‘Bir gün tatilim var, onda da yatıp dinleneyim.’ demeyin!  Dışarı çıkın! Hatta bu hafta sonu biraz uzaklaşın. Mesela sizi ’ya götürsün içinizde ki ses. evleri, Tokatlı Kanyonu, Lütfiye Camii, Tarihi Demirciler Çarşısı, Yörük Köyü gibi birçok güzellikleri barındırıyor burası. Bu seyahatte ihtiyacınız olan sadece bir fotoğraf makinesi.

 

Safranbolu Evlerine Küçük Bir Ziyaret

 

Gezimize ilçenin ortasında bulunan Lütfiye Camii ile başlayalım. İlçenin dedik ama bu camii aynı zamanda dereninde ortasında. Zamanında bu camii inşası için uygun yer bulmakta zorlanan halk Akçasu Deresi’nin üzerini değerlendirmeye karar vermiş.

 

Safranbolu Evlerine Küçük Bir Ziyaret

 

 

Derenin en dar iki kıyısını birleştiren bu camii mimarisiyle dikkat çekerken bir köprü görevi de görmektedir. Akçasu Deresi’ne bu kadar yaklaşmışken derenin iki kenarına kurulmuş dükkânlarda bakırdan yapılmış hediyelik eşyalar bulmanız mümkün. Buradan Safranbolu evlerine geçelim. Safranbolu evleri, konum itibariyle kendilerine yakın dini yapılara dönüktür

 

Safranbolu Evlerine Küçük Bir Ziyaret

 

Evler 2-3 katlı inşa edilmiş, her odasında tuvalet ve banyo bulunur. Hiçbir evin camı diğer evin camına bakmaz, evlerin tavanlarında ahşap oymacılığı hâkimdir. Kapılarında iki tokmak varmış. Biri küçük ve çalınca tiz ses çıkan, bu sesi duyan ev sahipleri gelen misafirin kadın olduğunu anlar ve kapıyı da bir kadın açarmış. Eğer büyük tokmak çalınırsa misafirin erkek olduğu anlaşılır ve kapıyı erkek açarmış.

 

Safranbolu Evlerine Küçük Bir Ziyaret

 

Safranbolu evleri fotoğraf makinenizin hafızasını doldurmadan Tokatlı Kanyonu’na geçelim, Tokatlı Köyünden Eski Çarşıya uzanan yeşilliklerin içerisinde bir yürüyüş yolu, kuş cıvıltıları ve su sesleriyle şehir yaşamından uzaklaşıp ruhunuzu dinlendirecek bir seçim olacak. Hem gezip öğrenmeye devam etmek hem de karnınızı doyurmak için Yörük Köyü ile devam edelim. Merkeze 11 km uzaklıkta olan bu köy 650 yıllık tarihe sahip. Köyü gezdikten sonra gözleme yemek için Yörük sofrasına uğrayabilirsiniz.

 

Safranbolu Evlerine Küçük Bir Ziyaret

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Göçmen Kuşların Ev Sahibi Göller Bölgesi BURDUR başlıklı makalemizde aglasun, burdur ve burdurgölü hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın