Safranbolu Gezi Rehberi

Safranbolu Karabük iline bağlı yaklaşık 65 bin nüfuslu bir kültür, tarih ve turizm kentidir. Tarihi ve doğal güzellikleri ile Batı Karadeniz’in en fazla turist çeken bölgelerindendir. Yapılan son istatistiklere göre yıl bazında 200 binden fazla turist alan Safranbolu yüz binin üstünde yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Yabancı turistlerin büyük çoğunluğu ise Çin başta olmak üzere Asya ülkeleri oluşturmaktadır. Şehir gezintisi esnasında her alanda Uzak Doğulu turistlere rastlamak mümkündür.  Safranbolu’nun ismi ilçede üretilen Safran’dan gelmektedir. Yapılan tanıtımlar, turizm çalışmaları, Uluslararası derneklerin faaliyetleri ve okul gezileri ile beraber Safranbolu ilçesinin bilinirliği artmaktadır.

Safranbolu Gezi Rehberi
Safranbolu

1994 yılında UNESCO listesine giren Tarihi , her çeşit lokum ve doğal güzellikleri ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden olan Safranbolu’da farklı zevklere hitap eden gezi alanları mevcuttur. Safranbolu özellikle İstanbul, Ankara, Bolu, Düzce ve Zonguldak gibi illere yakınlığı nedeniyle hafta sonu gezileri için en ideal gezi rotalarından birisidir. Bartın ilinin Amasra ilçesi ile Karabük’ün Yenice ilçelerine yakınlığı ile gezi planlarını oluşturmaktadır. Her mevsim ayrı bir güzelliği barındırıyor olsa da Safranbolu gezisi için en uygun mevsimi seçmek faydalıdır. Bahar aylarında yapılan gezilere daha uygundur. Yağmurlu ya da aşırı sıcak havalarda Eski çarşı, kanyon ve Hıdırlık Tepesi gezintilerinde sorunlar oluşabilmektedir. Safranbolu gezilecek yerler olarak gösterilen alanlarşu şekilde özetlenebilir:

Safranbolu Evleri

Safranbolu Gezi Rehberi
Safranbolu Evleri

Safranbolu ilçesi için bazı gezginler müzekent ifadesini kullanmaktadır. Gerçekten Safranbolu her karesi ile ziyaretçilerine tarihi dokusunu hissettirmektedir. Bunun ana sebebi tarihi Safranbolu evleridir. Şehrin her bölgesinde farklı renklerde evlere rastlanılmaktadır. 17. ve 18. Yüzyıl sosyal hayatını yansıtan Safranbolu evleri 2 ya da üç katlıdır. Evlerin zemin katı ahır olarak kullanılmaktadır. Evlerin genel yapısı ahşap, taş ve kerpiç birleşiminde oluşmaktadır. Safranbolu evlerinin kapıları ile tavan süslemeleri oldukça ilgi çekicidir. Evlerin İslami hassasiyetler dikkate alınarak haremlik selamlık tarzında yapılandırılmıştır. Safranbolu gezilecek yerler arasında ilk sıradadır. Safranbolu evleri Unesco tarafından dünya mirası listesine alınmıştır. Eskiden evlerde düzeli bir hayat varen günümüzde evler aktif olarak çok az kişi tarafından kullanılmaktadır.

Safranbolu Gezi Rehberi
Kaymakamlar Gezi Evi

Safranbolu ilçesi 1976 senesinde Kültür Bakanlığı tarafından sit bölgesi olarak kabul edilmiştir. Bu durum şehrin kendisini koruyan kültürel yapısı ile evleridir. Safranbolu evi şeklinde tasarlanan Kaymakamlar Evi’nde tamamen ahşap malzemeden tasarlanmıştır. İçerisinde ev yaşamından izler taşıyan ev örnek bir ev olarak oluşturulmuş ve ziyaretçilerin kullanımına açılmıştır. Kaymakamlar Evi ile bu evi ziyaret eden kişilere şehrin geçişteki yaşama şekli ve kültürü anlatılmak istenmiştir. Evin içerisinde Safranbolu ev hayatı resmedilmiştir.

Tokatlı Kanyonu

Safranbolu ilçesinin Tokatlı Köyü ile Açık Çarşı bölgesini birbirine bağlayan yaklaşık 9 kilometre uzunluğundaki kanyonda turizm için yürüyüş parkurları yapılmıştır. İçerisinde ahşap yollar, şelaleler, göletler bulunmaktadır. Yürüyüş parkurundaki gezinti esnasında kayalıkların manzarası eşliğinde fotoğraflar çekilebilir, kuş cıvıltıları dinlenebilir, salıncağa binilebilir ve kısıtlı tesislerde yemek yenebilir. Yürüyüş parkurundan verilen semaver çaya denk gelinmesi halinde manzara eşliğinde çay içilmelidir. Parkur üzerindeki göletlerde ördekler, çevrede kediler ve köpekler ziyaretçilere güzel anlar yaşatmaktadır. Yürüyüş parkuruna ayrı bir ücret ödenerek girilmektedir. Ücretler öğrenci ve abonman olarak değişmektedir.                Tokatlı Kanyonu uzun ve geniş bir alana yayılmıştır. Bu nedenle elverişli bir şekilde gezmek için uygun mevsimin beklenilmesi daha iyi olur. Yağmurlu ya da soğuk havalarda kanyonun gezmek zorlaştığı gibi, sıcak havalarda da gölgelik az olduğu için zorlanılmaktadır.

Safranbolu Gezi Rehberi
Kristal Cam Terası

Safranbolu gezilecek yerler arasında en heyecan verici olanıdır. 2013 yılında yapımı tamamlanarak hizmete açılan Kristal Teras kanyondan yaklaşık 80 metre yükseklikte bulunmaktadır. Şeffaf ve kırılmaz camdan inşa edilen Kristal Teras yaklaşık 75 ton ağırlığında yükü kaldırabilmektedir. Güvenlik görevlileri tarafından terasa geçişler denetlenmekte ve yeterli sayıda kişiden fazlasının geçişine izin verilmemektedir. Kristal teras üzerinde heyecanlı anlar yaşanabilir ve Kanyon’un enfes manzarası izlenerek fotoğraf çekimi yapılabilir. Dünya üzerinde örnekleri bulunsa da ülkemizde nadir eserlerdendir. Tokatlı Kanyonu’nun etkileyiciliği Kristal Teras ’tan daha iyi fark edilmektedir.  Kristal terasa ayrı bir ücret ödenerek girilmektedir. Ücretler öğrenci ve abonman olarak değişmektedir. Ancak yükseklik korkusu olanların Kristal Terasa çıkmamaları iyi olacaktır. Terasın şeffaf olması nedeniyle yerden yükseklik belli olmaktadır ve ürkütücü bir görüntü oluşturmaktadır.

Safranbolu Gezi Rehberi
İncekaya Su Kemeri

Kristal Teras ve Tokatlı Kanyonu bölgesinde bulunan ve İzzet Mehmet Paşa zamanında inşa edilen Su Kemeri 116 metre uzunluğundadır. İncekaya Su Kemeri içerisinden akan su, Safranbolu halkı tarafından paşa suyu olarak adlandırılmaktadır. Tarihi ve görkemli yapısı ile ziyaretçilerde hayranlık uyandıran bu yapı Tokatlı Kanyonu yürüyüş parkurundan da rahatça gözükmektedir. Yürüyüş parkur üzerinde oluşturulan özel oturma alanlarından kemer izlenip, Su Kemeri temalı fotoğraflar çekilebilir.

Hıdırlık Tepesi

Tarihi Safranbolu evlerini, şehrin genel yapısını ve yerleşkesini kuşbakışı görmenin en güzel yollarından birisi Hıdırlık Tepesi’dir. Şehre yüksekten hâkim bir konumda bulunan alana ücretli giriş yapılmaktadır. Gezinti alanından yürüyerek Safranbolu’nun her bir tarafı izlenebilir, şehir manzarası eşliğinde güzel kareler yakalanabilir. Hıdırlık Tepesi girişinde bulunan otoparklara araçlar park edilebilir. Hıdırlık Tepesi’nden Eski Çarşı’ya yol bulunmaktadır ve araçlar park edildikten sonra buradan çarşıya inilebilir.

Safranbolu Gezi Rehberi
Safranbolu Eski Çarşı

Safranbolu’nun merkezi konumunda bulunan Eski Çarşı genellikle hediyelik eşya dükkânlarının yer aldığı küçük ve şirin bir gezinti alanıdır.İçerisinde lokum dükkânları, cam süsleme sanatları, bakır işleme sanatları, el işi ürünler ve ahşap sanatlar yer almaktadır. Cam süslemelerin yapım anı da izlenebilmektedir. Bakırcılar çarşısında güveç, tava, semaver, kulplu bardak, tencere, kova gibi oldukça farklı çeşit bulunmaktadır. Safranbolu gezisinin ölümsüzleştirilmesi ve sevilenlere hediye alınması için mutlaka Eski Çarşıya uğramak gerekir. Burada Tarihi Safranbolu simidi ve döneri de yenebilir. Ayrıca Eski Çarşıda bulunan antikacılar gezilerek tarih yolcuğu yapılabilir. Antikacılarda gramafon, radyo, saat gibi farklı ürünler bulunmaktadır. Eski Çarşı; Safranbolu gezilecek yerler içerinde en fazla zaman geçirilen yerlerden olacaktır.

Tarihi Saat Kulesi

Safranbolu Gezi Rehberi
Tarihi Saat Kulesi

12 metre yüksekliğindeki saat kulesi 220 yıllık geçmişi ile ülkemizde halen çalışır durumda olan saat kulelerinin en eskisidir. Avrupa’dan Osmanlı’ya geçen ve doğu ülkelerine uzanan saat kulesi kültürünün bir parçasıdır. Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından kesme taştan yaptırılan Saat Kulesi’nin bakımları gönüllü tarafından yapılmaktadır. Ayrıca 7 günde bir saatin kurulumu yapılmaktadır. Saatin mekanizması Londra’dan getirtilmiştir. Saat Kulesi; zembreksizdir ve en üst bölgesine çıkılabilir. Safranbolu’nun simgelerinden olan Saat Kulesi görülmeden Safranbolu’dan dönülmemesi önerilmektedir.

Cinci Hanı

1645 yılında kervansaray olarak inşa edilmiş olan Cinci Hanı, restore edilmiş ve ziyaretçilerin konaklayabileceği şekilde hizmete açılmıştır. Cinci Hanı içerisinde Safranbolu lokumu eşliğinde Türk kahvesini içebilir, en doğal ayranların lezzetine varılabilir, yemek yenebilir ve Han içerisinde fotoğraf çekimi yapılabilir. Ayrıca boşluk olması halinde uygun ücretlerle Cinci Hanı’nda konaklanabilir.

Safranbolu Gezi Rehberi
Bulak Mencilis Mağarası

Safranbolu şehir merkezine 8 kilometre uzaklığından bulunan Mencilis Mağarası Bulak Köyü sınırında yer almaktadır. 150 merdiven engeli aşılarak ulaşılan mağarada oldukça karakteristik yapılar bulunuyor. Mağara içerisinde damlataşı, sarkıt, dikit ve sütun gibi farklı oluşumlar bulunmaktadır. Etkileyici görünümü ile Mencilis Mağarası görülmesi gereken yerler arasında dikkat çekiyor.

Safranbolu Kent Tarihi Müzesi

Eski Safranbolu Kalesi’ne inşa edilen Hükümet Konağı 1976 yılında çıkan büyük yangın sonunda ciddi oranda hasar görmüştür. Başka yere taşınmasında sonra atıl vaziyette duran eski bina 2006 yılında yenilenerek Müze haline getirilmiştir. Kent Müzesi’nin amacı ziyaretçilerine Safranbolu’nun tarihini ve kültürel yapısını tanıtmaktadır. Müze üç katlı olarak tasarlanmıştır. Zemin katta Safranbolu ilçesinin tarihinden günümüze uzanmış el sanatları ve ticari faaliyetleri tanıtılmaktadır. Birinci katta bina ve Safranbolu tarihine dair ilgi çekici bilgiler yer almaktadır. Son katta ise madeni paralar gibi farklı tarihi materyallere yer verilmektedir.

Yörük Köyü

Safranbolu şehit merkezine uzaklığı 11 kilometre olan Yörük Köyü tarihi evleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca köydeki baklava da oldukça meşhurdur. Bir Türkmen köyü olan Yörük Köyü’nde tarihi yalılar ziyaretçileri büyülemektedir. Kasım Sipahioğlu Konağı, Tarihi Çamaşırhane, Sucu Hafız Gezi Evi, Leyla Gencer Sanat Evi gibi yapılar ziyaret edilmelidir. Yörük Köyü’ne gidilince ayrıca gözleme ve baklavaların tadına bakılmalıdır. Bir kültür köyü haline gelen bu köyde gezinti yapılıp fotoğraf çekilmelidir.

Safran ve Lokum

Safranbolu ilçesi Safran üretimi bakımından coğrafi işaret sahibidir. Bakımı zor olan safran bitkisinin üretimi ilçede yoğun şekilde yapılmaktadır. Safran soğanlarının 15 cm derinliğe dikilmesi ile yetiştirilen Safran bitkisi ilçede birçok üründe kullanılmaktadır. Özellikle lokum ve kolonya yapımında fazlaca tercih edilmektedir. Saksı ya da küçük bahçe hobisine sahip olanlar için Eski Çarşı’da safran soğanları satılmaktadır ve satanlar tarafından dikimine yönelik tavsiyeler verilmektedir. Eski Çarşı içerisinde bulunan lokum dükkânları ellerinde tepsiler ile ziyaretçilere lokum ikramı yapmaktadır. İkram lokumları deneyerek kendi zevkinize uygun lokum çeşidi satın alınabilir. Lokum dükkanlarında farklı lokumlar, şekerlemeler, Türk kahveleri, çikolatalar bulunmaktadır . Lokumlar günlük üretilmektedir. Safranbolu gezilecek yerler kadar lokum tatmak da önemlidir. .

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Avşa Adası, ayvalık ve balıkesir hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

2 YORUM

  1. You could ɗefinitely see your skills within the paintings yyou write.

    The world hopes for even more passiоnate writers like you
    who aren’t afraid to say how they believe. Always go after your heart.
    “Billy Almon has all of his inlaw and outlaws here this afternoon.” by Jerry Coleman.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın