Hatay ilimizin 15 ilçesinden birisi olan Samandağ ilçesi şehir merkezine 22 km kadar uzaklıkta yer almaktadır. İlçeye ulaşmak içi ister kendi aracınızla isterseniz dolmuşlarla ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Samandağ ilçemizin tarihi geçmişine göz atacak olursak ilçenin çok sayıda medeniyete ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. İlçe 1918 yılı ile 1939 yılları arasında Fransızların işgali altında kalmış bir ilçedir. Hatay ili anavatana katıldıktan sonra Samandağ ilçesi de anavatana katılmıştır. İlçe 1937 tarihinde belediye olmuştur. Önceleri Süveydiye ismiyle anılan bölge daha sonra Samandağ olarak anılmıştır. İlçeye bağlı olan 42 kadar mahalle bulunmaktadır. İlçeye bağlı bulunan mahalleleri gezip görmek isteyenler vakitleri varsa mahalleri gezebilirler.

Samandağ Gezilecek Yerler

Seleucia Pieria Antik Kenti

Samandağ Gezi Rehberi- Akdeniz'in 'Kızıldeniz'i Samandağ
Seleucia Pieria Antik Kenti

Bölgenin tarihsel açıdan görülmeye değer yerlerinden birisidir. Kalenin ilçe merkezine olan uzaklığı 6 km kadar uzaklıkta yer almaktadır. Konumu özelliği gereği ticaret şehri olarak burası anılmaktadır. Burada çok sayıda inanç merkezi yapıldığı düşünülmektedir. Kentin en kötü geçtiği zamanlar 500lü yıllarda iki büyük depremin yaşanmasından sonra olmuştur. Kent eskisi gibi olmasa da kentte gezilip görülmeye değer pek çok tarihi eserler bulunmaktadır. Bu antik kente gelerek bu tarihi kalıntıları da görmeye gelebilirsiniz.

Titus Kaya Tüneli

Samandağ Gezi Rehberi- Akdeniz'in 'Kızıldeniz'i Samandağ
Titus Kaya Tüneli

Titus Kaya Tüneli ilçe merkezine 5 km kadar uzaklıkta bulunmaktadır. Günümüzde en önemli projelerden birisinin bu kale olduğu düşünülmektedir. Titus Kaya Tüneli Roma kralı Titus tarafından Titus dağı içinde açılmıştır. Tünelin açılma nedeni Seleucia Antik kentinin yağan yağmur suları ve diğer sularla liman kentini olumsuz yönde etkilemesidir. Bu açıdan tünel açılmıştır. Bu tünelin açılması liman kentinin su altında kalmaktan kurtarmaktadır. Tünelin yer aldığı bu kısımda çok sayıda kaya mezarları görebilirsiniz. Buraya gelerek bu kaya mezarlarını da ziyaret edebilirsiniz.

Ebu-l Fütuh Camii

Samandağ Gezi Rehberi- Akdeniz'in 'Kızıldeniz'i Samandağ
Ebu-l Fütuh Camii

Osmanlı zamanından kalma yapılardan birisi Ebu-l Fütuh Cami Samandağ ilçemizde yer almaktadır. Caminin inşa edilme zamanı 1798 yılı zamanındadır. Cami Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredildikten sonra restore edilmiş ve daha sonra da ibadete açılmıştır. Samandağ bölgesinde bulunan bu tarihi camiyi Samandağ ziyareti sırasında ziyaret edebilirsiniz.

Samandağ Sahili

Samandağ Gezi Rehberi- Akdeniz'in 'Kızıldeniz'i Samandağ
Samandağ Sahili

Samandağ’da plaj keyfi yaşamak isteyen kişiler için Samandağ sahili ideal sahil yerlerinden birisidir. Sahilin uzunluğu yaklaşık olarak 14 km kadardır. Burasının en önemli özelliği dünyada en uzun ikinci sahili olmasıdır. Bu açıdan sahilin oldukça önemi artmıştır. Sahilde pek çok plaj bulabilirsiniz. Yaz zamanı geldiğinde çok sayıda kişi yazın denizin serin sularında keyifle vakit geçirmeye gelmektedir. Buraya geldiğinizde burada bulunan balık tesislerinde balıkların muhteşem tadına da bakabilirsiniz. Buraya gelince denizde yüzmek dışında rüzgarlı zamanlarda sörf sporu da yapabilirsiniz. Ayrıca burada ziyaret edebileceğiniz çok sayıda hayvan türüne de rastlayabilirsiniz. Hayvanları seven kişiler burada hayvan türlerini de görebilirler.

Bir önceki yazımız olan Samos :Rota Yunan Adası başlıklı makalemizde samos adası hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın