Safranbolu Evlerine Küçük Bir Ziyaret

0
330
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

‘Bir gün tatilim var, onda da yatıp dinleneyim.’ demeyin!  Dışarı çıkın! Hatta bu hafta sonu biraz uzaklaşın. Mesela sizi Safranbolu’ya götürsün içinizde ki ses. Safranbolu evleri, Tokatlı Kanyonu, Lütfiye Camii, Tarihi Demirciler Çarşısı, Yörük Köyü gibi birçok güzellikleri barındırıyor burası. Bu seyahatte ihtiyacınız olan sadece bir fotoğraf makinesi.

 

1445606926 safranbolu evleri - Safranbolu Evlerine Küçük Bir Ziyaret

 

Gezimize ilçenin ortasında bulunan Lütfiye Camii ile başlayalım. İlçenin dedik ama bu camii aynı zamanda dereninde ortasında. Zamanında bu camii inşası için uygun yer bulmakta zorlanan halk Akçasu Deresi’nin üzerini değerlendirmeye karar vermiş.

 

safranbolu 12 628x471 - Safranbolu Evlerine Küçük Bir Ziyaret

 

 

Derenin en dar iki kıyısını birleştiren bu camii mimarisiyle dikkat çekerken bir köprü görevi de görmektedir. Akçasu Deresi’ne bu kadar yaklaşmışken derenin iki kenarına kurulmuş dükkânlarda bakırdan yapılmış hediyelik eşyalar bulmanız mümkün. Buradan Safranbolu evlerine geçelim. Safranbolu evleri, konum itibariyle kendilerine yakın dini yapılara dönüktür

 

safranbolu 2012 148 680x445 628x411 - Safranbolu Evlerine Küçük Bir Ziyaret

 

Evler 2-3 katlı inşa edilmiş, her odasında tuvalet ve banyo bulunur. Hiçbir evin camı diğer evin camına bakmaz, evlerin tavanlarında ahşap oymacılığı hâkimdir. Kapılarında iki tokmak varmış. Biri küçük ve çalınca tiz ses çıkan, bu sesi duyan ev sahipleri gelen misafirin kadın olduğunu anlar ve kapıyı da bir kadın açarmış. Eğer büyük tokmak çalınırsa misafirin erkek olduğu anlaşılır ve kapıyı erkek açarmış.

 

safranbolu evleri içi 5 392x272 - Safranbolu Evlerine Küçük Bir Ziyaret

 

Safranbolu evleri fotoğraf makinenizin hafızasını doldurmadan Tokatlı Kanyonu’na geçelim, Tokatlı Köyünden Eski Çarşıya uzanan yeşilliklerin içerisinde bir yürüyüş yolu, kuş cıvıltıları ve su sesleriyle şehir yaşamından uzaklaşıp ruhunuzu dinlendirecek bir seçim olacak. Hem gezip öğrenmeye devam etmek hem de karnınızı doyurmak için Yörük Köyü ile devam edelim. Merkeze 11 km uzaklıkta olan bu köy 650 yıllık tarihe sahip. Köyü gezdikten sonra gözleme yemek için Yörük sofrasına uğrayabilirsiniz.

 

Safranbolu Tokatli Kanyonu 730x445 628x383 - Safranbolu Evlerine Küçük Bir Ziyaret

 

 

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin