’ne ilk defa gelenlerin karşılaşacakları manzaraya hazırlıklı olmaları gerekiyor. Görecekleriniz resimlerden anlaşılabilecek şeyler değil. Bizzat gelip kendi gözlerinizle görmelisiniz. Bir göl düşünün ki suyu turkuaz, kumu beyaz renkte olsun.

Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesi sınırları içinde bulunuyor. Burası 1989 yılında doğal site alanı ilan edilen bir yer. Bu yüzden çevresinde en ufak bir yapılaşma göremezsiniz. Ama çok daha enteresan olan burasının dünya üzerindeki Mars’ın yüzey özelliklerini taşıyan iki yerden bir tanesi olmasıdır.

Gölün kenarı son derece rüzgar alan bir yer. Yaz aylarında nispeten faydalı olabilir ancak sonbaharda bu durum biraz sıkıntı yaratmakta. Çadırınızı kurmak için de herhangi bir kuytu köşe bulunmuyor. Eğer çadır mutlaka gölün kenarında olacak diyorsanız kendinize biraz daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Ancak isterseniz ağaçların arasına da çadırınızı kurabilirsiniz. Ama rüzgârdan burada da korunamıyorsunuz.

Çok Sayıda Tesis Bulunmakta

Bu bölgede halk plajı, belediyeye ait kamp alanları ve daha başka kamp alanları da bulunmakta. Ancak bu alanların dışına da tenha bir yere çadır kurulabiliyor. Yemek için ise civarda bulunan restoranlar kullanılabilir. Yürüyerek gölün kıyısında spor yapmak, temiz havayı içinize çekmek insanı rahatlatıyor. Gölün kenarında bahar mevsimlerinde çok fazla vakit geçirmek eğer önlem alınmasa rahatsızlanmaya sebep olabilir. Bu bakımdan bahar aylarında Salda Gölü’ne gelecek olanların yanlarında sıcak tutacak giysiler almaları öneriliyor.

Turkuaz Salda Gölü 'nde Çadır Kampı

Bölgeye gelen turistler burayı denizin renginden dolayı Türkiye’deki Maldivler olarak nitelendiriyorlar. Bu ihtişamın boyutlarını sadece buraya gelerek anlayabilirsiniz. Salda Gölü’ne Burdur merkezden özel araçla Kıraatlı Yolu üzerinden yaklaşık 1 saat 20 dakika civarında bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Aracınız yoksa Burdur otogarından Yeşilova minibüsleri ile de buraya kolaylıkla gelebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Göller Bölgesi Gezisi başlıklı makalemizde göller ve Göller Bölgesi Gezisi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın