Karadeniz yemyeşil doğasıyla bizleri kendine hayran bırakan ve eşsiz güzelliklere sahip illerden bir tanesidir. Özellikle oksijeni ile yemyeşil ovaların birleştiği ilimizden bir tanesi de ’ dir. Doğa ile tarihi yapılanmanın iç içe geçtiği kuşkusuz ki huzurlu bir gezgin süreci arayanlar için en ideal seçimdir.

Rize Gezilecek Yerler

Rize Kalesi

Son derece muazzam bir görünüme sahip olan Riza Kalesi’ nde yine Rize’ nin meşhur içeceği çay ve kahvaltı keyfi yaparak keyfini çıkarabilirsiniz. Rize merkezde bulunan kale ile şehrin manzarasına hakim bir noktadan huzura yolculuk edebilirsiniz.

Karadeniz yemyeşil doğasıyla bizleri kendine hayran bırakan ve eşsiz güzelliklere sahip illerden bir tanesidir. Özellikle oksijeni ile yemyeşil ovaların birleştiği ilimizden bir tanesi de Rize’ dir. Doğa ile tarihi yapılanmanın iç içe geçtiği kuşkusuz ki huzurlu bir gezgin süreci arayanlar için en ideal seçimdir.

Rize Gezilecek Yerler

 

 

Zil Kalesi

Ülkemizin eşsiz güzelliğe sahip olan bölgelerinden Rize’ de görmeniz gereken yerlerden bir tanesi de Zil Kalesi olmakta. Tarihi açıdan derin anlam barındıran kale merkeze ortalama olarak 15 km güneyde Fırtına Deresinin ise yamacında konumlandırılmıştır. Yaklaşık yapıt 100 metre kadardır.Konumuzu inceleyebiliriniz

Ayder Yaylası

Sisli dağların manzarasında huzura yolculuk edeceğiniz yerlerden bir tanesi de Ayder Yaylası’ dır. Çamlıhemşin’ in ilçesinde yer almakta olan yaylamızda bulunan dağların karları erimemektedir. Bunun yanı sıra bölgede her yıl düzenli olarak festivaller gerçekleştirilmektedir.

Dağmaran

Şehir merkezine uzaklık olarak 5-10 dakikalık bir uzaklık mesafesinde bulunan dağmaran hem gece mıhlaması hem de çay bakımından en doyumsuz manzaraya sahip konumlardan bir tanesidir. Burda sıcacık çayınızı yudumlarken Karadeniz yöresine ait lezzetlerden olan mıhlama ile keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

 

Rize Gezilecek Yerler

Elevit Yaylası

Özellikle yaz aylarında konaklama alanında yoğun ilgi gören alanlardan bir tanesi de Elevit Yaylası olmakta. Horonları ile ünlü olan bu yaylada her yıl şenlikler düzenlenmektedir. Bölgede çok sayıda yabani hayvan bulunmaktadır. Bölgede bulunan konaklama imkanları doğrultusunda özellikle yayla evleri sık tercih edilenlerdendir.

Fırtına Deresi

Birden fazla filme ve diziye konu olan dere aktivite alanında rafting yapma yönünden elverişli bir yapıdadır. Etrafında yemek yeme ve içecek bir şeyler için yer barındıran dere çevresinde akar suyu sesi ile dingin ve huzur dolu bir gün geçirebilirsiniz.

Rize Gezilecek Yerler

Sal ve Pokut Yaylası

15 dakikalık yürüme mesafesinde konumlandırılmış olan yaylalarda birbirinden leziz yöresel yiyecekler bulabilmeniz mümkün. Burada kaymaklı kete, mısır ekmeği ve kaymaklı mıhlama yemeden geri dönmemenizi öneririz.

Rize’ de Ne Yemeli

Rize’ de Karadeniz yöresine ait leziz yemekler ve tatlılar bulunmaktadır. İlk Karadeniz’ e özgü olmazdad olmaz yemeğimizi kahvaltılarımızı süsleyen mıhlama. Mıhlama tadı ile sizlere Karadeniz’ i adeta hissetiren bir lezzettir.

Etli kuru fasulye yine ev yemeği kategorisinde leziz bir yemek olmakta. Bunun için ise Çayeli ilçesinde meşhur kuru fasulyeciye giderek lezzetli ev yemekleri tadabilirsiniz. Beldeye özgü yemeklerden bir tanesi de Rize Kavurmasıdır. Meşhur bir yemek olan kavurmanın tadı damağınızda kalacak. Saç kavurma, Rize Pidesi Karadeniz denildiğinde akla ilk gelen yemeklerden bir tanesi de Karadeniz pidesidir. Ülkemizde ve bazı yurt dışı ülkelerinde de meşhur bir yiyecek olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Rize Gezilecek Yerler

Pepeçura

Yunanistan’ da da yapılmakta olan Pepeçura Karadeniz’ e has lezzetli tatlılardan bir tanesidir. Bir nevi muhallebi tadında olan tatlı siyah üzüm şırası ile yapılmaktadır. Bunun yanı sıra böğürtlen ve nişasta karışımıyla da yapılabilir.

Beldeye ait lezzetlerden bir tanesi de Laz Böreği olmakta. Bunun yanı sıra sütlaç, pekmezli kabak tatlısı, enişte lokumu, hamsili pilav, mısır ekmeği, pazı tavalısı, hamsi kolu, hamsi çığırtası, kara lahana çorbası, Rize simidi olmakta.

Rize Gezilecek Yerler

Rize’ ye gittiğinizde en güzel lezzete sahip olan ve sizlere gittiğiniz her yerde tat veren içeceğimiz çaydır. Rize çayı meşhurdur. Özellikle milli içeceğimiz formunda olan çayı doya doya tüketebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tokat'ta Nereler Gezilir başlıklı makalemizde tokat hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın