Karadeniz’in gelişmişlik düzeyi yüksek şehirlerinden olan Samsun, Amazon Adası başta olmak üzere çeşitli tarihi ve kültürel yapılara sahip olmanın yanında doğal güzellikler bakımından da oldukça zengindir. Bundan dolayı her yıl önemli oranda turist ağırlayan şehirde birçok gezilecek yerde bulunmaktadır. Karadeniz Turları içinde önemli olan Samsun’da Amazon köyü bulunmaktadır. Tamamen orijinal ürünlerle yapılmış ve bir ada görünümü sunan Amazon Köyü ile Samsun farklı bir şekilde görülebilmektedir. Bununla birlikte Amisos Tepesi üzerinden Samsun’un izlenmesi de son derece keyifli olan bir başka durumdur. Samsun’u kuş bakışı görmek isteyenler tarafından teleferikle çıkılan tepede çeşitli restoranlarda bulunmaktadır.   Samsun Amazon Adası    Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını Samsun’a getiren Bandırma Vapuru’nun birebir aynısı da gezilmesi gereken tarihi yerlerin başında gelmektedir. Balmumu heykellerin yer aldığı vapur içi son derece tarihe uygun bir şekilde dizayn edilmiştir. Bununla birlikte Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919 yılında Samsun’da konakladığı otelde çeşitli yenileme çalışmalarıyla müze olarak hizmet vermektedir. O güne ait eşyalar ve fotoğrafların sergilendiği Gazi Müzesi, tarihi açıdan önemli bilgiler vermektedir.   Samsun Amazon Adası    Samsun’da gezilecek yerler arasında bulunan Sevgi Gölü ise ferahlık sağlayan yerlerdendir. Uzun yürüyüş alanları ve mekanların yanında Karadeniz’in en büyük hayvanat bahçesi de burada yer almaktadır. Karadeniz’in yeşili ile mavisinin birleştiği doğa harikası yerlerden bir tanesi de Ladik Gölü’dür. Güzel bir tatil ya da hafta sonu vakit geçirilmesi için gelinen Lâdik Gölü kıyılarında orman havası ve hayvan seslerinin karıştığı bir ortamda dinlenme sağlanabilmektedir. Balıkçılık yapılabilmesi içinde çeşitli alanlar bulunmaktadır   Samsun Amazon Adası  Kış aylarında yapılması için Ladik’te açılan Akdağ Kayak Merkezi’de Samsun’da gezilecek yerler arasındadır.  Doğal güzellikler ile tarihi yapıların buluştuğu bir şehrimiz olan Samsun’da yaz-kış gezilecek yerler bulunmaktadır. Bunların yanı sıra eski tarihi konaklar, çarşılar bakımından da son derece zengin bir yerleşim yeridir.

Bir önceki yazımız olan Yeryüzünün Cennet Niteliğinde Bir Ada Kekova başlıklı makalemizde kekova hakkında bilgiler verilmektedir.

 
 
Samsun Amazon Adası
  Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını Samsun’a getiren Bandırma Vapuru’nun birebir aynısı da gezilmesi gereken tarihi yerlerin başında gelmektedir. Balmumu heykellerin yer aldığı vapur içi son derece tarihe uygun bir şekilde dizayn edilmiştir. Bununla birlikte Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919 yılında Samsun’da konakladığı otelde çeşitli yenileme çalışmalarıyla müze olarak hizmet vermektedir. O güne ait eşyalar ve fotoğrafların sergilendiği Gazi Müzesi, tarihi açıdan önemli bilgiler vermektedir.  
Samsun Amazon Adası
  Samsun’da gezilecek yerler arasında bulunan Sevgi Gölü ise ferahlık sağlayan yerlerdendir. Uzun yürüyüş alanları ve mekanların yanında Karadeniz’in en büyük hayvanat bahçesi de burada yer almaktadır. Karadeniz’in yeşili ile mavisinin birleştiği doğa harikası yerlerden bir tanesi de Ladik Gölü’dür. Güzel bir tatil ya da hafta sonu vakit geçirilmesi için gelinen Lâdik Gölü kıyılarında orman havası ve hayvan seslerinin karıştığı bir ortamda dinlenme sağlanabilmektedir. Balıkçılık yapılabilmesi içinde çeşitli alanlar bulunmaktadır  
Samsun Amazon Adası
 
 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın