Safranbolu denildiği zaman akıllara ilk olarak mimarisine adını veren gelse de, tarihi değerleri, gelenek görenekleri, yaşam tarzı, kent kültürü, doğal güzellikleriyle evlerinden çok daha fazla görülmesi gereken güzelliği bünyesinde barındıran bir yerleşim yeri.

Günübirlik ziyaretle de pekâlâ gezilebilecek bu güzel ilçeye birkaç gün ayırıldığında içinde gizlediği güzellikleri birer birer ziyaretçileriyle paylaşacaktır. Şimdi bu güzelliklerden birkaçını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Tokatlı Kanyonu

Bir ucu Tokatlı Köyü’ne, bir ucu Eski Çarşı’nın Gümüş Mahallesi’ne kadar uzanan Tokatlı Kanyonu, Safranbolu’nun doğal güzelliklerini keşfe adım atmak için muhteşem bir yer.

Safranbolu Gezi Rehberi

Kanyona Tokatlı Köyü’nden giriş yapıldığında 3 TL karşılığında nehir boyunca insanı ferahlatan tertemiz hava, kuş cıvıltıları, rüzgarla muhteşem melodiler çıkaran yaprakların sesleri eşliğinde yürüyüş yapılabiliyor. Kanyona Eski Çarşı’dan giriş yapıldığında herhangi bir ücret ödenmediğini de belirtmekte fayda var.

Kristal Teras

Yükseklik korkusu olanları pek de heyecanlandırmayacak bu teras, Tokatlı Kanyonu’nu yüksekten izlemek ve fotoğraflamak isteyenlere harika bir deneyim yaşatacaktır.
Yerden 80 metre yüksekte, uçurumun kıyısında, tabanı çok dayanaklı kırılmaz camdan oluşan, 75 ton ağırlık taşıyabilen Kristal Teras, Türkiye’de bir ilki temsil ediyor.

Safranbolu Gezi Rehberi

İncekaya Su Kemeri

Kristal Teras’tan Tokatlı Kanyonu’na doğru inerken solda kalan, Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından Safranbolu’ya su getirmek için yaptırılan İncekaya Su Kemeri 116 metre uzunluğunda, 6 kemeri olan son derece görkemli bir yapı.
Kemerin altından alan Tokatlı deresi boyunca uzanan yürüyüş parkuru, Tokatlı Kanyonu’nun en güzel rotası olarak kabul ediliyor.

Safranbolu Gezi Rehberi

Bulak Mencilis Mağarası

Karabük’e bağlı Bulak Köyü ve Safranbolu’nun komşu olduğu yerde bulunan Bulak Mencilis Mağarası Safranbolu merkeze 8 kilometre, Bağlar Değirmenbaşı’na ise 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bir vadide bulunan mağaraya ulaşabilmek için 150 basamaklı merdiven çıkmak gerekiyor, bu tırmanma süreci biraz yorucu olsa da içeri girildiğinde 200 milyon yıl öncesine kadar uzanan etkileyici renklerdeki damlataşlar, sarkıtlar, dikitler ve sütunlar yorgunluğu unutturup, tarihi doğal güzelliklerin büyüleyici güzelliğine çekiyor.

Safranbolu Gezi Rehberi

Safranbolu Kent Tarihi Müzesi

2006 yılında Safranbolu Kent Tarihi Müzesi olarak hizmete açılan bina öncesinde hükümet konağı olarak kullanılıyordu. Kale olarak anılan tepede yer alan müzede Safranbolu’ya dair erişilebilecek her türlü tarihi bilgi, belge ve eşyalar sergileniyor.

Müzenin zemin katında Safranbolu’nun geçmişten günümüze yaşantısı kronolojik olarak sergileniyor. Bunun dışında müzede ticari yaşam, geleneksel el sanatlarına dair anlatımlar da mevcut.

Safranbolu Gezi Rehberi

Esnaf ve Zanaatkârlar Çarşısı’nda gerçeğine uygun çalışma ortamı canlandırmalarıyla Eczanecilik Müzesi,Lokumculuk Müzesi, ne yazık ki adım adım yok olmaya ilerleyen bir zanaat olan yemenicilik, demircilik, kunduracılık, semercilik, baharatçılık, kalaycılık, bakırcılık gibi meslekler ziyaretçilere sunuluyor.

Hükümet konağının bahçesinde 1797 yılında 12 metre yüksekliğinde, saati İngiltere’den getirilmiş, Anadolu’nun ilk saat kulesi olma özelliğini taşıyan saat kulesi de bulunuyor.

Kaymakamlar Gezi Evi

1976 yılında Kültür Bakanlığı tarafından kentsel sit olarak koruma altına alınan Safranbolu’da bulunan birbirinden güzel, her biri birer sanat şaheseri sayılabilecek ahşap mimarili, tarihi karaktere sahip, coğrafyanın insanla bütünleşip, mimarisinin yaşama biçimleri ile şekillendiği evlerden biri de Kaymakamlar Gezi Evi.

Safranbolu Gezi Rehberi

Kaymakamlar gezi evi 3 katlı, 7 odalı, bahçeli, kapıları, pencere pervazları, pencere kapakları, tavanları, yani duvarları haricinde her köşesinde ince ahşap içliğinin eserleri bulunan, gezerken yaşadığımız betonarme binaların kasvetli yapısını bir an olsun unutturup ev huzuru hissetmenize sebep olacak mutlaka görülmesi gereken harika bir yapı.

Bu yazımızı burada noktalıyoruz. Bir sonraki yazımızda Safranbolu’ya gitmişken görmenizi tavsiye ettiğimiz diğer yerlerden, nasıl ulaşabileceğinizden, nerde konaklayabileceğinizden bahsedeceğiz.

Bir önceki yazımız olan YURTDIŞI SEYAHATLERİNİZDE HOSTEL SEÇERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER başlıklı makalemizde hostel hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın