Son senelerde önü kesilemeyen  Yunan adası furyası sürüp gidiyor. Geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda Türkiye’den Yunanistan’a yanlızca deniz ve kara yolları ile 110.000 bireyin geçtiği saptamış.

Samos :Rota Yunan Adası
samos manzara

Bu yaz Samos’ta keşfettiklerimizin üstüne bir miktar henüz keşifler mafsalda fırsatımız oldu. Bir  tatil rotasını planlayanlara duyurulur.

’na Nasıl Giderim? Samos’a Ulaşım
Öncelikle bilinmesi lüzumlenen birkaç ehemmiyetli malumat var. Kuşadası’ndan Samos’a arabanız ile geçmeniz olası değil. Samos’ta ise hakkıyla dolaşmak istiyorsak otomobil gerçekten gerekli. Bunun için ya Samos’ta otomobil kiralamak gerekmektedir veyahut arabayla geçebileceğiniz farklı tek adadan adalar arası aktarım ile Samos’a geçmeniz gerekmektedir. Ancak Samos’tan arabayla dönülemeyeceği için yeniden farklı adadan Türkiye’ye dönmek gerekmektedir, ki bu ciddi tek vakit kaybına ve masrafına neden olacaktır. Samos’a geçmek için birkaç aktarım firması var.  Hiçbiri defa kalifiye değil.
En iyisi size ideal vakitte olan ve limana giden araba vapuru seferini seçmeniz.
Benim tavsiyem Pythagorio limanına geride bıraktığımız  araba vapuru seferini yakalamanız ve o alanda kalmanız.

 

Samos :Rota Yunan Adası
samos manzara2

Ancak Pythagorio seferleri Vathy seferlerine göre henüz nadiren yapıldığı için Vathy’ye gidip kiraladığınız arabayla/taksiyle tahminen yarım saatlik tek yolculukla Pythagorio’ya geçebilirsiniz. Vathy adanın kent merkezi gibi, konaklama ili olarak tatilinizin merkezi olmasını tavsiye etmem. Ancak belki birkaç saatinizi Yukarıya Vathy bölgesini keşfetmek için ayırabilirsiniz.

Pythagorio, Samos

Samos :Rota Yunan Adası
Pythagorio, Samos

Pythagorio herkezin bildiği Pisagor’un memleketi. Sahilde çok büyükte heykelini görmek olası bulunduğu gibi, sıra sıra restoranlarını dolaşmak ve upuzun çarşısından alış veriş inşa etmek olası. Yaz mevsimlerinde cıvıl cıvıl olan Pythagorio kış aylarında ise bomboşmuş.
Ne dükkanlar açılıyormuş ne de restoranlar. Pyhtgorio sahilinde en sevdiğimiz lokanta Elia.
Yemyeşil masa örtüleri, abiye ekmek tabakları ve cıvıl cıvıl atmosferiyle bilinen en tanınmış restoranlarından. Yer bulmak için saat 9’dan önce gitmek ya da rezervasyon yaptırmak mantıklı olabilir.  Elia’da sipariş etmeyi unutmamanız lüzumlenen yegane meze ise bence kabak kızartma. Çıtır çıtır gelen kabak birkaç dakika içerisinde yok oluyor. Pyhtagorio sahili demişken atlanmaması lüzumlenen tek başka nokta ise ‘köşedeki dondurmacı’.  Two Spoons isimli mekan hem dondurma hatta tatlı seçenekleri olan tek kafe. Loş ışıklı bahçesinde yer bulabilirseniz, mükemmel zaman geçirebilirsiniz. Gündüz saatlerinde henüz tenha olan kafenin çalışanları da kafe kadar tatlı ve cana yakın.

Samos :Rota Yunan Adası
Pythagorio, Samos

Pythagorio’da yanlızca yemek yok kesinlikle ki de! Pyhtagorio adanın güneydoğusunda kalıyor. Bu mevki adanın kuzeyine göre daha düşük rüzgarlı ve daha düşük dalgalı.
Bu alanda ve Pythagorio’ya yakın bölgelerde defa sevgi dolu plajlar bulmak olası.
Biz Pythagorio’da tespit edilen Asterias isimli plajı ve Potakaki ilçesinde sıra sıra tespit edilen plajları seçenek ediyoruz. Pythagorio’yu öve öve bitiremesem de adanın başkaca yerlerini gezmemek Samos’a devasa hakaret gerçekleşir. Samos çoğu Yunan adasından henüz devasa ve hakkıyla dolaşmak için bir iki günden çok süreyi gereksiniminiz bulunduğu net. Adanın kuzeybatısında, dağlık yerlerinde ünlü Potami şelaleleri var. Gitmeyi düşünüyorsanız bu yazıyı kesinlikle okuyun.

Samos :Rota Yunan Adası
Potami şelaleleri

Çünkü ben gitmeye kalktığımda internetten araştırdıysam da en ehemmiyetli bilgilere ulaşamamıştım. İnternetin nimetlerinden yararlanarak Google Maps’ten Potami şelalelerine hedef kurduk ve uzunca  dağ yolculuğu neticesinde ‘Potami Şelalelerine gider’ yazan tek okun önündeyken vardığımızı öğrendik.  Eğer bu yoldan Potami’ye gidecekseniz, mayolarınız, suya giren ayakkabılarınız ile yamacı inmeye başlayın yanınıza çanta vb almayın zira vardığınız nokta iki şelalenin ortası ve her iki istikamette de su içinde genellikle belinize kadar suyla kaplanacağını yollardan geçerek şelalelere varacaksınız.Bir tür trekking diyebiliriz. Potami ilçesinde ziyaret edilebilecek güzel tek tesise bulunduran plaj ise Hippy’s. Bu mevki güneye doğru henüz dalgalı ve vahşi.

Samos :Rota Yunan Adası
Hippy

Samos’un Dağ Köyleri Samos Adası’nda Ne Yapılır?

Samos :Rota Yunan Adası
Vourliotes köyü

Samos’un iki adet vazgeçemediğimiz dağ köyü var. Biri Vourliotes. Vourliates’i Urla’dan Samos’a göçen halk kurmuş ve Urla’larının adını vermişler. İncecik sokakları, tipik haneleri ve dev çınar ağacının altında heyetmiş mükemmel tek meydanları var. Meydanda birkaç kafe var.

Manolates ise başka dağ köyü. Burası tek seramik köyü. Samos’tan güzel tabak, bardak alacaksanız hiç  farklı yere bakınmayın. Çünkü en güzelleri burada. Samos’un her ilçesinde satılan Pisagor bardaklarını burada da görmeniz olası. Pisagor bardakları nedir diye soranlara kısaca şu şekilde izah edebilirim. Pisagor saatinde öğrencilerinin açgözlü olmasını engellemek yerine hepsine denk miktarda şarap verebileceği bardaklar buluş etmiş.
Bu bardaklarda belirlenmiş tek çizgi var, şarap o çizgiye kadar doldurulabilir, şayet biri açgözlülük yapar ve çok şarap koyarsa, şarabın çok bölümü değil bütün bardağın ortasındaki delikten dökülerek gidiyor.

 

Samos :Rota Yunan Adası
Manolates

Bu köye ilk gittiğimde seramikçiler arasında küçük tek lokanta gözüme takılmıştı.
Bütün masaları akşama rezervasyonluydu. O kadar merak ettim ki,  tatilimizde bu defa şirin ‘AAA’ adlı restorana ben de önceden rezervasyon yaptırdım. İyi ki kalkıp gitmişiz dediğim tek gece geçirdik. Hem yemekler hatta ambiyans mükemmeldi. Şu noktada söylemem lüzumlenen bişi var. Samos hayvancılığın da yapıldığı tek ada. Bu sebeple başka adalar gibi menüsünde yanlızca ahtapotlar, kalamarlar yok. Aynı vakitte birçok et ve tavuk ürünü de bulmak olası.

Dağ köylerine tırmanış ve iniş için dar yollar kullanılıyor. Bu sebeple şayet tek akşam yemeği için dağ köylerini seçenek edecekseniz güneşi batırmadan tepede olmak en azından geliş yolunu kolaylaştıracaktır.

Kokkari ve Etrafı, Samos

Samos :Rota Yunan Adası
Kokkari ve Etrafı, Samos
Kokkari ve Etrafı, Samos

Adanın kuzeydoğusunda tespit edilen bu alanda denize girmek için birçok opsiyonu barındırıyor. Navagos Beach ve Kokkari’nin ortasında tespit edilen Cafe Del Mar bizim tercihlerimiz arasında. Samos’a gitmemiş olsanız dahi ünü İstanbul’a uzanan ünlü Meltemi lokanta da bu alanda yer almakta. Gitmeden haftalar öncesinden rezervasyon için e-posta atmış olsak da rüzgara göre değişik sayıda masa açmaları nedeni ile rezervasyon kabul etmediklerini fakat o bölgeye gittiğimizde belirlenmiş bir müddet bekleterek bizi makul tek yere oturtabileceklerini söylediler. Ancak gitmeyi planladığımız gecelerde yer olmadığını ve eski devamlı müşterilerine öncelik tanıyacağını açıkça söylediler. Tüm lokantalarda bu kadar güzel karşılanmışken böylesine meşhur tek restorandan bu tür muamele görmek hoşumuza gitmedi.
Foklu Plaj: Livadaki Beach

Samos :Rota Yunan Adası
Foklu Plaj: Livadaki Beach

Benim galiba Samos üstünde en sevdiğim plaj. Adanın uç tek noktasında tespit edilen plaja varmak için zorlu yollardan geçilse de varılan yer sanki cennetten tek köşe. Üzerinde tek tek kurulmuş olan küçücük tek koy, koyun açığında ise Samos’un uzantıları olan küçücük adalar… Tesiste tespit edilen kanolarla gitmek de epey basit. Bu plajın ise defa meşhur tek foku var. Kendi çardağında yaşıyor ve arada sırada denize atlayıp yüzüyor. Kıyıdaki tek şezlonga çıkıp güneşlendiğini dahi gördüm. Keyfine diyecek yok. Livadaki Beach’te yemek seçenekleri bir miktar kısıtlı, öyle deniz ürünleri, salatalar falan bulmak istiyorsak yemeğe farklı yere geçeceksiniz.
Gagou Beach

Samos :Rota Yunan Adası
Gagou Beach

Yemeğe farklı yere geçeceksiniz dedim fakat, yeniden anımsatmak lüzum Samos devasa tek ada ve uzaklık kat eder iken ciddi zaman harcanıyor. Örneğin Livadaki Beach’ten çıkıp yakınlarda bulunan Gagou Beach’e gitmek minimum 20-25 dakika alıyor. Gagou Beach’te şahıs başı 2 Euro şezlong fiyatı var. Böyle tek ücret Samos’ta pek alışılmış olan değil.
Gagou Beach’in tek kendisi küçücük büfesi var tek de derhal yanısıra tek tavernası. Meze ve deniz ürünlerini burada tüketebilir, denizin derhal karşısında uzonuzu içebilirsiniz.
Ireon

Samos :Rota Yunan Adası
Ireon

Ireon Pythagorio’ya yakın tek kıyı kasabası. Kendi çarşısı ve restoranlarıyla sıcakkanlı tek mevki. Nektarios bizim hep uğradığımız tek lokanta. Bu yıl farklılık olsun diye eskiden To Kyma isimli restorana rezervasyon yaptıysak da, Ireon’a vardığımızda Nektarios’u dolup taşarken ve To Kyma’da kimsenin oturmadığını fark ettiğimizde rezervasyonumuzu iptal edip Nektarios’ta epey leziz tek yemek yedik. Bu restorana uğradığınızda patlıcan musakka yemeden kalkmamalısınız. Ireon ilçesinde denize girmek de olası. Biz hiç tecrübe etmemiş olsak da deneyenlerin defa hoşnut kaldıklarını işittik.

Marathokampos Bölgesi

Samos :Rota Yunan Adası
Marathokampos Bölgesi

Adanın güney batısına varmak için dahi dağ yollarını aşmak gerekmektedir.
Ben sahilden tıngır mıngır gideyim diye tek tercih yok. Zaten o kadar defa girinti çıkıntı var ki öyle bişi denemeye kalkışsak yolumuz minimum iki katına çıkar. Bu yaz adanın henüz evvel hiç denemediğimiz tek bölgesini denemeye fırsat bulduk. Marathokampos ili Türkiye’ye değil oniki adalardan tek başkasına, Fourni’ye bakıyor. Bu kazanın de denizi kuzeye göre bir miktar henüz sıcak ve dalgasız.

Bir önceki yazımız olan Dörtyol’da Gezilecek Yerler- Dörtyol Tarihi Geçmişi başlıklı makalemizde hatay dörtyol gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın