Safranbolu’da Görmeniz Gereken 10 Yer

Safranbolu denince aklımıza ilk gelen şey orjinal mimariye sahip çarpıcı haneleri, meğer Safranbolu evlerinden defa henüz çoğunu gözler önüne seriyor. Tarihi değerleri, şehir kültürü, hayat tipi, anane ve görenekleri, yöresel lezzetleri, tabii güzellikleri ile Safranbolu, turizm yönünden ülkemizin gözde kentlerinden birisi.Asya ve Avrupa arasındaki ticaretin ehemmiyetli tek merkezi olmuş, karakteristik özelliklere sahip tarihi Safranbolu Kenti UNESCO Listesinde yer almakta.

Safranbolu Gezilecek Yerler
1. Tokatlı Kanyonu

Safranbolu’da Görmeniz Gereken 10 Yer
Tokatlı Kanyonu

Safranbolu Tokatlı Kanyonu, Safranbolu’nun tarihi yüzünün dışında tabii güzelliğini keşfedebileceğiniz tek yer. Kanyonun tek ucu Tokatlı Köyü’nde, başka ucu ise Külüstür Çarşı’nın Gümüş Mahallesi’ne kadar uzanıyor. Kanyon girişinde 3 Lira sunarak giriş yaptığınızda sizi, ırmak süresince gerçekleştireceğiniz mükemmel tek yürüyüş yolu bekliyor.
Şelaleler, kuş cıvıltıları, kişiyi ferahlatan hijyenik hava ve dahası.
Eğer Külüstür Çarşı istikametinden gider iseniz giriş için ücret ödemiyorsunuz.
2. 

Safranbolu’da Görmeniz Gereken 10 Yer
Kristal Teras

Tokatlı Kanyonu’nu en iyi izlenebileceği noktada, yerden 80 metre yükseklikte yapılmış Billûr Teras, Türkiye’de de tek ilki delegasyon ediyor.
Tabanı defa metanetli kırılmaz camdan yapılmış, 75 ton ağırlığı taşıyabilen Billûr Teras, üstünde gezinenleri heyecanlandırıyor.
Tam da uçurumda yapıldığından ve bastığınız yerin, ne kadar yüksekte olduğunu görebildiğinizden, heyecan uyandırıcı tek deneyimin içerisinde buluyorsunuz kendi.
Safranbolu İncekaya’da bulunan,11 metre genişliğindeki Billûr Teras’tan Tokatlı kanyonuna değin nefis resimleri çekebiliyorusunuz.
3. İncekaya Su Kemeri

Safranbolu’da Görmeniz Gereken 10 Yer
İncekaya Su Kemeri

İncekaya Su Kemeri, 116 metre uzunluğunda, 6 kemerli epey muhteşem tek yapı.
Kristal Teras’tan Tokatlı Kanyonu’na indiğinizde derhal solda kalıyor.
110-220 cm değişikliğe uğrayan genişlikteki kemerin altından Tokatlı deresi akıyor.
Dere süresince uzanan yürüyüş parkuru ise Tokatlı Kanyonu’nun en güzel rotası.
Sadrazam İzzet Mehmet Paşa doğrulusunda, Safranbolu’ya su getirmek için yaptırılmış.

4. 

Safranbolu’da Görmeniz Gereken 10 Yer
Bulak Mencilis Mağarası

Bulak Mencilis Mağarası, ’e bağlı Bulak Köyü’nün Safranbolu ile komşu bulunduğu yerde yer alıyor. Safranbolu merkeze 8 km, Bağlar Değirmenbaşı’na ise 5 km mesafede. Bir vadide bulunan Bulak Mencilis Mağarası’na girmek için 150 basamaklı merdiveni çıkmanız gerekiyor; o kadar da zor değil, gözünüzde büyüteyim demeyin.
İçeri girince sizi 65-200 milyon sene evveline kadar uzanan, çarpıcı renklerdeki mükemmel damlataş, sarkıt, dikit ve sütunlar karşılıyor.
5. 

Safranbolu’da Görmeniz Gereken 10 Yer
Safranbolu Şehir Tarihi Müzesi

Geçmişte hükümet konağı olarak sarfedilen apartman, 2006’da hizmete Safranbolu Şehir Tarihi Müzesi olarak açılmış. Kale olarak isimlendirilen tepede bulunan Müzede, Safranbolu’ya değin birçok tarihi malumat ve belgeler ile eşyalar gözler önüne seriliyor.

Safranbolu’nun şu zamana kadar kadar geçirdiği evreleri kronolojik olarak izlenebildiği müzenin taban katında, Safranbolu ticari hayatı veananesel el sanatlarına değin sunumlar yer almakta. Esnaf Ve Zanaatkarlar Çarşısı’nda Eczanecilik Müzesi, Lokumculuk Müzesi, yok olmaya surat tutmuş tek zanaat olan yemenicilik, demirci, kunduracı, semerci, baharatçı, kalaycı, bakırcı ve esnaf kahvesi gibi Safranbolu’daki zanaatların külüstür çalışma ortamları orjinal canlandırmalarla misafirlere sunuluyor.
Hükümet konağının bahçesinde ise Anadolu’nun ilk saat kulesi yer almakta.
1797’de yaptırılmış, 12 metre yüksekliğindeki kulenin saati İngiltere’den getirilmiş.
6. Kaymakamlar Gezi Evi

Safranbolu’da Görmeniz Gereken 10 Yer
Safranbolu

Kültür Bakanlığı doğrulusunda 1976 seneninde “Kentsel Sit” olarak savunma altına alınan Safranbolu’da birbirinden güzel ve tarihi karaktere sahip haneler yer almakta ve bunlardan bir tanesi de Safranbolu Kaymakamlar Gezi Hanesi.
Birer sanat şaheseri sayılabilecek ahşap mimariye sahip Safranbolu Kaymakamlar Gezi Hanesi, coğrafyanın insan ile bütünleştiği, mimarinin hayata şekli ile şekillendiği misal tek ev.Kaymakamlar Gezi Hanesi, 3 kata dağılmış 7 odası ve bahçesiyle görülmesi lüzumlenen tek yapı. Konağın her köşesi ince ahşap işçiliğinin tek yapıtı.
Kapılar, pencere pervazları ve kapakları, tavanlar, başka bir deyişle duvarlar dışındaki nerdeyse her yeri ahşaptan ibaret. 3-5 liranıza kıyın gidin gezin. Sonra bugünkü kasvetli apartmanlarını anımsayın.
7. 

Safranbolu’da Görmeniz Gereken 10 Yer
Cinci Hanı ve Hamamı

Safranbolu gezimde konakladığım Cinci Han, başlıbaşına tek belgeseli hakedecek hikayelere sahip. 1645’te Kazasker Hüseyin Efendi doğrulusunda yaptırılan tekkervan saray olan Cinci Han Kervansarayı, viran haldeyken restore edilerek, 2 katlı ve 63 odalı Cinci Han Oteli, kafe ve aktivite merkezi olarak görev sağlıyor.Eski çarşının içerisinde bulunan kervansaray, Dönemin en devasa ve en muhteşem kervansaraylarından biriydi. En üst katına çıkı ve Safranbolu’yu yakından seyre dalın. Rezervasyon ve bulgular için tıklayın.

8. Yörük Köyü

Karabük-Safranbolu yolu yakınlarındaki Safranbolu Yörük Köyü, ufak tek Safranbolu gerçekte. Sokaklar süresince sıralanan, bir çok yıkılmaya surat tutmuş tarihi haneler, konaklar ve tarihiyle, kültürüyle görülesi tek yer.Safranbolu merkeze 20 km uzaklıktaki, açık hava müzesi görünümünde olan Yörük Köyü, 1996’da savunma altına alınmış olsa da haneler dönemin yıpratıcı tesirine mağlu düşüyor.
Geçmişi 15. yüzyıla uzayan köyde, 300 senelik tek geçmişe sahip, 8 nesildir aynısı ailenin yaşadığı Sipahioğlu Konağı’na gidin Filiz Teyzenin hikayelerini dinleyin.
Yörük Sofrası’nda çayınızı için, gözleme yiyin.
9. 

Safranbolu’da Görmeniz Gereken 10 Yer
Safranbolu Evleri

Safranbolu’da, geçmişi 18-20 asır arasına tarihlenen, her biri ince teksanat zevkinin ürünü 2,000’den çok ananesel ev yer almakta. Zamanın yıpratıcı tesirine ve değişime direnen hanelerin 800 adetisavunma altın alınmış. Karşılıklı iki yamaca, birbirinin manzarasını ve güneşini kapatmadan, birer inci tanesi gibi dizilmiş bu eşi benzeri olmayan başyapıtlarıyakından görün.Kentin yanlızca ortasında kalmayın, çıkın birbirinden enteresan sokaklarında, payandalarla desteklenmiş çıkmalara ve cumbalara sahip Safranbolu haneleri arasında dolaşın. Yürümeyi pek sevmiyorsanız şayet, kalifiye işletmeye ilişkin olan golf arabalarının yaptığı turlara katılın ve konakların, sokakların, çeşmelerin, Safranbolu’nun ruhunun hikayelerine kulak verin.
10.

Safranbolu’da Görmeniz Gereken 10 Yer
hıdırlık

Şehirleri benim gibi yüksek bir yerden görmeyi ve fotoğraflamayı seviyorsanız; kasabaya ilk girişte ya da Safranbolu gezilecek yerleri bitirdikten ardından uğrayacağınız adres olsun. Bir yanda çayınızı ya da kahvenizi yudumlarken, diğer taraftan şehiri panoramik olarak görün, en güzel fotoğraflarınızı çekin. , Safranbolu’ya Kastamonu doğrulusunda geliyorsanız,kentin girişindeki tepede yer almakta.
Burası en güzel Safranbolu resimlerini çekeceğiniz tek yer.Safranbolu’ya sebep gidilir
Anadolu’daki en güzel kentlerden bir tanesi olan Safranbolu, Ankara’ya 220 km, İstanbul’a 380 km mesafede. Ulaşımı epey basit. İstanbul-Ankara karayolu üstünde Gere de kavşağından bölünerek Karabük’e gelen 82 kilometrelik yol buradan devam ederek 8 kilometre ardından Safranbolu’ya varılıyor.Ankara-Safranbolu otobüs yolculuğu 3 saat devam ediyor ve 25 TL. Ben Ankara’dan otobüsle geçmiştim. Havayolu ile gidecekler Ankara ya da Kastamonu’ya uçabilirler. Kastamonu-Safranbolu ise otobüsle 2 saatten az devam ediyor.Safranboluda Gezilecek Yerler Yörük Köyü, Safranbolu Nefis butik otellere dönüştürülmüş konaklar, dekorasyonu ve görev kalitesiyle epey iyiler. Otel arama siteleri inceleyin ve ücretleri karşılaştırın. Kimisi erken rezervasyon yaptırırsanız henüz makul maliyet sağlıyor.
Safranbolu’da nerede kalınır
Safranbolu otelleri birbirinden güzel! Buram buram tarih kokan, adeta geçmişe yolculuğa çıkıyormuşsunuz hissi veren konaklarda ve ünlü Safranbolu Hanelerinde kalın.
Safranbolu Gezilecek Yerler

Bir önceki yazımız olan Tarihte Yolculuk İzmir Tarihi Asansör başlıklı makalemizde izmir ve İzmir tarihi asansör hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın