Rio Karnavalı kuşkusuz dünyanın en ilginç ve aynı zamanda dünyanın en çok ziyaretçisi olan karnavalıdır. Bu karnavalda dünyanın her yerinden insanlar katılıp karnaval eğlencesine katılmaktadır.

RİO KARNAVALI : ŞİMDİ SAMBA ZAMANI
RİO KARNAVALI

her sene şubat yada mart ayında yapılır. Cuma günü başlar, salı günü biter. başladığı gün Rio belediye barivoşkanının King Momo olarak belirlediği kişiyi taçlandırır ve şehrin anahtarını verir. King Momo, Brezilya, Kolombiya ve Arjantin başta olmak üzere birçok Latin Amerika festivalinde Karnavalların Kralı olarak kabul edilir.

King Momo, ataları gibi neşeli, tombul birisi olmaktadır. Rio karnavalının geçmişi 1723 yılına kadar dayandığı söylenmektedir. Rio Karnavalı, Brezilya kültürünü yansıtan bir karnavaldır. 1984 yılından bu yana Rio Karnavalı’nın geçit töreni Sambadrome’da gerçekleşir. Brezilya’nın en iyi samba okulları burada yarışır. 40 kişilik jüri üyesi ve on binlerce insan samba dans şovlarını izler ve belli kriterleri sağlayan yarışmayı kazanır.

RİO KARNAVALI : ŞİMDİ SAMBA ZAMANI
RİO KARNAVALI

Sambadrome 1984 yılında hizmete girmesiyle beraber yarışmalar ve geçit törenleri burada yapılmaya başlanmıştır. Sambadrome Brezilya’nın dünyaca ünlü mimarlarından biri olan Oscar Niemeyer tarafından yapılmıştır. Oscar Niemeyer, Sambadrome’yı sadece samba okullarının geçit törenleri için yapmıştır.

Rio Karnavalı dünyanın en büyük partisine dönmüş bir etkinliktir. Dünyanın 4 bir yanından gelen yaklaşık 1 milyon insan tarafından kutlanır. Rio karnavalı, oruç tutma, tövbe etme ve tüm dünya zevklerinden arınma dönemi olan Paskalya’dan bir hafta önce başlar.

RİO KARNAVALI : ŞİMDİ SAMBA ZAMANI
RİO KARNAVALI

Karnaval her zaman insanların kederleri ve zorlukları unutmak üzere şarkı ve dans içinde boğularak bir araya geldiği iyileştirici bir etkiye sahip olmuştur. Maskeli balolar 1641’in başlarında Fransa ve Portekiz gibi Avrupa ülkelerinde düzenlenirdi, Karnaval Brezilya’da yaklaşık 1700’lü yıllarda Portekizli göçmenlerin birbirine çamur ve su attığı dostane sokak kavgalarına karıştığı zaman boy gösterdi. Etkinlik, özenle hazırlanmış kostüm geçitlerinin Rio sokaklarında göründüğü 1800’ler sırasında gelişmiş bir kutlamaya dönüştü. İtalyan bir büyükelçinin karısının, müzisyenler ve dansçılar ile maskeli bir ralo şeklinde 1840 yılında ilk Rio Karnavalını düzenlediği söylenir. Etkinlik toplumun daha az imtiyazlı bölgelerinin, özellikle Rio’nun içi ve çevresindeki favelaların katılımıyla daha bir kutlamaya dönüştü. Bu kutlama etkinliklerinin davetlileri, dönemin iyi bilinen müzisyenleri tarafından çalınan polka ve vals ile eğlenirdi. Bu dönem sırasında popüler bir Karnaval etkinliği, bir Portekiz centilmeni olan Jose Nogueira tarafından organize edildi. Geçit davullar, tamburinler ve ıslıklar dahil olmak üzere bir enstrüman kalabalığı ile sokaklar boyunca ilerlerken, yereller kutlamaların coşkusuna katkıda bulunarak enstrüman olarak mutfak gereçleri ile katıldılar. Özenle yapılmış geçit arabaları ile askeri gruplar, 1890’ların sonu ile 1900’lerin başında geçitlerin ana odağı haline geldiler. İnsanlar, bügün blocolar olarak görüldüğü gibi, kendi kutlama stilleriyle katılarak, kendilerini kordonlar veya gruplar olarak organize ettiler.

Rio karnavalı bu yıl 21 Şubat Cuma günü başlayacak ve 26 Şubat Çarşamba günü sonu erecektir. Tur firmalarına göre bu yıl karnavala 1,5 milyona yakın insan katılması bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan 10 Kasım’da Anıtkabir Ziyareti İçin Gezi Rehberi başlıklı makalemizde anıtkabir hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın