Gezi Rehberi

Afrika kıtasının orta kesimlerinde bulunan Ruanda denize kıyısı olmayan iç kesimlerde yer alan ülkelerden bir tanesidir. Ülkenin başkenti Kigali olmakta. Ruanda Uganda, Tanzanya ve Burundi’ ye komşu ülkedir. Ülke doğası gereği tepeli bir ülke olmakla beraber birçok doğa güzelliğini bir arada bulundurmakta olan son derece egzotik bir yaşam olanağı sunmaktadır. Ülkemiz yönetim kavramında 5 yönetim bölgesine ayrılmıştır. İdari bölge yapısı olarak ise Ruanda’ nın 31 ilçesi bulunmaktadır. 12 idari yönetim bölgesinden oluşmakta olan ülkede yasa gereği işlemler yapılarak bu yönetim birimi 5′ e çekilmiştir. Bu sayede yönetim alanında merkezi yönetim yerine bölgesel yönetim uygulanması amaçlanmaktadır. Ruanda illeri Butare, Byumba ve Kigali olarak sıralayabiliriz. Konum olarak Demokratik Kongo Cumhuriyetini oluşturduğunu söyleyebiliriz.

 

Ruanda Gezi Rehberi

Ruanda Dil Bilgisi

Ülke Belçika sömürgesinde olan bir ülke olduğundan anadil olarak öncelerde Fransızca kullanılmaktadır. Lakin nüfusi değerler üzerinden bir betimleme yapacak olursak ülkenin %88´i anadil olan Kinyarwanda dilini kullanmaktadır. Bunun yanı sıra ülkede İngilizce dili de kullanılabilir statüde bir dildir. Dini inanç kavramında ülkede inanılmakta olan din Hristiyanlık’ tır. Bölgenin %93.4′ lük kesimi bu inanca göre yaşamını devam ettirmektedir. Bu oran içerisinde %49′ luk paya sahip kişiler Katolik inancına sahip kişilerdir. %39’u ise Protestan ve %4.5 diğer Hristiyan mezheplerine bağlı iken %1.8’lik bir kesim ise İslam inancına göre yaşamını sürdürmektedir.

Ruanda Gezi Rehberi

Ruanda’ ya Ne Zaman Gidilmeli

Mevsimsel değerlendirmeler kapsamında şunu söylemeliyiz ki yıl boyunca Ruanda yağış değerlendirmesi yok denecek kadar az sayıda olmaktadır. Ruanda’ yı ziyaret etmek için en iyi ay ise Temmuz ayı olmaktadır. Ülke konum bakımından hafif nemli bir iklime sahiptir. Sıcaklık değerlendirmeleri en düşük 15 derece iken en fazla 26 dereceye kadar yükselmektedir. 2 dönemli yağmur sezonu bulunmaktadır. Muson yağmurları Eylül ve Aralık ayı kapsamında yağarken itumba olarak adlandırılan yağmur dönemleri ise Şubat ve Haziran ayında yağmaktadır. Yıllık yağışların bu denli düzensiz ve az olması sebebiyle bölgenin toprakları verimli olmayıp ülkede ekonomik alanda zorlukların yaşanmasına sebep olmaktadır. Tarım ürünleri alanında muz, bezelye, mısır, kahve ve çay yetiştirilmektedir. Bunun yanı sıra ülkenin bazı kesimlerinde büyükbaş hayvancılık da yapılabilmektedir. küçük baş yetiştiriciliğinde çoğunluk domuz, keçi ve tavşan yetiştirmektedir. Sanayi alanında ise sigara, plastik eşya, mobilya, sabun ve benzeri ürünler üretilmektedir.

Ülkemizden Ruanda’ nın başkenti Kigali’ ye direk uçuş bulunmakta lakin aktarmalı olarak gitmek isterseniz o vakit Brükseli Johannesburg ve Amsterdam üzerinden Ruanda’ ya geçiş yapabilirsiniz.

Ruanda’ da Ne Yenir

Ruanda Gezi Rehberi

Ruanda’ da özellikle muz tüketimi oldukça fazladır. Ekvatora yakın olan ülkede Ruandalılar özellikle kızartılmış muz tüketmektedir. Bunun yanı sıra et grubundan keçi eti, balık ve tavuk sık tüketilenlerdendir. Brochettes tatmanız gereken tatlardan bir tanesi iken bralirwa tadına bakmanız gereken içeceklerden bir tanesidir. Organik köy tavuğu, keçi eti, tropikal meyveler ve çeşnili patates Ruanda mutfağının olmazsa olmazlarıdır.

Ruanda Festivaller

Her yıl Temmuz ayında düzenlenen festivallerden bir tanesi de Ruanda Film Festivali’ dir. Dünyaca bilindik bir festival kültürü olan bu etkinlik Afrika’ nın en büyük film festivali etkinliğinden bir tanesi olmakla beraber Festivalde sunulan ödül Gümüşsırtlı Goril’ dir.

Ruanda plastik maddeler ve naylon poşet benzeri maddeler açısından son derece hassas ve temiz bir ülkedir. Ülkede yaşanan katliam sonrasında özellikle bu alanda hassas bir süreçte olan ülke yaşanan olumsuzlukları çok çabuk üzerinden atmış olup kısa sürede toparlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Zelandiya Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Zelandiya hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Adını ilk defa duyduğum bir yer ama gezi rehberi adına güzel paylaşımlar yapıyorsunuz.Teşekkür ederiz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın