 10 Bronz Rölyef ve Yedi Figürlü Ulusal Kurtuluş Anıtı aleni hava müzesinde görülecek yerler arasında.

Samsun Gezilecek Yerler

 

2. Onur Anıtı ve Atatürk Parkı

Samsun’un simgelerinden olan Onur Anıtı, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Ulusal Mücadele’yi başlatması anısına Heinz Kreppel tarafından 1928-1931 yılları arasında yapılmış. şehir merkezinde yer saha Atatürk Parkı içerisinde bulunan Onur Anıtı, büyüklük ve denge bakımından dünyanın ikinci heykeli. Heykel aynı zamanda Samsun’un da sembolü.

Samsun Gezilecek Yerler

3. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Kızılırmak Deltası, Samsun’un Bafra ilçesinde görmeye paha bir yer. Ders kitaplarından aklımda kalan bu yer 56.000 hektarlık alanıyla Türkiye’nin en aka deltalarından biri. Kızılırmak’ın Karadeniz’e döküldüğü yerde alüvyon biriktirmesiyle oluşan delta sabit ve hareketli kumullar, tabii kumul setleri ile ayrılmış ufak gölcükler ve bataklıklardan oluşuyor. Bu özelliği ile pek fazla farklı kuş ve nebat türü ile yaban hayata ev sahipliği yapıyor. Zengin biyoçeşitliliğe sahip delta, nesli tehlike altında olan karaleylek, erguvani balıkçıl, boz ördek, bataklık kırlangıcı, turna ve sumru gibi kuşların da üreme alanı. Doğada koşturan yaban atlarının gören şanslılardansanız olabilirsiniz belki, fotoğraf makinenizi amade bulundurun.

Samsun Gezilecek Yerler

4. Amazon Köyü ve Amazon Adası

Amazon Köyü, Samsun başta olmak üzere Karadeniz bölgesinde yaşadığına inanılan ve amazon olarak bilinen savaşçı kadın kabilelerinin bal mumu heykelleri ile hayat alanlarının canlandırılmasıyla oluşturulmuş. Batı Park sahası içerisinde yer alan Amazon Adası ise Amisos Tepesi’ne seyir platformu olacak şekilde konumlandırılmış. Adada, devasa boyutlarda bir amazon kadın heykeli, iki yanındaki heybetli aslan heykelleriyle Samsun sahilinde arzı endam ediyor. Aslan heykellerinin içine girip amazonlarla ilgili dia gösterisi izlenebilir. buranın detaylı tanıtımı için bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz

5. Amisos Tepesi ve Kakanca Tümülüsleri

Samsun’un en güzel manzarasının bulunduğu Amisos Tepesi, Samsun’un ilk yerleşim yeri olarak biliniyor. MÖ. 3. yüzyıla ait iki tümülüsün ve Pontus Krallığına ait mezar odalarının bulunduğu tepedeki mezarlar 2008’den bu yana ziyarete açık. Buluntuların Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde sergilendiği tepeye Amazon Adası’ndan devinim eden teleferiklerle de çıkılabiliyor. Tepe, Samsun’un panoramik seyrine imkân veren konumu, şık etraf düzenlemesi, restoranı ve teleferiği ile Samsun şehir merkezinin en şirin ve en turistik yeri.

Samsun Gezilecek Yerler

6. Kent şehir Müzesi

Samsun şehir Müzesi, yansıttığı bilgi yoğunluğu, farklı tasarımı ve ziyaretçileriyle kurduğu interaktif iletişimiyle Samsun şehir tarihine ziya tutan kıymetli bir müze. Şimdiye kadar ülkemizde gördüğüm en özenli ve en güzel müzelerden biri. Samsun’un dününü ve bugününü panoramalar, fotoğraflar, bilgilendirme video ve panoları, bal mumu heykelleri ve muhtelif canlandırmalar eşliğinde sunan müzenin binası, Demiryolu Lokali olarak kullanılan eski TCDD binalarının restore edilmesiyle oluşturulmuş.

 

7. Sürmeli Köyü

Karadeniz Bölgesi’nin tek organik köyü olan Sürmeli Köyü, Bafra’ya 13 km uzaklıkta yer alıyor. 1924’te Yunanistan’dan gelenlerin yerleştiği bir mübadil köyü olan Sürmeli, Türkiye genelinde bir köy yerleşkesinde kurulan ilk ve tek ekolojik pazara sahip. Sürmeli Köyü, ürettikleri organik ürünler ile Samsun’da yetişen otları ve bunlarla yapılan yemekleri tanıtmak amacıyla Yöresel Ot Yemekleri Festivali düzenliyor. Bir yandan bu sene ikincisi düzenlenen festivalin gelenekselleşmesi için çalışan Sürmeli sakinlerinin sonraki hedefi ise köylerinde ekolojik turizm başlatmak.

 

Samsun Gezilecek Yerler

8. Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu

Şahinkaya Kanyonu, Fotoğraf: Atlas Dergisi

Kızılırmak Nehri’nin, Sivas yakınlarındaki Kızıldağ’dan doğup Vezirköprü ilçesinde Samsun şehir sınırları içerisine girerek Bafra Burnu’nda Karadeniz’e döküldüğü nokta olan Şahinkaya Kanyonu, heybetli kayaların arasında üç kilometre boyunca uzanıyor. Tabiat sporları severlerin ve fotoğrafçıların uğrak noktası olan kanyonun kaya duvarları üzerindeki antik merdivenleri ve mağara girişi oldukça etkileyici. “Uluslararası Turizm Bölgesi” unvanına sahip olan bölge, trekking, dağcılık, balıkçılık ve kano gibi sporlar için Türkiye’nin en bakir bölgelerinden biri.

9. Ayvacık

Ayvacık, Yeşilırmak üzerindeki Hasan Uğurlu-Suat Uğurlu baraj göllerinin bulunduğu ve etkileyici bir doğaya sahip ufak bir Samsun ilçesi. Böylesi bir coğrafyanın turizm adına değerlendirilmemiş olması üzücü. Samsun’a 62 km mesafede yer alan Ayvacık, bakir bir bölge ve tam bir gizli cennet burası. Yeşilpınar, Çağlayan, Çamalan ve Kikinin Şelalelerinin de bulunduğu yerde, derhal derhal bütün tabiat ve su sporlarına müsait doğasıyla gezginlerin, sporcuların ve fotoğrafçıların uğrak adresi olabilir. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin dağın yamaçlarındaki göl manzaralı bölgeye yerleştirdiği rengârenk bungalovlar konaklama için tercih edilebilir..

 

10. Tekkeköy Mağaraları

Burası sadece Karadeniz Bölgesi’nin değil Anadolu’nun da en eski yerleşim yerlerinden biri olarak kayıtlara geçen bir coğrafya. Tekkeköy ilçesinde yer saha ve arkeolojik sit alanı olan vadide yer saha Tekkeköy Mağaraları, MÖ. 15 bin ile MÖ. 60 yılları arasına tarihlendiriliyor. Fındıcak ve Çınarlı Dereleri’nin suladığı vadi boyunca yükselen kaya kitlelerinde küçüklü büyüklü oyuk ve mağaralar dizili. Bölgede ayrıca tarihi Rum evleri ile Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evi yer alıyor.

Samsun Gezilecek Yerler

Samsun gezilecek yerler listesine Gazi Müzesi, Mater Dolorosa Katolik Kilisesi de eklenebilir. Samsun’da görülecek yerler olarak Samsun Cumhuriyet Meydanı, Samsun Aka Camii, sahildeki güzel yer Sevgi Gölü, Samsun Çarşı, Çiftlik Caddesi, Mecidiye ve Yabancılar çarşıları ve Saat Kulesi’ni aklınızda tutun. Kabaceviz Şelaleleri de görülesi yerlerden ama zamanım olmadığından göremedim. Samsun’u ziyaret etmek için en iyi vakit bahar ayları.

Bir önceki yazımız olan Mardin gezilecek yerler başlıklı makalemizde mardin hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın