, mimarisi ve atmosferiyle Avrupa’nın en karakteristik kentlerinden biri. Alp Dağları’nın eteğine, Salzach Irmağı kıyısına kurulu yemyeşil bir şehir. Daha evvel hakkında çokça fotoğraf görmüş olsam da insanın gözleriyle görmesi başka. Barok mimari özelliklerini yansıtan yapılarıyla tarihe tanıklık eden UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Altstadt Salzburg’un sokaklarında dolaşınca fazla kısa sürede gönlümü fethetti. Burası Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birisi.

Avusturya’nın dördüncü aka kenti olan Salzburg, başşehir Viyana’nın 320 kilometre batısında yer alıyor. Adını burada yaşayan ilk sakinlerinin geçim kaynağı olan varlıklı tuz çökeltilerinden almış. Alplerin Kuzey ucunda yer saha Salzburg’un nüfusu ise 150,000. Viyana, Graz ve Linz şehirlerinden sonra Avusturya’nın 4. aka kenti burası.

Ortaçağ’dan kalmış yapılar, barok mimari irili ufaklı meydanlar, Hohensalzburg kalesinin görkemli surları ve Altstadt denen tarihi kent merkezi ile Salzburg, ve bugüne kadar oldukça iyi korunmuş bir oldukça güzel bir Orta Avrupa kenti. Mozart’ın doğum yeri olan kent, her sene düzenlenen Salzburg Festivali’yle binlerce klasik müzik tutkunu ile taçlanıyor.

Salzburg Gezi Rehberi

Almanya’nın Münih şehrine ise 150 km. uzaklıkta bulunuyor. Salzburg gezi planı yaparken Münih kentini de belki listeye iç etmek isteyebilirsiniz. Ben Salzburg, Fushl am See, St. Gilgen, Wolfgangsee ve Hallstatt rotasını 3 gün gezmiştim. Sonrasında ise Achensee ile Avusturya’nın öbür güzel şehri Innsbruck; Liechtenstein‘in başkenti Vaduz ile Almanya’nın Bodensee Gölü kenarındaki ufak şehri Friedrichshafen‘a geçmiştim. O bölgede de Meersburg, Lindau, Konstanz şehirleriyle Mainau ve Reichenau adalarını ziyaret etmiştim. Bence fazla güzel bir rota.

Salzburg Gezilecek Yerler

Mozart ismiyle müsemma güzel Salzburg’da tarihi bölge (Altstadt) şehrin garp kent kesiminde bulunurken; şimendifer ve otobüs istasyonlarının olduğu Yeni Salzburg olarak adlandırılan yer ise şehrin doğusunda yer alıyor. Salzach Nehri’nin bir yakasında Mirabell Bahçeleri, Makartplatz Meydanı ve Mozart’ın yaşadığı ev, öbür yakasında Mozart’ın doğduğu ev ile Getreidegasse Caddesi yer alıyor. Listede bulunan yerlerin derhal hepsini, şayet güne erken başlayabilirseniz 1 tam günde kolayca görebilirsiniz. Salzburg Gezi Rehberi‘nde daha geniş kent bilgileri yer alıyor.

 

1. Getreidegasse Caddesi

Getreidegasse Caddesi Salzburg’un kalbi ve en güzel caddesi. Mozartplatz Meydanı’nda kent merkezine doğru eski kent (Old Town Salzburg) bölgesinde birkaç kilometre uzayan Getreidegasse Caddesi’nde pek fazla güzel ve renkli mağaza, hediyelik eşya dükkânları, marketler, restoran ve kafeler var. Günün derhal her saati bu cadde kalabalık. Kaldığım otel Hotel Goldener Hirsch, caddenin tam ortasında yer aldığından her gün Salzburg gezime buradan başladım. Sokağı benzersiz yapan şey ise bütün mağaza ve dükkân tabelalarının ferforjeden olması. Öyle ki McDonald’s’ın ferforje tabelasını görmek fazla ilginç. Getreidegasse’de, gece hayatı da renkli, ara sokaklarında fazla şirin mekânlar var, dalın.

2. Mozart’s Geburtshaus 

Mozart’s Geburtshaus (Mozart’s Residence), Getreidegasse Caddesi No 9’da yer saha Mozart’ın doğduğu ve 1773’e kadar yaşadığı evin adı. Ortaçağ Salzburg’unda Saray bestecisi ve orkestra lider yardımcısı olan Leopold Mozart ve eşi Anna Maria Pertl’in oğlu olarak dünyaya gelen Mozart, ek fazla sanatçı gibi dehası ölümünden sonra anlaşılmış bir besteci. Şimdilerde ise Salzburg’unda festivalinden, binasına, çikolatasından, havalimanı ve üniversitesine kadar her yerde Mozart’ın adı yaşatılıyor. Müzede Mozart’ın beşiğinden, biberonuna, piyanosundan kıyafetlerine kadar pek fazla eşyası sergileniyor. Giriş 10€.

3. Mozartplatz 

Mozartplatz, adından da anlaşılacağı üzere Mozart’ın heykelinin yer aldığı fazla güzel bir meydan. Birbirinden güzel kafelerin, cıvıl insanların, seyyar kütüphanelerin bulunduğu meydanda Mozart’ın ihtişamlı heykeli var. şayet bir de sokakta diri müzik yapan gençlere denk geldiniz mi keyif katlıyor. 1844’te yapılmış ve Mozart’ın oğlunun huzurunda bir törenle açılmış. Salzburg Müzesi, Mozartplatz’da yer alıyor. Alt katında Salzburg’a iz bırakmış mühim kişiler hakkında bilgiler sunulurken, üst katta şehrin tarihi gelişimi gözler önüne serilmiş. Arkeolojik eserler de tekrar burada sergileniyor. Panorama Müzesinin de iç olduğu kombine bilet alarak ikisini de gezin.

Salzburg Gezi Rehberi

4. Salzburg Galerisi

Buram buram sanat kokan bir bina olan Residence Galeri Salzburg (Residenzgalerie), muhtelif objelerle süslü on beş odasıyla ziyaretçilerini ağırlıyor. 16. ve 19. asır Avrupa resim koleksiyonlarının toplandığı bir devlet müzesi olan saray Rönesans ve Barok mimarisini yansıtıyor. Farklı dil seçenekleriyle gezilebilen galerinin devlet odaları görülmeye değer.

5. Salzburg Katedrali

Salzburg Katedrali (Dom zu Salzburg), Mozart’ın vaftiz töreninin gerçekleştirildiği şahane bir dinsel yapı. Barok mimarinin en güzel örneklerinden olan katedral, ilk olarak 774’te inşa edildi, muhtelif yangınlar nedeniyle 1614’te yenilendi ve halen ayakta. Dış cephe kabartmaları, heykelleri ve iç mekânı ile göz müşteri Salzburg Katedrali’nin kentin mühim sembollerinden. Giriş ücretsiz.

6. St. Peter Kilisesi 

Kentin en eski kilisesi olan St. Peter Kilisesi (Stiftskirche Sankt Peter Salzburg), Benedikt kiliselerinin güzel örneklerinden birini teşkil ediyor. Manastıra girer girmez tavanındaki fresklerden gözünüzü alamayacaksınız. Romanesk detayların Rokoko stili sütunlarda, renkli camlarda ve duvar süslemelerinde görüldüğü kilise, Salzburg’un mühim tarihi dokuları arasında.

Salzburg Gezi Rehberi

7. Residenzplatz ve Kapitelplatz

Residenzplatz meydanı Mozartplatz’ın derhal sağında, yakınında. Salzburg Katedrali (Dom), barok tarzda inşa edilen hükümet konutu DomQuartier Salzburg bu meydanda yer alıyor. DomQuartier’in önünden kalkan faytonlara Salzburg turu keyifli olabilir. Gofret seviyorsanız meydandaki Manner dükkanına uğrayın. Derhal yakında yer saha ve ortasında altın bir küre üzerinde adam figürünün olduğu Kapitelplatz‘a da uğrayın. Meydanda yer saha ve panoramik Salzburg görüntüsü sunan Panorama Müzesi ise oldukça yaratıcı.

8. Man of Mozartkugel

Kapitalplatz’da yer saha Man of Mozartkugel, Mozart çikolatası üzerindeki adam heykeli. 2007’de Stephan Balkenhol tarafından altıncı sanat projesi için yapılan heykel, Salzburg’un simgesi Mozart ve Mozart çikolatasını temsil ediyor. Heykelin yanında ise dilerseniz oynayabileceğiniz iri bir satranç ve meydanda alışveriş yapabileceğiniz tezgâhlar yer alıyor.

9. St Peter’s Manastırı

St Peter’s Manastırı (The old monastery of Saint Peter) veya Almanca adıyla Stiftskirche Sankt Peter Salzburg’u mutlaka görün. Almanca konuşulan bu coğrafyada kurulmuş en eski manastır burası ve tarihi 969 yılına kadar uzuyor. Saint Peter’e adanmış Roma mimarisi tarzı manastırın kilisesi Salzburg’un gezilecek yerler listesinde. Derhal girişinde yer saha Salzburg’un en eski mezarlığı Petersfriedhof da görülesi. Mozart’ın ailesinin mezarları da bu mezarlıkta. Görkemli Hohensalzburg Kalesi’ne çıkmadan burayı görün.

10. Hohensalzburg Kalesi

Hohensalzburg Kalesi (Fortress Hohensalzburg), gördüğüm en güzel kalelerden biri. Salzburg’un en mühim ve en gözde gezilesi yerlerinden 900 yıllık kale, yaşadığı savaşlara karşın ele geçirilemeyip ziyan görmeden günümüze ulaşmış. Salzburg’un bu görkemli kalesi, Festunberg zirvesinden kentin pek güzel olan manzarasını ayaklar altına seriyor. Bir tarafta zirvesi karlı Alplerin olağanüstü manzarası, öbür yanda yemyeşil vadiler ve derhal önünüzde de Slazburg ve Salzach Nehri.Avlusunda muazzam Alp Dağlarının fotoğraflarını çekin. Kaleye Kapitelplatz’dan kalkan 19. yüzyıldan kalma fünikülerle çıkın. Kaledeki müzeleri gezin. Giriş 12€. En az 2 saatinizi ayırmanızı öneririm.

Salzburg Gezi Rehberi

11. Mirabell Sarayı ve Bahçesi

Mirabell Sarayı, 1606’da Avrupa’nın en güzel barok bahçelerinden biri olarak Mirabell Bahçesi’nin ortasında arzı endam ediyor. Ziyaretçilere aleni olmayan sarayın bahçesinde Marble Hall denilen bölümde konserler düzenleniyor. Salzburg prensinin misafirleri için yaptırdığı bir saray olan Mirabell’in Bahçesinde, Papagena Çeşmesi, Reubens ve Bernini’nin resimleri, 17. asır tarihli Roma heykelleriyle Rönesans mimarisinin başyapıtları var. Derhal yakınında cüce heykellerin sergilendiği Mirabell Dwarf Garden de ziyaret etmeye değer.

12. Mozart Wohnhaus

Mozart Wohnhaus, Salzburg’un nerdeyse her santimetre karesinde yaşadığını hissettiren Mozart’ın doğduğu Getreidegasse Caddesi No:9’dan sonra yaşadığı yer. Mirabell Bahçesi’nin içinden yürüyüp sondaki kapısından çıktığınızda ulaşabileceğiniz Makartplatz’de yer alıyor. 1773’te Makart Meydanı No:8’de ikamet etmeye başlayan Mozart, altı yaşında başladığı konserleri, 35 yıllık ömründe dünyaya kazandırdığı 626 bestesiyle Salzburg’da yaşamaya devam ediyor. Mozart Wohnhaus’da meşhur besteciyle ilgili sanat etkinliklerinin düzenlendiği, çaldığı müzik aletlerinin, eşyalarının ve kendisiyle ilgili pek fazla objenin sergilendiği bir müze olarak düzenlenmiş. Mozart besteleri eşliğinde ve kılavuz anlatımıyla ziyaret edebileceğiniz müze, 1700’lerin Salzburg’una doğru bir yolculuğa çıkın. Giriş 10€.

13. Salzburg Oyuncak Müzesi

Avusturya’nın en aka oyuncak müzesi. Açılış yılı 1978. Haftada iki gün eksantrik kukla tiyatrosuna sahne olmakta. Müzenin içinde çocuklar için yarış pisti, üç boyutlu sinema ve bir eğlence parkı alanı da bulunmakta. Yani anlayacağınız tam bir eğlence merkezi.

14. Hangar-7

Hangar-7, Salzburg Havalimanından kent merkezine geçerken uğradığım ilk yer oldu. Red Bull’a ait Hangar-7 Müzesi II. Dünya Savaşından kalma uçaklara, hususi ve gösteri uçaklarına, helikopterlere, motosikletlere ve Formula 1 araçları gibi eşine az rastlanan sergiye sahip olmasıyla ünlü. Salzburg gezilecek yerler listenize almanızı önerdiğim Hangar-7, meşhur atlayışı yapan Felix Baumgartner’ın atlayışta kullandığı kapsül ve kostüm de sergileniyor.

Salzburg Gezi Rehberi

15. Hellbrunn Sarayı

Salzburg merkeze 5 kilometre mesafede bir saray kompleksi. 1612-1615 yılları arasında yaz sarayı olarak yapılmış. Saraydaki minyatür göletler, fıskiyeler ve büyüleyici güzellikte süs bahçeler etkileyici. Gezip, dolaşırken her an bir su oyunu şakasına kurban gidebilirsiniz. Bahçe kompleksini gezerken ani bire muhteşem bir su gösterisiyle karşılaşıyorsunuz. Sarayın bahçesinde Avrupa’daki ilk aleni hava opera oyununun sergilendiği taştan yapılmış bir aleni hava sahnesi bulunuyor.

16. Tuz Madeni Salzbergwerk Hallein

Salzburg sözcük anlamıyla Tuz Şehri demek. Kente paha katan tuz, yüzyıllardır kentliler tarafından kafa tacı ediliyor. Salzburg’a gelip yapmanız gereken aktivitelerinin başında tuz madenini görmek olmalı. Kilometrelerce derinliğe inip maden hayatına tanıklık edeceğiniz gibi, kentin tarihini de öğrenmiş olursunuz.

Salzburg Mozart Havalimanı, şehrin 5 km kadar dışında, merkeze 20 dakika uzaklıkta yer alıyor. Havalimanından Avrupa’nın öbür şehirleri Rotterdam, Amsterdam, Brüksel, Birmingham, Londra, Paris, Saint Petersburg, Moscova, Viyana ve Frankfurt öbür birçok aka Almanya şehirlerine uçabiliyorsunuz. Salzburg’a Türk Hava Yolları direk seferler düzenliyor. Salzburg gidiş Friedrichshafen dönüş şeklinde 1 haftalık bir gezide burayı gezebilme fırsatım olmuştu. Mozart’ın şehrini ben fazla sevdim, eminim siz de seversiniz.

Bir önceki yazımız olan Nevşehir Gezi Rehberi başlıklı makalemizde kapadokya, nevşehir ve ÜRGÜP hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın