Hatay iline bağlı ülkemizin şirin ilçelerinden birisidir. Reyhanlı ilçesinin il merkezine uzaklığı 37 km kadardır. İlçe Cilvegöz sınır kapısına yakın mesafede bulunmaktadır. Ortadoğu’ya açılan bir kapı olması nedeniyle ülkemizde önemli ticaret şehirlerinden birisidir. Reyhanlı hem ticari zenginliği hem de doğal güzelliği açısından ülkemizde görülmeye değer yerlerden birisidir. Reyhanlı ilçesi konumu, tarihsel ve kültürel mirası ve cennet mekan doğal güzellikleri kendisine hayran bırakan ilçelerimizden birisi olması onu filmlere de konu etmiş ve önemli beyaz perde filmlerinin burada çekilmesini sağlamıştır. Bu amaçla ülkemizde turistik açıdan gezi yapmayı planlar için ideal yerlerden birisidir Reyhanlı.

 

Reyhanlı’nın Coğrafi Yapısı

Reyhanlı ilçesi Akdeniz bölgesinde yer aldığı için ilçede Akdeniz iklimi hakimdir. İlçenin yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık yağışlı geçmektedir. İlçenin yıllık yağış ortalaması ise 500- 700 mm oranındadır. İlçede aynı zamanda tepecikler bulunmakta, Asi ve Afirn gibi önemli nehirler de bu bölgeden geçmektedir. İlçede Yenişehir Gölü gibi doğal güzellikler açısından görülmeye değer muhteşem güzelliklerle çevrili gölü de bölgede yer almaktadır. İlçenin deniz seviyesinden yüksekliği 160 metre kadardır.  İlçeye bağlı olarak 31 adet köy bulunmaktadır. Cilvegöz sınır kapısına yakın olması ticari açıdan ilçeye büyük katkı sağlamakta ve ülkeye maddi açıdan önemli bir gelir sağlamaktadır.

Reyhanlı Gezilecek Yerler

Doğa ve kültür cennetlerinden birisi olan Reyhanlı gezilecek yerler olarak sizlere Reyhanlı ilçesinde şuraları önerebiliriz;

Reyhanlı Hamamı

Reyhanlı Türkiye'de bir ilçe
reyhanlı hamamı

Reyhanlı ilçesinde görülmeye değer kültürel miraslardan birisi Reyhanlı hamamıdır. Reyhanlı hamamının ilçeye olan uzaklığı 20 km kadardır. Suriye sınır kapısı sınırında bulunan Reyhanlı hamamının bulunduğu kısımda 5 tane farklı kaynaktan su çıktığı bilinmektedir.

İmma Kalesi

İmma kalesi Reyhanlı ilçesinden Cilvegöz’e doğru giderken bu iki yer arasında yol üzerinde bulunmaktadır. İmma Kalesinin Roma imparatorluğu dönemine ait olduğunu söylenmektedir. Günümüze baktığımızda ise kalenin gereken değeri görmediği ve kötü durumda olduğunu söyleyebiliriz. Restorasyon çalışmalarının kale için yapılmadığını söyleyebiliriz.

Kızlar Sarayı

Reyhanlı Türkiye'de bir ilçe
Kızlar Sarayı

Reyhanlı- Halep yolu üzerinde bulunan Reyhanlı’da yer alan tarihi yapılardan birisi de Kızlar Sarayı’dır. Kızlar Sarayı’da İmma Kalesi gibi maalesef günümüzde yıkılmak üzere olan ve bakımı ihmal edilmiş yapılardan birisidir. Bu yapıyı ziyaret etmek için özel izin gerekmektedir. Aksi takdirde bu yapıyı görmek mümkün değildir.

Atçana

Reyhanlı’da doğal güzellikler açısından görülmesi gereken ve yanı zamanda içerisinde pek çok tarihsel kalıntıların da yer aldığı Atçana Hatay’a doğru giderken yol üzerinde olan bir höyüktür. Burada bulunan kalıntılar Hatay Arkeoloji müzesinde bulunmaktadır.

Yenişehir Gölü

Reyhanlı Türkiye'de bir ilçe
Yenişehir Gölü

Reyhanlı ilçesinin görülmeye değer doğa harikası yerlerinden birisi Yenişehir Gölü’dür. Şelaleri, köprü ve piknik alanlarıyla Yenişehir Gölü ziyaretçilerini en güzel şekilde ağırlamaktadır. Hatay ilinde gezilip görülmesi gereken önemli gezi alanlarından birisidir.

 

Bir önceki yazımız olan Kaş Plajlarını Keşfedin- Aktiviteler Katılın başlıklı makalemizde kaş plajları hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın