Küba her zaman için Latin Amerika ülkeleri arasında en renkli olanlarından bir tanesi olmuştur. Özellikle ’nın varoş bölgelerde yaşayanların evlerini kendi imkanlarıyla değişik renklere boyamaları bu ülkenin dünya tarafından bilinen en önemli özelliklerindendir.

Küba deyince insanların aklına gelen bir diğer şey ise ünlü Küba purolarıdır. Bu purolar günümüzde halen tamamen el yapımı olarak üretilip kutulanırlar ve dünyanın çok farklı ülkelerinde bulunan zenginlere yüksek fiyatlar karşılığında satılırlar. Küba’ya ülkemizden direkt olarak uçabilmek mümkün. Uçuş konusunda yaşanacak tek sıkıntı ise yaklaşık 9 saat süren yolculuk süresi. Bu sürede sorunsuz ve rahat bir yolculuk geçirmek isteyenler rahat kıyafetlerle uçağa binebilirler. Bununla birlikte mevsim farklılığını da unutmamak gerek.

Renkli Tarihi İle Havana

Plajlar Sokaklardan Daha Kalabalık

Küba’ya gelindiğinde gezilmesi gereken yerlerin en başında başkent Havana bulunuyor. Burası dünya üzerindeki diğer başkentlerden biraz farklı. Havana sokaklarında gece ışık aydınlatması bulunmuyor. Buna karşın sokaklar son derece kalabalık. Sadece evlerin içerisinden sızan ışıklar sokakları aydınlatmakta. Denize girmek isteyenler içinse en ideal yer Malecon Plajı. Havana’nın en fazla ilgi gören bu sahilindeki insan sayısı sokaklarda bulunan insan sayısından oldukça fazla. Bu plajı ilginç bir hale getiren en önemli özellik ise plajda sürekli canlı müzik yapan ve dans eden insanların olması.

Renkli Tarihi İle Havana

La Habana Vieja, Havana’nın en tarihi bölgesi. Buraya gelirken biraz hazırlıklı olmanız gerekiyor. Tamamen eski yapılardan oluşan bu bölgeyi gezerken ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz yerlerden de uzaklaşıyorsunuz. Örneğin susadığınızda su alabileceğiniz bir bakkal dükkânı dahi yok. Buraya geldiğinizde yapabileceğiniz en önemli aktivite ise bol bol fotoğraf çekmek olacaktır. Havana ’nın renkli görüntüsü karşısında hayretler içerisinde kalacaksınız.

Bir önceki yazımız olan GELİDONYA'DA GÜN BATIMI başlıklı makalemizde gelidonya feneri, gelidonya gün batımı ve gelidonya yürüyüş parkuru hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

3 YORUM

  1. Çok renki bir şehir, çok zengin olmasada kendi imkanlarıyla şehri renklendirmeye çalışmışlar çok güzel bir manzara ortaya çıkmış.

  2. Yolunuz düşerse havana’yı tavsiye ederim, diğer şehirlerden çok farklı, normalden farklı şeyleri seviyorsanız kesinlikle gitmenizi tavsiye ederim.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın