Tarihi açıdan oldukça büyük bir değere sahip olan ve tarihin en derin savaşlarına karışan şehri İtalya’nın başkenti ve en kalabalık nüfusa sahip olan muazzam bir kenti olmaktadır. Hem şehir, hem de komün bir statüye sahip olan , Aniane ve Tiber nehirleri arasında yer almaktadır. Akdeniz’e yakın olan 7 tepe üzerine kurulu bir şehir yapısını oluşturmakta. Şehrin nüfus oranı 2.7 milyon kişiden oluşmaktadır. Katoliklerin ruhani lideri olan Papa’nın da burada yaşadığı ve aynı zaman’da bağımsız bir devlet olan Vatikan’da burada bulunmaktadır. Bu durumdan ötürü birçok eski ve yeni kaynakta iki devletin yer alması durumu söz konusunca iki farklı devletin başkenti sıfatını da taşımaktadır.

Roma

Avrupa’nın genişlik konusunda en yüksek dereceye sahip başkentleri arasında yer almasının nedeni yüz ölçümünün 1285,3 kilometrelik bir duruma bağlı olmasından ötürü olmaktadır. Durum hal böyle olunca İtalya’nın diğer şehirleri olan Bolonya, Milano, Napoli, Palermo, Torino, Floransa, Cenova, Bari ve Catania şehirlerinin genel toplamından daha geniş bir yüz ölçümüne sahip olmaktadır. Roma Büyükşehir nüfusunun toplam oranı ise 4 milyonun üzerinde seyir göstermektedir. Bu nedenle gezi veya ticari amalı Roma uçak bileti alarak şehri ziyarette bulunmak isteyenlerin ne denli bir kalabalık şehirde olacağının işareti olmaktadır. 2800 yıllık bir tarihe sahip olan eski Roma Bizans, Roma Krallığı, Roma Cumhuriyeti, Roma İmparatorluğu, Papalık Yönetimi, İtalya Krallığı ve İtalya Cumhuriyeti’nin tarih boyunca başkenti statüsünde yer almıştır.

Roma

ROMA’DA GEZİLECEK YERLER

Roma şehri, Avrupa’nın en kaliteli şehirleri arasında yer almakta olan en zengin bölgesi olmaktadır. Bu nedenle Roma uçak bileti satın alarak Roma’yı görme hayalleri ile yanıp tutuşan gezginlerin yüksek mertebe şehrin gezi noktalarını iyi bilmesi ve buna göre hazırlıklı olması gerekmektedir. Bilet rezervasyonu yaptırmadan evvel mutlaka Roma hakkında genel bir bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Roma’da gezilecek yerler kapsamında Avrupa’nın en eski ve kapsamlı şehirleri arasında olmasından ötürü Antik Roma döneminden kalma kalıntıların günümüze kadar gelmesi birçok gezilesi yerlerin var olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle, birçok tarihi yapı ve daha farklı gezi alanları olan kiliseler, müzeler ve eğlence noktaları hakkında geniş bir bilgi ağına sahip olmanız gerekmektedir. Tüm bu bilgilerin yanı sıra Avrupa şehirleri arasında en çok turistin akın ettiği kentler arasında ilk sıralarda yer alan bir şehir konumuna sahip olmaktadır.

Roma

Kolezyum: Roma’da gezilecek yerler arasında listenin ilk sırasında Kolezyum gelmektedir. Dünya genelinde tanıdık bir görsel sembol haline gelen bu tarihi yapı M.Ö. 72 yıllarında yapımına başlanmış bir mimari olmaktadır. Kolezyum ismini mimari yapının girişinde yer alan heykelden alındığı bilinmektedir. Birçok deprem vakasına uğrayan Kolezyum bu nedenle harap olmuş, fakat harap olmasına rağmen halen tarihi dokularını yüksek mertebe korumuş bir tarihi eser yapı olmaktadır.

Roma

Roma Forumu: Listedeki iki adres ise dünyanın arkeolojik alanlar üzerine en büyüğü olan Roma Forumu gelmekte. Tarihi eser yapısıyla günümüze kadar halen harabeleri bulunan Roma Forumu eski antik Roma devrinde ticaret ve hukuk merkezi, aynı zaman’da Pazar merkezi olarak da kullanılan bir bölgedir. Bir önceki durak olan Kolezyum konumuna az bir mesafede yer alan Roma Forumu en çok ziyaretçi akınına uğrayan tarihi yerlerden biri olmaktadır. Forum içerisinde yer alan önemli tapınaklar ve tarihi diğer yapılar arasında Veste Tapınağı, Roma Tapınağı, Venüs Tapınağı, Vesta Tapınağı, Julia Bazilikası, Vesta Bakireler Evi ve Romalus Tapınakları bulunmaktadır.

Roma

Trevi Çeşmesi: Namı diğer “Roma Aşk Çeşmesi” olarak ta adlandırılan Trevi, “üç yol” anlamını da taşıyan tarihi bir eser olmaktadır. Bu çeşme Nicola Salvi tarafından yaptırılmış olup, günümüze kadar neredeyse hiçbir bozuntuya uğramadan gelmiştir. İsminin bu denli bırakılması birçok hurafeye yönelse de en mantıklısı çeşme altında yer alan 3 yer altı kuyusunun birleşmesinden ötürü bırakıldığı düşüncesi olmaktadır. Çeşmenin yapımı toplam’da 30 yıl sürmüş ve çeşme üzerinde çok sayıda heykeller bulunmaktadır. Roma uçak bileti üzerine yapacağınız işlemlerden önce bu 3 harika gezi bölgesi hakkında daha detaylı bir araştırma yapabilirsiniz.

ROMA’DA NEREDE KALINIR(KONAKLAMA)

Hemen yukarıda da belirttiğimiz üzere Roma başlı başına hem tarihi hem de alışveriş konusunda turistler tarafından yoğun bir markaj altına alındığından ötürü kalabalık bir şehir yapısına sahip olmaktadır. Yaz aylarında genellikle sıcak havaların etkisiyle turistlerin daha yoğun olduğu şehir, kış aylarında daha sakin bir yapıya sahip olmaktadır. Buna hitaben kış aylarında otel fiyatları daha çok düştüğünden birçok kişi kış aylarında da şehri ziyaret etmektedir. Her sezon doluluk oranı oldukça yüksek olan Roma şehrinin bu sezonlar çerçevesinde otel fiyatları da oldukça yüksek seyir göstermektedir. Daha ekonomik ve kaliteli bir otelde konaklamak istiyorsanız Roma uçak bileti işlemlerinizi turistlerin belirli tarihlerde gittiği sezon öncesinden rezervasyonunuzu yaptırarak sağlayabilirsiniz.

Şehirde çok sayıda lüks otel ve bunlara ek olarak birçok miktarda konforlu ve ekonomik konaklama merkezlerinde bulunmaktadır. Eğer konforlu ve lüks bir otel istiyorsanız ilk önerimiz Clarin Hotel olmakta, şehir merkezine en yakın oteller arasında yer alan Clarin dışında Residence Maximus ve Morpheus Rooms konaklama yerleri var olmaktadır. En uygun fiyatlarla konaklamak istiyorsanız Cressy, Alessandro Palace ve Legends R.G. seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Roma

ROMA HAVALİMANLARI HAKKINDA BİLGİ

Roma’da toplam 2 farklı havalimanı bulunmaktadır. Bunlardan biri dünyaca ünlü Leonardo da Vinci(Fiumicino) Havaalanı, bir diğer ise Ciampino Havalimanı olmaktadır. Her sene milyonlarca turistin Roma’ya akın etmesiyle yoğun bir hava yolu trafiğinin oluşması erken rezervasyon işlemlerinin ne denli bir öneme sahip oluğunun göstergesi olmakta. Roma uçak bileti işlemlerinizi bu kapsamda daha erken tarihlere alarak yoğun trafiğe kapılmamanız daha mantıklı bir planlama çerçevesini sizlere sunacaktır. Leonardo da Vinci Havalimanı, İtalya’nın ulusal hava yolu şirketi olan Alitalia başlıca olmak üzere dünyanın birçok önemli kaliteye sahip hava yolu şirketi Roma’ya ve Roma’dan seferler düzenlemektedir. İstanbul’dan Roma’ya uçak seferleri direkt olarak sağlanmakta ve yaklaşık varış tahmini 2,5 saat aralığında olmaktadır. Haftanın her günü ülkemizden Roma’ya düzenli olarak uçuşlar sağlanmaktadır.

Roma

ROMA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM REHBERİ

Birçok Avrupa şehrinde de olduğu üzere Roma’nın da oldukça gelişmiş bir şehir içi ulaşım güzergahı bulunmaktadır. Zengin bir kent konumuna sahip olan Roma, bu kapsamda özelliklede turistleri göz önünde bulundurarak gelişmiş bir metro sistemine sahip olmaktadır. Turistlerin daha iyi bir gezi planı çerçevesinde olmaları için metro sistemlerini olabildiğince kaliteli düzeyde tutmaktadırlar. Bu nedenle Roma uçak bileti üzerine göstermiş olduğunuz dikkati şehir içi planlamasında da göstermenizde fayda olacaktır. Metro’nun yanı sıra otobüs ve tren hatlarının da

Roma

işlek olduğu şehirde birçok turist bu tür ulaşım araçlarını kullanmaya özen göstermektedirler. Ulaşım hizmetinden faydalanmak adına biletleri istasyonlarda bulunan gişe terminallerinden temin edebilirsiniz. Son bir ek öneri verecek olursak; Otobüslerin turistik bölgelerde bulunan duraklarından ötürü metrolara göre daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Roma

Bir önceki yazımız olan Isparta’nın Lavanta Vadisi başlıklı makalemizde ısparta ve lavanta hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın