Prag Gezi Rehberi

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en kalabalık şehri olan Prag, herkesin gezip görmek isteyebileceği kentlerden biri. Tarih, romantizm, muhabbet, eğlence ne ararsanız Prag’da mevcut. Prag’a gitmek isteyenler, tatil planlarını bir hafta olacak şekilde ayarlasın. Şehir öyle güzel ve yeri o kadar fazla ki 2-3 gün asla yeterli olmayacaktır.

 

Prag Gezip Görülecek Yerler

 

Prag Gezi Rehberi

Listemizin ilk sırasında, dünyanın en şatafatlı ve en büyük kalesi olan Prag Kalesi ile başlıyoruz. 880 yılında kurulan kale, günümüze kadar ayakta kalmayı başarabilmiş. Her yıl milyonlarca kişi Prag Kalesi’ni görmek için ziyaret ediyor. Öyle ki kale önünde içeriye girebilmek için uzun kuyruklar oluşuyor.

 

Prag Gezi Rehberi

Ülkenin en büyük katedrali olan Aziz Vitus, Prag Kalesi’nin içinde bulunuyor. ‘Dinde daha güçlü olma’ mantığı ile Kral 4. Charles tarafından 1344 yılında yapımına başlandı. Ancak uzun bir süre Aziz Vitus Katedrali’nin inşasını tamamlanamadı. Yapımından 585 sene sonra tam anlamı ile inşası biten Aziz Vitus Katedrali, dünyanın da en büyük 5. Katedralidir.

 

Charles Bridge

Prag Gezi Rehberi

1300’lü yıllarda 4. Kral Karl tarafından yaptırılan bu köprü, Prag’ın da en eski köprüsü unvanını taşıyor. 520 metre uzunluğa sahip bu köprünün her iki tarafında 15’er tane heykel bulunuyor. Prag’ın simge yapılarından biri olan bu köprüyü, seyahatiniz boyunca mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Marsilya Gezi Rehberi başlıklı makalemizde eski liman, Marsilya Gezi Rehberi ve Notre Dame de la Garde hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

2 YORUM

  1. Gezilebilecek çok fazla tarihi eser var, ve o kadar iyi korunmuşlar ki halen ilk yapıldıkları halde gibiler.

  2. Prag Kalesine ben bayıldım ya hem çok büyük hemde çok gösterişli bir yer işim bir daha praga düşerse yine kesinlikle gideceğim.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın