Bir önceki yazımızda Safranbolu gezi planında mutlaka yer alması gereken yerlerden bahsetmiştik, şimdi kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Cinci Hanı ve Hamamı

Safranbolu gezi planında konaklama yeri olarak da belirlenebilecek Cinci Han, hakkında sayfalarda yazı yazılabilecek, belgeseller çekilebilecek hikayelere sahip. 1645 yılında kazasker Hüseyin Efendi’nin emriyle yaptırılan kervansaray, zamanının en büyük ve en görkemli kervansaraylarından biri olsa da bir süre sonra harap hale gelmiş. Ardından 2 katlı, 63 odalı Cinci Han Kervansarayı restore edilerek günümüzde otel, kafe, restoran ve etkinlik merkezi olarak hizmet veriyor.

Safranbolu Gezi Rehberi 2-Kaldığımız Yerden
Cinci Han’ın üst katından Safranbolu’yu seyretmenin ve gece boyunca burada konaklamanın eşsiz bir keyfi olacağını belirmekte fayda var.

Yörük Köyü

Küçük bir Safranbolu olarak da düşünülebilecek Yörük Köyü, Karabük-Safranbolu yolu yakınlarında bulunuyor. Yörük Köyü, sokakları boyunca sıra sıra dizilmiş çoğu yıkılmaya yüz tutmuş tarihi evleriyle, konaklarıyla, kültürü ve tarihiyle görülmeye değer bir yer.

Safranbolu Gezi Rehberi 2-Kaldığımız Yerden

1996 yılında koruma altına alınan Yörük Köyü, Safranbolu merkeze 20 kilometre uzaklıkta, açık hava müzesini andıran bir görünüme sahip. 300 yıllık bir geçmişe sahip köy her ne kadar koruma altına alınmış olsa da yapılar zamanın yıpratıcı etkisine karşı dik durmayı başaramıyor.

Safranbolu Gezi Rehberi 2-Kaldığımız Yerden
Yörük Köyü’ne gidildiğinde geçirilen vakti son derece değerli kılacak şey, 8 nesildir aynı ailenin yaşadığı Sipahioğlu Konağı’na gidip, Filiz Teyze’nin hikayelerini dinlemek olacaktır. Bu uzun tatlı sohbetin ardından acıkmaya başlayan karınları doyurmak için Yörük Sofrası’na gidilip, enfes gözlemenin yanında tavşan kanı çay yudumlanabilir.

Safranbolu Evleri

Safranbolu’da 10 yüzyılı aşkın geçmişe sahip, her biri bir sanat eseri değerinde olmakla beraber zamanın yıpratıcı etkisine karşı pek de güçlü duramayan 2000’den fazla evin yalnızca 800 tanesi koruma altına alınmış. Karşılıklı iki yamaca, birbirlerinin görüş açılarını ve alacakları güneşi kapatmayacak şekilde muhteşem bir planlamayla, birer inci tanesi gibi dizilmiş evleri yakından görmek, sokakları arasında yürümek harika bir deneyim olacaktır.
Yürümenin yorucu geldiği, ancak sokakları keşfetmeye devam etmek istediğiniz zamanlarda özel işletmeye ait olan golf araçlarının yaptığı turlara katılabilirsiniz. Bu turlarla sokakların, konakların, çeşmelerin, Safranbolu’nun hikayelerini yaşayanların ağzından dinleme şansına erişebilirsiniz.

Safranbolu Gezi Rehberi 2-Kaldığımız Yerden

 

Hıdırlık Tepesi

Şehirleri yüksekten seyretmeyi ve fotoğraflamayı sevenler için, Safranbolu gezi planı tamamlandıktan sonra uğranabilecek güzel bir yer Hıdırlık Tepesi. Kastamonu tarafından Safranbolu’ya giriş yolunda tepede bulunan Hıdırlık Tepesi, sokakları, biraz evvel yürünülen sokaklarda yürüyen diğer insanları izlerken lezzetli bir kahve yudumlanabilecek, harika güzellikte fotoğraflar çekilebilecek keyifli bir veda noktası.

Safranbolu Gezi Rehberi 2-Kaldığımız Yerden

Safranbolu’ya Ulaşım

Ankara’ya 220, İstanbul’a 380 kilometre uzaklıkta bulunan Safranbolu, Karabük’e bağlı ve ulaşımı son derece kolay olan bir ilçe.
İstanbul-Ankara karayolu üzerinden ulaşacak ziyaretçiler Gerede kavşağından ayrılarak 100 kilometre sonra Safranbolu’ya ulaşabilir.
Ankara’dan karayolu ile 3 saat uzaklıktaki Safranbolu’ya havayoluyla ulaşmak isteyen için ise 2 seçenek var. Biri Ankara’ya, diğeri Safranbolu’ya 2 saatten daha yakın mesafedeki Kastamonu’ya uçmak.

Safranbolu’da Konaklama

Günübirlik bir gezi olabileceğini ancak konaklamalı tavsiye ettiğimizi bir önceki yazımızda belirtmiştik. Neden bunu tavsiye ettiğimizi keyifli butik otellere dönüştürülmüş, buram boram tarih kokan, yüzyıllar öncesinde yaşıyormuş hissi uyandıran, dekorasyonu ve hizmet kalitesiyle oldukça iyi olan konaklarda bir gecenizi gecenizi geçirdikten sonra çok daha iyi anlayacaksınız.

 

Bizim yazımızda yer vermediğimiz ancak sizin Safranbolu gezi planına şurası da eklense harika olur dediğiniz yerler varsa yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın. 

Bir önceki yazımız olan YURTDIŞI SEYAHATLERİNİZDE HOSTEL SEÇERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER başlıklı makalemizde hostel hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın