, Osmanlı mimarisinin en iyi korunduğu yerlerden biri ‘ya bağlı ve dar sokakları, bahçelerini saran ahşap çitleri ve cumbalı evleriyle tarihimizin varlıklı güzelliklerini görebileceğiniz nadide bir yer. Yörük Köyü, ’yu aratmayacak güzellikte ve bana göre ülkemizin en güzel köylerinden biri hem de.

Safranbolu, Türkiye’nin en mühim kültür turizmi merkezlerin biri. Özellikle son yıllarda yapılan başarılı restorasyonlarla fazla keyifli bir yere dönüştü. Küçük bir Safranbolu niteliğinde olan Yörük Köyü de en az Safranbolu kadar ziyaret edilme önceliğine sahip güzel yerlerden. Karabük’ün Safranbolu ilçesine bağlı Yörük Köyü, 1997’de sit alanı duyuru edilmiş ve köyün nerdeyse tamamı bozulmadan günümüze dek gelmiş. Cumalıkızık ile beraber UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine iç edilen köy, tam aleni hava müzesini andırıyor. Safranbolu’ya yolunuz düşerse rotanızda olması gereken bir yer.

Safranbolu, Yörük Köyü

Yörük Köyü, Safranbolu

Safranbolu asıl ününü mimarisi ile kazanmış bir kent. Sadece konakları değil kentin köyleri de görülmeye paha güzellikte. Osmanlı kayıtlarında “Devlethanı Be Kazaı Yörükanı Taraklı Borlu” olarak geçiyor. Anadolu’da Yörük aşiretleri için oluşturulmuş on yedi yerleşim biriminden biri olmuş tarihte. Malazgirt Savaşı zaferi sonrası Anadolu’nun yoğun göçebe akınına uğradığı, 11. ve 15. yüzyıllar arasında Ankara ve Kastamonu bölgesine surat bin çadırlık Kayı Boyu’nun yerleştiği biliniyor.

Köyün müessese tarihi ile ilgili net bilgiler yok, ancak köylülerin aktardığı bilgilere göre Kayı Boyunun Karakeçili aşiretinden Hüseyin, Davut ve Hacı adlarından 3 kardeşin buraya yerleştikleri yönünde. Daha sonra, kardeşlerden Davut ve Hacı’nın obaları ile beraber buradan ayrılarak şimdiki Davutobası ve Hacılarobası Köylerini kurdukları, Hüseyin’in ise obasıyla beraber köyde kaldığı söyleniyor. 1450-1780 arasında köy halkının aka bir bölümünün İstanbul’a göç etmiş, ancak bunun kati nedeni de bilinmiyor.

Safranbolu mimarisinin güzel örneklerini barındıran Yörük Köyü’ne araçla giriş yasak. Safranbolu’nun birbirinin manzarasını kesmeyen, ayrı ayrı mimarisinden farklı olarak köyde evlerin neredeyse hepsi bitişik nizam inşa etmiş. Anadolu köylerinde sıklıkla görülen sokak boyunca sıralanmış ev kümelenmesi burada görülüyor. Ana cadde sonundaki meydandan açılan sokaklar da bile bitişik nizam düzenid evam ediyor. İnce bir sanat zevkinin ürünü olan evlerin birçoğu zamana mağlup düşmüş olsa da her biri görülmeye değer.

Safranbolu, Yörük Köyü

Kimi evler restore edilerek ilk günkü güzelliklerine dönüştürülmüş olsa da birçoğu oldukça harap ve virane durumda. Ancak tekrar de adını yeni yeni duruyurmaya başlayan köyün sokakları cıvıl cıvıl, esanfın yüzü gülüyor. Köydeki işletmelerin derhal hepsi köylülerin mekanlarından oluşan aile işletmeleri. Hepsi de hoş sohbet, hepsi ilgili, hepsi güleryüzlü.

140 haneli Yörük Köyü’ün 62 hanesinde 240 şahıs yaşıyor. 180 kişiye yakın da belli aralıklarla köyünü ziyaret ediyor. 35 ev sahibi de bayramdan bayrama köyüne uğruyor. Köydeki en eski konak Onbaşıgil Evi tam 450, en yenisi ise 90 yaşında.

Dışarıdan neredeyse birbirinin aynı görünen bu evlerin içine girdiğinizde, sanatın yalnızca ahşap oymacılığı olmadığı, duvarlarının her birinin bir anlamı olan figürlerle süslendiğini görüyorsunuz. Her evde duvar ahşap süslemelerinin yanı dizi el işi olan raf ve dolapların bazılarının içinde banyo yapmak için hususi yerler bulunuyor. öbür yandan derhal derhal tümünde kütüphane ve çalışma odası var. Yörük Köyü’ndeki anıtsal nitelikli evlerden biri olan Sipahioğlu Evi yalnızca gezi amaçlı kullanılıyor.

Safranbolu, Yörük Köyü

Eskiden çamaşırlar evden ayrı bir yerde, çamaşırhanede yıkanırmış. Yörük Köyü’ne geldiğinizde çamaşırhaneyi de görün. Ortasında büyükçe bir taşın, köşelerde ise su ısıtmak için ocakların bulunduğu çamaşırhanenin her boydan ve kilodan insana göre çamaşır yıkama yeri var. Ortasında ise pis suyu dışarı akıtan bir delik bulunuyor.

Nar ve dut ağaçlarının bulunduğu, herkesin güler yüzle sizi selamladığı Yörük Köyü’nde, tadına bakmadan ayrılmamanız gereken lezzetler var. Özellikle köy meydanındaki şık ve otantik dekorasyonu ile Yörük Sofrası‘nın otlu, ıspanaklı ve peynirli gözlemelerini leziz ayranıyla beraber tadın. Aynı şekilde etli ekmek ve çıtır baklavayı da es geçmeyin. Yörük Köyü’nde mantarlı, kıymalı ve peynirli gözleme çeşitlerinden deneyebileceğiniz bir öbür mekân ise Gözde Aile Bahçesi.

Dönüş yoluna hazırlanırken, köylülerin bir araya gelerek oluşturdukları Yörük Kileri‘nden pekmez, reçel, turşu, salça, tarhana, bulgur, erişte, nane, kekik, ıhlamur almayı unutmayın. Üstelik hafta sonu da açık.

Safranbolu, Yörük Köyü

Yörük Köyü’ne nasıl gidilir

Yörük Köyü, Karabük iline 14 km, Safranbolu ilçesine ise 6 km uzaklıkta yer alıyor. Yörük Köyü’ne, İstanbul veya Ankara’dan hususi aracınızla otobandan gelmeyi tercih ediyorsanız, Gerede Kavşağı’ndan Samsun Yolu’na dönün. Daha sonra ikiye ayrılan yolun solundan devam ettiğinizde, Karabük’e ulaşıyorsunuz. Buradan Safranbolu istikametinde ilerleyip, bu kere da sağa Kastamonu’ya giden yol üzerinden ayrılarak, bir buçuk kilometre içeride bulunan köye ulaşıyorsunuz. Sabahları Yörük Köyü’nden, akşamları ise Karabük’ten minibüs seferleri yapılıyor.

Safranbolu Yörük Köyü, bilhassa ilkbahar ve güz mevsiminde yoğun ziyaretçi saha nefis bir köy. Safranbolu’nun yıllardır değişmeyen yüzünün bir benzerini de burada görün. Safranbolu’dan köye giden yolda mola verip Hıdırlık Tepesi’nde durup Safranbolu manzarasının keyfini çıkarmayı da unutmayın. Tekrar Safranbolu’nun öbür gezilip görülecek yerlerinden Bulak Mağarası, İncekaya Su Kemeri, Tokatlı Kanyonu ve Cam Teras’ı da görün.

Bir önceki yazımız olan Selçuk’taki Nesin Matematik Köyü başlıklı makalemizde Nesin Matematik Köyü hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

3 YORUM

  1. karabük safranboluya gittiğimde burayada gitmiştim gerçekten harika bir yer tarihi canlandırıyor insana. tamamen otantik.

  2. Çok eski yıllarda da kullanılmış safranbolu yoruk köyü bende arada canım sıkılınca kafa dağıtmak için gidiyorum.

  3. Kız arkadaşımla sürekli buraya giderdik, her fırsatta geldiğimiz köylerden biriydi safronbolu yoruk köyü.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın