Romanya Gezip Görülecek Yerler

0
130

Romanya Gezip Görülecek Yerler

 

Balkan Yarımadasında bulunan Romanya, şatolar ülkesi olarak da bilinir. Şirin, tatlı, eğlence ve kültürel çok sayıda alternatifin olduğu Romanya, kendini hızlıca geliştiren son derece modern bir ülkedir. Ayrıca dünya çapında en çok tanınan ülkelerden de birisidir. Eminiz ki sizlerde Transilvanya’da yaşayan Dracula’yı duymuşsunuzdur. Bu yazımızda Romanya seyahatinizde görmeniz gereken yüzlerce seçeneğin içinden sadece birkaçını sizlere tanıtacağız.

 

Bükreş

bükres 730x487 450x300 - Romanya Gezip Görülecek Yerler

Romanya’nın ve zıtlıkların başkenti… Bükreş’te her şeyin bir zıttını görebilirsiniz. Komünist zamandan kalan eski binalar, hemen yanında modern mimari ile yapılan gökdelenler gibi… Bükreş’e gidiyorsanız kesinlikle 1100 odalı ve 86 metre yüksekliğinde yapılmış olan Parlamento Binasını, ünlü sokaklarını ve Ortaçağ kiliselerini görmelisiniz.

 

Sinaia

sinaia 500x281 - Romanya Gezip Görülecek Yerler

Romanya’da basımı gerçekleşen ilk incilin bir kopyası burada bulunmakla beraber ismini de Mısır’daki ünlü Sina Dağı’ndan almıştır. Sinaia kenti özellikle kışın çok hareketlidir. Çok sayıda turist burada çocukları gibi eğlenme fırsatı bulabiliyor. Meşhur Peleş Kalesi buraya çok yakın bir mesafededir.

 

Sighişoara

sighiso 450x300 - Romanya Gezip Görülecek Yerler

Transilvanya’da bulunan Sighişoara, Romanya seyahatinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında yer alır. Tarihte önemli bir yere sahip olan bu kentin her tarafında geçmişten günümüze başarılı bir şekilde korunan tarihi eserleri görebilirsiniz.

 

Sibiu

1 28 479x300 - Romanya Gezip Görülecek Yerler

Erdel bölgesinde bulunan Sibiu, uzun bir dönem Macaristan’a bağlı bir kenttir. Tarihi 12. yüzyıla kadar uzanır. Kentin bir diğer önemi ise Dracula ve diğer vampirlerle olan ilişkisidir. Her sene belli tarihlerde düzenlenen festivallere, binlerce turist katılır.

 

 

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin