Safranbolu

Bir diğer adı Mencilis Mağarası olarak bilinen Bulak Mağarası Bulak Köyü sınırında konumlanmıştır. Keşfedilen diğer mağaralara göre en uzun mağaralar arasında yer aldığı söylenen mağaranın uzunluğu toplamda  km’ dir. Lakin bu km payının sadece metresini gezebilmeniz mümkün. Tam bir doğa harikası olan Bulak Mağarası gezilesi bir yapıda. Karstik erimeler sonucunda bugünkü halini alan mağaramız mistik bir atmosfer ile adeta sizleri büyülüyor. Mağara içerisinde oluşan sarkıtlar ve dikitlerin oluşumu milyonlarca yıl sürmüştür. Bulak Mağarası Safranbolu’ ya yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Safranbolu Bulak Mağarası

Fosil bölümleri bulunan mağaranın 281 metre yükseklikte olduğu söylenmekte. Mağara içerisinde çok katlı, kaynak konumlu bir yapı mevcuttur. Gelişim özelliği bakımından birbiri ile bağlantılı olan mağaraların ilginç bir oluşumu vardır. Mağaranın en alt kısmında Safranbolu beldesinin içme suyunun kaynağı bulunmaktadır. Bu yapı üzerinde ise yine harika bir görünüme sahip sarkıtları ve dikit sütunları gözlemlemekteyiz. Doğa güzelliği bakımından gezginlerden tam not alan beldemiz duvar ve perde damlataşlarına ev sahipliği yapmaktadır. Mağaranın bu denli özelliklere sahip olması bölgeyi daha fazla turistik bir yapı haline dönüştürmektedir.

Safranbolu Bulak Mağarası

Mağaranın giriş kısmına ortalama olarak 150 basamaklı bir merdiven aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Mağara tavanına ulaşırkenki mesafe yaklaşık 20-30 metre arasındadır. Buraya ulaştığınızda bir 20 metrelik yükseklikte alan daha sizleri karşılamakta. Sonrasında ise muhteşem manzaraya kavuşmaktasınız. Beyazdan kahverengi tonlarına dönen pürüzlü düz yapıya sahip sarkıtlar sizlere görsel şölen yaratmakta.

Safranbolu Bulak Mağarası

Bir önceki yazımız olan Gözlerinize İnanamayacağınız 5 Doğa Harikası başlıklı makalemizde baykal, cehennem kapısı ve doğa harikası hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar: safranbolu magara

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

  1. doğanın memleketime kattığı büyük artılardan bir tanesi daha çok yurtiçi ve yurtdışından turist çekmesi isteniliyor ama şuan ki ilgi beklenenin altında

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın